Решение по дело №66/2020 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 260007
Дата: 5 февруари 2021 г. (в сила от 9 март 2021 г.)
Съдия: Иваничка Йорданова Константинова
Дело: 20204300900066
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 юли 2020 г.

Съдържание на акта

                     Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                                                                  

                                             гр.ЛОВЕЧ, 05.02.2021 г.

                                              

                                    В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

 

ЛОВЕШКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, граждански състав, в публично съдебно заседание на двадесет и седми януари две хиляди двадесет и първа година в състав:    

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА

 

секретар МАРИНА ФИЛИПОВА, като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 66 по описа за 2020 година и за да се произнесе, съобрази:

 

   Производство по чл.493 КЗ .

Ловешкият окръжен съд е сезиран с искова молба с вх.№ 4428/09.07.2020 година, подадена от „ТОМЕВИ ТРАНС”ЕООД, ЕИК ****, седалище и адрес на управление: ****, представлявано от управителя В.А.Б., чрез адвокат И.С.К.- ЛАК, съд.адрес:*** срещу ЗК”ЛВ ИНС”АД, ЕИК ****, седалище и адрес на управление: ****, представлявано от М.С.М.- Г. и П.В.Д., с посочено правно основание чл.493 КЗ и цена на иска: 17 684.08 евро за претърпени имуществени вреди.

Ищецът излага, че на 22.04.2016 г. на територията на Фр., магистрала А8 в посока гр.Н., е настъпил пътен инцидент с участието на влекач с рег.№ ****и ремарке с рег.№ ****, собственост на „ТОМЕВИ ТРАНС”ЕООД, при който ремаркето се самозапалва и изгаря изцяло.В резултат е увредена пътната настилка по магистралата, като поддържащото дружество е издало фактура за възстановяване на причинените щети и направени разходи в общ размер на 17 684.08 евро.

Твърди, че за влекача „С.” с рег.№ ****има валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност” с ответното дружество- полица № BG/22/115002516563. Във връзка с настъпилия инцидент е уведомен застрахователя и е образувана щета № 0000-1613-16-603211, но ответникът отказал плащане, поради това, че според френското законодателство, обезщетението се дължи от застрахователя на ремаркето. За ремаркето с рег.№ **** има валидно сключена застраховка „ГО” със ЗАД „ОЗК-Застраховане”АД, полица BG/23/115003160154 и застрахователят е уведомен, но също е отказал плащане с мотива, че отговорност следва да носи теглещото МПС- влекач.

Ищецът е насочил претенцията си срещу ответника, като се позовава на Кодекса на застраховане на Ф.- чл.211-4-1, според който увреденият има право да упражни своето право на иск по избор между застрахователя на водача или на ремаркето.

Посочва, че докато е имало кореспонденция между ищца и застрахователя, влекачът е задържан като обезпечение от френското дружество, поддържащо магистрала А8, докато не бъде заплатена сумата за причинените вреди и ищецът заплатил претендираната сума в размер на 17 684.08 евро по фактура от 29.04.2016 година.

Счита, че застрахователят не е изпълнил задълженията си по договора за застраховка „ГО”, съгласно чл.493, ал.1,т.2 КЗ- не е възстановил вредите, причинени на чуждо имущество от застраховано МПС и неоснователно е отказал да плати обезщетение.

Моли, да бъде постановено решение, с което да бъде осъден ответника да заплати на ищеца сумата от 17 684.08 евро с левова равностойност 34 587.05 лева, представляваща застрахователно обезщетение вследствие на настъпил пътен инцидент на 22.04.2016 г., ведно със законната лихва от предявяване на иска и до окончателното изплащане на сумата.

Към исковата молба са приложени писмени доказателства и са направени доказателствени иС..

На основание чл.367 от ГПК на ответника е изпратен препис от исковата молба, с указания за възможността да подаде писмен отговор в двуседмичен срок, задължителното съдържание на отговора и последиците от неподаване на отговор или неупражняването на права, които са връчени редовно.

В срок е постъпил отговор на исковата молба от ЗК „ЛЕВ ИНС”АД ЕИК ****, в който ответникът оспорва предявения иск по основание и размер.

Счита, че ищецът не е от кръга лица, които подлежат на обезщетяване по КЗ по този тип застраховка и че към момента на предявяване на претенцията от ищеца към застрахователя няма подадена такава от трето лице.

Оспорва и твърдението на ищеца, че е заплатил сумата по приложената фактура. Посочва, че от данните по застрахователна претенция № 0000-1613-16-603211 е информирал ищеца, че процесната фактура се отнася до такси за паркиране на ремарке, което няма характер на вреда и не попада в категорията покрит риск по задължителна застраховка „ГО” на автомобилистите.

Ответникът твърди, че след като е уведомен от ищеца за ПТП, е информирал своевременно от своя страна кореспондента си по „Зелена карта” във Ф.към този момент- April International EMEA, който води щета, като заплаща сумата от 27 700.16 евро, представляваща материални вреди, нанесени на увреденото лице- Община Ф., с което ЗК „ЛЕВ ИНС”АД е изпълнило задължението си по застраховка „ГО” на автомобилистите. Поддържа, че направените разходи за репатриране на ППС и престоят на наказателен паркинг са изключени рискове, съгласно чл.477 и чл.493 КЗ.

Поради акцесорния му характер, моли искът за лихви също да бъде отхвърлен.

Не оспорва приложените от ищеца писмени доказателства и също представя такива.

На основание чл.372 ГПК писменият отговор на ответника е изпратен на ищеца и последният е подал допълнителна искова молба, с която поддържа претенциите си, оспорва представените от ответника доказателства и счита възраженията му за неоснователни.

Поддържа, че в случая ищецът е изпълнил задълженията си по договора за застраховка и претенцията му е за изпълнено задължение, което представлява покрит от застрахователя риск- касае се за разходи, които са в пряка причинно-следствена връзка с настъпилото ПТП. Според представената фактура от „Ново дружество за тежки товари”- Лазурен бряг платените суми са за изчислени щети по магистралата, почистването, труд, преместване и унищожаване на увредено имущество при пожара и се касае за вреди, настъпили за трето лице.

В подадения от ответника допълнителен отговор на исковата молба се поддържа предходния отговор и направените доказателствени иС.. Оспорва твърдението на ищеца, че е извършил реално плащане към „Ново дружество за тежки товари”- Лазурен бряг.

В съдебното заседание ищецът не се представлява, представена е писмена зашита от адв. И.К. ***.Ответникът се представлява от юрисконсулт Р.Ч., която моли да бъдат отхвърлени исковите претенции.Също представя писмени бележки в определения срок.

От събраните по делото писмени доказателства, които е допуснал и приел, в съответствие със задължението си по чл.235 от ГПК, от преценката на становището на страните, съдът приема за установено следното от фактическа и правна страна:

Между страните няма спор, че на 22.04.2016 г. на територията на Фр., магистрала А8 в посока гр.Н., е настъпил пътен инцидент с участието на влекач с рег.№ ****и ремарке с рег.№ ****, собственост на „ТОМЕВИ ТРАНС”ЕООД, при който ремаркето се самозапалва и изгаря изцяло. Безспорно е също, че за влекача „С.” с рег.№ ****има валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност” с ответното дружество- полица № BG/22/115002516563, а за ремаркето с рег.№ ОВ 0258ЕВ - сключена застраховка „ГО” със ЗАД „ОЗК-Застраховане”АД, полица BG/23/115003160154. Последният е отказал плащане на застрахователно обезщетение с мотива, че отговорност следва да носи теглещото МПС- влекач.

Ответникът е представил доказателства, че във връзка с инцидента е образувал щета и заплатил на увреденото лице- Община Ф. сумата от 27 700.16 евро, представляваща стойността на нанесените материални вреди. Плащането е извършено към кореспондента на ответника по системата „Зелена карта”  във Ф.към този момент- April International EMEA.

За изясняване на спора съдът е допуснал и приел съдебно-счетоводна експертиза, изготвена от в.л.Д.П.- Н., която приема изцяло като обосновано и компетентно изготвена. Установено е, че при ответното дружество е образувана на 17.05.2016 г. щета № 0000-1613-16-60321, по повод постъпило уведомление с вх.№ 38/04.05.2016 г. от В.Б.,управител на „Томеви транс”ЕООД. Потвърждава се, че с платежно нареждане № ********* от 04.12.2017 г.  ответникът е заплатил сумата 31 200.16 евро на April International EMEA, от които 27700.16 евро застрахователно обезщетение за материални щети, които представляват разходи за възстановяване на пътя, на който е настъпило събитието и 3500 евро, представляващи възнаграждение на кореспондента за обработване на застрахователната преписка. Самите материални щети/вреди са описани подробно в документите и включват: ремонтни работи на огради, работа за отстраняване и събиране на дървени колчета; разходи за изхвърляне; работи по освобождаване  и отстраняване на превозни средства; почистване на шосето; полагане и премахване на ленти и други; ремонтни работи на шосе. На експерта не са представени документи за извършено плащане на обезщетение  на ищеца.

В представената от ищеца фактура № ********* от 29.04.2016 г. (л.17 и 18 от делото) са описани следните дейности: преместване на ремаркето от автомагистралата; разтоварване и претоварване на част от стоките; обработка на ремаркето на място (ведно със спомагателните дейности за извършването им); преместване за обработка и ескортиране на изгорялото ремарке; унищожаване на стоките и на изгорялото ремарке. Фактурата е осчетоводена и включена в Справка-декларация по ДДС, Дневник на покупките в месец 06.2016 г. Относно приложената на стр.21 и 22 от делото фактура № ********* от 30.12.2016 г.- дубликат на горната фактура експертът сочи, че върху нея е отбелязано, че сумата от 17 684.08 евро е изплатена в брой на 11.05.2017 г., но друг документ във връзка с плащането при ищеца няма. На вещото лице не са представени документи, че описаните във фактурата от 29.04.2016 г. дейности са заявени за плащане от страна на кореспондента на ответника по системата „Зелена карта” във Ф. (April International EMEA). Посочено е, че застрахователното обезщетение за материални щети в размер на 27 700.16 евро, представляващи  разходи за възстановяване на пътя, на който е настъпило събитието, които ЗК”Лев Инс”АД е платило на April International EMEA, не са включени в дейностите, описани във фактурата от 29.04.2016 г. В съдебно заседание вещото лице поясни, че според информация, получена от управителя на фирмата, исковата сума е била платена от сметка на собственика и парите не са от касата на търговското дружество, като липсва какъвто и да било оправдателен документ. След потърсена в Интернет информационна справка е установено, че във Ф.има праг за разплащане в брой от 1000 евро при сделки, при която една от страните е търговец.

При така изложените от страните обстоятелства съдът приема, че спорът е търговски и е сезиран от ищеца „ТОМЕВИ ТРАНС”ЕООД със следните, предявени срещу ответника ЗК”ЛВ ИНС”АД, обективно съединени осъдителни искове :

- главен иск за заплащане на сумата 17 684.08 лева с левова равностойност 34 587.05 лева- представляваща застрахователно обезщетение за претърпени имуществени вреди вследствие настъпил пътен инцидент на 22.04.2016 г. във Ф..

- акцесорен иск- за присъждане на законна лихва върху сумата, на основание чл.86 ЗЗД, считано от датата на предявяване на иска- 09.07.2020 г. и до окончателното изплащане;

Според чл.479, ал.1 КЗ вреди, нанесени от ремарке по чл.481, ал.1, изр.второ и ал.2, т.3, което е свързано с моторно превозно средство и е функционално зависимо от това моторно превозно средство по време на движение, и/или когато то се е откачило по време на движение, се покриват от застрахователя по задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, свързана с притежаването и ползването на теглещото моторно превозно средство.

Съдът приема наличието на пасивна процесуална правна легитимация на ответника, поради това, че с отговора на исковата молба не оспорва наличието на застрахователно правоотношение между него като застраховател и собственика на влекач марка „С.”, модел ***, рег.№ **** ,според Анекс № 1 от 08.01.2016 г. към застрахователна полица № 03018159 BG/22/115002516563. В потвърждение на това е и факта, че по повод инцидента е образувал щета и изплатил на кореспондента си във Ф.по системата „Зелена карта”- April International EMEA застрахователно обезщетение за материални щети на трето увредено лице- Община Ф..Основанието за това плащане е цитираната по-горе разпоредба на закона и чл.493,ал.1,т.2 и ал.2,т.5 КЗ.

По отношение на отправеното от ищеца искане за плащане и на обезщетението, предмет на настоящето производство, ответникът е постановил отказ с мотива, че разходите по МПС на застрахованото лице са непокрит риск по застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите и поради това ЗК „Лев Инс”АД не дължи обезщетение за тях. Настоящият състав споделя това становище.

Според чл.477, ал.1 КЗ обект на застраховане по задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите е гражданската отговорност на застрахованите физически и юридически лица за причинените от тях на трети лица имуществени и неимуществени вреди, свързани с притежаването и/или използването на МПС, за които застрахованите отговарят съгласно българското законодателство или законодателството на държавата, в която е настъпила щетата. В чл.477, ал.3 КЗ е дефинирано, че за трети лица по ал.1 се смятат всички увредени лица с изключение на лицето, което отговаря за причинените вреди, както и всички правоимащи лица в резултат на неговата смърт.

 Съгласно чл.493, ал.1 КЗ застрахователят по задължителна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите покрива отговорността на застрахования за причинените на трети лица, в това число пешеходци, велосипедисти и други участници  в движението по пътищата,  вреди вследствие на притежаването или използването на моторно превозно средство по време на движение или престой.

В случая ищецът претендира заплащане на обезщетение за претърпени от него самия вреди в резултат на ПТП и тези вреди се изразяват в направени разходи за репатриране на изгорялото ремарке. Такава отговорност би носил застрахователят в хипотезата на сключен договор за имуществена застраховка- чл.399 КЗ (напр. застраховка „Каско на МПС” ), тъй като нормата на чл.405, ал.1 КЗ, която задължава застрахователя да заплати застрахователно обезщетение при настъпване на застрахователното събитие е в Глава тридесет и девета Имуществено застраховане на Кодекса за застраховането. По делото не са представени доказателства за сключен застрахователен договор, който да задължава ответника да покрие вредите, които ищецът е претърпял при инцидента – в случая пожар и изгаряне на ремарке, а и в исковата молба няма такива твърдения. Претендира  се заплащане на исковата сума като подлежащи на възстановяване „ вреди, причинени на чуждо имущество от застрахованото МПС”. От описанието на дейностите, извършени от „Ново дружество за тежки товари- Лазурен бряг” в приложените фактури, е видно, че се касае за вреди, изразяващи се в разходи, които ищецът е претърпял във връзка с преместването на ремаркето от автомагистралата и от унищожаването на стоките и ремаркето, а не се касае за вреди, причинени на трети лица, каквото е изискването на чл.493, ал.1 КЗ.

Неоснователно е твърдението в писмената защита на пълномощника на ищеца, че действията, извършени от „Ново дружество за тежки товари”- Лазурен бряг са извършени от дружество, което поддържа автомагистралата и са част от процедурата при настъпил пътен инцидент, както и че са част от действията, извършени към Община Ф., Ф.. Това се опровергава от съдържанието на представените от ищеца фактури, в които извършените от дружеството дейности са подробно описани: преместване от автомагистралата от механик с помощта на оборудван ван, за да се изготви списък на щетите по ремаркето, разтоварване и претоварване на част от стоките, обработка на ремаркето на място; преместване за обработка и ескортиране на изгорялото ремарке до работилницата на фирмата; разходи за ескортиране- конвоиране, унищожаване на стоките, унищожаване на изгорялото ремарке.

От заключението на вещото лице се установява, че  кореспондентът по системата „Зелена карта” на ответното дружество във Ф.( April International EMEA е заплатил 31 200.16 евро (л.50 и л.51 от делото) с платежно нареждане № ********* от 04.12.2017 г., с приложена по него разбивка „по пера”, в която е отбелязан референтен номер на щетата 16-603211 (и която сума му е изплатена от ответника). За извършените дейности по отстраняване на щетите по магистралата са приложени първични счетоводни документи, издадени от ЕСКОТА и от SGBTR- Генерално дружество сгради и пътно-строителни работи, Ф.. Тези дейности са: ремонтни работи на огради, работа за отстраняване и събиране на дървени колчета; разходи за изхвърляне; работи по освобождаване  и отстраняване на превозни средства; почистване на шосето; полагане и премахване на ленти и други; ремонтни работи на шосе. Това са именно вредите, които подлежат на обезщетяване, като причинени на трето лице- Община Ф..

На следващо място претенцията е неоснователна и поради това, че ищецът не доказа, че е извършил плащане по приложената фактура № ********* от 29.04.2016 г. на издателя- „Ново дружество за тежки товари”- Лазурен бряг, Ф.. Представената фактура- дубликат  № *********/30.12.2016 г. с отбелязване върху нея, че е платена на 11.05.2017 г., е оспорена от ответника.

По делото е прието като доказателство извънсъдебно споразумение с дата 11.05.2017 г., сключено между „Томеви транс”ЕООД и „Ново дружество за тежки товари”- Лазурен бряг, което има за предмет уреждане на отношенията между страните по повод инцидента от 22.04.2016 г. и претенциите на френската фирма към ищеца за плащане на сумата по издадената фактура. В т.3 от него е посочено, че плащането на сумите се извършва в брой или по банков път. В т.5 втората страна се е задължила с изплащане на съответната сума да върне влекача С. на първата в състоянието, в което се намира на паркинга към 11.05.2017 г. в 10.00 часа…В т.6 е вписана декларацията на двете страни, че със споразумението при навременно и пълно изплащане на дължимите суми ще прекратят всички отношения помежду си, основани на финансови и други претенции между тях. Тълкуването на текста на това споразумение не дава основание на съда да приеме, че на тази дата „Томеви транс”ЕООД е изплатило задължението си по фактурата, тъй като това обстоятелство би намерило отражение в самото споразумение. Уговорките са в бъдеще време.

По делото не са представени документи, доказващи извършено плащане по банков път от страна на ищеца по сметка на „Ново дружество за тежки товари”- Лазурен бряг, нито пък в брой. Такива документи не са открити и в счетоводството на ищеца, според заключението на вещото лице. Осчетоводяването на исковата сума в счетоводството на ищеца не е достатъчно, за да се приеме за доказан факта на извършено плащане. Нормата на чл.3, ал.3 от ЗСч поставя изискването предприятията да осъществяват текущото счетоводно отчитане на основата на документална обоснованост на стопанските операции и факти при спазване изискванията за съставянето на документи по Закона за счетоводството, а документалната обоснованост е регламентирана в чл.10 ЗКПО. Счетоводен разход се признава за данъчни цели, когато е документално обоснован чрез първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч, отразяващ вярно стопанската операция. Това изискване не е изпълнено.

Следва да се посочи, че в чл.3, ал.1,т.1 от Законът за ограничаване на плащанията в брой се регулират плащанията на територията на Р.България само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност, равна на или надвишаваща 10 000 лв. Ограничения за разплащане в брой между търговци са въведени и във Ф., като минималния праг е 1000 евро. Ето защо изискването за представяне на платежен документ за процесната сума е задължително, за да бъде уважена исковата претенция.

С оглед изложеното съдът приема, че предявеният главен иск е неоснователен и следва да се отхвърли.

Поради обусловеността му от главния иск, следва да се отхвърли и акцесорният иск с правно основание чл.86 ЗЗД- за присъждане на лихва върху главницата от датата на предявяване на иска- 09.07.2020 г. и до окончателното ѝ изплащане.

На основание чл.78, ал.3 и ал.8 ГПК ищецът следва да бъде осъден да заплати на ответника разноски по делото, според приложен списък по чл.80 ГПК,  общо в размер на 480 лева, включващи 230 лева внесен депозит за експертиза и 250 лева- за юрисконсултско възнаграждение, съгласно чл.37, ал.1 ЗПП (определено в рамките, посочени в чл.25, ал.1 Наредба за заплащане на правната помощ).

Воден от гореизложеното, съдът

 

                                Р   Е   Ш   И   :

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от „ТОМЕВИ ТРАНС”ЕООД, ЕИК ****, седалище и адрес на управление: ****, представлявано от управителя В.А.Б. срещу ЗК”ЛВ ИНС”АД, ЕИК ****, седалище и адрес на управление: ****, представлявано от М.С.М.- Г. и П.В.Д., иск по чл.493 КЗ за заплащане на сумата 17 684.08 евро (седемнадесет хиляди шестстотин осемдесет и четири евро и 08 евроцента) по фактура № ********* от 29.04.2016 г. на „Ново дружество за тежки товари”- Лазурен бряг, Ф., представляваща обезщетение  за претърпени имуществени вреди от настъпил на 22.04.2016 г. пътен инцидент на територията на Ф.с влекач с рег.№ ****и ремарке с рег.№ ****, собственост на ищеца, както и иска по чл.86 ЗЗД за законна лихва върху главницата от предявяване на иска- 09.07.2020 г. и до окончателното ѝ изплащане, като НЕОСНОВАТЕЛНИ И НЕДОКАЗАНИ.

ОСЪЖДА „ТОМЕВИ ТРАНС”ЕООД, ЕИК ****, седалище и адрес на управление: ****, представлявано от управителя В.А.Б., да заплати на ЗК”ЛВ ИНС”АД, ЕИК ****, седалище и адрес на управление: ****, представлявано от М.С.М.- Г. и П.В.Д., на основание чл.78, ал.3 и ал.8 ГПК, разноски по делото в размер на 480 (четиристотин и осемдесет) лева.

Решението може да се обжалва в двуседмичен срок от връчването му на страните пред ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ АПЕЛАТИВЕН СЪД.

 

 

                                                         ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: