Решение по дело №27/2020 на Районен съд - Първомай

Номер на акта: 260004
Дата: 8 февруари 2021 г. (в сила от 26 март 2021 г.)
Съдия: Спасимир Спасов Здравчев
Дело: 20205340200027
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

№ 260004

 

град Първомай, 08.02.2021 година

 

 

Районен съд- Първомай, първи съдебен състав, в открито заседание на осми септември две хиляди и двадесета година със

Съдия докладчик Спасимир Здравчев

при секретаря Венета Хубенова,

като разгледа докладваното АНД № 27 по описа на Съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0325-000630 / 09.10.2019 година на Началника на Районно управление към Областна дирекция на МВР - Пловдив, Районно управление - Първомай, с което на Й.Н.М., ЕГН **********,***, са наложени административни наказания, както следва:

Ø  глоба в размер на 20 (двадесет) лева на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от Закона за движение по пътищата за нарушение на чл. 40, ал. 1 от същия Закон;

Ø  глоба в размер на 200 (двеста) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от Закона за движение по пътищата за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 2, буква А от същия Закон.

 

Й.Н.М. чрез процесуалния си представител адвокат Н.Б.К. *** моли за отмяна на Наказателното постановление, по съображения, изложени в Жалбата и в съдебно заседание на въззивната инстанция.

Въззиваемата страна, Районно управление на МВР - Първомай, редовно призована чрез Началника, не изпраща представител и не взема становище по Жалбата.

След преценка на събраните по делото доказателства във връзка с направеното оплакване и съобразно задължението си по чл. 314 от НПК във връзка с чл. 84 от ЗАНН в качеството си на въззивна инстанция да провери изцяло правилността на обжалвания акт на наказващия орган, независимо от основанията, посочени от страните, Съдът намира от фактическа и правна страна следното:

Оплакването е депозирано в срока по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и е процесуално допустимо, а разгледано по същество е основателно, макар и не изцяло по изложените съображения.

 

От фактическа страна:

 

Н.Р.Д. ***, и работи на смени в село Скутаре, като за придвижване до работното си място първо отива с лекия си автомобил „Пежо 206“ с ДК № *** от дома си на улица * № * до площада в центъра на селото, паркира го в близост до автобусната спирка и взема рейс до другото населено място.

През деня на инкриминираната дата – 27.08.2019 година, Й.Н.М. (работещ като шофьор) е с влекач „Скания Р 164 ЛА 4х2“ с ДК № *** с прикачено полуремарке „СТАС 363 А“ с ДК № *** (собственост на „***ЕООД, село Надежден) в центъра на село Крушево, където земеделският производител Й.К.Й. с помощта на фадрома товари слънчоглед в камиона и ремаркето. На площада е и И.З.И. от селото, който гледа какво се случва.

Към 15:30 часа работата е към края си и тъй като слънчогледът е на купчини в товарната машина, за изравняване на тежестта по товарните отсеци Й.М. започва да маневрира напред-назад, а водачът на фадромата изсипва от кофата по малко на празните места.

В същото време от смяна с автобуса се връща Н.Д., чийто лек автомобил е паркиран на обичайното си място на площада, намиращо се в случая зад сканията с ремаркето.

Д. се качва на пежото си и, за да прибере свои колеги, дава назад, но попада зад маневриращата тежкотоварна машина. Настъпва пътнотранспортно произшествие – със задната дясна част на полуремаркето жалбоподателят удря странично в предната лява половина лекия автомобил, при което огъва лявата му греда и чупи предното обзорно стъкло.

Хората в близост се развикват и моторните превозни средства спират. Й. отива до Н., двамата си разменят реплики, жената, стресирана от случилото се, се качва в автомобила си и се прибира вкъщи, а товаро-разтоварната дейност продължава още към половин час, след което от местопроизшествието си тръгва и жалбоподателят.

Малко по-късно пострадалата сигнализира органите на реда за инцидента и по разпореждане на дежурно-оперативната част в РУ на МВР - Първомай към 17:15 часа е посетена в дома си в село Крушево от полицаи Г.Н.К. и Р.Ж.Д. (дежурен автопатрул), които й снемат обяснения, тя пише заявление и тримата отиват до местопроизшествието, на което вече няма никой.

По случая от автопатрула е изготвена докладна записка и преписката е разпределена на младши автоконтрольор при РУ на МВР - Първомай Т.А.Х., който прави снимки на повредения лек автомобил, установява собствеността на товарните превозни средства и водачът им на инкриминираната дата, след което изготвя протокол за ПТП и на 05.09.2019 година в присъствието на Й.Н.М. му съставя и връчва Акт за установяване на административно нарушение (бланка серия Д № 965874).

Въз основа на Акта е издадено атакуваното Наказателно постановление.

 

Горната фактическа обстановка Съдът приема за безспорно установена от показанията на разпитаните в съдебно заседание на въззивната инстанция свидетели, от приобщените по надлежния ред писмени и веществени доказателства и от приложената административнонаказателна преписка.

Настоящата инстанция възприема доказателствената съвкупност като обективна и логична, взаимнодопълваща се и кореспондиращи помежду си, като не се констатира наличието на противоречия досежно обстоятелства, включени в предмета на доказване, а доколкото са налице такива, те са несъществени и не са годни да разколебаят преценката му за случилия се на инкриминираната дата инцидент и ролята на всеки участник в него.

 

От правна страна:

 

По фактически установеното се изяснява, че на 27.08.2019 година в село Крушево, община Първомай, област Пловдив, между влекач „Скания Р 164 ЛА 4х2“ с ДК № *** с прикачено полуремарке „СТАС 363 А“ с ДК № *** и лек автомобил „Пежо 206“ с ДК № *** настъпва пътнотранспортно произшествие по смисъла на § 6, т. 30 от Допълнителни разпоредби на Закона за движение по пътищата: „събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало… повреда на пътно превозно средство…”, като всеки от водачите е участник в произшествието, съгласно § 6, т. 27 от Допълнителни разпоредби на Закона за движение по пътищата: „…който е пострадал при произшествието или с поведението си е допринесъл за настъпването му“.

Според настоящия състав, обаче, и двете обективирани в Наказателно постановление № 19-0325-000630 / 09.10.2019 година нарушения не могат да се вменят в отговорност на Й.Н.М..

За първо нарушение се сочи неспазване на разпоредбата на чл. 40, ал. 1 от Закона за движение по пътищата, съгласно чийто текст: Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението. Само че не се установява по безспорен начин жалбоподателят да не е изпълнил това свое задължение, преди да започне да маневрира.

Съгласно материалите по преписката Й. предприема движение назад със сканията с ремаркето, когато Н. е с пежото си в статично положение зад него, но от разпитите на Й.Й. и И. И. се установява, че жалбоподателят вече е маневрирал напред-назад във връзка с товарната дейност, когато пострадалата с леката си кола минава зад него, а и самата Д. заявява в показанията си пред Съда, че, когато потегля назад, за да качи колегите си, камионът „явно си беше запален“.

В административнонаказателното производство при обжалване на Наказателното постановление пред Съда тежестта на доказване лежи единствено и само върху административнонаказващия орган, който с предвидените по закон процесуални способи и средства следва да аргументира: 1) че е установено извършване на административно нарушение; 2) че нарушението е извършено от лицето, посочено като нарушител (лично или чрез негов представител, когато се касае за ЮЛ или ЕТ); 3) че нарушителят го е извършил виновно, и когато административнонаказващият орган не докаже някоя и от трите кумулативно посочени предпоставки, това е основание за отмяна на Наказателното постановление като необосновано.

По подобен начин стоят нещата и с второто вменено на жалбоподателя нарушение по чл. 123, ал. 1, т. 2, буква А от Закона за движение по пътищата: Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен, когато при произшествието са пострадали хора, да уведоми компетентната служба на Министерството на вътрешните работи.

Но от фактите по делото не се установява изобщо да има пострадал и макар и за Й.Н.М., и за Н.Р.Д. да възниква задължението, без да напускат местопроизшествието, да уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която то е настъпило, защото при произшествието са причинени само имуществени вреди, а между двамата, които са участници в пътния инцидент, няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, никой не изпълнява това свое задължение. Само че това е нарушение на разпоредбата на чл. 123, ал. 1, т. 3, буква В от Закона за движението по пътищата, за каквото нито жалбоподателят е наказван, нито има данни да е санкционирана пострадалата.

В случая е нарушен императивът на чл. 57, ал. 1, т. 6 от ЗАНН за законоустановеност – да бъде подведено съставомерното деяние под съответната правна норма, която нарушава, и неизпълнението на това задължение за административнонаказващия орган прави акта му незаконосъобразен.

С оглед на всичко изложено атакуваното Наказателно постановление следва да се отмени като необосновано и незаконосъобразно.

Предвид изхода на спора, в съответствие с разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН и съгласно чл. 143 от АПК въззиваемата страна следва да заплати на жалбоподателя направените от него разходи за адвокатско възнаграждение, които разноски в съответствие с § 1, т. 6 от АПК да се поемат от Областна дирекция на МВР - Пловдив – юридическото лице, в структурата на което е административнонаказващият орган Районно управление на МВР - Първомай.

Мотивиран от посоченото и на основание чл. 63 от ЗАНН Районен съд - Първомай, първи съдебен състав

 

РЕШИ:

 

Отменя Наказателно постановление № 19-0325-000630 / 09.10.2019 година на Началника на Районно управление към Областна дирекция на МВР - Пловдив, Районно управление - Първомай, с което на Й.Н.М., ЕГН **********,***, са наложени административни наказания, както следва:

Ø  глоба в размер на 20 (двадесет) лева на основание чл. 183, ал. 2, т. 11 от Закона за движение по пътищата за нарушение на чл. 40, ал. 1 от същия Закон;

Ø  глоба в размер на 200 (двеста) лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от Закона за движение по пътищата за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 2, буква А от същия Закон.

Осъжда Областна дирекция на МВР - Пловдив да заплати на Й.Н.М., ЕГН **********,***, сумата от 250 (двеста и петдесет) лева разноски за процесуално представителство.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от съобщението до страните за постановяването му.

 

Районен съдия:                     (п)               

СЗ