Решение по дело №138/2018 на Районен съд - Генерал Тошево

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 юни 2018 г. (в сила от 16 октомври 2018 г.)
Съдия: Росен Минков Стоянов
Дело: 20183220200138
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр.г.т., 14.06.2018г.

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

            Районен съд - г.т., наказателна колегия, в публичното заседание на четиринадесети юни две хиляди и осемнадесета година, в състав:

Председател: Росен Стоянов

 

в присъствието на секретаря Радостина С., разгледа докладваното от Съдията н.а.х.д. № 138 по описа на Районен съд - г.т. за 2018г. и за да се произнесе, взе следното предвид:

 

          Производството е образувано по жалба на Д.Д.Ч. *** с ЕГН – **********, срещу наказателно постановление № 37/27.06.2017г. на Директор на Регионална здравна инспекция - Д..

          С атакуваното наказателно постановление на жалбоподателя за извършено нарушение по чл. 56, ал.ІІ от Закона за здравето, на основание чл.218, ал.І от ЗЗ й е наложена глоба в размер на 300.00(триста)лева.

          Въззиваемата страна, се представлява от юрисконсулт В., по същество пледира за потвърждаване на наказателното постановление като правилно и законосъобразно.

          Актосъставителят поддържа направените констатации в съставения акт за нарушение, че жалбоподателя е допуснал вмененото му нарушение.

Жалбоподателят  се явява, не се представлява, а по същество поддържа внесената жалба и направените в нея констатации, оспорва НП, като неправилно и незаконосъобразно и пледира същото като такова да бъде отменено.

          След преценка на ангажираните по делото писмени и гласни доказателства и релевираните от страните доводи, съдът прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е допустима, предвид обстоятелствата, че е подадена от санкционираното лице в законоустановения 7-дневен срок от връчването му на оспорваното НП.

Независимо от основанията, посочени от въззивника съдът подложи на цялостна преценка обжалваното наказателно постановление, какъвто е обхватът на въззивната проверка, при което констатира следното:

В административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. АУАН е съставен от компетентно длъжностно лице в присъствие на нарушителя и двама свидетели, надлежно е връчен на нарушителя и съдържа реквизитите по чл.42 от ЗАНН. НП е издадено в рамките на преклузивния срок по чл.34 ал.3 от ЗАНН, връчено е на нарушителя и съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН.

С оглед изложеното съдът намира, че обжалваното НП е законосъобразно във формалноправен аспект.

 

От фактическа страна:

На 10.05.2017г. е била извършена планова проверка в „Д.з.и.“ – г.т., от св. Р.Б. в присъствието на св. С.Д., спазва ли се забраната за тютюнопушене в помещенията с обособени работни места, където се полага труд. При извършената проверка се констатирало, че в помещение с обособено едно работно място на жалбоподателката Ч., същата извършва тютюнопушене. Констатирано е наличие на пепелник с наличие на угарки от цигари върху работното бюро.

В резултат на констатираното, св. Р.Б. на 11.05.2017г. в присъствието на свидетели при съставяне на акта, съставила АУАН № Ф 000097/2017г., описала и квалифицирала установеното нарушение, като административно нарушение по чл. 56, ал. ІІ от ЗЗ

Въз основа на акта, за санкциониране на извършителя предвид констатираното по-горе нарушение, на 27.06.2017г. било издадено обжалваното Наказателно постановление № 37 от Директора на РЗИ - Д., в обстоятелствената част на което административно-наказващият орган възприел описаната в акта фактическа обстановка. В диспозитива на атакуваното наказателно постановление, за нарушението на чл. 56, ал. ІІ от ЗЗ на основание чл. 218, ал. І от ЗЗ било наложено административно наказание „ глоба „ в размер на 300лв.

В хода на съдебното производство не се установи различна фактическа обстановка от описаната в АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление. Разпитани като свидетели в съдебно заседание, актосъставителят Р.Б. – констатирала нарушението, С.Д.  – свидетел при констатиране на процесното нарушение, П.Г. и Н.П. – свидетели при съставяне на АУАН потвърдиха законосъобразното образуване на административнонаказателното производство и констатациите в акта, и в НП. Съдът кредитира техните показания, като обективни и непротиворечащи на приложените по делото заверени за вярност копия от писмени доказателства.

От правна страна, съдът не споделя становището на жалбоподателя, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно.

Съгласно разпоредбата на чл. 56, ал. ІІ от ЗЗ „Забранява се тютюнопушенето и в помещенията с обособени работни места, където се полага труд, както и в помещенията към тях със спомагателно и обслужващо предназначение“, при чието нарушение чл. 218, ал. І от ЗЗ регламентира налагане на административно наказание „ глоба „ от 300лв. до 500лв. В процесния случай въз основа на приложените по делото и кредитирани от съда писмени доказателства и гласните такива, обективирани в показанията на горепосочените свидетели по безспорен начин се установи, че жалбоподателят е извършвал тютюнопушене в помещение обособено като работно място. Не се спори между страните, че това помещение е работното място на жалбоподателката и се ползава само от нея. Не се оспорва и факта, че е установено, че в работното помещение е пушено и са констатирани пепелник с угарки от цигари.

Предвид гореизложеното съдът намира, че в хода на съдебното производство безспорно се е установило, че констатираното в АУАН нарушение е извършено от лицето, посочено като нарушител. Разглеждайки делото по същество, настоящият съдебен състав установи чрез допустимите от закона доказателства административното нарушение и обстоятелствата, при които е извършено, което обуславя извода, че атакуваният административен акт не противоречи на буквата и духа на материалния закон.

Съдът не споделя становището на жалбоподателя, че при издаването на АУАН са допуснати съществени процесуални нарушения, които са прехвърлени и в НП. В АУАН правилно  и коректно е отразено нарушението, кои норми и въз основа на кои доказателства. Предвид горното съда счита, че по никакъв начин не е нарушено правото на защита на нарушителя още повече, че той се е възползвал от тях в пълната им цялост.

В конкретния случай не са налице предпоставки за приложението на чл. 28 от ЗАНН /маловажен случай/ с оглед характера на обществените отношения, които са засегнати. Само по себе си обстоятелството, че деянието не е рецидивно, не игнорира неговия общественоопасен характер, респективно не указва, че е налице по - ниска степен на обществена опасност на нарушението. А и следва да се отбележи, че този факт /първо нарушение от този вид/ е отчетен от административнонаказващия орган с налагането на наказание в предвидения в закона минимален размер.

         По отношение наложената санкция: Така наложената санкция е в размер и вид съобразен с действащата материалноправна норма към момента на извършване на нарушението. Санкцията наложена на основание чл. 218, ал. І от ЗЗ, наказващия орган е отмерил към абсолютния минимум. Същата в този си размер, съответства на високата обществена опасност на извършеното нарушение и съобразена с данните за жалбоподателя, съда счита, че е основателна и справедлива, поради което не следва да я преразглежда.

 

          Воден от изложените фактически констатации и правни изводи, на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

                                                                                           

 

Р  Е  Ш  И :

 

 

         ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 37/27.06.2017г. на Директор на Регионална здравна инспекция - Д., с което на Д.Д.Ч. *** с ЕГН – **********, за извършено нарушение по чл. 56, ал.ІІ от Закона за здравето, на основание чл.218, ал.І от ЗЗ й е наложена глоба в размер на 300.00(триста)лева.

 

 

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Д. в 14-дневен срок от уведомяването на страните.

 

 

                    Районен съдия: