Определение по дело №2741/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 97
Дата: 14 януари 2021 г.
Съдия: Даниела Димитрова Недева
Дело: 20207050702741
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

                                   2021 година, гр.Варна

 

 

ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Дванадесети състав, в закрито заседание на четиринадесети януари две хиляди двадесет и първа година, в състав

 

СЪДИЯ: ДАНИЕЛА НЕДЕВА

 

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 2741/2020г., по описа на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 128а от АПК и е образувано по искова молба от Началник отдел „Оперативни дейности“ Варна, ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, чрез пълномощника юрисконсулт А. против определение №2610/03.12.2020г. постановено по ч.адм.дело №2655/2020г. по описа на Административен съд-Варна ХХІХ състав.

В исковата молба е изложено, че в заповед за налагане на ПАМ №344-ФК/10.11.2020г. издадена от Началник отдел „Оперативни дейности“ Варна, ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП не се съдържа волеизявление за допускане на предварително изпълнение на същата, липсва и разпореждане, с което да се допуска предварително изпълнение. Сочи се, че съдът е приел, че в оспорената заповед запечатването следва да се извърши в 15- дневен срок от влизане й в сила и се е произнесъл при липса на подлежащ на оспорване акт извън пределите на правораздавателната си власт. Изводът за наличие на допуснато предварително изпълнение, съдът е направил анализирайки датата посочена в разписката за връчване на заповедта. Счита, че разписката за връчване е с характер на уведомяване на лицето, че ако заповедта не бъде оспорена в законоустановения срок, то ще се пристъпи към изпълнението, което няма да е предварително, а действие по изпълнение на влязъл в сила индивидуален административен акт. Съдържат се оплаквания, че не е взето под внимание волеизявлението на административния орган, че по оспорената заповед не е допуснато предварително изпълнение и няма друг акт съдържащ мотиви за допускане на предварително изпълнение на заповедта. Релевират се доводи, че определението на съда е издадено и в противоречие с целите на закона. По изложените съображения се отправя искане за  прогласяване на нищожност на Определение № 2610/03.12.2020г. постановено по ч.адм.дело № 2655/2020г. по описа на Административен съд – Варна, XXIX -ти състав.

С разпореждане № 14095/17.12.2020г. производството е оставено без движение и на ищеца са дадени подробни указания за отстраняване на нередовности в шест пункта, като е определен седмодневен срок да посочи ответник; да посочи конкретни основания във връзка с твърдения порок на съдебния акт – нищожност; да посочи доказателствата и конкретните обстоятелства, които ще доказва с тях, както и приложи писмените доказателства, с които разполага; да представи документ за внасяне на дължимата държавна такса и приложи преписи от исковата молба и от уточнението й за ответника; да представи пълномощно или ищеца да преподпише исковата молба.

С разпореждането ищецът е уведомен изрично, че при неотстраняване на тези нередовности в срок следва прекратяване на производството.

С молба с.д. 16148/23.12.2020г. е отправено искане за продължаване на срока за изпълнение на разпореждането. С разпореждане №14387/29.12.2020г. срокът за изпълнение на разпореждането на съда е продължен с десет дни считано от изтичане на първоначално определения. С молба с.д.№16237/29.12.2020г. е посочен ответник „БУЛ ИТ ГЛАС“ ООД, представлявано от М.П.Д.. Относно твърденията за нищожност на определение №2610/03.12.2020г. постановено по ч.адм.дело №2655/2020г. по описа на Административен съд-Варна ХХІХ състав се сочи, че се касае за произнасяне извън пределите на правораздавателната власт на съда, доколкото в Заповед за налагане на ПАМ № 344-ФК/10.11.2020г. няма наложени предварителни обезпечителни мерки. Сочи се, че съда се позовава единствено на разписката за връчване на заповедта, в която е посочена дата за деня, в който заповедта би влязла в сила при липса на жалба против нея. Ако заповедта не бъде оспорена в законоустановения срок насроченото с разписката изпълнение няма да е предварително, а ще бъде действие на влязъл в сила индивидуален административен акт, защитата срещу който не е по реда на чл. 60 от АПК и оспорването му е недопустимо.

Приложени са преписи и пълномощно №311/31.05.2017г., от което е видно упълномощаване от Изпълнителния директор на НАП на ст.юрисконсулт А., да представлява НАП и изпълнителния директор на НАП пред всички съдилища и съдебни изпълнители по граждански дела, обезпечителни производства по чл. 389 и сл. от ГПК, изпълнителни производства по чл. 404 и сл. от Г11К. и по всички дела, образувани във връзка с актовете и действията на Агенцията и нейните органи и служители, да подава въззивни и касационни жалби, както и молби и жалби във връзка с производствата по чл. 389 и сл. и чл. 404 и сл. от ГПК.

При тези констатации настоящият съдебен състав намира, че нередовностите на исковата молба не са отстранени. На първо място не е представено в срока и до настоящия момент надлежно пълномощно, от което да е видно, че ищецът Началник отдел „Оперативни дейности“ Варна, ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП упълномощава юрисконсулт А. да го представлява и подава искова молба по реда на чл.128а АПК /доколкото ищец в случая е Началник отдел „Оперативни дейности“ Варна, ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, а не  Изпълнителния директор на НАП или НАП в настоящото исково производство/. Ищецът не е и преподписал в срока и до настоящия момент исковата молба.

В този смисъл констатираната нередовност на исковата молба не е отстранена в срока по чл. 129 от ГПК, вр. чл.128 ГПК респективно представлява основание за прекратяване на производството по чл. 158, ал. 3 от АПК.

На второ място искът по чл. 128а от АПК е такъв за обявяване нищожност на съдебен акт, т. е. основание за неговата допустимост е твърдението, че същият е нищожен, и конкретизирането му, чрез посочване на основания за това. Целта е да се определи предмета на иска и да се очертае предмета на доказване. Необходимо е исковата молба да съдържа точни, ясни и логически свързани твърдения, индивидуализиращи основанието и предмета на спора, а петитумът да е логически извод от тях и да следва от същата правна норма, под която се подвеждат фактите. В случая такава логическа свързаност не е налице. От една страна ищецът търси защита срещу нищожен съдебен акт на административния съд, а от друга страна твърди неправилност на същия акт. В исковата молба се сочи за липсата на разпореждане в заповедта за предварителното й изпълнение, а в уточняващата - липса на наложени предварителни обезпечителни мерки. Несъответствията между изложените в исковата молба и допълнението към нея факти и формулирания петитум води до невъзможност да бъде определен спорния предмет и обуславят нередовност на исковата молба, която не е поправена след дадените в тази връзка указания от съда. Когато исковата молба е нередовна и ищецът не отстрани нередовностите в посочения от съда срок, съдът оставя без разглеждане иска и прекратява производството по делото.

Доколкото предявяването на иска по чл. 128а от АПК не е обвързано със срок, за ищеца няма пречка да предяви такъв отново, ако счита, че определението е нищожно и ясно, надлежно, недвусмислено, последователно и логично изложи основанията си за това, като подпише исковата молба или надлежно да упълномощи лице за това.

Видим от изложеното и на основание чл. 158, ал. 3 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ предявения от Началник отдел „Оперативни дейности“ Варна, ГД „Фискален контрол“ при ЦУ на НАП, чрез пълномощника юрисконсулт А. иск по чл. 128а от АПК срещу определение №2610/03.12.2020г. постановено по ч.адм.дело №2655/2020г. по описа на Административен съд-Варна, ХХІХ състав.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2741 по описа на Административен съд – Варна за 2020г.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в седмодневен срок от получаване на съобщението до страните пред Върховен административен съд.

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: