Определение по дело №60/2022 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 211
Дата: 28 март 2022 г.
Съдия: Бистра Радкова Бойн
Дело: 20227270700060
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 11 март 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

                           

                                О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

                                            град Шумен, 28.03.2022г.

 

 

         Шуменският административен съд в закрито заседание на двадесет и осми март през две хиляди двадесет и втора година в състав:

Съдия: Бистра Бойн

 

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 60 по описа за 2022г. на Административен съд- гр. Шумен, за да се произнесе взе предвид следното:

          Производство по реда на чл.156 и сл. от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс/ДОПК/, въз основа на жалба от М.О.С. с ЕГН:**********, в качеството на земеделски производител с ЕИК: *******, от с.З., общ.Каолиново, обл.Шумен, ул.Дунав №3 чрез адв. И.К.от ВАК срещу Ревизионен акт №Р-03002720007335-091-002/18.11.2021г., издаден от Началник на сектор, възложил ревизията и Главен инспектор по приходите, ръководител на ревизията при ТД на НАП-гр.Варна, потвърден изцяло с Решение № 336/14.02.2022г. на Директор на Дирекция “Обжалване и данъчно-осигурителна практика” Варна при Централно управление на НАП, с който са установени данъчни задължения по ЗЗДФЛ. С Определение в закрито съдебно заседание по насрочване на делото за разглеждане в открито съдебно заседание, съдът по искане на оспорващата страна прие, че искането за назначаване на  съдебно-счетоводна експертиза е основателно, като даде възможност за формулиране на въпроси от двете страни. В указания срок от ответната страна, в молба от 25.03.2022г., не са посочени допълнителни задачи към експертизата, като не се оспорват поставените от оспорващия въпроси.

Съдът намира формулираните въпроси на жалбоподателя за относими към предмета на доказване и същите следва да бъдат поставени на вещото лице, назначено от съда, като бъдат допълнени от съда с допълнителни задачи.

Водим от горното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

          Допуска и назначава по делото съдебно- счетоводна експертиза.   

 Назначава в качеството на вещо лице Д.Д.- магистър със специалност „Счетоводство“, който след като се запознае с представените по делото доказателства и доказателствата,  намиращи се в счетоводството на жалбоподателя и в делото, да даде заключение  по следните въпроси:

 

1.     По какъв начин е определена данъчната основа в Ревизионния акт?

2.     Редовно ли е водено счетоводството на жалбоподателя за трите ревизирани данъчни периода, в частта относно спорните приходи и разходи;

3.     Да се изчислят приходите и разходите на ЗП за данъчни периоди- 2015, 2016 и 2017г., като се съобрази и посочи налице ли са документално необсновани разходи, с посочени суми, дати и произход/доставчик и вид на разхода/;

4.     Да изчисли признатите амортизации на наличните ДМА за данъчни цели за процесните периоди, като съобрази моментите на преустановяване и на начало на ползване на активите.;

5.     Да извърши проверка на разходите, които органът по приходите е определил като попадащи в обхвата на чл.67 от ЗКПО и за всеки от тях да отговори на въпроса дали следва да се отчетат счетоводно като текущи разходи или като такива формиращи ДМА.;

6.     В случай, че някои от разходите по въпрос 3 са такива, които формират ДМА, да изчисли за всяка от процесните години тази част, която се признава за амортизации по тях.;

7.     Да се състави отчет за приходите и разходите по данъчни периоди. Да се установи налице ли е увеличение на приходите с изменението на запасите от продукция и незавършено производство.;

8.     В зависимост от констатациите по предходния въпрос, да изчисли данъчните основи за облагане/финансовите резултати/ на ЗП за процесните периоди. В случай, че отговора се различава от този по т.1 от експертизата, да се посочи на какво точно се дължи разликата.

9.     Да се изчислят евентуалните данъчни задължения на ревизирания по ЗДДФЛ и законната лихва върху тях за процесните периоди, съобразно посочените данъчни основи в отговора по предходния въпрос изречение първо.

10.  По отношение на преотстъпения данък по реда на чл.48 ал.6 от ЗДДФЛ за процесните периоди да установи дали, как и кога е осчетоводено придобиване на активи, представляващи земеделска техника в счетоводството на ЗП Билял Ахмед. Налице ли е документална обоснованост на заведените активи в счетоводството на ЗП, в инвентарни книги и др. документи. Да се посочи точната стойност на придобиване на всеки актив и обща стойност на всички активи. Земеделската техника придобита ли е при пазарни условия, съответстващи на тези при несвързани лица?

11.  Да се изчисли точния размер на преотстъпения данък за ревизираните периоди, като посочи дали същия превишава 50% от стойността на придобитата земеделска техника.;

12.  Да установи дали в счетоводството на ЗП е налице осчетоводено извеждане от експлоатация на земеделска техника през процесните периоди от същия производствен капацитет.

13. По какъв начин е осчетоводен разход за амортизация върху активите в счетоводството на ревизираното лице и в консататициите на данъчните органи в РА;

14.  Да установи дали е налице осчетоводено получаване от ЗП на помощ от посочените в чл.189б ал.2 т.6 от ЗКПО за придобиване на горепосочените активи през ревизираните периоди.

Определя депозит в размер на 600.00лв., вносим в 3-дневен срок от жалбоподателя по сметка на съда.

                  

Експертът да бъде призован след внасяне на определения от съда депозит. В призовката на вещото лице да се укаже, че следва да представи експертното заключение най-късно една седмица преди датата на следващо съдебно заседание, ведно със справка-декларация  по чл.23, ал.2 и чл.24, ал.2 от Наредба №2 от 2015г. за вписването, квалификацията и възнагражденията на вещите лица и декларация по чл.35, ал.2 от наредбата, установяваща, че вещото лице не е в конфликт на интереси, във връзка с изготвяне на експертизата. В случай, че срокът за изготвяне на заключението или определения депозит са недостатъчни, предвид сложността на експертизата, съдът следва да бъде уведомен своевременно.

Ако определеното възнаграждение не е достатъчно, предвид големия обем на заключението и ако вещото лице няма компетентност да отговори на последният въпрос по т.10, същото следва своевременно да уведоми съда.

 

           Препис от определението да се изпрати на страните по делото за сведение.

 

                                                                                          Съдия: