Решение по дело №2242/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260031
Дата: 9 ноември 2022 г.
Съдия: Ивелина Златкова Владова
Дело: 20193100102242
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

………./…………………2022 г.

гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание, в състав:

 

СЪДИЯ: ИВЕЛИНА ВЛАДОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

гражданско дело2242 по описа за 2019 г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по молба вх. № 265488/20.09.2022г., подадена от „Тома Строй“ ЕООД – в несъстоятелност, чрез постоянния синдик Антоанета Богданова, в която е обективирано искане за поправка на очевидна фактическа грешка в Решение № 260141/17.07.2020г., постановено по настоящото дело. В молбата е изразено становище, че с решението е допусната очевидна фактическа грешка, доколкото процесните имоти не били индивидуализирани коректно.

В срока по чл. 247, ал. 2 от ГПК е постъпило становище от насрещната страна – „Овърсийз – Хоризонт“ АД, с който се изразява становище за неоснователност на подадената молба за поправка на ОФГ.

След запознаване с писмените доказателства по делото, настоящият състав на Варненски окръжен съд намира следното:

Молбата е процесуално допустима - подадена е от надлежна страна, с искане за поправка на очевидна фактическа грешка, като по отношение на постановеното решение е приложима разпоредбата на чл. 247 от ГПК.

Разгледана по същество, молбата е неоснователна по следните съображения:

Съобразно трайната съдебна практика, очевидна фактическа грешка е всяко несъответствие между действителната воля на съда и тази, която е изразената в диспозитива на постановения съдебен акт. На поправка подлежи само очевидна фактическа грешка в постановения от съда диспозитив – актът, който се ползва със сила на присъдено нещо.

В случая исковите претенции, с които е бил сезиран съда са за облигационни /парични/ вземания, с които ответникът се е обогатил неоснователно. В този случай, за разлика от исковете за собственост, индивидуализацията на имота във връзка с който се твърди, че е настъпило неоснователното разместване на блага, не е от съществените елементи на съдебното произнасяне. Достатъчно е да бъде ясно за кои имоти става дума без да е необходимо индивидуализацията да е съгласно актове за собственост, oще повече, че такива може изобщо да не са представени по делото.

От друга страна поправка на очевидна фактическа грешка се допуска тогава, когато е налице несъответствие между елемент от фактическия състав на приложимата правна норма, по който съдът е формирал мотиви и диспозитив. В случая не е налице такова несъответствие, доколкото индивидуализацията на процесния имот и в мотивите и в диспозитива на съдебното решение е една и съща. Нещо повече по идентичен начин е описан имота както в обстоятелствената, така и в петитумната част на исковата молба, с която ищецът „Тома Строй“ ЕООД – в несъстоятелност е сезирал съда.

Следователно в постановеното от ВОС решение, не е налице несъответствие между изложените мотиви и постановения диспозитив.

При така изложеното, съдът счита, че молбата за поправка на очевидна фактическа грешка е неоснователна, поради което следва да бъде оставена без уважение.

Мотивиран от изложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба вх. № 265488/20.09.2022г., подадена от „Тома Строй“ ЕООД – в несъстоятелност, чрез постоянния синдик Антоанета Богданова, в която е обективирано искане за поправка на очевидна фактическа грешка в Решение № 260141/17.07.2020 г., постановено по гр. дело № 2242/2019 г. по описа на ВОС.

 

Решението може да бъде обжалвано пред Варненски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                     СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: