Решение по дело №7103/2013 на Софийски градски съд

Номер на акта: 785
Дата: 7 февруари 2017 г. (в сила от 24 юни 2019 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20131100107103
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 27 май 2013 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

………………………….

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 12.01.17г. /с участието на секретаря Д. Ц./ гражданско дело № 7103/13г. и констатира следното:

Предявен е иск от Е. А. против НББАЗ с правно основание чл. 282 от КЗ за сумата 120 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди – следствие от ПТП/ и чл. 86 от ЗЗД за присъждане на законна лихва върху посочената сума, считано от 26.12.11г.

Правната квалификация /и конкретизация на исковете по основание, размер и период/ е направена от председателя на състава в съответствие с първоначално и допълнително депозираните /в хода на процеса/ молби - от ищеца, от първоначалния ответник „ГФ“ и в съответствие с определението на председателя на състава, с което производството по делото спрямо „ГФ“ е прекратено поради оттегляне на исковете срещу тази страна/.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 26.12.11г. е настъпило ПТП-е, в резултат на което е загинала Т. Д. /наследодател, майка на ищеца/. Произшествието е причинено от Н. У. /който в момента на инцидента е управлявал МПС-во с чуждестранна регистрация/. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността му, вредоносния резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата и вината на Н. У./ са удостоверени със събраният по делото писмен и експертен доказателствен материал /преценен в съвкупност/, съответно и с влязъл в сила съдебен акт на наказателен съд, който акт е задължителен за настоящия граждански съд на основание чл. 300 от ГПК.

 Изложеното удостоверява, че в случая са налице предпоставките на чл. 282 от КЗ. Отделно от това - съдържанието на депозирания от НББАЗ писмен отговор /и допълненията към него/ сочи, че на практика този ответник не оспорва принципната предпоставка, визирана в цитираният текст от закона, позволяваща ангажирането на имуществената отговорност на Бюрото в процесната хипотеза/.

Главният иск е основателен изцяло:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи, когато е налице физическо увреждане на дадено лице /или когато е налице смъртен случай/ наличието на неимуществени вреди следва да се презумира, т.е. обезщетение принципно се следва във всички случаи на причинено телесно увреждане или смърт. От друга страна - по делото е разпитан и свидетел, който очертава конкретното измерение на процесните неимуществени вреди /преценени в контекста на отношенията в семейството приживе и след настъпване на инцидента/.

Процесното обезщетение се определя в контекста на правилото по чл. 52 от ЗЗД като председателят на състава от една страна – съобразява горните принципни съображения, а от друга страна отчита и конкретните събрани по делото доказателства досежно претърпените неимуществени вреди /свидетелски показания/. Съдът отчита също и възрастта на загиналата, възрастта на ищеца и наличието на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата /същата е била без поставен предпазен колан в момента на инцидента/. Последният факт е удостоверен пряко с констатациите на приетата по делото медицинска експертиза /същият е установен косвено и от наказателният съд в рамките на производството срещу Н. У./. От друга страна обаче /в същата връзка/:

Председателят на състава намира, че констатираното съпричиняване не може /само по себе си/ да обоснове редуциране на процесното обезщетение /предвид от една страна: самият размер на заявената претенция, а от друга страна: констатациите на медицинската експертиза досежно евентуалната ефективност на предпазния колан в процесната хипотеза, преценена в контекста на конкретният механизъм на инцидента – удостоверен надлежно със събраният по настоящото дело доказателствен материал, съответно установен и в рамките на наказателното производство срещу причинителя на ПТП-е/.

Основателен е и акцесорният иск:

На ищеца следва да бъде присъдена и законната лихва върху горната главница за периода след 26.12.11г. /датата произшествието/ доколкото имуществената отговорност на процесният ответник е идентична с тази на застрахователя по з-ка „ГО“, а спрямо последният е приложимо правилото на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД.

Председателят на състава констатира /в срока за постановяване на настоящият съдебен акт/, че заявените от ответника /и допуснати с определение на съда от 25.05.15г./ доказателства не са събрани /причината за този процесуален пропуск е изтеклият продължителен период от време, през който по делото не са извършвани процесуални действия поради – спиране на процесна в хипотезата на чл. 229, ал. 1, т. 4 от ГПК/. Това обстоятелство обаче в случая не би следвало /само по себе си/ да се окачестви като съществен порок на настоящият съдебен акт, предвид фактите, че:

От една страна – процесуалното поведение на представителя на ответника /в последното съдебно заседание/ сочи, че на практика страната не поддържа /мълчаливо оттегля/ процесните доказателствени искания /вероятно и предвид факта, че всички релевантни по делото факти се явяват удостоверени по настоящото дело с вече събраните: писмени, гласни и експертни доказателства и с представените – присъда и мотиви на наказателният съд, като всички изводи на председателя на състава са направени на база на този именно доказателствен материал/.

От друга страна – не е налице процесуална пречка процесните доказателства да бъдат събрани от следващата съдебна инстанция /ако разбира се ответникът все още ги поддържа/.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСЪЖДА „Н.Б. на Б.А.З.” да плати на Е.А.А. ЕГН ********** сумата 120 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди, следствие от ПТП-е/ - на основание чл. 282 от КЗ и законната лихва върху тази сума от 26.12.11г. до цялостното й изплащане.

ОСЪЖДА „Н.Б. на Б.А.З.” да плати на адвокат К. – 4 130 лева адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА „Н.Б. на Б.А.З.” да плати на СГС – 4 800 лева държавна такса и 600 лева – съдебни разноски на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението е постановено при участие на Н.Д.У. и М.А.С. – 3-ти лица, помагачи на ответника /конституирани като такива по делото с определение на САС от 01.12.15г. по г.д. № 4047 от 15г./.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: