Решение по дело №3162/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 2084
Дата: 18 ноември 2019 г. (в сила от 21 февруари 2020 г.)
Съдия: Албена Славова Неделчева
Дело: 20193110203162
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2084/18.11.2019г.

гр.в., 18.11.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Варненският районен съд -  тридесет  и втори наказателен състав - в публично заседание на осемнадесети септември  през   две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛБЕНА  СЛАВОВА

 

при секретаря НЕЗАЕТ ИСАЕВА, като разгледа докладваното от председателя АНД № 3162 по описа за 2019 год. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

 

      Производството е образувано на основание  чл.59 и сл. от ЗАНН въз основа на жалба предявена от М.А.Я. против НП № 443543-F490114/20.06.2019 г. на Директора на Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП -в., с което му е наложено административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ" в размер на 200/двеста/ лева, на основание чл. 264 от ЗКПО за нарушение на чл. 92, ал.2, вр. с ал. 1 от ЗКПО.

            В жалбата си въззивникът не оспорва посочената в АУАН и възприета в НП фактическа обстановка, но оспорва законосъобразността на издаденото НП като навежда доводи за наличие на предпоставки за квалифициране на случая като маловажен такъв. Излага се и становище, че в хода на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Иска се НП да бъде отменено.

            В съдебно заседание жалбоподателят , редовно призован не се явява, не се представлява.

            Въззиваемата страна, редовно призована изпраща представител – юрисконсулт Александрова, който оспорва жалбата и моли да бъде потвърдено наказателното постановление като законосъобразно и правилно.

            В хода на съдебното производство е разпитан в качеството на свидетел актосътавителя – С.В.. Приобщени са към материалите по делото материалите по АНП.

Съдът, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, установи следната фактическа обстановка:

На 31.05.2019 г. е извършена проверка от св. В. на длъжност „инспектор по приходите“ в ТД на НАП –в. 2016 г. св. М. – служител на НАП-в. е извършила проверка , в хода на която същата установила , че   „М.-К.“ООД е данъчно задължено лице, за което е следвало управителя М.А.Я. в качеството си на представляващ да подаде декларация по чл. 92 от ЗКПО за отчетната 2018 г. в определения от закона  срок, в ТД на НАП-в. по данъчна регистрация на дружеството – ТД на НАП – гр. в.. Установено е, че декларацията е подадена на 03.06.2019 г.

 При така установените факти, св. М. съставила на дружеството АУАН за нарушение на чл. 92, ал.2, вр. ал.1 от ЗКПО, въз основа на който е издадено обжалваното НП.

 Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по АНП, които преценени в тяхната съвкупност са логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира. Фактическата обстановка не се оспорва и от жалбоподателката.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразност и обоснованост, както и относно справедливостта на наложеното административно наказание и предвид така установената фактическа обстановка, направи следните правни  изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока за обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане.

Административно - наказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН, а наказателното постановление е  издадено в шестмесечния преклузивен срок.

Наказателно постановление  443543-F490114/20.06.2019 г.е издадено от компетентен орган- Директорът на ТД  на НАП  – гр. в., за което, видно от приобщеното към материалите по делото копие на Заповед № ЗЦУ-ОПР-17/17.05.2018 г. , същият е надлежно упълномощен от Изпълнителния директор на НАП.

            В хода на административно-наказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН. Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава и са посочени нарушените материално правни норми.

           

Съдът като разгледа жалбата по същество, установи от правна страна следното:

Правилно административно-наказващият орган е приложил материалния закон, след като е констатирал нарушението по чл. 92, ал.2, вр. с ал. 1 от ЗКПО и на основание чл.264, във вр. с чл. 261 ал.1 от ЗКПО е ангажирал отговорността на жалбоподателя. По делото безспорно се установи, че същият има качеството управител и представляващ на „М. К.“ООД и в това си качество чрез бездействието си е осъществил състава на административно нарушение по чл. 264, ал.1 от ЗКПО като не е изпълнил предписанието на разпоредбата на чл. 261 ал.1 от ЗКПО.

Не са налице и  предпоставките на чл. 28 от ЗАНН с оглед малозначителност на нарушението. Разпоредбата на чл. 264, във вр. с чл. 261 от ЗКПО визира отделни хипотези на изпълнителното деяние, една от които е нарушаване на законоустановения срок за подаване на дължимата декларация, без законът да се интересува от настъпването на конкретен вредоносен резултат. В тази връзка се касае за формално нарушение, осъществяването на което само по себе си засяга в определена степен нормалното осъществяване на изпълнителната дейност в съответното държавно учреждение, с оглед на което и като взе предвид, че просрочването не касае незначителен период от време, съдът счита, че нарушаването на законовите предписания няма малозначителен характер.

            Като взе предвид, че административното наказание е наложено в минималния, предвиден в закона размер, съдът счете че наложеното наказание не е несправедливо такова.    Воден от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                       

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА  НП № 443543-F490114/20.06.2019 г. на Директора на Дирекция „Обслужване” при ТД на НАП -в., с което на М.А.Я. му е наложено административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ" в размер на 200/двеста/ лева, на основание чл. 264 от ЗКПО за нарушение на чл. 92, ал.2, вр. с ал. 1 от ЗКПО.

 

            Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд - в..

                       

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: