Решение по дело №42/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 199
Дата: 22 юни 2020 г. (в сила от 7 октомври 2020 г.)
Съдия: Николай Александров Николов
Дело: 20201520200042
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р    Е    Ш    Е     Н     И     Е

 

гр.Кюстендил, 22.06.2020г.

 В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

Кюстендилският районен съд, в открито съдебно заседание на шестнадесети юни две хиляди и двадесета година, в състав :

                                                          Районен съдия : Н. Николов

при секретаря  Валентина Спирова,

като разгледа докладваното от съдията АНД №42 по описа на съда за 2020г. и, за да се произнесе, взе предвид:

 

 

 

Делото е образувано по жалба от М.П.А., ЕГН ********** *** чрез адв.Е.Й. *** против наказателно постановление №19-1139-001703 от 14.11.2019г., издадено от началник група към сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-гр.Кюстендил, с което на жалбоподателя на основание чл.183, ал.5, т.2 ЗДвП е наложено административно наказание “глоба” в размер на 100 лева.

Иска се отмяна на наказателното постановление, поради неговата незаконосъобразност. Твърди се, че не е извършено нарушението.

Административнонаказващият орган не е взел участие в производството.

Районен съд-гр.Кюстендил, след като се запозна с доказателствата по делото и прецени същите поотделно и в тяхната съвкупност, намери за установено следното:

На 19.10.2019г. в гр.Кюстендил около 16:30ч. св.Л.Х. *** при магазин „Сити“, находящ се в близост до сградата на ОДМВР. Съпругата му-св.В.Х. слязла от автомобила с 8-годишната им дъщеря, с която пресекли през пешеходната пътека срещу №31 и отишли до отсрещната аптека. След като излезли от аптеката, Х. се огледала в двете посоки и държейки детето за ръка, предприела преминаване през пешеходната пътека тип „Зебра“. Около средата на пътеката забелязала, че от дясната й страна, откъдето било и детето, се приближава бързо таксиметров автомобил. Това бил автомобилът, управляван от  жалбоподателя – ***, който се движел по посочената улица от центъра на града към кв.“Запад“. Той, забелязвайки късно преминаващите по пешеходната пътека лица, спрял рязко, при което автомобилът навлязъл с предната си част върху очертанията на пътеката. В същият момент Х. дръпнала детето към себе си, за да не бъде ударено от автомобила, който междувременно спрял непосредствено до тях. Съпругът й, който чул звука от рязко спиращ автомобил, видял как детето му отлита назад и помислил, че е блъснато от таксиметровия автомобил. Излязъл и отишъл бързо към тях. Застанал пред автомобила, но той, заобикаляйки го продължил движението си. Х. депозирал жалба за случилото се до РУ-Кюстендил.

На 07.11.2019г. бил съставен АУАН срещу жалбоподателя, в който са отразени част от описаните по-горе констатации. Прието е, че е нарушена разпоредбата на чл.119, ал.1 ЗДвП. Актът е предявен и връчен на нарушителя по надлежния ред.

Въз основа на акта е издадено атакуваното НП. В постановлението са възпроизведени фактическите констатации по АУАН и е наложено посоченото наказание.

Горната фактическа обстановка се установява и доказва от събраните по делото доказателства, а именно - документите, съдържащи се в административнонаказателната преписка, показанията на свидетелите Христови, Ц. и Я..

Приемайки, че АУАН е редовно съставен и предвид разпоредбата на чл.189, ал.2 ЗДвП, съдът зачете неговата доказателствена сила, доколкото по делото не се събраха доказателства за противното. По този начин доказателствената сила на АУАН относно релевантните факти не бе опровергана.

Твърденията на жалбоподателя за фактическа обстановка, различна от установената, не бяха потвърдени.

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в срок, срещу подлежащ на атакуване акт и от лице, което има право на такава.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

АУАН е съставен от длъжностно лице по чл.189, ал.1 ЗДвП, компетентно да осъществява контрол по този закон. Издаденото въз основа на акта НП, също е издадено от компетентен орган. АУАН е надлежно предявен на нарушителя, съгласно изискванията на ЗАНН; на същия е предоставена възможност да подаде възражения по акта. Както АУАН, така и издаденото въз основа на него НП притежават необходимото съдържание по чл.42 и чл.57 ЗАНН. Нарушението е описано с всички релевантни признаци, ясно и безпротиворечиво е формулирано, по начин, ненакърняващ правото на нарушителя да разбере в извършването на какво нарушение е обвинен.

Установи се от събраните по делото доказателства, че при посочените в процесното НП условия на време, място и обстановка, жалбоподателят не е осигурил предимство на преминаващите по пешеходна пътека.  

С това си деяние жалбоподателят, в качеството си на водач, е нарушил визираната разпоредба на чл.119, ал.1 ЗДвП, като по този начин виновно е осъществил административнонаказателния състав на чл.183, ал.5, т.2 ЗДвП. АНО правилно е приложил материалния закон, като е наложил санкцията, предвидена за това нарушение, която е абсолютно определена – “глоба” в размер на 100 лева.

Ето защо, НП следва да се потвърди.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1 ЗАНН, съдът

Р  Е  Ш  И :

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №19-1139-001703 от 14.11.2019г., издадено от началник група към сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-гр.Кюстендил, с което на М.П.А., ЕГН ********** *** на основание чл.183, ал.5, т.2 ЗДвП е наложено административно наказание “глоба” в размер на 100 лева.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд-гр.Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му.

                                                      

Районен съдия: