Решение по дело №264/2012 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 януари 2013 г. (в сила от 4 февруари 2013 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Динков
Дело: 20125540100264
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 юни 2012 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

2                                    17.01.2013 год.                        гр. Чирпан

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Чирпански районен съд  …………………….състав

 

На 10.01.2013 год.

 

В публично заседание в състав:

                                                     

                                                        Председател: АТАНАС ДИНКОВ

                                                   

секретар: Д.В.

 

сложи за разглеждане докладваното от районен съдия Атанас Динков гр.дело № 264 по описа за 2012 година и за да се произнесе взе предвид следното:

       

        Обективно съединени искове с правно основание чл.127, ал.2 и чл.143, ал.2 от СК.

        В исковата молба (ИМ) предявена от Г.Д.Г., ЕГН:**********,***, действуващ като баща и законен представител на малолетното дете * Г.Д., ЕГН:********** против З.Е.Г., ЕГН:**********,*** се твърди , че с ответницата са живели на семейни начала, без да сключват граждански брак от началото на 2005 год. до средата на месец юли 2011 год. От фактическото съжителство на 23.12.2005 год. се родил синът им * Г.Д.. В началото на съвместният им семеен живот живеели добре и в разбирателство, като ползвали жилището на родителите на ищеца. Това продължило до раждането на детето, след което ответницата започнала да употребява системно алкохол, вследствие на което ставала раздразнителна и агресивна. Започнала да изневерява с други мъже. Ищеца твърди, че няколко дена преди да си тръгне ответницата от търговци разбрал, че същата е пазарувала от тях алкохол, за което той не знаел. Сумата, която заплатил на търговеца била 230 лева. След като ги заплатил, разговарял с ответницата да спре употребата на алкохол, но след два дена разбрал, че тя отново е взела на вересия от същия търговец алкохол за сумата от 50 лева. Ищеца твърди, че същият ден вечерта, в присъствието на родителите си разговарял с ответницата, относно употребата на алкохол, като и предложил да избере, или семейството и да спре с алкохола, или да си тръгва, тъй като вреди на детето. Ответницата избрала да си тръгне, като му заявила, че отдавна е чакала този момент. След като ги напуснала в продължение на месец, същата скитала в квартала, в който живеели. От съседи и приятели ищецът разбрал, че вечер е оставала да нощува при различни мъже. По-късно разбрал, че е напуснала гр.Чирпан и от тогава не били осъществявали контакт помежду си. Ответницата не била търсила детето им, не била осъществявала контакт с него, освен няколко обаждания по телефона. Пари за издръжка не била давала, подаръци на детето не била купувала, за рождения ден на детето не се била обадила. Ответницата била в трудоспособна възраст и не страдала от заболявания, които да и пречат да извършва нормална трудова дейност, а и от негови познати и от детето ищеца разбрал, че същата работи в Гърция. Моли се съда, да постанови решение, с което да постанови малолетното дете * Г.Д. да живее при бащата Г.Д.Г., на който да бъде предоставено упражняването на родителските права върху детето, като бъде осъдена ответницата да заплаща в полза на малолетното дете, чрез неговият баща и законен представител, ежемесечна издръжка в размер на 100 (сто) лева, считано от датата на предявяване на иска, платими на всяко първо число на текущия месец, ведно със законната лихва върху главницата за всяка закъсняла вноска, до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване, както и да бъде определен режим на личен контакт на майката с роденото от съвместното им съжителство дете, съобразно практиката на съда. Претендират  се разноски.

        В о.с.з. редовно призован се явява, като лично и чрез пълномощник поддържа предявените искове по основание и размер.

        В срока за отговор не е постъпил такъв от ответницата, която не е намерена на посоченият за призоваване адрес, поради което и на основание чл.47, ал.6 от ГПК и е назначен особен представител. В о.с.з. последния изразява становище, че претенциите са основателни и следва да бъдат уважени, така както са поискани.

        Дирекция „Социално подпомагане” гр.Чирпан, редовно и своевременно призовани, не изпращат представител, като с представеният социален доклади заемат писмено своето становище по закрила правата и интересите на малолетното дете на страните в настоящото производство.

        От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност, се установи от фактическа страна следното:

        Родители на детето * Г.Д., ЕГН:********** са Г.Д.Г., ЕГН:********** и З.Е.Г., ЕГН:**********, съгласно приетото като писмено доказателство по делото - удостоверение за раждане, серия ЧНАР, № 050244 от 27.12.2005 год. издадено въз основа на акт за раждане № 0244/27.12.2005 год.

        От приетите като писмени доказателства по делото - трудов договор № 1 от 22.05.2008 год. сключен между ищеца и ЕТ „Кольо Байчев” гр.Чирпан за неопределен срок и допълнително споразумение от 03.01.2010 год. към посоченият договор е видно, че ищеца работи като общ работник при едноличният търговец, като получава трудово възнаграждение в размер на 325 лева.

        От представената служебна бележка, изх.№ 03 от 10.01.2012 год. издадена от ОДЗ „Здравец” гр.Чирпан е видно, че детето * Г.Д., ЕГН:********** е било записано в регистъра на детската градина от 2009 год. и редовно е посещавало учебните занятия, като всички такси и изисквания, свързани с престоя му в детското заведение са били осигурени от бащата Г.Д.Г..

        От приетото като писмено доказателство по делото –удостоверение, изх.№ 365/06.06.2012 год. издадено от ОУ „Васил Левски” гр.Чирпан е видно, че детето * Г.Д., ЕГН:********** е било записано като ученик в първи клас за учебната 2012/2013 год. като е посещавало редовно учебните занятия.

        В приетият като писмено доказателство по делото социален доклад, изх.№ ЗД-11/0061 от 03.01.2013 год. се изразява становище, че детето се чувства добре при баща си и желае да живее при него, тъй като имат силно изградена емоционална връзка, като детето не желае да се вижда с майка си, която при последното си идване в страната и среща с него му е откраднала мобилният телефон.

        От показанията на разпитаните в хода на съдебното дирене свидетели ** се установява, че ответницата е напуснала бащата на  детето през месец юли 2011 год. като от тогава не са се събирали и живели съвместно. Ответницата пребивавала извън страната, като не давала издръжка и не се грижела за детето. Свидетелите твърдят, че ищеца се грижи сам за детето си, което отглежда в къщата на родителите си, които му помагат.

        С оглед на приетата фактическа обстановка съдът намери, че исковете са основателни и доказани.

        Родителските права върху детето следва да бъдат предоставени за упражняване на бащата, тъй като майката за период от повече от половин година, явно се е дезинтересирала от грижи и издръжка за детето. От друга страна, видно от социалния доклад на ДСП гр.Чирпан е, че бащата и ищец по делото е осигурил добри хигиенно-битови условия за отглеждането и възпитанието на детето. Съдът отчитайки обстоятелствата, които следва да се имат предвид при първоначалното определяне на мерки, относно упражняването на родителските права, обобщени с Постановление № 1 от 12.11.1974 год. по гр.дело № 3/1974 год. на Пленума на ВС намира, че претенциите на бащата се основават преимуществено на собствените му родителски качества, на способностите му за лично полагане на грижи и уменията му за възпитание, както и на собствените му доходи, които да могат да осигурят развитието на детето. Налице е и силна подкрепяща среда в лицето на родителите на ищеца (баба и дядо на детето). Задължение и на двамата родители на децата е да осигурят в пълен обем грижите, вниманието и обичта, от които  децата  се нуждаят, като безспорно установено по делото е, че към настоящия момент родителите на детето не живеят заедно. Водещ критерий за решаване на спорния по делото въпрос са интересите на детето, които следва да се преценят в тяхната съвкупност с възпитателските качества на родителите, полаганите от тях до момента грижи и отношение, съществуващата привързаност на детето към двамата, пола и възрастта му, възможността за помощ от трети лица, близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности на всеки един. Съдът намира, че ищеца разполага с необходимият минимум на родителски капацитет за отглеждане на детето, като е в състояние да задоволява потребностите на детето, което пък е предпоставка за това, че може да осигури правилното му развитие.

        По изложените съображения, съдът счита, че предявеният от ищеца иск с правно основание чл.127, ал.2 от СК е основателен и следва да бъде уважен, като се определи местоживеене на малолетното дете при бащата, на който и да се предоставят упражняването на родителските права по отношение на малолетното дете * Г.Д..

        Съгласно чл.124, ал.2 от СК, детето има право на лични отношения с двамата родители. Следователно родителят, при когото детето живее следва да осигурява възможности и да не препятства лични контакти между детето и другия родител, тъй като съзнателното прекъсване на емоционалната и родствена връзка е укоримо родителско поведение, което би се отразило негативно върху пълноценното социално и емоционално развитие на детето. За запазване на съществуващата емоционална връзка между майката и детето, както и за правилното формиране на детската личност, следва да бъде определен подходящ режим на лични контакти, съобразен с обстоятелството, че майката не живее в същото населено място (пребивава извън пределите на Република България). С оглед на това съдът намира, че следва да определи на ответницата следният режим на лични отношения с детето, а именно - всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа в събота до 18.00 на същият ден и от 9 часа в неделя до 18 часа на същият ден, без преспиване (поради това, че детето се е отчуждило от майката, видно от посоченият социален доклад), както и по пет дни от всяка ваканция на детето и един месец през лятото, когато бащата не е в отпуск.

        По искане за присъждане на издръжка, с оглед разпоредбата на чл.127, ал.2 от СК, настоящият състав счита следното:

        Налице са законовите изисквания на чл.143 от СК, за даване на издръжка от родител на ненавършили пълнолетие деца. Имайки предвид нуждите на детето и неговата възраст, възможностите на родителите, както и действащата нормативна база, уреждаща размера на издръжката, съдът счита, че нейният общ такъв, за детето *, следва да се определи на 150 лева, от които по голямата част, като паричен еквивалент, да се поеме от майката, а именно - 100 лева, а останалата част, да се поеме от бащата, предвид полагането от негова страна на непосредствените грижи по отглеждането и възпитанието на малолетното дете. Съдът счете, че ответницата има възможност да заплаща на детето си така определената издръжка, тъй като е в трудоспособна възраст, пребивава извън пределите на Република България, от което може да се презюмира, че може да реализира доходи по-големи от минималната работна заплата, установена за Република България, което води до извода, че може без затруднение да дава исканата издръжка. Още повече, че родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Така определеният размер на ежемесечна издръжка в размер на 100 (сто) лева, се дължи считано от датата на предявяване на иска – 21.06.2012 год. с падеж всяко първо число на текущия месец, ведно със законната лихва върху главницата за всяка закъсняла вноска, до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване и следва да се заплаща, чрез бащата на детето. 

        Предвид изхода на делото ответницата следва да заплати на ищеца направените в процеса разноски, които се претендират и възлизат на сумата от 200 лева, платено възнаграждение на един адвокат и сумата от 100 лева, платени разноски за особен представител.

        Ответницата дължи и сумата от 144 лева държавна такса върху определената издръжка, която следва да се внесе по сметка на Районен съд гр.Чирпан.

        Водим от горното и на посочените основания, съдът

 

Р Е Ш И :

 

        ОПРЕДЕЛЯ местоживеене на малолетното дете * Г.Д., ЕГН:********** при бащата Г.Д.Г., ЕГН:**********,***.

        ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето * Г.Д., ЕГН:********** на бащата Г.Д.Г., ЕГН:**********,***.

        ОПРЕДЕЛЯ режим на лични контакти на майката З.Е.Г., ЕГН:********** с детето * Г.Д., ЕГН:**********, всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 09.00 часа в събота до 18.00 на същият ден и от 9 часа в неделя до 18 часа на същият ден, без преспиване, както и по пет дни от всяка ваканция на детето и един месец през лятото, когато бащата не е в отпуск.

        ОСЪЖДА З.Е.Г., ЕГН:********** да заплаща издръжка на малолетното си дете * Г.Д., ЕГН:********** в размер на 100 лева, чрез неговият баща и законен представител Г.Д.Г., ЕГН:**********,*** считано от датата на предявяване на иска – 21.06.2012 год. с падеж всяко първо число на текущия месец, ведно със законната лихва върху главницата за всяка закъсняла вноска, до настъпване на законна причина за изменение или прекратяване.

        ОСЪЖДА З.Е.Г., ЕГН:********** да заплати по сметка на Районен съд гр.Чирпан, сумата от 144 лева, държавна такса, върху определеният размер на издръжката.

        ОСЪЖДА З.Е.Г., ЕГН:********** да заплати на Г.Д.Г., ЕГН:**********,*** направените в процеса разноски, които възлизат на сумата от 200 лева, платено възнаграждение на един адвокат и сумата от 100 лева, платени разноски за особен представител.

        РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Старозагорският окръжен съд в двуседмичен срок от връчването на съобщение до страните, че е изготвено.

                                              

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: