Решение по дело №1359/2022 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1286
Дата: 10 ноември 2022 г.
Съдия: Павлина Енчева Стойчева
Дело: 20227040701359
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 август 2022 г.

Съдържание на акта

                                    РЕШЕНИЕ

 

     1286                         дата 10 ноември 2022г.                  град Бургас

 

                                        В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – Бургас,    ХIIІ-ти състав,

в публично заседание на 20 октомври 2022г.,   в следния състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАВЛИНА СТОЙЧЕВА

                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1. ДИАНА ГАНЕВА

                                                                                 2. ВЕСЕЛИН БЕЛЕВ

Секретар: Д. Ф.

Прокурор: Христо Колев

 

разгледа докладваното от съдия СТОЙЧЕВА

КНАХ дело 1359 по описа за 2022г. и за да се произнесе

взе предвид  следните обстоятелства:

 

 Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно процесуалния кодекс, във вр. с чл.63 от ЗАНН.

 Образувано е по касационна жалба на Д.П.Д. *** против Решение № 651/21.06.2022г., постановено по НАХ дело № 1495/2022г. по описа на Районен съд – Бургас, с което е потвърдено наказателно постановление № 22-0769-000286/ 11.03.2022г., издадено от началник група към ОД на МВР-Бургас, Сектор „Пътна полиция“, с което, за нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП и на основание чл.175, ал.3, пр.1 от с.з., на касатора наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 месеца.

 Съдебното решение се обжалва като неправилно, като касаторът възразява, че не е собственик на МПС и не му е било известно, че регистрацията му е прекратена, като това обстоятелство не е било известно и на дружеството-собственик, което също не е било уведомено. Иска се отмяна на оспореното решение и на издаденото наказателно постановление.

В съдебно заседание касаторът не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация също не изпраща представител.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за отмяна на съдебния акт, като посочва, че не е бил изпълнен състава на нарушение по чл.143, ал.10 от ЗДвП, което не е било съобразено от районния съд.

Касационна жалба е процесуално допустима, подадена от надлежна страна, в законоустановения срок, а разгледана по същество съдът счете за основателна.

Административният съд обсъди доводите на касационния жалбоподател, а съобразно разпоредбата на чл.218, ал.2 от АПК, извърши служебна проверка относно допустимостта, валидността и съответствието на решението с материалния закон.

Отговорността на касатора е ангажирана в качеството му на водач на товарен автомобил „Ивеко“ с рег.№ СА 8244 КН, собственост на „ПСТ Груп“ ЕАД, за който автомобил е констатирано, че е със служебно прекратена регистрация на 30.12.2021г. на основание чл.143, ал.10 от ЗДвП. За установеното нарушение е съставен АУАН № 24858/03.01.2022г., а впоследствие издадено и процесното НП, с което е ангажирана отговорността на Д. и на основание чл.175, ал.3, пр.1 ЗДвП му е наложено административно наказание „глоба“ в размер 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

При постановяване на решението районният съд е обосновал извод за съставомерност на деянието и правомерно ангажиране отговорността на водача на соченото основание. По същество е преценил, че узнаването за прекратяването на регистрацията на моторното превозно средство от собственика му не е елемент от фактическия състав по прекратяването на регистрацията и в този смисъл за отговорността на водача е ирелевантно обстоятелството дали органът по регистрация е предприел действия по уведомяването на собственика на процесния автомобил за процедурата по служебно прекратяване на регистрацията му. Съдът е обосновал извод, че като водач на процесния автомобил Д. е бил длъжен да познава разпоредбите на чл.140, ал.1 и чл.143, ал.10 от ЗДвП и да съобрази поведението си тях, а поддържаните възражения за липсата на субективна страна на нарушението са намерени за неоснователни. Размерът на наложените административни наказания са намерени от съда за правилно определени в съответствие с чл.27 от ЗАНН и с тези мотиви НП е потвърдено.

Решението е неправилно.

По делото е безспорно, че касаторът Д. на посочената дата и място е управлявал товарен автомобил, собственост на трето лице, за който при проверката от контролни длъжностни лица при ОД на МВР, Бургас сектор „Пътна полиция“ се установява, че е със служебно прекратена регистрация, считано от 30.12.2021г., по реда  на чл.143, ал.10 от ЗДвП. Нарушението е квалифицирано по чл.140, ал.1 от ЗДвП и за извършването му водачът е санкциониран на основание чл.175, ал.3, предл.1 от с.з.

Съгласно чл.140, ал.1 от ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. По пътищата, включени в обхвата на платената пътна мрежа, се допускат само пътни превозни средства, за които са изпълнени задълженията по установяване на размера и заплащане на пътните такси по чл.10, ал.1 от ЗП. Санкцията за нарушаване на тези изисквания е предвидена в нормата на чл.175, ал.3 от ЗДвП, съгласно която се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 до 12 месеца и с глоба от 200 до 500 лв. водач, който управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер. В разпоредбата на чл.143, ал.10 от ЗДвП е предвидено, че служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд по чл.574, ал.11 от Кодекса за застраховането, и се уведомява собственикът на пътното превозно средство. Служебно прекратена регистрация на пътно превозно средство се възстановява служебно при предоставени данни за сключена застраховка от Гаранционния фонд по реда на чл.574, ал.6 или по желание на собственика след представяне на валидна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Видно е, че нормата на чл.143, ал.10 от ЗДвП вменява задължение на контролните органи, в частност сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР, да уведоми собственика на МПС, че неговата регистрация е служебно прекратена, вследствие получено уведомление от Гаранционния фонд по чл.574, ал.11 от КЗ за липса на сключена задължителна застраховка „ГО“ на автомобилистите. Това задължение за уведомяване обосновава извод, че съставомерно може да бъде само това деяние, при което водачът е уведомен за прекратената по служебен път регистрация и въпреки това управлява МПС. В случая, данните от административната преписка сочат, че за служебното прекратяване регистрацията на лекия автомобил, извършено на 30.12.2021г., на основание  чл.143, ал.10 от ЗДвП, дружеството-собственик не е било уведомено, като по делото липсват данни да са предприемани каквито и да било действия в тази насока. След като наказващият орган не е доказал надлежно уведомяване в съответствие с посочената норма, незаконосъобразно е пристъпил  към ангажиране на административнонаказателната отговорност на лицето.

На основание изложените мотиви съдебният акт следва да бъде отменен като неправилен, както и потвърденото с него наказателно постановление.

Мотивиран от изложеното Административен съд гр.Бургас, ХIIІ-ти състав,

 

РЕШИ:

 

ОТМЕНЯ Решение № 651/21.06.2022г., постановено по НАХ дело № 1495/2022г. по описа на Районен съд – Бургас и вместо него постановява:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 22-0769-000286/11.03.2022г., издадено от началник група към ОД на МВР-Бургас, Сектор „Пътна полиция“.

 

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: