Определение по дело №280/2019 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 499
Дата: 19 март 2019 г.
Съдия: Даниела Дончева Михова
Дело: 20192100500280
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 25 февруари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер ІV-499             Година 2019, 19 март       гр.Бургас

 

Бургаският окръжен съд,                   четвърти въззивен граждански състав

на деветнадесети март                         година две хиляди и деветнадесета,

в закритото заседание, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕДЯЛКА ПЕНЕВА

ЧЛЕНОВЕ: 1. ДАНИЕЛА МИХОВА

2. мл.с.МАРИНА МАВРОДИЕВА

секретар ………………….

като разгледа докладваното от съдия Даниела Михова

въззивно гражданско дело № 280 описа за 2019 година

 

Производството е по чл.258 и сл.от ГПК и е образувано по въззивната жалба на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД гр.Варна, ЕИК *********, против решение № 2542 от 10.12.2018 г. по гр.д.6715/2018 г. по описа на Бургаски районен съд, В ЧАСТТА, с която на основание чл.344, ал.1, т. 1, предл. Първо от КТ е признато за незаконно и отменено, дисциплинарното наказание уволнение на И.П.И. ***, наложено му на основание чл.187, т.3 и т.10 от КТ със Заповед № НО-OR-101/08.08.2018 г. на Главния изпълнителен директор на въззивното дружество, въз основа която е издадена Заповед № 45/08.08.2018 г. на посочения работодател; отменено е, на основание чл.344, ал.1, т.1, предл.второ от КТ, дисциплинарното наказание уволнение на И.П.И., наложено му на основание чл. 187, т.3 и т.10 от КТ със Заповед № НО-OR-101/08.08.2018 г. на гл.изп.директор на Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД; въззивникът е осъден на основание чл.225, ал.1 и 2, вр.чл.344, ал.1, т.3 от КТ и чл.86 от ЗЗД, да заплати на И.П.И. сумата 1 338,94 лв, представляваща обезщетение за периода 09.08.2018 г.-30.09.2018 г. за оставане на ищеца П. без работа, както и за получено по-ниско по размер трудово възнаграждение в резултат от незаконното му дисциплинарно уволнение, извършено на основание чл.187, т. 3 и т.10 от КТ със Заповед № НО-OR-101/08.08.2018 г., въз основа която е издадена Заповед № 45/08.08.2018 г., ведно с обезщетение за забавено плащане в размер на законната лихва върху главницата от 1 338,94 лв, начиная от подаване на исковата молба – 19.09.2018 г., до окончателното й изплащане, както и сумата от 800 лв, представляваща съдебно-деловодни разноски.

Твърди се, че решението на БРС в обжалваната от ответника част, е неправилно и необосновано. По-конкретно се твърди, че първоинстанционният съд, упражнявайки контрол върху тежестта на наложеното наказание, не е съобразил тежестта на извършените от ищеца нарушения на трудовата дисциплина, не е отчел голямата обществена значимост на ответното предприятие, съотв.възможния вредоносен резултат, до който е могло да се стигне заради дисциплинарните нарушения на ищеца. Сочи се, че съдът е неглижирал и изобщо не е обсъдил множеството представени от ответника писмени доказателства, както и събраните гласни доказателства, и е изградил изводите си върху неправилна и необективна преценка на доказателствата. Според въззивника, причиненият вследствие допуснатите от ищеца нарушения на трудовата дисциплина и на правилата за безопасност, инцидент се характеризира с висока степен на опасност предвид мястото на причиняването му – в района на перона на Летище Бургас и времето на допускането му – в пика на летния чартърен сезон. На следващо място се твърди, че са неправилни и необосновани изводите на съда, че причина за инцидента е техническа неизправност на автобуса. Сочи се, че от събраните доказателства се установява, че инцидентът е настъпил поради неспазване на инструкциите и правилата за спиране и паркиране на СОТ в района на перона, от страна на ищеца. Претендира се отмяна на решението на БРС в обжалваната от ответника част и постановяване на решение, с което уволнението на ищеца се признава за законно с последиците по закон. Няма искания по доказателствата.

 

Въззивната жалба е подадена от легитимирано лице, против акт на съда, подлежащ на обжалване, в законовия срок, поради което е допустима.

 

В срока по чл.263 от ГПК въззиваемият-ищец И.П.И. е подал отговор на въззивната жалба, с който я оспорва като недопустима, неоснователна и недоказана. Не се излагат съображения в подкрепа на твърдението за недопустимост на жалбата. По отношение на нейната неоснователност и недоказаност се излагат подробни съображения по съществото на спора, с които се цели оборване на твърденията във въззивната жалба, че инцидентът, за който ищецът е наказан, е настъпил поради неизпълнение от негова страна на правилата за безопасност и съотв.на трудовата дисциплина. Заявено е искане за назначаване на автотехническа експертиза за потвърждаване на твърденията на въззиваемия. Претендира се потвърждаване на първоинстанционното решение в обжалваната от ответното дружество част и присъждане на разноски за въззивното производство. Приложени са 6 бр.снимки.

Също в законовия срок, въззиваемият е депозирал и насрещна въззивна жалба против решението на БРС, В ЧАСТТА, с която са отхвърлени предявените от ищеца искове – по иска по чл.225, ал.2 от КТ - за горницата над 1 338,94 лв до претендираното обезщетение от 1 847,34 лв и за присъждане на обезщетението за периода 01.08.2018 г. -08.08.2018 г., както и акцесорния иск за обезщетение за забава върху тази горница, начиная от подаване на исковата молба до окончателното й изплащане; както и иска по чл.224, ал.1 от КТ. Твърди се, че решението в обжалваната от ищеца част е неправилно и необосновано, тъй като съдът не е съобразил, че ищецът е бил принудително изведен от работното си място и в периода 01.08.2018 г. - 08.08.2018 г. не е бил допускан до него, за което по делото има представени доказателства. Твърди се на следващо място, че неправилно на ищеца не е присъден уговореният по т.6 от трудовия договор между страните банус от 10% от отработената основна работна заплата, за периода м.юни-м.август 2018 г. По отношение на обезщетението на неползван платен годишен отпуск се твърди, че от приложеното трудово досие се установява, че ищецът има такъв неползван отпуск, зо който не е заплатено обезщетение при прекратяването на трудовото правоотношение, поради което изводите на БРС отново за необосновани и неправилни. Претендира се отмяна на решението на БРС в обжалваната с насрещната жалба отхвърлителна част и уважаване на предявените искове в пълен размер. Приложени са копие от трудовите договори между страните, извадка от Вътрешните правила за работна заплата на ответното дружество, и 3 бр.фиш за работна заплата на ищеца за месеците август и септември 2017 г. и август 2018 г.

Насрещната въззивна жалба също е подадена в законовия срок, поради което е допустима.

 

Против насрещната въззивна жалба на ищеца, е подаден от въззивника-ответник отговор, с който насрещната въззивна жалба се оспорва като неоснователна. Твърди се, че въззиваемият-ищец не излага оплаквания за неправилност на решението на съда в обжалваната от него (отхвърлителна) част, а на практика предявява нови искове, което е недопустимо в настоящия етап от производството – за първи път с насрещната въззивна жалба ищецът заявява, че претендира „заплащане на обезщетение за периода 01.08.2018 г. – 08.08.2018 г. поради недопускането му до работа“; „претенция за изплащане на сезонен бонус“, както и обезщетение за неползван 10 дни платен отпуск, като претендираното обезщетение в по-висок размер от посочения в исковата молба размер на обезщетението по чл.224, ал.1 от КТ. Твърди се, че в случая не се касае за новооткрити или новонастъпили факти и обстоятелства, поради което е недопустимо да се въвеждат за първи път във въззивното производство.

 

По заявените доказателствени искания съдът намира следното:

Въззиваемия-ищец, въззивник по насрещната въззивна жалба, не обосновава искането си за събиране на нови доказателства във въззивната инстанция с някоя от хипотезите на чл.266 от ГПК. Не се твърди, че става въпрос за новонастъпили обстоятелства или за нови или новооткрити доказателства. Ищецът не се позовава в насрещната си жалба и на допуснати от първоинстанционния съд процесуални нарушения, които да са го препятствали да ангажира посочените в жалбата и в отговора на въззивната жалба на ответника, доказателства. Ето защо, и искането на ищеца за допускане на съдебно-автотехническа експертиза, както и да приемане на нови доказателства – приложените към насрещната въззивна жалба, следва да бъде оставено без уважение. За пълнота следва да се добави, че твърденията на ищеца, че инцидентът, за който му е било наложено дисциплинарното наказание, е настъпил в резултат на техническа неизправност, е било заявено още с исковата молба. Също в исковата молба ищецът е посочил размер на исковата си претенция по исковете за обезщетения за оставане без работа след уволнението (чл.225, ал.1 от КТ) и за неползван платен годишен отпуск (чл.224, ал.1 от КТ). Изрично в доклада по делото, направен в съдебното заседание на 28.11.2018 г., на което заседание е присъствал процесуалният представител на ищеца, е разпределена доказателствената тежест между страните, и на ищеца е указано, че в негова тежест е да докаже размера на претендираните от него вземания. Ищецът не е заявил искания по доказателствата, поради което към настоящия момент направените искания са преклудирани.

 

Мотивиран от изложеното, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДОКЛАДВА въззивната жалба на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД гр.Варна, ЕИК *********, против решение № 2542 от 10.12.2018 г. по гр.д.6715/2018 г. по описа на Бургаски районен съд, В ЧАСТТА, с която на основание чл.344, ал.1, т. 1, предл.първо от КТ е признато за незаконно и отменено, дисциплинарното наказание уволнение на И.П.И. ***, наложено му на основание чл.187, т.3 и т.10 от КТ със Заповед № НО-OR-101/08.08.2018 г. на Главния изпълнителен директор на въззивното дружество, въз основа която е издадена Заповед № 45/08.08.2018 г. на посочения работодател; отменено е, на основание чл.344, ал.1, т.1, предл.второ от КТ, дисциплинарното наказание уволнение на И.П.И., наложено му на основание чл. 187, т.3 и т.10 от КТ със Заповед № НО-OR-101/08.08.2018 г. на гл.изп.директор на Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД; въззивникът е осъден на основание чл.225, ал.1 и 2, вр.чл.344, ал.1, т.3 от КТ и чл.86 от ЗЗД, да заплати на И.П.И. сумата 1 338,94 лв, представляваща обезщетение за периода 09.08.2018 г.-30.09.2018 г. за оставане на ищеца П. без работа, както и за получено по-ниско по размер трудово възнаграждение в резултат от незаконното му дисциплинарно уволнение, извършено на основание чл.187, т. 3 и т.10 от КТ със Заповед № НО-OR-101/08.08.2018 г., въз основа която е издадена Заповед № 45/08.08.2018 г., ведно с обезщетение за забавено плащане в размер на законната лихва върху главницата от 1 338,94 лв, начиная от подаване на исковата молба – 19.09.2018 г., до окончателното й изплащане, както и сумата от 800 лв, представляваща съдебно-деловодни разноски.

ДОКЛАДВА насрещната въззивна жалба на И.П.И. *** против решение № 2542 от 10.12.2018 г. по гр.д.6715/2018 г. по описа на Бургаски районен съд, В ЧАСТТА, с която са отхвърлени предявените от ищеца искове – по иска по чл.225, ал.2 от КТ - за горницата над 1 338,94 лв до претендираното обезщетение от 1 847,34 лв и за присъждане на обезщетението за периода 01.08.2018 г. -08.08.2018 г., както и акцесорния иск за обезщетение за забава върху тази горница, начиная от подаване на исковата молба до окончателното й изплащане; както и иска по чл.224, ал.1 от КТ.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на И.П.И. за приемане като доказателства по делото на копие от 2 трудови договора между страните, извадка от Вътрешните правила за работна заплата на ответното дружество, и 3 бр.фиш за работна заплата на ищеца за месеците август и септември 2017 г. и август 2018 г., както и искането за назначаване на съдебно авто-техническа експертиза.

 

На страните да се връчи препис от настоящото определение.

 

Определението не подлежи на обжалване, тъй като не прегражда хода на производството.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

 

                                                                                              2.