Решение по дело №3843/2018 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1612
Дата: 28 ноември 2018 г.
Съдия: Мариета Димитрова Бушандрова
Дело: 20182120203843
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                      Р Е Ш Е Н И Е

 

 

1612                                     28.11.2018г.                           град Бургас

 

 

В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

Бургаският районен съд,        наказателно отделение, XII-ти състав

На петнадесети ноември                                                        година 2018

В публично заседание в следния състав:

 

                                           Председател: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

                                           Съдебни заседатели:

 

Секретар: М.К.

Прокурор:

като разгледа докладваното от съдия Бушандрова

НАХД № 3843 по описа на съда за 2018 година

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по повод жалбата на “*” ЕООД, БУЛСТАТ: *, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ул. „*, представлявано от *с ЕГН **********, против Наказателно постановление № * г, на Директор на „Дирекция Обслужване” в ТД на НАП Бургас, упълномощен със заповед на изпълнителния директор на НАП за упълномощаване на АНО № ЗЦУ 1582 от 23.12.2015 г., с което за нарушение по чл. 92, ал. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/, на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева, на основание чл. 261, ал. 1 ЗКПО.

С жалбата се моли съда да отмени наказателно постановление, като неправилно и незаконосъобразно. Не ангажира доказателства.

Жалбата е процесуално допустима, тъй като е подадена от легитимирано и заинтересовано лице в законоустановения срок.

В съдебно заседание, за дружеството–жалбоподател се явява управителя. Изразява становище, че НП следва да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно. Не сочат доказателства.

За административно-наказващия орган се явява надлежно упълномощен процесуален представител. Оспорва жалбата. Не сочи доказателства.

Бургаският районен съд, като съобрази разпоредбите на закона и след съвкупна преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

На 28.06.2017 г бил съставен акт за установяване на административно нарушение срещу дружеството - жалбоподател. Отговорността на дружеството била ангажирана за това, че не подали годишна данъчна декларация по чл. 92, ал. 1 от ЗКПО. Данъчно задълженото лице следвало да депозира такава в ТД на НАП-Бургас за определяне на годишната облагаема печалба за финансовата 2016г и изчисляване на дължимия корпоративен данък. Срокът за подаване на декларацията бил до 31.03.2017г. Нарушението било установено от служители на данъчната администрация при проверка в регистрите. Това мотивирало контролните органи да пристъпят веднага към изготвяне на АУАН, на основание чл. 40, ал. 2 от ЗАНН, тъй като на изпратената до лицето покана, видно от доказателствата, приложени по делото, бне се отзовал и не се явил на указаната от АНО дата и час.

Административнонаказващият орган приел констатациите по акта за доказани, данъчното нарушение посочено в него за извършено и на 15.05.2018г. издал обжалваното наказателно постановление, с което наложил имуществена санкция в размер на 500 лева на дружеството, на основание чл.261, ал.1 от ЗКПО.

Показанията на актосъставителя, кореспондират с констатациите обективирани в акта и в обстоятелствената част на наказателното постановление.

Съдът намира, че в хода на образуваното административнонаказателно производство са допуснати съществени процесуални нарушения, най-сериозното, от които е издаването на обжалваното постановление след изтичане на срока по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН. Съгласно цитираната разпоредба, образуваното административнонаказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта. В настоящият случай актът на жалбоподателя е съставен на 28.06.2017г., а обжалваното постановление е издадено на 15.05.2018 г, като по делото няма данни за спиране на администартивно наказателното производство. Разпоредбата на чл. 84 от ЗАНН препраща към чл. 183, ал. 3 от НПК, съгласно която срокът, който се изчислява в месеци, изтича на съответното число на последния месец. Срокът по чл.34, ал.3 от ЗАНН е преклузивен и с изтичането му окончателно се погасява възможността за ангажиране на административнонаказателната отговорност на лицето, сочено за нарушител. Именно поради преклузивния характер на срока, последният се явява и абсолютен, т.е. не се прекъсва при наличие на спиране на образувано производство по реда на чл. 43, ал. 6 от ЗАНН.

От друга страна следва да се отбележи, че съставеният акт е връчен и обжалваното постановление е издадено в хода на едно “спряно” административнонаказателно производство, което не е било надлежно възобновено с мотивиран акт. Това е абсолютно недопустимо и представлява самостоятелно основание за отмяна на издаденото наказателно постановление.

Мотивиран от изложеното съдът намира, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно, поради което и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН

 

                                       Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № * г, на Директор на „Дирекция Обслужване” в ТД на НАП Бургас, упълномощен със заповед на изпълнителния директор на НАП за упълномощаване на АНО № ЗЦУ 1582 от 23.12.2015 г против “*” ЕООД, БУЛСТАТ: *, със седалище и адрес на управление: гр. Бургас, ул. „*, представлявано от *с ЕГН **********, с което за нарушение по чл. 92, ал. 2 от Закона за корпоративното подоходно облагане /ЗКПО/ на жалбоподателя е наложена имуществена санкция в размер на 500 лева, на основание чл. 261, ал. 1 ЗКПО.

РЕШЕНИЕТО на настоящата инстанция подлежи на касационно обжалване пред Бургаски административен съд в 14-дневен срок от съобщаването.

 

 

 

 

                                                                          СЪДИЯ: МАРИЕТА БУШАНДРОВА

 

Вярно с оригинала: М.К.