Решение по дело №1661/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 ноември 2023 г.
Съдия: Адриан Динков Янев
Дело: 20237180701661
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юли 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 2108

гр. Пловдив, 20.11.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Пловдив, XXIV – ти касационен състав, в публично заседание на 24.10.2023 г. в състав:

Председател: Здравка Диева

Членове: Величка Георгиева

Адриан Янев

 

при участието на секретаря Г.Г. и прокурор Мирослав Йосифов, като разгледа КНАХД № 1661 по описа за 2023 г., докладвано от съдия Янев, и за да се произнесе взе предвид следното: 

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).     

Образувано е по касационна жалба на А.А.Б. срещу Решение №878/23.05.2023 г. по НАХД № 1305 по описа за 2023 г. на Районен съд - Пловдив, с което е потвърдено наказателно постановление № 23-1030-000029/03.02.2023 г. на ВПД началник група в Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Пловдив, с което на касатора на основание чл. 179, ал. 2, предложение 1 ЗДвП е наложа глоба в размер на 200 лева за нарушение на чл. 20, ал. 2 ЗДвП.

В жалбата се излагат оплаквания, че съдът неправилно е установил фактите по делото и по – конкретно пътните условия. Счита, че липсва анализ в какво се изразява предвидимото препятствие по чл. 20, ал. 2 ЗДвП.

Ответникът не изразява становище по жалбата.

Представителят на Пловдивска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на касационната жалба.  

Административен съд Пловдив, съобразявайки събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, прилагайки нормата на чл. 218 от АПК, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК, вр. чл. 63в от ЗАНН, от надлежна страна по чл. 210, ал. 1 от АПК, срещу подлежащо на оспорване по чл. 208 от АПК съдебно решение.

Касационният контрол на оспореното съдебно решение, осъществяван от АС - Пловдив, е ограничен от въведените с жалбата основания, с изключение на съответствието му с материалния закон и съществените процесуални изисквания, свързани със съществуването и упражняването на субективното публично право на жалба, за които съдът следи служебно. Касационната инстанция обсъжда правни, а не фактически въпроси, поради което не събира и не преценява доказателства, а проверява само законосъобразността на изводите на решаващия съд.

От фактическа страна районният съд е приел за установено, че на 01.01.2023 г., около 14:00 ч. жалбоподателят Б. е управлявал товарен автомобил „Рено Мастер“, с рег. № ****, в гр. Пловдив, по бул. „Руски“, посока бул. „Шести септември“, когато изгубил контрол над управлявания от него автомобил, излязъл от пътното платно за движение и се блъснал в намиращо се на тротоара дърво, при което са причинени материални щети по управлявания от него автомобил. Въз основа на извършения разпит на актосъставителя, съдът е приел за наличието на изкривяване на бордюрната редица на тротоара, която навлизала в пътното платно с няколко сантиметра (около 10 см.). Прието е, че трафикът бил спокоен, а пътното платно било достатъчно широко за избягване на инцидента.

При така приетата за установена фактическа обстановка, районният съд е обосновал изводи, че НП е издадено при липса на допуснати съществени процесуални нарушения, както и при правилно приложение на материалния закон. Аргументирал се е, че жалбоподателят е бил длъжен да се съобрази поведението си с пътните условия, в това число с наличието на компрометиран бордюр, като избегне същия, доколкото пътната обстановка (липсата на интензивно движение, светло и ясно време) са позволявали това. В тази връзка са изложени доводи за нарушение на чл. 20, ал. 2 ЗДвП, поради което на основание чл. 179, ал. 2, предложени 1 ЗДвП е наложено административно наказание.

Решението е неправилно.

В случая наказателно постановление не отговаря на изискванията на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, респ. АУАН на чл. 42, ал. 1, т. 4 ЗАНН, отнасящи за описание на нарушението доколкото липсва посочване в какво се изразяват пътните условия (различни фактори, усложняващи пътната обстановка) по чл. 20, ал. 2 ЗДвП, с които не се е съобразил жалбоподателят.

Разпоредбата на чл. 20, ал. 2, изр. първо от ЗДвП задължава водача на моторно превозно средство да избере скорост, съобразена с отрицателното влияние на всички онези фактори, които усложняват конкретна пътна обстановка, за да може да спре пред всяка предвидима опасност на пътя и да предотврати настъпването на пътнотранспортно произшествие.  Изброени са примерно факторите на пътната обстановка, с които водачът е длъжен да съобрази скоростта, с която управлява МПС, поради което АНО има задължение да ги посочи (конкретни фактори, които усложняват пътната обстановка и създават предпоставки за настъпване на ПТП), за да се даде възможност на жалбоподателя да разбере точно в какво се изразява нарушението.

При преценката дали има виновно поведение на водача и нарушаване разпоредбата на чл. 20, ал. 2 ЗДвП е необходимо да се даде обоснован отговор дали водачът на МПС е бил длъжен да очаква възникване на опасност на пътя съобразно конкретната пътна обстановка, възможно ли е било от обективната и субективна страна той да е възприел опасността и дали има виновно нарушение на конкретни правила за движение. Именно без посочване на конкретната пътна обстановка не е възможно да се извършва преценка дали водачът на МПС е бил длъжен да очаква възникване на опасност на пътя. В настоящия случай в НП липсва такова отразяване, а едва във въззивното производство по недопустим начин за първи път се излагат и обсъждат съображения за неблагоприятни фактори на пътното платно и по – конкретно наличието на компрометиран бордюр, навлизащ в пътното платно. 

Неспазването от страна на административнонаказващия орган на изискването в издаденото наказателно постановление да бъде посочено пълно описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено административното нарушение, води до ограничаване правото на защита на жалбоподателя, а също така прави невъзможно и упражняването на съдебен контрол за законосъобразност на обжалваното наказателното постановление, доколкото районният съд в производството по обжалване на наказателните постановления по реда на чл. 59 - чл. 63 от ЗАНН следва да установява съществуването или несъществуването на описаното в наказателното постановление административно нарушение и съответно съпоставянето на фактически установеното действие или бездействие на жалбоподателя със съответната законова норма, регламентираща същото като административно нарушение.

Докато чл. 53, ал. 2 от ЗАНН дава възможност на административнонаказващия орган да издаде наказателно постановление, макар в акта за установяване на административно нарушение да е допусната нередовност, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, то това положение не се отнася до издаваното наказателно постановление, при което административнонаказващият орган следва да спази всички изисквания на нормите на ЗАНН, включително и на чл. 57, ал. 1, т. 5, като неспазването на това изискване води до незаконосъобразност на наказателното постановление и същото следва да бъде отменено само на това процесуално основание

Предвид гореизложеното, касационната инстанция приема, че решението на въззивния съд е неправилно и като такова следва да се отмени, а издаденото НП да се отмени като незаконосъобразно.

С оглед изхода на делото и на основание чл. 63д, ал. 3 ЗАНН следва в полза на жалбоподателя да се присъдят разноски. В касационното производство не се представят доказателства за направени разноски, а във въззивното производство са направени разноски в размер на 400 лева за адвокатски хонорар, видно от приложения договор за правна помощ.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд - Пловдив

                                  

 

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Решение №878/23.05.2023 г. по НАХД № 1305 по описа за 2023 г. на Районен съд – Пловдив и вместо него постановява следното:

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 23-1030-000029/03.02.2023 г., издадено от ВПД началник група в Сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Пловдив, с което на А.А.Б. на основание чл. 179, ал. 2, предложение 1 ЗДвП е наложа глоба в размер на 200 лева за нарушение на чл. 20, ал. 2 ЗДвП.

ОСЪЖДА ОДМВР – Пловдив да заплати на А.А.Б. сумата в размер на 400 лева, представляваща направени разноски във въззивното производство.

Решението не подлежи на обжалване и протест.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                                     2.