Определение по дело №234/2018 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 1132
Дата: 29 ноември 2018 г.
Съдия: Десислава Динкова Динкова Щерева
Дело: 20182100900234
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 14 май 2018 г.

Съдържание на акта

         О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                    

Номер…………                      29.11.2018                                       град  Бургас

Бургаският окръжен съд…..…….…граждански състав …………………………..

на двадесет и  девети ноември  две хиляди и осемнадесета година

в закрито заседание в следния състав:

                                                             

                                                        Председател: Десислава Динкова

 Членове:                                            

като разгледа докладваното от Д.Динкова

търговско дело № 234 по описа за 2018 година.

 

Постъпила е молба от „Застрахователна компания Олимпик – клон България“  чрез упълномощен от управителя П.Евтимова процесуален представител – юрисконсулт Сандулов, с искане настоящото производство да бъде спряно, на основание чл.229 ал.1 т.7 от ГПК, пради открито производство по ликвидация на застрахователното предприятие и забраната на кипърския материален закон - чл.220 от Закон за дружествата, вр.чл.315 ал.4 от Закона за застраховането, презастраховането и други свързани въпроси за развитие на настоящото производство, както и за образуване на нови производства, освен с разрешение на съда по несъстоятелността.

Постъпил е отговор от ищцата, с който заявява, че молбата е подадена от лице без представителна власт. Моли да бъде освободена от разноските за призоваването на ЗК“Олмпик“  чрез ликвидатора ѝ, или за продължаване на дадения срок за внасяне на разноски.

Бургаският окръжен съд, за да се произнесе по молбата за спиране взе предвид следното:

Молбата е подадена от пълномощника на лице, което не може да представлява търговеца, по съображенията, изложени в определение №938/11.10.2018 год. В случай, че управителят на клона е упълномощен от служебно назначения ликвидатор на компанията, това пълномощно следва да се представи в съдебното заседание.

По съществото си молбата е неоснователна. От обявените по партидата на „Застрахователна компания Олимпик – клон България“ обстоятелства, от представените от страните документи и от информацията, достъпна на страницата на КФН, не може да бъде направен извод, че по отношение а ЗК“Олимпик“ е открито производство по ликвидация, което би представлявало процесуална пречка за развитието на настоящото производство. Следва да бъдат съобразени разпоредбите от преамбюла на Директива 2009/138 на ЕП и на Съвета от 25.11.2009 год. относно започването и упражняването на застрахователна и презастрахователна дейност, както и дял ІV на директивата  „Оздравяване и ликвидация на застрахователни предприятия“. От съдържанието им се установява, че лиценз може да бъде отнет не само при откриване на производство по ликвидация (т.69 от Преамбюла), но и при спадане на основните собствени средства под минималното капиталово изискване. В този смисъл отнемането на лиценза и назначаването на ликвидатор не са външен белег на открито производство по ликвидация. Допълнителен аргумент е и т.128 от Преамбюла, според която откриването на производство по ликвидация следва да включва отнемането на лиценз, освен ако този лиценз вече не е отнет (от надзорните органи).

Според чл.280 §1от директивата, решението за започване на производство по ликвидация се публикува от компетентния орган, ликвидатора или всяко лице, определено за тази цел от компетентните органи, според процедурата, предвидена в държавата-членка по произход, както и в Официалния вестник на Европейския съюз. В него се посочват компетентния орган на държавата-членка по произход, приложимото право, както и посочения ликвидатор – чл.280 §2. Решението се признава без никакви допълнителни формалности, в цялата Общност и има същото действие в останалите държави-членки от момента, в който решението поражда действие в държавата-членка, където е открита процедурата (чл.273 §2), а надзорните органи на държавата-членка по произход информират по спешност надзорните органи на всички други държави-членки за решението за откриване на производство за ликвидация, включително и за конкретните последици, които биха могли да произтекат от това производство (чл.273 §3 ал.1). Правото на държавата-членка по произход урежда действието и последиците от производството за ликвидация върху исковете, заведени от индивидуалните кредитори – чл.274 §2 б.д.

Настоящият съд не е в състояние да извърши проверка за публикуване на решение за започване на производство по ликвидация според процедурата, приложима в Кипър, поради което следва да извърши проверка в  Официалния вестник на Европейския съюз. Подобна публикация няма и такава не се сочи от молителя, нито българският надзорен орган (КФН) е бил информиран по реда на чл.273 §3 ал.1 от Директива 2009/138. До представяне на публикация в Официалния вестник на Европейския съюз настоящият съд няма основание да приеме, че е постановено решение за ликвидация на застрахователната компания и нейните клонове, което би представлявало пречка по правото на държавата-членка по произход за развитието на настоящото производство. Всички данни сочат, че към момента е предприето единствено отнемане на лиценза от органа по финансов надзор на РКипър и е назначен временен ликвидатор.

По молбата за разноските съдът ще се произнесе в съдебното заседание.           Водим от горното Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ  без уважение молбата на „Застрахователна компания Олимпик – клон България“    чрез упълномощен от управителя П.Евтимова процесуален представител – юрисконсулт Сандулов, за спиране на производството по т.д.№234/18 год.

ОБЯВЯВА че по въпроса за разноските по призоваването ще се произнесе в съдебното заседание.

 Определението не подлежи на обжалване.

 Определението да се съобщи на молителя и на ищцата.

 

                                                                 ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: