Решение по дело №212/2021 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 242
Дата: 7 декември 2021 г. (в сила от 7 декември 2021 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20217120700212
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

В името на народа

гр. Кърджали, 07.12.2021 г.

 

Административен съд – Кърджали, в  публично съдебно заседание на петнадесети ноември две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря Мелиха Халил                 

като разгледа докладваното от съдия   Божкова

административно дело № 212/ 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК, във връзка с чл.118 от КСО.

Образувано е по жалба на А.К.Б. от ***, подадена чрез пълномощник, срещу Решение № 2153-08-161/ 26.07.2021 г. на директора на ТП на НОИ – Кърджали, с което е отхвърлена жалбата й срещу Разпореждане № О-08-999-00-**********/ 10.06.2021 г. на действащ за ръководител по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали. В жалбата се твърди, че оспореното решение е незаконосъобразно, като постановено при съществено нарушение на административно- производствените правила, в противоречие с материалния закон и неговата цел. Твърди се, че не е спазено императивното изискване на чл. 35 от АПК да са разгледани всички факти и обстоятелства от значение за правилното произнасяне. Жалбоподателката посочва, че към датата на настъпване на осигурителния риск е осигурено лице за общо заболяване и майчинство, за което били внесени и осигурителните вноски от 30.11.2020 г.  – датата на регистрация като земеделски стопанин. Последната била извършена съобразно изискванията на Наредба № 3 от 29.01.1999 г. и към момента не е прекратена. Сочи се, че в цитираната наредба и в КСО няма законово изискване, определящо в какъв размер следва да са заявените за отглеждани култури, за да се направи извод, дали същите са за лично ползване или за продажба. В тази връзка твърди, че засетите от нея картофи са предназначени за продажба, а не за лични цели, както неправилно е заключил административния орган, което заключение не почивало на някакво законово основание. На следващо място заявява, че регистрацията й като земеделски стопанин не е направена фиктивно, за да се придобият осигурителни права, а с цел да се произвежда продукция предназначена за продажба, за което свидетелствал, сключения между нея и община Момчилград, договор за наем на земеделска земя, за срок от 10 години, с площ 13 613 кв.м. Навеждат се доводи, че в нарушение на административнопроизводствените правила едва в оспореното решение административния орган се позовава и на липсата на осигурителен стаж за общо заболяване и майчинство. Претендира се присъждане на деловодни разноски. Искането е да се отмени оспореното решение на директора на ТП на НОИ – Кърджали и потвърденото с него разпореждане на ръководителя по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали. В съдебно заседание, чрез пълномощник, поддържа жалбата си.

Ответникът – Директор на ТП на НОИ – Кърджали оспорва жалбата по съображения, изложени в решението. В писмена защита посочва основания за неоснователност на жалбата, идентични с изложените в оспореното решение.

АС – Кърджали приема, че жалбата е допустима, като подадена от лице, в правната сфера на което въздейства по неблагоприятен начин и в срока по чл. 118, ал.1 от КСО.

След проверка на събраните доказателства съдът приема следното от фактическа страна:

Административното производство, в което е постановено решението на директора на ТП на НОИ – Кърджали, е започнало с представянето в ТП на НОИ – Кърджали на БЛ № ***/ *** г. за периода от 31.05.2021 г. до 14.07.2021 г., представляващи 45 календарни дни преди раждане. Въз основа на този документ е поискано изплащане на обезщетение за бременност, като е представено удостоверение, вх. № ***/ *** г. от Осигурителна каса „***“, в която е член А.Б.

С Разпореждане № О-08-999-00-**********/ 10.06.2021 г. на ръководител по изплащането на обезщетенията и помощите в ТП на НОИ – Кърджали е отказано отпускане на поисканото обезщетение с мотив, че няма доказателства А.К.Б. да е упражнявала трудова дейност като земеделски стопанин, поради което не е осигурено лице за риска „Общо заболяване и майчинство“ и не отговаря на условията на чл.48а от КСО за отпускане на обезщетение. Направен е извод, че внасянето на осигурителни вноски, без да е упражнявана трудова дейност като земеделски стопанин по смисъла на §1, ал.1, т.5 от ДР на КСО, не е правопораждащ факт за правото на обезщетение.

С оспореното в настоящото производство решение на директора на ТП на НОИ – Кърджали е отхвърлена жалбата на А.Б. срещу разпореждането за отказ за изплащане на парично обезщетение за бременност. Фактическите основания в обжалвания административен акт на горестоящия административен орган са, че не е доказано лицето да е осигурено по смисъла на § 1, , ал.1, т.3 от ДР на КСО. Този извод е мотивиран с приетото в обжалваното решение, че А.Б. не е извършвала дейността, за която е регистрирана като земеделски стопанин, а именно – отглеждането на сливи и картофи. На следващо място, е посочено, че декларираната площ – 0,0400 ха, не може да обоснове извод, че регистрираната за отглеждане култура – картофи, е предназначена за продажба. Като следващо основание за отхвърляне на жалбата срещу разпореждането на ръководителя по  изплащането на обезщетенията и помощите в ТП на НОИ – Кърджали е посочено, че А.Б. не притежава 12 месеца осигурителен стаж към датата на настъпване на осигурителното събитие.

При така установената фактическа обстановка АС – Кърджали приема, че жалбата е неоснователна поради следните съображения:

Относимата разпоредба на чл.48а от КСО предвижда, че осигурените за общо заболяване и майчинство лица имат право на парично обезщетение за бременност и раждане, вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Съгласно мотивите на оспореното решение на директора на ТП на НОИ – Кърджали основание за отказ да се изплати парично обезщетение за временна нерабоспособност поради бременност е приетият за доказан факт, че А.К.Б. не е осигурено лице, тъй като не е осъществява дейност като земеделски производител, така както е декларирала в ТП на НОИ – Кърджали.

Следователно, спорният въпрос е: било ли е лицето осигурено по смисъла на  §1, ал.1,  т.3, във връзка с § 1, ал. 1, т.5  от ДР на КСО.

Осигурено е това лице, по отношение на което е възникнало осигуряване, а осигуряването възниква от деня, в който лицето започва да упражнява трудова дейност на някое от основанията за задължително осигуряване по чл. 4 от КСО. В случая, основанието за осигуряване е осъществяване на дейност като земеделски производител. Ето защо, за възникване на осигуряването и произтичащите от него права, за жалбоподателката е необходимо да е възникнало правоотношение, чието изпълнение е започнало и не е прекратено. При наличие на посочените предпоставки, при настъпване на осигурителния случай бременност и раждане, за осигурената жена възниква право на парично обезщетение за бременност и раждане по чл. 50 от КСО – 410 календарни дни, от които 45 дни преди раждането.

В решението на директора на ТП на НОИ – Кърджали е прието, че независимо от наличието на регистрация като земеделски стопанин, не съществува второто кумулативно изискване в §1, ал.1, т.5 от ДР на КСО, а именно – лицето да произвежда растителна и/или животинска продукция, предназначена за продажба.

В настоящия случай е безспорно, че А.Б. се е регистрирала като земеделски производител в ОблС „Земеделие“ – Кърджали, на 30.11.2020 г. В анкетен формуляр, таблица 1 – използвана земеделска земя, е посочила земя с площ 0,1286 ха, като начин на трайно ползване е вписан нива. Декларирала е отглеждана култура сливи на площ от 0,1286 ха. На 07.04.2021 г. А.Б. е заявила промяна в отглежданите култури, а именно картофи – 0,0400 ха.

При тези доказателства, правилно в оспореното решение е прието, че жалбоподателката не е осъществявала дейността, за която е била регистрирана като земеделски стопанин, следователно не е притежавала качеството „регистриран земеделски стопанин“ по смисъла на §1, ал.1, т.5 от ДР на КСО. В този смисъл са и показанията на разпитания по делото свидетел – Н. К. А., ***. От показанията му става ясно, че А.Б. не е отглеждала сливи, така, както е декларирала на 30.11.2020 г.

От показанията на свидетеля се установява, че през месец април засадили картофи. Той се е грижел за отглеждането на картофите, като е помагал с окопаването, поливането, плевенето и т.н. При така установените факти АС – Кърджали приема, че значителна част от дейността по отглеждане на декларираната от жалбоподателката на 07.04.2021 г. култура – картофи, е осъществявана не от нея, а от свидетеля А., поради което следва да се приеме, че отново липсва осъществяване на дейност като земеделски стопанин. Предвид това, че от 30.05.2021 г. А.Б. е във временна неработоспособност поради бременност, съгласно приетия като доказателство БЛ № ***/ *** г., не може да се вземат предвид обясненията в съдебно заседание на свидетеля А., че в края на месец август и началото на месец септември, жалбоподателката е участвала и в прибирането на реколтата.

Приетият по делото договор за наем на земеделска земя – общинска собственост, сключен между жалбоподателката и община Момчилград за срок от 10 години, с който тя аргументира бъдещи намерения като земеделски стопанин, е ирелевантен за случая, тъй като земеделски площи от него не са били заявени нито при първоначалната и регистрация като земеделски стопанин, нито при нейната актуализация.

Доводът, че посочването за първи път, в оспореното решение, че А.Б. не притежава 12 месеца осигурителен е в нарушение на административнопроизводствените правила, т.е. евентуално е нарушено правото и защита, не се споделя от АС – Кърджали, защото в съдебното производство по оспорване на административния акт жалбоподателката разполага с възможност да поиска събиране на доказателства, съответно – да представи такива, които да оборят приетото от горестоящия административен орган. Тъй като тя не се е възползвала от тази възможност следва да се приеме, че не е оборила приетото в оспореното решение още едно основание за отказ да се изплати парично обезщетение за бременност. За пълнота на изложението следва да се отбележи, че в приложеното по делото удостоверение, вх. № ***/ *** г.,  изрично е отбелязано, че към момента на настъпване на бременността жалбоподателката няма 12 месеца осигурителен стаж като осигурена за общо заболяване и майчинство (втората предпоставка на чл. 48а от КСО).

Следователно, доказани са констатациите в оспореното решение, че жалбоподателката не е упражнявала трудова дейност като земеделски стопанин свързана с производството на растителна продукция, предназначена за пазара, а именно декларираните от нея култури – сливи и картофи. Обжалваният административен акт е законосъобразен. Издаден е от компетентен орган, в предвидената форма, като не са допуснати съществени нарушения на административнопроцесуалните правила. Жалбата като неоснователна следва да се отхвърли.

Водим от горното и на основание чл. 172, ал.2, предл.5-то от АПК, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

Отхвърля жалбата на А.К.Б. от ***, срещу Решение № 2153-08-161/ 26.07.2021 г. на директора на ТП на НОИ – Кърджали, с което е отхвърлена жалбата й срещу Разпореждане № О-08-999-00-**********/ 10.06.2021 г. на действащ за ръководител по изплащане на обезщетенията и помощите при ТП на НОИ – Кърджали.

Решението е окончателно – чл.119 от КСО.

                      

 

                                                                                   Съдия: