Решение по дело №210/2019 на Окръжен съд - Добрич

Номер на акта: 10
Дата: 5 февруари 2020 г. (в сила от 17 февруари 2020 г.)
Съдия: Адриана Панайотова Панайотова
Дело: 20193200900210
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 18 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

№__10____/ 05.02.2020 година,гр.Добрич

 

 

В   ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДОБРИЧКИЯТ  окръжен съд  ТЪРГОВСКО                    отделение

На тридесет и първи януари                                                 2020 год.

В открито съдебно заседание в следния състав:

           

            ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:  АДРИАНА ПАНАЙОТОВА             

при секретаря Нели Бъчварова 

          като разгледа докладваното от съдията Адриана Панайотова

търговско    дело       № 210                     по описа  за 2019 год.

за да се произнесе съобрази следното:

 

          Производството е по реда на чл.630,ал.1 от Търговския закон.                 

          Образувано е по  молба на ЕООД "***", гр.Ген.Тошево,  ЕИК ***,подадена по чл.626 от ТЗ, с искане за постановяване на решение по чл. 630,ал.1 от  ТЗ за откриване на производство по  несъстоятелност,т.е. в качеството му на длъжник.

          Твърди се в молбата,че ЕООД "***", гр.Ген.Тошево,  ЕИК *** се намира в обективно и  трайно състояние на неплатежоспособност.

 Добрички окръжен съд,като прецени доказателствата по делото и доводите на страните,приема за установено от фактическа и правна страна следното:

           Молителят е  дружество, което по занятие извършва търговска дейност.

            

 

 

 

От извършена служебна справка в Търговския регистър по партидата на ответното дружество се установява, че последният обявен годишен финансов отчет е за 2017 г.

                  Изготвено е заключение по назначена съдебно – икономическа  експертиза от вещо лице, разполагащо с необходимата компетентност, след запознаване с материалите по делото, проверка в счетоводството на ищеца и в ТД на НАП.

   Експертът дава заключение,че към 31.10.2019 г. дружеството има активи в размер на 60 000 лв.,а изискуемите задължения на дружеството са в размер на 360 691,28 лв. и че съобразно наличните му активи,пасивът надвишава активите 6 пъти.Така констатираното несъответствие,сочи за наличие на свръхзадълженост. Към същата дата, дружеството има краткосрочни вземания по счетоводни данни само в размер на 2 504,42 лв.

При определяне показателите за  ликвидност за периода 2016-2019 г. вещото лице констатира,че коефициентът на финансова автономност е под единица,т.е. съществуващите задължения не са достатъчно обезпечени с имущество на предприятието.

Коефициентите за  бърза,незабавна и абсолютна ликвидност на дружеството,сочат за  състояние на финансова нестабилност,с тенденция на влошаване.Съобразно полученият коефициент на Алтман,през целия изследван период дружеството е било в зона на стрес ,с голяма вероятност за фалит.

Според вещото лице, дружеството е преустановило обичайната си производствена дейност в последните 9 месеца ,а финансовите затруднения на дружеството имат траен и необратим характер.

Вещото лице дава заключение,че липсват данни за реални парични потоци/разплащания и считано от месец октомври 2019 г. дружеството се намира в трайно финансово затруднение и невъзможност да обслужва търговските си отношения.

 Към 31.10.2019 г. дружеството има налични парични средства по банкови сметки в размер на 40 003,42 лв. и касова наличност в размер на 37,02 лв.Вземанията му от клиенти и доставчици са в размер на 7 000 лв.

 Вещото лице  определя за  дата на неплатежоспособност 31.12.2018 г.

 

 

 

 

               При така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи: Производство по несъстоятелност се открива при наличие на следните предпоставки, съдържащи се в чл. 608, ал.1 ТЗ: длъжникът да има качеството на търговец; да не е в състояние да изпълни парично задължение; задължението да произтича от търговска сделка, да представлява публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност или да следва от частно държавно вземане. В разглеждания случай се установява качеството на търговец на ЕООД "***", гр.Ген.Тошево,  ЕИК *** и че са налице предпоставките на чл. 607, ал.2 от ТЗ.  

 

 

Налице е  презумпцията по чл.608,ал.3 от ТЗ,при която  неплатежоспособността на длъжника се предполага.

 

 

 

 

Презумпциите са оборими, като в тежест на ответника е да установи способността да погасява задълженията си, като това може да стане на базата на анализ на имуществено-финансовото състояние на предприятието на длъжника. Водещи при преценка на състоянието на неплатежоспособност са показателите за ликвидност, които се формират като съотношение между краткосрочните активи към краткосрочните задължения на предприятието. С оглед отчитане на различната ликвидност на краткосрочните активи, при преценка на икономическото състояние на предприятието се формират четири коефициента на ликвидност: обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност. Чрез тези коефициенти се извършва съпоставяне на определена част или на всички краткосрочни активи към краткосрочните задължения. При коефициента на обща ликвидност се извършва съпоставяне на всички краткосрочни активи, включващи: материални запаси, краткосрочни вземания, краткотрайни финансови активи и налични парични средства, към краткосрочните пасиви, докато при другите коефициенти на ликвидност се включват само определена група или сбор от няколко групи краткотрайни активи. Водещ показател за установяване на състоянието на неплатежоспособност на длъжника е коефициентът на обща ликвидност, отразяващ съотношението на всички краткотрайни активи към краткосрочните задължения.

 

 

 

 

Трайно установената съдебна практика приема норматив единица за всички показатели за ликвидност. В разглеждания случай коефициентът за обща ликвидност е за изследваният период варира  в понижение от 0,40 до 0,14. Анализът сочи, че търговецът не може да поеме на 100% плащанията си. Този коефициент е със стойност, близка до базовия, но под неговата стойност. При това положение, следва да се направи анализ и на останалите коефициенти. Стойността им е в значителна степен под общоприетия коефициент за нормалното финансово - икономическо развитие на едно предприятие: коефициентът за бърза ликвидност също варира  в понижение от 0,37 до 0,14; за незабавна ликвидност – от 0,37 до 0,14 и за абсолютна ликвидност – от 0,19 до 0,11. Причината за ниските стойности се установява, като се вземе предвид, че коефициентът за бърза ликвидност се формира от сбора на краткосрочните вземания, краткосрочните инвестиции и паричните средства, отнесен към текущите задължения; коефициентът за незабавна ликвидност се формира от сбора на краткосрочните вземания и паричните средства, отнесен към текущите задължения; коефициентът за абсолютна ликвидност се формира от сумата на паричните средства, отнесена към текущите задължения.

 От заключението на вещото лице се изяснява, че длъжникът трайно е спрял производство.

На базата на всички тези установени обстоятелства се налага заключение, че дружеството - длъжник не може да работи, защото няма собствено финансиране, изключително силно е задлъжняло към доставчици и клиенти и последващата му дейност би била вредна за всички търговци, с които би влязъл в договорни отношения.

Съдът приема коефициентите в писменото заключение, доколкото същите са изработени на база депозирани от ответника по извънсъдебен ред неизгодни за него факти на поети задължения и счетоводни загуби, наред с декларирани печалби. Обобщавайки изложеното, съдът приема, че не са оборени презумпциите на чл. 608, ал.2 - 4 ТЗ.

 

 

 

 

Останалите показатели за финансова автономност и за задлъжнялост дават различна по вид информация за предприятието. Коефициентът на финансова автономност като съотношение на собствения към привлечения капитал е 0,41 при минимален норматив за финансова независимост единица, което сочи на силна финансова зависимост на ответника. Коефициентът на задлъжнялост е определен от вещото лице за изследвания период в понижение от минус 0,07 до минус 0,83 -при норматив, по-голям от единица, предвид което се налага изводът, че търговецът е в силна зависимост от своите кредитори.

Обобщавайки гореизложеното, съдът намира, че предвид установените коефициенти на ликвидност, на финансова автономност и на задлъжнялост на предприятието в продължение на проследените от вещото лице данни от баланса на дружеството за период от четири последователни години 2016, 2017,2018 и  2019 г., затрудненията на длъжника не са временни, а са трайно настъпили.

Освен това длъжникът не разполага с имущество, достатъчно за покриване на поетите задължения. Предвид липсата на предпоставки по чл. 631 от ТЗ, молбата за откриване на производство по несъстоятелност на основание настъпила неплатежоспособност следва да бъде уважена.

 

 

 

 

По аргумент от чл. 608, ал.1 ТЗ, в който е дадено легално определение на понятието неплатежоспособност, началната дата на неплатежоспособността е датата, на която длъжникът не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение по търговска сделка, публичноправно задължение към държавата и общините, произтичащо от търговската му дейност или задължение по частно държавно вземане. В горния смисъл за начална дата на неплатежоспособността на ответника съдът възприема посочената от вещото лице дата 31.12.2018  г.

 

 

 

 

Налице са предпоставките за откриване на производство по несъстоятелност по реда на чл. 630, ал.1 ТЗ съдът обявява неплатежоспособността,съответно свръхзадължеността на длъжника, определя началната й дата, открива производство по несъстоятелност и определя датата напървото събрание на кредиторите..

            Воден от гореизложеното и на основание чл.630,ал.1 от ТЗ,Добрички окръжен съд

 

 

                                            Р       Е      Ш      И  :

 

     

           ОБЯВЯВА   В НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТ ЕООД "***", гр.Ген.Тошево,  ЕИК ***,с  начална дата 31.12.2018 г. на основание чл.630,ал.1,т.1 от ТЗ.

           ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ НА ТЪРГОВЕЦА на основание чл.630,ал.1,т.2 от ТЗ.

          

          ПРЕКРАТЯВА  правомощията на длъжника да управлява и се разпорежда с имущество,включено в масата на несъстоятелността.

          НАЗНАЧАВА за ВРЕМЕНЕН СИНДИК на ЕООД "***", гр.Ген.Тошево,  ЕИК *** с правомощията по чл. 635, ал. 1 ТЗ       - Иван Атанасов Манолов ЕГН-**********  с  пост. адрес *** ,и адрес по местоживеене ***,тел:052/635 800 и **********,електронен адрес :manolovivan@mail.bg./който отговаря на изискванията на чл.655 от ТЗ и е дал писмено съгласие/ ,на основание чл.656,ал.1 от ТЗ. 

ОПРЕДЕЛЯ месечно възнаграждение на синдика в размер на 650  лв.Определя дата на встъпване в длъжност от 10.02.2020 г.

Задължава Временния синдик да предприеме действията по чл.652 и сл. от ТЗ.

           ЗАДЪЛЖАВА длъжника ЕООД "***", гр.Ген.Тошево,  ЕИК *** чрез управителя Живко С. Катранджиев  ЕГН-**********, в едноседмичен срок от получаване на съобщението да изпълни задълженията си по чл. 640, ал. 1 ТЗ, като предостави на назначения временен синдик и на съда необходимата информация, включително и за налично имущество и банкови сметки, както и да предаде на синдика наличната счетоводна документация и търговски книги, с оглед осъществяване на правомощията на временния синдик по чл. 668 ТЗ.

           При неизпълнение в срок на управителя ще бъде наложена глоба по реда на чл. 640, ал. 2 ТЗ.

          ЗАДЪЛЖАВА, на осн. чл. 659, ал. 2 ТЗ, не по-късно от 06.03.2018 г. Временният синдик да представи доклад за: 1. резултат от предприети действия по издирване и запазване на масата на несъстоятелността чрез справки в публични имуществени регистри - в Служба по вписвания за налични вписвания по партидата на дружеството на придобиване на недвижими имоти, в Данъчна служба за декларираните от търговеца имущества, вкл. банкови сметки; в КАТ за налична регистрация на името на дружеството на МПС и др. подобни, както и за наличие на възможности за предявяване на искове за попълване на масата, с прилагане на списък на издирените налични вещи и имуществени права от масата на несъстоятелността, с посочване на основанието за собственост и описание на фактическото им състояние, както и изрично посочване по отношение на кои от тези активи са наложени обезпечения преди откриването на производството по несъстоятелност или е започнало принудително изпълнение от публичен изпълнител по ДОПК.

         На основание чл. 623 от ТЗ, името, телефонът, адресът и електронният адрес на временния синдик да се впишат в търговския регистър.

         ОПРЕДЕЛЯ дата на първото събрание на кредиторите на дружеството,с дневен ред по чл.672 от ТЗ  на    05.03.2020 г. от 11 часа,в сградата на ДОС,зала № 6 .

          Решението подлежи на незабавно изпълнение чрез вписването му  в Търговския регистър и в книгата по чл. 634в ТЗ.

          Препис от решението да се изпрати за вписването му в Търговския регистър на основание чл. 622 от ТЗ.    

          Препис от същото да се връчи на страните.

          Решението подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд в 7-дневен срок от вписването му в Търговския регистър.

 

 

 

 

 

                                                       

                                                               Окръжен съдия: