Определение по дело №8/2024 на Административен съд - Перник

Номер на акта: 118
Дата: 31 януари 2024 г.
Съдия: Кирил Живков Чакъров
Дело: 20247160700008
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 януари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ 118

 

гр. Перник, 31.01.2024 г.

 

Административен съд – Перник, в закрито заседание на тридесет и първи януари две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

 

                                                                    СЪДИЯ: КИРИЛ ЧАКЪРОВ

като разгледа докладваното от съдията-докладчик К. Чакъров административно дело № 8 по описа на съда за 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано по жалба на Е.Б.В., ЕГН **********, адрес: *** срещу Корекции на вписани данни в съставен акт за ***- ***., *** между Б.В. А. и М.Г.М.. С жалбата се иска да се обяви нищожността на погрешно вписани данни „корекции“ за ***и да се отмени допуснатото им предварително изпълнение.  

Жалбата е депозирана пред съда по реда на чл. 152, ал. 1 от АПК, като с писмо вх. на Административен съд - Перник рег. № 27 от 04.01.2024г., на кмета на община Перник, чрез процесуалния му представител е представена само и единствено постъпилата жалба.

 С разпореждане от 18.01.2024г. на Административен съд – Перник, на ответника е указано в 7-дневен срок от получаване на съобщението, да представи по делото заверено копие на ***на *** лице Б.В. А., данни за извършените корекции в същия, в това число и информация за иницииране на производството пред административния орган, във връзка с извършените „корекции“.

С молба вх. на Административен съд - Перник рег. № 26.01.2024г. на кмета на община Перник по делото са представени изисканите документи.

След анализ на събраните по делото доказателства, от фактическа страна, съдът установи следното:

Сезиран е с жалба с искане за обявяване  нищожността на погрешно вписани данни „корекции“ за ***, *** между Б.В. А. и М.Г.М., както и с искане за отмяна на допуснатото им предварително изпълнение

 От административната преписка е видно, че ***между М.Г.М. и Б.В. А. е *** на ***.

Установява се още, че в електронния запис на ***на Б.В. А., са извършени корекции, а именно:

Към дата 14.03.2007г., погрешно в графа „***“, вместо в графа „***“ е въведен номера на ***. По данни на административния орган, въпросното нанасяне е извършено от Л.Г.– ***.

Към дата 25.10.2022г., е извършено изтриване на погрешно въведената в графа „***“, информация, като по данни на административния орган изтриването е извършено от Е.А.– ***.

По делото се установява още, че в Удостоверение за ***. (л. 14), в графа „***“, за ***Б.В. А. е отразено „***“. Съответно в Удостоверение за ***. (л. 15), в графа „***“, за ***Б.В. А. е отразено „***“.

Настоящият съдебен състав след като се запозна с приложените към жалбата и административната преписка писмени доказателства и взе предвид твърденията на жалбоподателя, приема от правна страна следното:

Жалбата е ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА на основание чл. 159, т. 1 и т. 4 от АПК.

Съгласно чл. 159, т. 4 от АПК жалбата или протестът се оставят без разглеждане, а ако е образувано съдебно производство, то се прекратява, когато оспорващият няма правен интерес от оспорването.

От доказателствата по делото безспорно се установява, че към дата на входиране на жалбата, а именно: 02.01.2024г., преди започване на производството пред Административен съд – Перник, допуснатото погрешно въвеждане в ***на ***Б.В. А. е коригирано, като са нанесени коректните данни. Коригирано, с коректни данни е и ***на *** лице.

Видно от електронния запис на ***на Б.В. А. на 25.10.2022г., е извършено изтриване на погрешно въведената в графа „***“ информация, като в Удостоверение за ***. (л. 15), в графа „***“, за ***Б.В. А. е отразено коректно „***“.

Във връзка с изложеното, настоящият съдебен състав, счита че към дата на отразяване на коректните данни,  за жалбоподателя е отпаднал правния интерес от оспорване на извършените корекции.

Липсата на правен интерес от оспорване, за чието наличие съдът следи служебно, е абсолютна процесуална пречка за осъществяване на правото на оспорване, съответно е основание по чл. 159, т. 4 от АПК за оставяне на жалбата без разглеждане като процесуално недопустима.

За пълнота, съдебният състав следва да отбележи, че актовете за ***, какъвто е и актът за ***по  чл. 53 от ЗГР не са индивидуални административни актове по смисъла на чл. 21 от АПК. Съгласно чл. 2, ал. 2 от ЗГР актовете за ***са официални писмени документи. В тях по законов ред длъжностните лица по ***. В разпоредбата на чл. 34, ал. 2 от ЗГР е предвидено, че актовете за ***, съставени по установен в този закон ред, имат доказателствена сила за отразените в тях данни до доказване на тяхната неистинност. Възможността да бъде установено по съдебен ред, че вписаните данни в съответния акт за ***са неверни е предвидена в чл. 38, ал. 4 от ЗГР. Промяна в актовете за ***се извършва по реда на чл. 73 и сл. от ЗГР. Съгласно чл. 73 ЗГР промяна в данните за ***на лицата в съставени актове за ***се извършва по съдебен или административен ред. Нормата на чл. 76, ал. 1 от ЗГР изрично предвижда, че по административен ред въз основа на официални документи може да се извършва промяна и вписване само на данни, които по същество няма да променят смисъла на съставения вече акт.

С оглед характера на актовете за ***по отношение на тях не намира приложение чл. 128, ал. 1 от АПК. Установяването на неистинност на официален свидетелстващ документ, какъвто се явява акта за ***се извършва по правилата на общото исково състезателно съдопроизводство. В ГПК е предвидено специално охранително производство по реда на чл. 547 във вр. чл. 542 ГПК за установяване на факти /респ. за поправка грешка в документите по чл. 542 ГПК/, което цели да замести със съдебно установяване несъставеният или унищожен /изгубен/ официален документ, предвиден от закона за удостоверяване на факти с правно значение, респ. да се поправят допуснати грешки в документите по чл. 542 от ГПК. (В този смисъл Тълкувателно решение № 5 от 30.05.2017 г. на ВАС по т. д. № 1/2016 г., ОСС, I и II колегия).

Предмет на съдебно оспорване по см. на чл. 107 ЗГР във вр. чл. 21, ал. 3 АПК може да бъде само отказ да се издаде документ от значение за признаване, упражняване или погасяване на права и задължения, но не и съдържанието на ***. Съдържанието на удостоверителните административни актове, посочени в чл. 21, ал. 3 АПК не подлежи на оспорване по съдебен ред. Установяването на неистинността на административен акт по предявено искане пред съда касае издателя на акта, а не съдържанието на административните актове по АПК - т. е. съдържанието на документ подлежи на обжалване само по административен ред - чл. 81, ал. 2 АПК.

При тези доводи и аргументи, за настоящата съдебна инстанция не съществува задължение да разгледа по същество подадената жалба досежно нейната основателност, поради което същата следва да се остави без разглеждане, като недопустима.

Относно разноските:

С оглед изхода на делото, на основание чл. 143, ал. 3 от АПК, ответникът има право на разноски, такива не се претендират, поради което съдът не дължи произнасяне.

Така мотивиран и на основание чл. 159, т. 1 и т. 4 от АПК, съдът

 

О   П   Р  Е   Д   Е   Л   И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  жалбата на Е.Б.В., ЕГН **********, адрес: *** срещу Корекции на вписани данни в съставен акт за ***- ***., *** между Б.В. А. и М.Г.М..

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 8/2024 г. по описа на Административен съд – Перник.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд на Република България в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните по реда на чл. 137 от АПК.       

                                                       Съдия: /п/