Определение по дело №2536/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2728
Дата: 13 ноември 2023 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20237180702536
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 2728/13.11.2023г.

 

гр. Пловдив

 

 

Административен съд Пловдив, ХVІ състав, в закрито заседание на  тринадесети ноември, две хиляди двадесет и трета година, в състав                                  СЪДИЯ: ХРИСТИНА ЮРУКОВА

като разгледа докладваното от съдията Христина Юрукова административно дело № 2536, по описа на съда за 2023 г., намери за установено следното:

Производството е образувано след Определение № 9422/10.10.2023г. по адм.д. № 8375/2023г. на Върховен административен съд, с което адм.д. № 182/2023г. на Административен съд Смолян е изпратено на Административен съд Пловдив за разглеждане на жалбата на П.Д.К. срещу Заповед № ЗСП/Д-СМ-Д/86/03.04.2023г. на директор ДСП Девин.

Съдът приема за разглеждане, така както е посочено в самата жалба  и в определението на ВАС: жалбата на П.К. срещу Заповед № ЗСП/Д-СМ-Д/86/03.04.2023г. на директор ДСП Девин. Другите пояснения за социалното и материално положение на жалбоподателя, ще бъдат обсъждани по същество на делото.

 На основание чл. 5, буква К от  Закона за държавните такси, жалбоподателят не дължи заплащане на държавна такса за производството.

С молба г-н К. прави искане за назначаване на служебен защитник, като прилага попълнена декларация.

Безплатна правна помощ за процесуално представителство съгласно ЗПП се предоставя в два случая. Първо, когато по закон се предвижда задължителна адвокатска защита, и второ - по преценка на съда, когато страната не разполага със средства за заплащане на адвокат, желае да има такъв и интересите на правосъдието изискват това.

В случая безспорно по административното дело не се предвижда задължителна адвокатска защита.

В конкретният случай не са налице всички предпоставки за предоставяне на безплатна правна помощ по преценка на съда. Доходите на жалбоподателя К. не са големи, с оглед минималните адвокатски възнаграждения.

За да е налице положителна преценка от съда за допускане на безплатна правна помощ е необходимо освен липса на доходи и интересите на правосъдието да налагат, респ. изискват участието на адвокат.

Като се направи необходимото разграничение със случаите на задължително участие на защитник, следва да се посочи, че интересите на правосъдието изискват участие на защитник – адвокат, в случаите когато предметът на спора и свързаните с него процесуални действия, са от естество, което може да затрудни защитата на страната или правилното разглеждане на делото.

В конкретния случай производството е с предмет Заповед № ЗСП/Д-СМ-Д/86/03.04.2023г. на директор ДСП Девин. Другите пояснения са във връзка с предходни приключили дела, с други административни органи, които не са свързани пряко с оспорения акт - Заповед № ЗСП/Д-СМ-Д/86/03.04.2023г. на директор ДСП Девин.

Искането за предоставяне на правна помощ на П.К. е неоснователно и следва да не се уважава. Не следва да се допуска безплатна правна помощ за осъществяване на консултация с адвокат и тогава да се решава какво друго да се обжалва. Жалбоподателят следва да е наясно кой е оспореният акт, неговият издател и какво се иска от съда. В случая е посочил, че не е съгласен със Заповед № ЗСП/Д-СМ-Д/86/03.04.2023г. на директор ДСП Девин. Това е прието за правен спор и от Административен съд Смолян, и от Върховен административен съд на Република България, с чието определение делото е изпратено за разглеждане на Административен съд Пловдив.

При обжалване на административен акт/отказ/, административният процес, по който се развива производството, е със силно застъпено служебно начало. В изпълнение на съдопроизводствените правила по чл. 9, ал. 3 и 4, чл. 168, ал. 1, чл. 170 и чл. 171, ал. 1, 2 и 4 от АПК Административният съд - Пловдив, е длъжен служебно (по своя инициатива) да провери законосъобразността на оспорения административен акт на всички основания по чл. 146 от АПК.

При тези обстоятелства предоставянето на правна помощ не е оправдано от гледна точка на ползата, която тя би донесла за оспорващия, кандидатстващ за нея и интересите на правосъдието, поради което не следва да бъде му предоставена.

С оглед на изложеното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТКАЗВА предоставяне на правна помощ на П.Д.К.,***  по адм.д. № 2536/2023 г. по описа на Административен съд Пловдив.

КОНСТИТУИРА като страни по делото жалбоподател - П.Д.К. и ответник – директор на дирекция „Социално подпомагане“Девин.

НАСРОЧВА делото в открито съдебно заседание, което ще се проведе на 12.12.2023 г. от 10.15 часа, за която дата и час да се призоват страните на посочените адреси.

УКАЗВА на ответника на основание чл.170, ал.1 от АПК, че носи доказателствената тежест в процеса да установи съществуването на фактическите основания, посочени в обжалвания административен акт, както и изпълнението на законовите изисквания при издаването му.

УКАЗВА на оспорващия на основание чл. 154, ал.1 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК, че носи доказателствена тежест за установяване на съществуването на фактите и обстоятелствата, посочени в жалбата, от които черпи благоприятни за него правни последици. Когато се оспорва отказ за издаване на административен акт, оспорващият трябва да установи, че са били налице условията за издаването му.

Определението в частта, с която се отказва предоставяне на правна помощ, може да се обжалва с частна жалба пред Върховния административен съд в 7- дневен срок от съобщаването му.

Препис от настоящето определение да се изпрати на жалбоподателя на посочения от него адрес и на административния орган.

                                                          

       СЪДИЯ: