Решение по дело №457/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 721
Дата: 30 май 2022 г.
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20227040700457
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 март 2022 г.

Съдържание на акта

     РЕШЕНИЕ

 

№721                               дата  30 май 2022г.                    град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас, ХІІІ-ти състав,

в публично заседание 12 май 2022г.,   в следния състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУМЕН ЙОСИФОВ

                                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1. ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                                                             2. ВЕСЕЛИН БЕЛЕВ

Секретар: Десислава Фотева

Прокурор: Христо Колев

 

разгледа докладваното от съдия СТОЙЧЕВА

КНАХ дело № 457 по описа за 2022 год. и за да се произнесе

взе предвид следните обстоятелства:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно процесуалния кодекс, във вр. с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на ДНСК София против Решение № 31/07.01.2022г. постановено по НАХД № 2890/2021г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е отменено Наказателно постановление № Я-3-ДНСК-21/09.04.2020г. издадено от заместник-началник на ДНСК гр.София, с което,  на АГРОВОДИНВЕСТ ЕАД, на основание чл.237, ал.1, т.6 от ЗУТ, е наложена имуществена санкция в размер на 30 000 лева.

 Съдебното решение се обжалва като неправилно, постановено в противоречие със събраните по делото доказателства. Касаторът счита, че неправилно въззивният съд е възприел мястото на извършване на нарушението, доколкото съставът на чл.237, ал.1, т.6 от ЗУТ не поставя като условие лицето да депозира оценката пред съответните компетентни органи, а само да я изготви, поради което счита, че съдът недопустимо е тълкувал разширително санкционната норма, респ. придал е изискване, каквото не е посочено в нея. Иска отмяна на съдебното решение и връщане на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав или неговото обезсилване и изпращане на компетентния районен съд.

В съдебно заседание касаторът  се представлява от юрисконсулт, който поддържа жалбата на сочените в нея основания, претендира възнаграждение.

Ответникът по касация се представлява от пълномощник, който пледира за оставяне в сила на съдебния акт, алтернативно – за изменение на наказателното постановление с налагане на санкция в минимален размер.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за неправилност на съдебния акт и неговата отмяна поради грешна преценка на съда относно мястото и датата на извършване на нарушението.

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна и депозирана в законоустановения срок.

Разгледана по същество съдът счете за основателна.

Дружеството АГРОВОДИНВЕСТ ЕАД е санкционирано за това, че във функциите си на консултант с Удостоверение № РК-0182/15.04.2019г. издадено от началника на ДНСК за извършване на дейности по чл.166, ал.1, т.1 от ЗУТ, е изготвило комплексен доклад от 05.06.2019г. за оценка на съответствие на инвестиционните проекти на строеж: "Кабелна линия НН 1 kV ОТ ТП "Бенковски" до първи стълб на Мр НН на извод НН-5 и реконструкция на ВЛ 1 кV", находящ се в гр.Елхово, с трасе: нова кабелна линия с дължина 115,9 м.л. от съществуващ ТП "Бенковски" с идентификатор № 27382.500.9554.1 в ПИ № 27382.500.9554 до нов стълб в ПИ 27382.500.7096 по КК на града; Реконструкция на ВЛ 1 кV - нов проводник с дължина 400. 4 м. л. от съществуващ стълб в ПИ 27382.500.7096 до съществуващ стълб в ПИ 27382.500.7092 по КК на гр.Елхово, в нарушение на чл.142, ал.5, т.1 от ЗУТ, а именно: в раздел „В“, т.I. е посочено, че „строежа е в съответствие с предвижданията на подробния устройствен план /ПУП/-ПРЗ/ПЗ/“, без да е конкретизиран плана, като е прието, че дружеството е дало невярно заключение за съответствие на проекта с ПУП, тъй като одобреният със Заповед № 1-А-666/27.07.80г. такъв, предвижда за УПИ I-9559, кв.110 „Жилищно стоителство и магазини“ и не предвижда изграждане на елементите на техническата инфраструктура в този имот, респ. няма план-схема към действащия ПУП на елементите на техническата инфраструктура за останалата част от трасето, което е задължително съгл. Чл. 64, ал.2 от ЗУТ. Счетено е също, че комплексният доклад не съдържа каквато и да била оценка на проекта по част „Ел.“ в частта на разрешената „реконструкция на ВЛ 1 кV“.

Нарушението е установено при извършена служебна проверка по реда на чл.156 от ЗУТ на издадено Разрешение за строеж № 35/22.10.2019г. за „Кабелна линия НН 1 kV ОТ ТП "Бенковски" до първи стълб на Мр НН на извод НН-5 и реконструкция на ВЛ 1 кV“, за резултатите от която е съставен констативен протокол от 05.11.2019г. Съставен е акт за установяване на административно нарушение и е издадено обжалваното пред районния съд наказателно постановление, с което на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 30 000 лева на основание чл.237, ал.1, т.6 от ЗУТ.

Районният съд е приел, че при издаване на наказателното постановление са допуснати съществени нарушения на процесуалния закон. Обосновал е извод, че неправилно наказващият орган е приел за място на извършване на нарушението гр.Бургас, а не гр.Елхово, където деянието следва да се счита за довършено с представянето на изготвения комплексен доклад. Намерил е също за неправилна посочената дата на извършване на нарушението – 05.06.2019г., като е счел, че за дата на нарушението следва да се приеме датата, на която е довършено деянието – когато е бил депозиран доклада пред съответния орган. Съобразно този извод съдът е посочил, че ако се приеме за дата на извършване на нарушението 05.06.2019г., както е възприето от наказаващия орган, то тогова е нарушена разпоредбата на чл.34 от ЗАНН, тъй като АУАН е съставен на 17.01.2020г.

Решението е неправилно.

Съдът е отменил наказателното постановление на процесуално основание, като е приел, че неправилно са били определени мястото и датата на извършване на нарушението. Изводите му в тази насока не се възприеха от настоящия съдебен състав, поради следните мотиви:

Не е спорно по делото, че процесният комплексен доклад за съответствието на инвестиционен проект със съществените изисквания към строежите, е бил изготвен в седалището на клона на дружеството АГРОВОДИНВЕСТ ЕАД в гр.Бургас, ул.“Фердинандова“ № 5. Съобразно седалището на клона наказващият орган е посочил като място на извършване на нарушението – гр.Бургас. Решаващият съд е счел този извод за неправилен, като е посочил, че за място на извършване следва да се счита това, където нарушението е било довършено – в случай в гр.Елхово, пред чиято общинска администрация докладът е бил депозиран, тъй като отговорността на лицето, извършило оценката, се ангажира едва в момента, в който докладът се депозира пред компетентните органи, като преди този момент не може да става дума за административно нарушение, макар чисто формално този доклад да е бил съставен и да съществува. С тези мотиви съдът е приел, че мястото на извършване на нарушението е било погрешно определено и е един от доводите да отмени наказателното постановление.    

Видно от приложената норма на чл.237, ал.1, т.6 от ЗУТ изпълнителното деяние е описано като „извършило оценка“. След като действията по извършване на оценка са осъществени в гр.Бургас, то правилно наказващият орган го е посочил като място на извършване на нарушението съобразно естеството на изпълнителното деяние. В този смисъл следва да се приеме, че с изготвянето на оценката деянието е довършено. То не е довършено впоследствие с представянето й пред компетентните органи, тъй като действията по представянето не са елемент от фактическия състав на нарушението по чл.237, ал.1, т.6 от ЗУТ, а и това са действия, които не се извършват от санкционираното дружество, а от възложителя, носещ това задължение. Действително, след представяне на оценката и в производството по проверка законосъобразността на издаденото разрешение за строеж пред особената юрисдикция, става възможно да се установи дали при изготвянето й са допуснати нарушения, но това не довършва нарушението, тъй като оценката е вече изготвена. Обратното разбиране би довело до ситуация, в която нарушението започва да се извърша от едни субект – дружеството, а се довършва от друг субект – възложителя, който го представя. Подобно е становището и на ВКС в постановеното от него Определение № 60071/16.06.2021г. по дело № 471/2021г., с което е разрешил спора за подсъдността на делото.    

Неправилен настоящият съд счете и изводът, че датата на нарушението също е била погрешно определена – 05.06.2019г., като в контекста на мотивите относно мястото на извършване на нарушението, съдът е приел, че като дата следва да бъде възприета тази, на която докладът е бил представен на съответния орган в гр.Елхово. допълнително е посочил, че ако се приеме за правилна тази посочена от органа дата, то е нарушена нормата на чл.34 от ЗАНН, тъй като АУАН е съставен на 17.01.2020г.

За определяне датата на нарушението наказващият орган изрично е изискал от санкционираното дружество тя да бъде посочена, тъй като видно от комплексния доклад той съдържа само година и място на съставяне, но не носи дата. В отговор, дружеството е изпратило писмо, в което изрично е посочило, че датата на изготвяне на доклада е 05.06.2019г., поради което правилно наказващият орган я е посочил в съставения АУАН и издаденото НП. Както се отбеляза по-горе, след като представянето на доклада пред компетентен орган не е елемент от обективната страна на деянието, то няма основание за дата на нарушението да се счита датата на представянето на доклада. Считано от датата на изготвянето на оценката – 05.06.2019г. следва да се брои срокът по чл.34 от ЗАНН, но само относно 1-годишния срок от извършване на нарушението. Неправилно съдът обвързва тази дата със срока за съставяне на АУАН, който започва да тече не от тази дата, а от откриване на нарушителя. В случая нарушителят е открит в хода на производството пред особената юрисдикция по проверка законосъобразността на издаденото разрешение за строеж № 35/22.10.2019г. по реда на чл.156 от ЗУТ, когато е съставен констативен протокол от 05.11.2020г. за служебната проверка и от тази дата следва да се брои 3-месечния срок за съставяне на АУАН, който е спазен.         

Доколкото въззивният съд не е разгледал спора по същество с излагане на мотиви относно съответствието на наказателното постановление с материалния закон, то решението следва да бъде отменено, а делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на съда.

На основание изложените мотиви и чл. 222, ал.2 от АПК, Административен съд Бургас,

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 31/07.01.2022г. постановено по НАХД № 2890/2021г. по описа на Районен съд – Бургас.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на съда. 

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ: