Решение по дело №1663/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2066
Дата: 17 октомври 2018 г. (в сила от 22 ноември 2018 г.)
Съдия: Елена Тодорова Радева
Дело: 20181100901663
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 3 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р         Е        Ш        Е        Н        И        Е

Гр.София, … октомври 2018 година

 

В       ИМЕТО      НА      НАРОДА

 

Софийски градски съд, ТО, 6-6 състав, в закрито заседание на седемнадесети октомври две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                           СЪДИЯ: ЕЛЕНА РАДЕВА

след като изслуша докладваното от съдията Радева т.д.№1663 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                   Производство по чл.25 ЗТРРЮЛНЦ.

                   Делото е образувано по жалба на  сдружение „П.А. – А.Г.О.ЗА Р.И А.“ ЕИК******** срещу ОТКАЗ № 201807111144007/23.07.2018  година за вписване на промяна в членовете на управителното тяло на сдружението.Твърди, че постановеният отказ противоречи на материални закон и това е така, тъй като действащият устав предвижда поканата до членовете да изпрати по пощата с обратна разписка и поканата да е поставена на мястото за обявления в сградата на управление на сдружението.в жалбата се твърди, че тези изисквания, закрепени с нормата на чл.13, ал.3 от устава са изпълнение; поканите за събранието са надлежно връчени на 10 членове и само на двамата не  са връчени като непотърсени, но са взети всички необходими мерки и тези двамина членове са бъдат надлежно поканени, чрез изпратени по имейла покани и уведомени по телефона на събранието.Страната моли съда да отмени атакувания отказ и да задължи Агенцията да впише заявените промени.

                   Съдът, преценявайки събраните по делото доказателства, поотделно и в съвкупността им, намери за установено следното:

                   Жалбата е допустима- подадена в срока по чл.25 ЗТРРЮЛНЦ от надлежна страна, имаща интерес от обжалването.

                   От фактическа страна съдът констатира следното:

                   Настоящият жалбоподател е пререгистриран в АВ с вписване от 05.02.2018 година и по откритата на името на това сдружение партида е обявен неговият дружествен акт.Съобразно чл.13, ал.1 от устава общото събрание на сдружението се свиква от управителния съвет, а ал. 3 на същата разпоредба  уточнява, че поканата за общото събрание следва да се изпрати до всички членове на сдружението по пощата, с обратна разписка и поставена на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението.Следователно ФС за свикване на ОС включва следните елементи: решение на УС за свикване на ОС, с определен дневен ред; изпращане на покана до всечи член на сдружението – по пощата, чрез обратна разписка и поставянето на същата на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на ЮЛ.

                   Със заявление  вх.№ 20180711114407 от 23.07.2018 година сдружение  „П.А. – А.Г.О.ЗА Р.И А.“, ЕИК********, е поискало от административния орган да впише промени по пардитата му, касаещи членския състав на управителното тяло.към заявлението страната е представила декларации по чл.13 от ЗТРРЮЛНЦ, документ за внесена държавна такса, протокол, обективиращ взети решения от УС на сдружението, на заседание, проведено на 21.05.2018 година, на което заседание са взели участие 5-тима от общо 7-мина членове / т.е. при наличие на мнозинство/.На проведеното на 21.05.2018 година заседание на УС е взето решение за свикване на ОС на 27.06.2018 година от 17, 00 часа в офиса на сдружението, при дневен ред: приемане отчета на УС за 2017г.; приемане на ГСч отчет на сдружението за 2017 година; освобождаване на членове на сдружението; промени в състава на УС и разни.

                  Към заявлението страната е представила и следните документи: актуален списък на членовете на сдружението – общо 13 човека; покана за общото събрание, протокол от 25.05.2918 година, удостоверяващ, че поканата за ОС е поставена на таблото на сградата, в която се намира управлението на сдружението; 12 броя известия за доставяне, отправени до членовете на сдружението, като две от тези съобщения са върнати в цялост и на тях е отбелязано, че съобщението е останало непотърсено – касаят членовете М.Х.и Д.Н.. Другите съобщения удостоверяват, че поканите са получени от членовете на следните дати: В.Я.– на 25.05.2018 година; Р.Я.– на 29.05.2018 година; С.А.– на 29.05.2018 година;К.Ч.– на 28.05.2018 година;  С.Т.– на 28.05.2018 година; Г.П.– на 29.05.2018 година; Д. Ц. – на 28.05.2018 година; М.Д.– на 26.05.2018 година;Б.И. – на 25.05.2018 година; Е..Л.– на 01.06.2018 година. Като се изключат членовете на УС / общо петима на брой/, които са узнали за ОС от самото заседание на управителното тяло, останалите членове на сдружението не са получили поканата в срок от 1 месец, преди датата на провеждане на ОС.

                   Протокол от проведеното на 27.06.2018 година годишно отчетно общо събрание на членовете, в който са обективирани взетите от този орган на сдружението решения.

                   Преценявайки допустимост и основателност на искането за вписване на промени, касаещи членския състав на управителния съвет, длъжностното лице по регистрацията е постановило отказ за вписване.Мотивирало се е с това, че не всички членове на сдружението са получили покана за ОС, което е основание по чл.24 ЗТРРЮЛНЦ.

                   Към жалбата до съда са представени два броя декларации, изходящи от  Д.Н. и М.Х.– с тези декларации се сочат причините за неполучаване на съобщенията с обратната разписка и се уведомява съда, че тези членове на сдружението са били уведомени за ОС – неколкократно по електронната поща от председателя на УС, както и че е получила всички документи, свързани с дневния ред на събранието, а Н. декларира, че е била уведомена за ОС и по телефона.

                По виждане на състава жалбата е неоснователна.Законосъобразни са изводите на длъжностното лице, че не са представени доказателства за редовно свикване на ОС на сдружението.

 Това е така не само, поради това, че двама от членовете не са получили поканата, а това действие се изисква от закона да е установено; някои от членовете не са получили поканата лично, което е гаранция за процесуалната законосъобразност на свиканото ОС, но и част от членовете не са получили поканата в 1-месечния срок по чл.26, ал.3 ЗЮЛНЦ.В действащият устав на сдружението не е посочено в какъв срок следва да бъде получена преди датата на заседанието. При това положение липсата на уговорено правило следва да се замести от разпоредбата на чл.26, ал.3 ЗЮЛНЦ и да се приеме, че поканата трябва да бъде получена най-малко един месец преди насроченото общо събрание.Спазването на този срок обезпечава възможността всеки член от сдружението да има достатъчно време, за да организира присъствието си на събранието, както и да се запознае с материалите за него, ако това е предвидено и наложително съобразно дружествения акт.

Ето защо, макар е декларирано от двамата членове Н. и Х.знание за провеждане на ОС / от които декларации не се установя кога са получили поканите за това събрание – т.е. дали е спазен срокът по чл.26, ал.3 ЗЮЛНЦ/, настоящият състав, с оглед констатациите си, че от датите на получаване на поканата от членовете на сдружението, не е налице изискуемия от закона срок, приема жалбата за неоснователна.Липсата на редовно свикано ОС на сдружението възпрепятства извод за валидно възникване на промените, чието вписване се иска.

   При изложеното съдът

 

   Р          Е         Ш         И :

 

   ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалба на  сдружение „П.А. – А.Г.О.ЗА Р.И А.“ ЕИК******** срещу ОТКАЗ № 201807111144007/23.07.2018  година за вписване на промяна в членовете на управителното тяло на сдружението, поради НЕОСНОВАТЕЛНОСТТА и.

                        РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от връчването му на страната.

 

 

                                                                               СЪДИЯ: