Решение по дело №730/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 955
Дата: 30 юни 2021 г.
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20217040700730
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 април 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ   

 

                    дата   955                           30 юни 2021г.                   град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас,  ХIII-ти състав,

в публично заседание на 17 юни 2021г.,  в следния състав:

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ЙОСИФОВ

                                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1. ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                                2. ВЕСЕЛИН БЕЛЕВ

Секретар: И. Г.

Прокурор: Дарин Христов

 

разгледа докладваното от съдия СТОЙЧЕВА

КНАХ дело № 730 по описа за 2021г. и за да се произнесе

взе предвид следните обстоятелства:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно процесуалния кодекс, във вр. с чл.63 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Хом Кеър хотелс“ ООД, гр.София против Решение № 260008/08.02.2021г. постановено по НАХД № 433/2020г. по описа на Районен съд – Царево, с което е потвърдено Наказателно постановление № 02-0003185/11.11.2020г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда” – гр.Бургас, с което, за нарушение на чл.152 от Кодекса на труда и на основание чл.416, ал.5 във връзка с чл.414, ал.1 от с.к., на касатора е наложена имуществена санкция в размер на 1 500лв.

Съдебното решение се обжалва като неправилно и необосновано. Касаторът по същество отрича извършването на вмененото му нарушение, като възразява, че представените графици и присъствени форми не отразяват действителното фактическо и правно положение относно работното време и осигуряването на междудневна почивка на работниците в дружеството. Посочва, че промени в графиците се налагат често, като има пропуски в документалното им оформяне. Излага доводи за приложение на чл.415в от КТ. Иска се отмяна на съдебния акт и на потвърденото наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът се представлява от пълномощник, който поддържа жалбата на сочените в нея основания.

Ответникът по касация се представлява от юрисконсулт, който оспорва основателността на касационната жалба, претендира разноски.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за неоснователност на жалбата и оставяне в сила на съдебния акт.

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна и депозирана в законоустановения срок.

Разгледана по същество е неоснователна.

Административният съд обсъди доводите на касатора, а съобразно разпоредбата на чл.218, ал.2 от АПК, извърши и служебна проверка относно допустимостта, валидността и съответствието на постановеното решение с материалния закон.

Касаторът  е санкциониран за това, че при извършена на 28.07.2020г. проверка в стопанисвания от него обект – хотел „Приморско дел Сол“, находящ се в гр.Приморско, са установени редица нарушения на трудовото законодателство, като впоследствие, след извършена документална проверка е установено, че в качеството си на работодател, същият не е осигурил дължимата междудневна почивка на работещото при него лице Г.Н., работещ на длъжност „барман“ за дните 6 юли 2020г. и 7 юли 2020г., като в работния график за тези дати е било посочено, че този работник е бил на смяна на 6 юли от 13,00 часа до 22,00 часа и на 7 юли – от 7,00 часа до 16,00 часа.  Съставен е АУАН, като впоследствие, въз основа на него е издадено процесното НП, с което, на основание чл.416, ал.5 във връзка с чл.414, ал.1 от КТ, на търговеца е наложена имуществена санкция в размер на 1 500 лв., за нарушение на чл.152 от КТ, с фактическо описание на нарушението, идентично с посоченото в акта. Съдът е обосновал извод за съставомерност на констатираното деяние и правилно ангажиране отговорността на търговеца, поради което НП е потвърдено.

Напълно се споделят мотивите на съда относно доказания факт на извършване на нарушението от страна на касатора. Изводът за съставомерност на констатираното нарушение районният съд е обосновал въз основа на представени на контролните органи документи, свързани с разпределението на работното време и положения труд от работещите в обект – хотел „Приморско Дел Сол“ представени от самия търговец в хода на административнонаказателното производство. Тезата на санкционираното дружеството, че в същите са налице документални пропуски и реално не отразяват фактическата организация на работа, както и че е била съобразявана липсата или наличието на поток от туристи, не могат да обосноват отпадане на отговорността му. За подобни документални пропуски и несъответствия санкционираният търговец не е твърдял пред наказващия орган, респ. подписал е акта без възражения, още повече, че в работния график за м.юли има изрично отбелязване за отработване на смените съгласно отразеното в графика. Няма основание да се кредитира нов вариант на график представен пред настоящата инстанция, като за него няма данни нито кога е съставен, нито има положени подписи на работниците. Динамиката на туристическия поток е обстоятелство неотносимо към съставомерността на деянието. С основание  районният съд е кредитирал свидетелските показания и на самия работник Г.Н., който при разпита е заявил, че се е случвало след отработена втора смяна да поема на следващия ден първа такава, като изрично посочва и часовете на работа от 07,00 до 16,00ч. за първа смяна и от 16,00 до 22,00 часа за втора смяна. Дали работникът доброволно се е съгласявал на работа при такъв график е без правно значение за съставомерността на нарушението.

Неоснователно е и поддържаното искане за квалифициране на установеното нарушение като „маловажен случай“. С разпоредбата на чл. 415в от КТ законодателят е регламентирал маловажните случаи и предпоставките за тяхното квалифициране като такива, а именно - нарушението да е отстранено веднага и от него да не са произлезли вредни последици, като вместо освобождаване от административнонаказателна отговорност е предвидил санкция в минимален размер от 100 лв. до 300 лв. Отнасяйки нормата към настоящия случай, видно е, че същата е неприложима, тъй като естеството на нарушението не предполага възможност за неговото отстраняване веднага след установяването. Законодателят е предвидил 12 часова междудневна почивка и след като Г.Н. е бил лишена от полагащата му се нормативна междудневна почивка в един предходен момент, то няма как това нарушение да бъде преодоляно и отстранено чрез последващи действия на работодателя към момента на проверката. В този смисъл не е налице едно от поставените от закона условия за квалифициране на нарушението като маловажен случай по смисъла на КТ.

Съобразно този изход на процеса в полза на ответната страна следва да се присъдят разноски по делото в минимален размер от 80лв.

Поради отсъствие на отменителни основания съдебният акт следва да се остави в сила, поради което Административен съд гр.Бургас, ХІII-ти състав

РЕШИ

ОСТАВЯ в сила  Решение № 260008/08.02.2021г. постановено по НАХД № 433/2020г. по описа на Районен съд – Царево.

ОСЪЖДА „Хом Кеър хотелс“ ООД, гр.София, РАЙОН „Красно село“, бул.“Христо Ботев“№ 31, ет.1, с ЕИК *********, да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ Бургас сумата от 80лв. разноски по делото.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: