Решение по дело №1598/2019 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 декември 2019 г. (в сила от 6 януари 2020 г.)
Съдия: Илина Венциславова Джукова
Дело: 20194120101598
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

587

гр. Горна Оряховица, 23.12.2019 г.

 

  В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

РАЙОНЕН СЪД – ГОРНА ОРЯХОВИЦА, Х състав, в публично съдебно заседание на десети декември две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                             

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: Илина Джукова

 

при секретаря С.Б., като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 1598 по описа на Районен съд – Горна Оряховица за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл.143 СК и чл.149 СК.

Образувано е по искова молба от В.С. С. – непълнолетен, действащ лично и със съгласието на своята майка Д.В.С. и от П.С.С. – малолетен, действащ чрез законния си представител Д.В.С. срещу С.А. С. за присъждане на издръжка за минало време за периода от 01.05.2019 г. до 29.08.2019 г. по 560 лв. за всяко от децата и ежемесечна издръжка за бъдеще време в размер по 140 лв. за всяко от децата. Ищците твърдят, че ответникът е техен баща. Твърдят, че той и тяхната майка Д.В.С. нямат сключен граждански брак и от месец юни 2018 г. живеят разделени. Твърдят, че живеят заедно с майка си в квартира в гр.Л.. Твърдят, че са ученици в СУ „******“ в гр.Л., В. - в 7-ми клас, а П. - в 3-ти. Твърдят, че майка им работи в „Щараков“ ЕООД и за периода от август 2018 г. до юли 2019 г. е получила средномесечно брутно трудово възнаграждение от 560,10 лв. Сочат, че от началото на фактическата раздяла между родителите, ответникът е заплащал по споразумение между родителите издръжка от 120 лв. общо за двамата, но от месец май 2019 г. е преустановил плащането и контактите с майката и децата. Сочат, че ответникът не работи по трудово правоотношение и получава инвалидна пенсия, поради което претендират издръжка за минало и бъдеще време в минимален размер. Молят за уважаване на предявените искове.

В срока по чл.131, ал.1 ГПК ответникът не е подал отговор на исковата молба, не се явява в проведеното съдебно заседание и не взема становище по предявените искове.

 

Съдът, след съобразяване на твърденията на страните и преценка на събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

От приложените писмени доказателства – удостоверения за раждане, издадени въз основа на акт за раждане № № 0008/11.01.2005 г. и 0418/10.07.2009 г. на Община Горна Оряховица се установява, че Д.В.С. и ответникът С.А. С. са родители на ищците В.С.С., роден на *** г. и П.С.С., роден на *** г.

Данните от социалния доклад установяват, че родителите са били във фактическо съжителство за период около 14 години, като от 2012 г. се установили да живеят заедно с децата в гр.Л.. През 2016 г. ответникът получил исхемичен инсулт, вследствие на което получил остра десностранна спастична хемипареза, засегнат бил говора му и възможността за самообслужване и придвижване. През 2017 г. родителите на ищците се разделили, като те и майка им останали да живеят в квартирата в гр.Л., а ответникът се преместил в с.Козаревец при своя брат.

От социалния доклад и свидетелските показания се установява, че от 2018 г. Д.В.С. съжителства на семейни начала със свидетеля Й.Й., а на 22.11.2018 г. двамата сключили граждански брак. Понастоящем децата също живеят съвместно с майка си и свидетеля Й. в квартирата в гр.Л.. Жилището им представлява двустаен апартамент, обзаведен с необходимите мебели и електрически уреди. Основните грижи за децата се полагат от майката и съпругът й, които задоволяват потребностите на ищците от храна, подходящо жилище, облекло, хигиена, здравни грижи и образование.

От служебни бележки № 598/26.08.2019 г. и № 599/26.08.2019 г. на СУ „******“ – гр.Л. се установява, че ищците са ученици в посоченото училище, като съгласно социалния доклад и данните от изслушването на детето В.С., през учебната 2019/2020 г. той е в осми клас, а П. – в четвърти. При изслушването си В. разказва, че двамата с брат си ходят пеша на училище и получават джобни пари около 3 лв. на ден., които обстоятелства се сочи и от разпитания свидетел. Социалният доклад установява, че П. ползва занималня след учебните часове и посещава училищен психолог и логопед. Показанията на свид.Й. установяват, че тези услуги не се заплащат. Свидетелят Й. сочи, че децата обядват в стол към училището, за което се заплаща според консумацията.

От социалния доклад, свидетелските показания и данните от изслушване на детето В.С. се установява, че и двете деца имат извънкласни занимания. П. посещава курсове по шах и играе футбол към училището, за което се заплаща такса от 30 лв. месечно. Съгласно социалния доклад и изслушването на В., през свободното си време той се занимава с компютърни игри.

Видно от удостоверение изх.№ 5/22.08.2019 г., издадено от „Щараков“ ЕООД и от социалния доклад, майката на ищците работи като продавач-консултант в магазин за хранителни стоки и получава среднобрутно месечно трудово възнаграждение от 560,10 лв. Нейният съпруг – свидетелят Й. също работи по трудово правоотношение, като трудовото му възнаграждение е около 600 лв. месечно. Заплащаният от тях наем е в размер на 160 лв. месечно.

Социалното проучване установило, че съгласно Експертно решение на ТЕЛК № 2974/29.09.2017 г., на ответника е призната 100 % намалена работоспособност с чужда помощ със срок три години, с водеща диагноза: инсулинозависим захарен диабет и последици от мозъчен инфаркт. Видно от служебно изисканите справки от ТП на НОИ – Велико Търново и Дирекция „Социално подпомагане“ – Горна Оряховица, ответникът получава пенсия с добавка за чужда помощ, както и помощи по реда на ППЗИХУ /отм./, съответно действащия ЗХУ в средномесечен размер общо от 479 лв. При изслушването си В. разказва, че през лятото на 2019 г. е бил за два дни при баща си в с.Козаревец и той му е закупувал необходимото, като му е давал рестото. Сочи, че не знае ответникът да е давал пари на майка му за тях. Свидетелят Й. установява, че откакто живее с Д.С., ответникът е давал суми за децата един или два пъти в размер 20-30 лв. Разказва, че от месец май 2019 г. не е изпращал пари, нито се е обаждал по телефона.

Въз основа на приетите за установени факти, съдът намира от правна страна следното:

Предявени са обективно и субективно кумулативно съединени осъдителни искове с правно основание чл.143 СК – за присъждане на издръжка на ненавършилите пълнолетие деца и чл.149 СК  за присъждане на издръжка за минало време до една година от предявяване на иска (в случая от 01.05.2019 г. до 29.08.2019 г., или за четири месеца назад). Размерът на издръжката, както за минало време, така и занапред, се определя въз основа на нуждите на детето и възможностите и материалното състояние на родителите с оглед данните за всеки конкретен случай. Общата сума за издръжка на детето се определя в размер, че да се задоволят потребностите му по такъв начин, както ако родителите живееха заедно. Тази сума се разпределя между родителите съобразно възможностите им, като се отчитат грижите на родителя, упражняващ родителските права (в посочения смисъл т.II и IV на Постановление № 5/16.11.1970 г. на Пленум на ВС; т.1 на Постановление № 5/30.11.1981 г. на Пленум на ВС; Решение № 280/28.09.2011 г. по гр.д. № 1654/2010 г. на III Г.О. на ВКС; Решение № 77/21.03.2012 г. по гр. д. № 863/2011 г. на III Г.О. на ВКС).

Така първата от съобразимите при определянето на издръжката величини, е нуждата на децата. В случая не се сочат и няма данни от социалния доклад и другите събрани доказателства за специфични нужди на децата, съобразими при определяне на размера на издръжката. Не се установи и разлика между нуждите и потребностите на децата през периода 01.05.2019 г. – 29.08.2019 г. и понастоящем. При определяне на общия размер на издръжката за всяко от децата следва да се вземат предвид на първо място обичайните разходи за храна, облекло, учебни пособия, здравни грижи и лични вещи. Децата не ползват обществен транспорт до училище и нямат разходи от такова естество. Дневните им разходи за училище са по около 3 лв. за джобни пари и разходи за закупуване на обяд от училищния стол. Извън посочените, предвид възрастта на В., той има необходимост от допълнителни средства за социални контакти, срещи с връстници и развлечения, а П. – от средства за извънкласните си занимания по шах и футбол – 30 лв. месечно за такса. С оглед така очертаните потребности на децата при обикновени условия на живот, за ежемесечната им издръжка са необходими не по-малко от 300 лева за всяко от тях. Независимо от разликата във възрастта, сумата е еднаква, защото при В. тя е определена от съдържанието на обичайните потребности на дете, навлизащо в пубертетната възраст, а при П. – от допълнителните разходи, свързани със заниманията му.

Съгласно чл.143, ал.1 СК дължимата издръжка следва да бъде осигурена от родителите на децата – майката Д.В.С. и бащата С.А. С., съобразно възможностите и материалното състояние на всеки от тях, определени от техните доходи, имотно състояние и квалификация, така както децата биха я получили, ако родителите живееха заедно – чл.59, ал.5 СК.

Средномесечният трудов доход на майката на ищците през последната година е 560,10 лв. Освен това, Д.С. получава помощ по чл.7 ЗСПД, сумите от която следва да се прибавят към доходите на родителя, упражняващ родителските права, доколкото макар и предназначени за детето, той ги получава и разходва (така т.2 на Постановление № 5/30.11.1981 г. на Пленум на ВС). На следващо място майката на децата живее в общо домакинство със своя съпруг, също работещ по трудово правоотношение, като натуралната и паричната издръжка на децата се осигурява съвместно от двамата. Няма данни за периодични или еднократни доходи на майката друго основание освен трудовото й възнаграждение. Не се установи Д.С. да има задължение за издръжка на други лица. Майката и съпругът й имат задължение за заплащане на месечен наем от 160 лв. Няма данни за задължения на майката или домакинството за периодични плащания извън обичайните за комунални услуги.

Ответникът е с призната през 2017 г. 100 % намалена работоспособност с чужда помощ, с водеща диагноза: инсулинозависим захарен диабет и последици от мозъчен инфаркт. Доходите му се формират единствено от социални плащания – получаваните от него пенсия и помощ. Той няма самостоятелно жилище, а живее при своя брат, което предполага и липса на задължения за заплащане на наем. Няма данни ответникът да има задължение за издръжка на други лица или други разходи с периодичен характер.

При сравнение на доходите на родителите и имотното им състояние, както и предвид здравословното състояние на ответника и характера на доходите му, съдът намира, че както в периода 01.05.2019 г. – 29.08.2019 г., така и към момента, майката има по-голяма възможност да издържа ищците и по тази причина дължи по-голяма част от издръжката им. Обстоятелството, че ответникът в посочения период и към момента не е трудоспособен, не го освобождава от задължението да издържа ненавършилите си пълнолетие деца (арг. от чл.143, ал.2 СК), но изключва възможност за заплащане на издръжка в по-висок размер от минималния съгласно чл.142, ал.2 СК – към момента 140 лв., колкото и се претендира за минало и бъдеще време. Така в случая, паричното изражение на издръжката за всяко от децата, както по иска с правно основание чл.149 СК, така и по иска по чл.143 СК, следва да бъде определено в съотношение 160 лв. за майката (макар част от нея да е предоставяна от нея и в натура) и 140 лв. за ответника.

Изложеното до тук, както и липсата на данни за заплащане на издръжка за децата от ответника в периода в периода 01.05.2019 г. – 29.08.2019 г., води на извод за основателност на предявените искове и предпоставя уважаването им изцяло.

На основание чл.242, ал.1, пр.1 ГПК следва да се допусне предварително изпълнение на решението.

По присъждане на направените разноски:

На основание чл.78, ал.6 ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен съд – Горна Оряховица държавна такса за първоинстанционно разглеждане на делото. По всеки от двата иска за издръжка за минало време е дължима минималната такса от 50 лв., или общо 100 лв. По всеки от исковете за заплащане на издръжка за в бъдеще, държавната такса, определена по реда на чл.69, ал.1, т.7 ГПК е в размер 201,60 лв., или общо 403,20. Така ответникът следва да бъде осъден да заплати по сметка на Районен съд – Горна Оряховица държавни такси в общ размер 503,20 лв., както и 5 лв. в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

Предвид крайния изход на спора и на основание чл.78, ал.1 ГПК, ищците имат право да им се присъдят направените разноски, но те изрично са заявили, че не желаят това, поради което няма основание за разпределение на отговорността за разноски между страните.

На основание чл.258, ал.1 ГПК и 315, ал.2 ГПК решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от деня, който е съобщен на страните, че то ще бъде обявено.

Мотивиран така, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА С.А. С., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на малолетния си син П.С.С., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител Д.В.С., ЕГН **********, двамата с постоянен адрес ***, живущи в гр.Л., ****************** сумата от 560 лв. /петстотин и шестдесет лева/, представляваща издръжка за минало време за периода от 01.05.2019 г. до 29.08.2019 г.

 

ОСЪЖДА С.А. С., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на непълнолетния си син В.С.С., ЕГН ********** – действащ лично и със съгласието на своята майка Д.В.С., ЕГН **********, двамата с постоянен адрес ***, живущи в гр.Л., ****************** сумата от 560 лв. /петстотин и шестдесет лева/, представляваща издръжка за минало време за периода от 01.05.2019 г. до 29.08.2019 г.

 

ОСЪЖДА С.А. С., ЕГН **********, с адрес *** да заплаща на малолетния си син П.С.С., ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител Д.В.С., ЕГН **********, двамата с постоянен адрес ***, живущи в гр.Л., ****************** месечна издръжка в размер 140 лв. /сто и четиридесет лева/, считано от датата на предявяване на иска – 29.08.2019 г. до настъпване на законни основания за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от датата на изискуемостта, до окончателното и изплащане.

 

ОСЪЖДА С.А. С., ЕГН **********, с адрес *** да заплаща на непълнолетния си син В.С.С., ЕГН ********** – действащ лично и със съгласието на своята майка Д.В.С., ЕГН **********, двамата с постоянен адрес ***, живущи в гр.Л., ****************** месечна издръжка в размер 140 лв. /сто и четиридесет лева/, считано от датата на предявяване на иска – 29.08.2019 г. до настъпване на законни основания за изменение или прекратяване на издръжката, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от датата на изискуемостта, до окончателното и изплащане.

 

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението.

 

ОСЪЖДА С.А. С., ЕГН **********, с адрес *** да заплати по сметка на Районен съд – Горна Оряховица държавна такса върху размера на присъдената за минало време издръжка по двата иска и върху присъдената за в бъдеще издръжка по двата иска в общ размер на 503,20 лв. /петстотин и три лева и двадесет стотинки/, както и 5,00 лв. /пет лева/, в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд – Велико Търново в двуседмичен срок от датата, на която е съобщено на страните, че ще бъде обявено – 23.12.2019 г.

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: