Р Е Ш Е Н И Е №
Казанлък, 24.02.2009 год.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Казанлъшкият районен съд гражданска колегия в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти февруари две хиляди и девета година в състав
Председател : К.К.
при участието на секретаря С. К. като разгледа докладваното от съдия К.1934/2008 година за да се произнесе взе предвид следното :
Предявен е иск за допускане прекратяването на граждански брак с развод поради настъпило дълбоко и непоправимо разстройство на брака с правно осн. чл.99 от СК съединен с брачни искове по чл.322 от ГПК.
Ищцата Н.В.Т. твърди, че с ответника са съпрузи, имат едно пълнолетно дете. От самото начало имали конфликти с ответника по повод неговото безотговорно отношение към семейството. Отсъствал от дома, лъжел къде ходи и какво прави. Скоро станало ясно, че играе хазартни игри и че пропилява на тях спечеленото. През 1994 год. взела решение да се разведе с ответника, но той обещал да спре да играе хазарт и удържал на обещанието си. През 1996 година заживели в собствено жилище. Ответникът започнал да злоупотребява с алкохол, правел скандали, обиждал я пред детето. Пиянските му приказки я наранявали, отчуждили приятелите им от тях и отблъснали близките им хора. След обидите и униженията не останало нищо за запазване в отношенията им. Повече от две години не поддържат интимни отношения, делят си разходите за домакинството, не си говорят. Моли съда да прекрати бракът й с ответника с развод като дълбоко и непоправимо разстроен по негова вина, да предостави на нея ползването на семейното жилище, находящо се в гр. Казанлък ж.к. “Васил Левски” бл.11 вх.А ет.1 ап.1. Желае да носи предбрачното си фамилно име Т.. Претендира да й се присъдят разноските по делото. В съдебно заседание заявява, че е съгласна ползването на семейното жилище да бъде предоставено на двамата съпрузи.
Ответникът М.Т.М. заявява, че написаното в исковата молба е вярно, че желае бракът му с ищцата да бъде прекратен и че не възразява ползването на семейното жилище да бъде предоставено на двамата.
От събраните по делото доказателства преценени по отделно и в съвкупност съдът намира за установено следното :
Страните са съпрузи. Сключили са граждански брак на *****год. в с. Габарево общ. Павел баня Бракът е първи за двамата съпрузи. Проблемите съпътствали брачния живот на съпрузите от самото начало, но в името на детето и двамата намирали сили да се справят с критичните ситуации с цената на повече или по-малко компромиси. Това не само, че не ги сближило, напротив довело до натрупването на негативно отношение. С наближаването на пълнолетие на детето съпрузите загубили мотивацията си и вече не смятали за нужно да поддържат определено ниво на взаимоотношенията си. Постепенно дали израз на отчуждението си един към друг – ответникът чрез злоупотреба с алкохол, заяждане с ищцата, обиди към нея и опити да й причини неудобство, а ищцата – чрез мълчание, демонстрирайки пълното неприемане и неодобрение на ответника.
Горната фактическа обстановка съдът прие за доказана след преценка на представените писмени и гласни доказателства. Писмените доказателства са официални документи не оспорени в производството. Гласните доказателства са показания на св. С. Т. и Д. К.
От така приетите за установени факти и обстоятелства съдът прави следните изводи :
Искът за развод е основателен и доказан и следва да бъде уважен.
Налице е дълбоко и непоправимо разстройство на брака, тъй като семейната общност е разкъсана, преустановени са всякакви духовни, икономически и физически контакти между страните. Двамата съпрузи макар да живеят в едно жилище не поддържат съпружески отношения от 2006 година. Това е обективно състояние на тяхната връзка и трайно установили се отношения. Липсват доверие, уважение, обич. Бракът се е превърнал в една формална връзка, която вече не е в интерес на съпрузите и на обществото.
Съдът счита, че причините за дълбокото и непоправимо разстройство на брака са от субективен характер, защото се дължат на поведението на ответника.
Събраните по делото доказателства мотивират съда да приеме, че разстройството на брачните отношения е настъпило в резултат на виновното поведение на съпруга. Той се отнасял с неуважение съм съпругата си, обиждал я пред детето, пред близки и познати. Проигравал спечеленото на хазарт, злоупотребявал с алкохол. Ответникът не сочи обстоятелства навеждащи на виновно поведение на ищцата. Поведението на ищцата към ответника през последните две години е резултат от отношението на съпруга й през предходните години.
Семейното жилище в гр. ******е собственост на двамата съпрузи, претенции за ползването му имат двамата съпрузи. В единственото жилище на страните живее и техния вече пълнолетен син. Ползването на това жилище следва да се предостави на двамата съпрузи.
Пред брачното фамилно име на съпругата е Т. и това име следва да носи след прекратяването на брака.
По допускането на развода съдът определя окончателна държавна такса от 50лв. В съответствие с нормата на чл.329 ГПК ответникът следва да заплати 25лв. държавната такса по допускането на развода и направените от ищцата разноски.
Разноските на ищцата възлизат на 25лв. за държавна такса. Предоставената й от адв. К. правна помощ е безплатна, няма договорено възнаграждение.
Водим от горното съдът
Р Е Ш И :
ПРЕКРАТЯВА с развод сключеният на ****год. в с. Габарево общ. Павел баня граждански брак между Н.В.Т. ЕГН ********** и М.Т.М. ЕГН ********** *** поради настъпило в него дълбоко и непоправимо разстройство.
ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО, че дълбокото и непоправимо разстройство на брака е настъпило по ВИНА на двамата М.М..
ПРЕДОСТАВЯ на Н.В.Т. и М.Т.М. ползването на семейното жилище, находящо се в гр. Казанлък ж.к. “*****
ОСЪЖДА М.Т.М. с п.а. да заплати на Казанлъшкия РС 25 лв. държавна такса по допускането на развода.
ОСЪЖДА М.Т.М. с п.а. да заплати на Н.В.Т. 25лв. представляващи разноски по делото.
ПОСТАНОВЯВА след прекратяването на брака Н.В.Т. да носи предбрачното си фамилно име Т...
РЕШЕНИЕТО може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му пред ОКРЪЖЕН СЪД Стара Загора.
РАЙОНЕН СЪДИЯ :