Определение по дело №338/2021 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 52
Дата: 17 ноември 2021 г. (в сила от 3 декември 2021 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20217110700338
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

17.11.2021 г.

 

   Номер        52                              2 0 2 1 година                           гр. Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд

на седемнадесети ноември                                                                    2 0 2 1 година

в закрито заседание в следния състав:

                                                        

                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ                                                                                                                                                                                             

                                                        ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                             НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

К.А.Н.Х. дело № 338 по описа на КнАдмС за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството по делото е по реда на чл. 73 ал. 1 от ЗАНН и е образувано по повод постъпило искане от Г.В.Г. ***, за възобновяване на административнонаказателното производство по влязло в сила Наказателно постановление № 20-0348-000652 от 28.10.2020 г., издадено от Началника на РУ – Дупница към ОД на МВР гр. Кюстендил.

След направена служебна справка в деловодната система на съда се установи, че с наказателното постановление на Г.В.Г. са наложени  административни  наказания  “глоба“  в размер на 2000.00 лв.  и  “лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца за административно нарушение по чл. 174 ал. 3 пр. 1 от ЗДвП; че НП е оспорено пред Районен съд – Дупница и по жалбата на нарушителя  е образувано АНД № 1211/2020г. по описа на съда, приключило с решение № 260231/17.06.2021 г., с което наказателното постановление е потвърдено; че  въззивното решение е оспорено от нарушителя с касационна жалба, по която е образувано КАНД № 240/2021 г. по описа на Административен съд – Кюстендил, приключило с решение № 233/20.10.2021 г., с което оспореният съдебен акт е оставен в сила.

Искането за възобновяване на производството е мотивирано с доводи за неправилно възприемане на фактическата обстановка от страна на ДРС и КнАдмС, като същите не са се съобразили със събраните в хода на процеса доказателства и междувременно постановените съдебни актове. Иска се възобновяване на производството, поради наличие на основанията, предвидени в чл. 70 ал. 2 т. 1 от ЗАНН.

Настоящият съдебен състав счита, че искането за възобновяване на административнонаказателното производство е процесуално недопустимо и ще го остави без разглеждане, като прекрати образуваното по искането производство. Съображенията са следните:

Възобновяването по реда на  чл. 70 и сл. от ЗАНН е процесуален способ за защита срещу влезлите в сила наказателни постановления и съдебни актове по административнонаказателни дела. Основанията, сроковете и лицата, легитимирани да искат възобновяване на производството, са определени с нормите на чл. 70 и сл. от ЗАНН. Според  чл. 72 ал. 1 от същия закон (в приложимата редакция - ДВ бр. 63 от 2017г., в сила от 5.11.2017г.) предложение за възобновяване се прави от окръжния прокурор, а в случаите по чл. 70 буква „д“ – от наблюдаващия прокурор и се разглежда от съответния административен съд. От горното следва, че страните в административнонаказателното производство и в съдебното производство по обжалване на наказателното постановление, не са легитимирани да искат възобновяване на производството. Те разполагат с възможността да сезират прокурора за наличието на установените в чл. 70 от ЗАНН предпоставки, но нямат активна процесуална легитимация да инициират производството по възобновяване пред съда. Такава възможност е предвидена с изменението на  чл. 72 ал. 1 от ЗАНН, обн. ДВ,      бр. 109 от 2020 г., но действието на нормата е отложено и същата влиза в сила от 23.12.2021г. Предвид изложеното съдът приема, че искането на нарушителя е процесуално недопустимо и следва да се остави без разглеждане, а съдебното производство - да се прекрати.

Извън горното, във връзка с приетите по делото доказателства и с наведените от касатора доводи, касационната инстанция счита за необходимо да посочи следното: мотивите на съдебните актове не се ползват със сила на пресъдено нещо, поради което настоящият съдебен състав не е обвързан от формираните правни изводи за незаконосъобразност на наложената ПАМ в приложеното решение по адм. дело № 520/2020г. по описа на Административен съд - Кюстендил и дължи самостоятелна проверка на  доказателствата, относими към законосъобразността на процесното НП.

 

Мотивиран от горното, Кюстендилският административен съд

                                

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  искането на Г.В.Г. ***, за възобновяване на административнонаказателното производство по влязло в сила Наказателно постановление № 20-0348-000652 от 28.10.2020 г., издадено от началника на РУ – Дупница към ОД на МВР гр. Кюстендил.

ПРЕКРАТЯВА производството по КАНД № 338/2021 г. по описа на Административен съд - Кюстендил.

            Определението подлежи на обжалване пред ВАС в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

            Определението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.

                                                                                                                                               

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: