Решение по дело №296/2016 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 106
Дата: 10 март 2016 г. (в сила от 26 март 2016 г.)
Съдия: Даниел Йорданов
Дело: 20164110200296
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 

                                   10.03.2016 г.               гр. ВЕЛИКО  ТЪРНОВО

 

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД                                              2 състав

На 10.03.2016  г.

В публично  заседание  в следния  състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАНИЕЛ  ЙОРДАНОВ

                                     

Секретар: В.  И.

Прокурор:

като разгледа  докладваното от  съдията

АНД  номер 296 по  описа  за  2016 година.

 

Съдът  като взема предвид закона и данните  по делото 

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА  ПРИВЛЕЧЕНИЯ М.Д.Е., с ЕГН **********, роден на *** ***, българин, български гражданин, неженен, неосъждан, със средно образование, за ВИНОВЕН  в това,  че на 12.06.2014 г., в гр. *** до Кооперативния пазар, при управление на лек автомобил марка *** си служил с контролни знаци - задна регистрационна табела с *** издадена за друго моторно превозно средство - марка *** - престъпление по чл. 345 от НК,  като  на осн. чл. 78 А  от НК  го освобождава  от наказателна  отговорност  и  му  налага  административно  наказание  ГЛОБА    в размер на 1000 лв. /хиляда  лв./ 

На основание чл. 53, ал. 1, б. А от НК отнема в полза на държавата приобщената по делото като веществено доказателство германска   регистрационна табела с надпис ***  която  след влизане в сила на решението да се предаде в Сектор ПП при ОД на МВР В. Търново за унищожаване, съгласно чл. 11, ал. 1 от Наредба № І-45 от 24.03.2000г., издадена от МВР на основание чл. 140, ал. 2 от ЗДвП.

ОСЪЖДА М.Д.Е. да заплати в полза на държавата по сметка на ВТРС направените по делото разноски в размер на 19.10 лева, като и 5.00 лева ДТ за служебно издаване на изпълнителен лист.

 

         Решението подлежи на обжалване или протест в 15 дневен срок от днес, пред ВТОС. 

 

 

 

    РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

 

 

 М О Т И В И към АНД № 296/2016 год. по описа на ВТРС

 

 

Производството е по реда на чл. 378 и следващите от НПК.

            С постановление от 12.02.2016 год. на Районна прокуратура гр.В.Търново е направено предложение М.Д.Е. да бъде освободен от наказателна отговорност за извършено от него престъпление по чл. 345 от НК, като му се наложи  административно наказание, съгласно разпоредбата на чл.78 а от НК.

 

            Страните, редовно призовани, не се явяват и не вземат становище по направеното предложение.

 

            Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

            Наказателното производство е образувано и водено срещу М.Д.Е. за извършено от него престъпление по чл. 345 от НК.

            От събраните в хода на разследването доказателства е установена следната фактическа обстановка:

            Привлеченият М.Д.Е. притежавал моторно превозно средство - лек автомобил, марка "Опел", модел "Корса", с peг. № НВ АА580, регистриран във Федерална Република Германия. Автомобилът бил регистриран с тези регистрационни номера в периода от 18.09.2013 г. до 16.06.2014 г. Привлеченият Е. загубил задната регистрационна табела, заради което на нейно място поставил peг. табела № НВ CU 494, която принадлежала на лек автомобил, марка "Пежо", модел "306" и била обявена за издирване, като открадната. Е. съзнавал, че същата е издадена за друго моторно превозно средство, а не за негово, но започнал да го ползва с нея. С така поставените регистрационни табели обвиняемият пристигнал в Република България.           На 12.06.2014 г. посетил град Велико Търново и паркирал автомобила си неправилно на ул. "Любен Каравелов" до Кооперативния пазар. Нарушението било констатирано от компетентните органи и на място пристигнали полицейските служители - Н.К.П. и П.Г.Б.. Двамата установили водача на автомобила - привлеченият Е., който обяснил, че живее и работи в Германия. За различните табели обяснил, че при регистрацията на автомобила, компетентните служби в Германия му били дали различни табели, който той монтирал на автомобила.

            Във връзка с твърдението му било изпратено запитване чрез ДМОС до немските служби, които отговорили, че peг. табела с № НВ CU 494 е издадена за друго превозно средство - марка "Пежо", модел "306" с номер на рама VF37ENFZE32447950, собственост на P.G., й е предмет на престъпление кражба в Германия. На 05.05.2014 г. била обявена за международно издирване.

            На 16.06.2014 г. Е. отишъл във Федерална Република Германия, където заявил, че е загубил задната си регистрационна табела № НВ АА580 и автомобилът му бил пререгистриран с нови регистрационни табели - НВ В0949.

            В хода на разследването Е. дава обяснения, с което изгражда защитната си версия, твърдейки, че регистрационна табела № НВ CU 494 му била дадена от немските власти.

            При така установеното от фактическа е доказано по безспорен и категоричен начин, че Е. е осъществил от обективна и субективна страна престъпния състав на чл. 345 от НК.

            От обективна страна е безспорно установено, че на 12.06.2014 г., в град Велико Търново си служил с контролен знак, издаден за друго моторно превозно средство. Изпълнителното деяние на престъпление е осъществено чрез служене с контролен знак, издадено за друго моторно превозно средство.

            Престъплението по чл. 345 от НК е формално, на просто извършване и за неговата съставомерност и довършеност е необходимо и достатъчно единствено служеното със знак, издаден за друго моторно превозно средство като не е необходимо да са настъпили други общественоопасни последици. С поставянето на контролните знаци, издадени за друго моторно превозно средство и придвижвайки се с него по републиканската пътна мрежа привлеченият Е. на практика си е служил с него като с това и изпълнителното деяние на престъплението се счита за довършено.

            Деянието е извършено при форма на вината пряк умисъл по смисъла на чл. 11, ал. 2, пр. 1 НК - деецът е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици, като е целял настъпването на вредоносния резултат.

            Предвид изложеното дотук, съдът прецени, че са налице предпоставките на чл. 78 А от НК – привлеченият е пълнолетно лице, за извършеното умишлено престъпление се предвижда наказание лишаване от свобода до 1 година или глоба от сто до триста лева, с деянието не са причинени имуществени вреди, същият не е осъждан /реабилитиран/ и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на цитираната разпоредба.

Отчитайки сравнително дългия период на водене на наказателното производство, съдът освободи привлечения от наказателна отговорност и му наложи административно наказание „глоба” в минималния предвиден в чл. 78 а от НК размер – 1000.00 лв., считайки, че по този начин ще бъдат изпълнени целите заложени в чл. 36 от НК.     

С решението е указано и как да се подходи с приобщеното по делото веществено доказателство - германска регистрационна табела. 

Присъдиха се и направените по делото разноски, които привлеченият да заплати в полза на републиканския бюджет по сметка на ВТРС.

 

Мотивиран така съдът постанови съдебният си акт.

 

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: