Определение по дело №334/2020 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 800
Дата: 1 септември 2020 г. (в сила от 16 септември 2020 г.)
Съдия: Габриела Георгиева Христова Декова
Дело: 20207130700334
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 28 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр. Ловеч, 01.09.2020г.

 

ЛОВЕШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, втори административен състав на първи септември две хиляди и двадесета година в закрито заседание в следния състав:

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАБРИЕЛА ХРИСТОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Христова административно дело №334/2020г. по описа на Административен съд Ловеч, на основание данните по делото и закона, за да се произнесе съобрази следното:

 

Административното дело е образувано по жалба на д-р Минко Добринов Хаджийски – Амбулатория за индивидуална практика за първична медицинска помощ по дентална медицина (АИППМПДМ), Булстат *********, представлявана от М. Д. Х. с ЕГН ********** и адрес ***,  подадена срещу Заповед № РД-01-72/29.04.2020г. на Директора на РЗОК гр. Ловеч. С оспорения акт на жалбоподателя е наложена санкция „финансова неустойка” в размер на 150 (сто и петдесет) лева.

С определение от 30.07.2020г. съдът е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание. В проведеното на 01.09.2020г. о.с.з. ответникът чрез процесуалния си представител е направил оттегляне на оспорения административен акт. Съдът е дал възможност на процесуалния представител на ответника да представи след приключване на съдебното заседание писменото изявление на АО за оттегляне на акта, с което се потвърждават действията на упълномощения юрисконсулт. В съответствие с дадената възможност, с вх.№ 3265/01.09.2020г. е депозирана Заповед № РД-09-125/01.09.2020г. на Директора на РЗОК Ловеч, с която се потвърждава оттеглянето на оспорената Заповед № РД-01-72/29.04.2020г. на Директора на РЗОК гр. Ловеч, направено от упълномощения представител на ответника.

Като съобрази изложеното, съдът намира, че са налице условия за прекратяване на производството по делото поради оттегляне на оспорения административен акт от неговия издател в срока и при условията на чл.156, ал.1 от АПК. Оттеглянето на акта е направено своевременно, до приключването на първото заседание по делото, поради което в случая не е необходимо съгласие на оспорващия. Представена е писмена заповед на Директора на РЗОК гр. Ловеч, с която мотивирано се оттегля оспорената Заповед № РД-01-72/29.04.2020г. на Директора на РЗОК гр. Ловеч. Налице е формирана воля на издателя на процесната заповед за оттегляне изцяло на оспорения акт. В административното правоотношение по издаването на оспорения акт няма други ответници или заинтересовани страни, освен автора му, следователно не е приложимо изискването на чл.156, ал.1 от АПК за съгласие на такива.

Съгласно чл.156, ал.1 от АПК при всяко положение на делото със съгласието на останалите ответници и на заинтересованите страни, за които оспореният акт е благоприятен административният орган може да оттегли изцяло или частично оспорения акт или да издаде акта, чието издаване е отказал. От систематичното място на цитираната разпоредба следва, че тя предвижда волеизявление на административния орган до съда за цялостно или частично оттегляне на оспорен пред съда административен акт.

Оттеглянето е волеизявление на издателя на акта, което е насочено към едностранно прекратяване на вече разпоредени права и задължения. Това волеизявление има за резултат прекратяване действието на първоначалния акт, т. е. по волята на самия издател, първоначалната заповед вече не съществува в правния мир. Поради това е налице оттегляне на административния акт по смисъла на чл.159, т.3 от АПК, което е основание за прекратяване на производството.

С оттеглянето на акта отпада и правният интерес от неговото оспорване, тъй като искането на засегнатото лице за отмяната му вече е удовлетворено. Правният интерес трябва да присъства не само при сезирането, т.е. при подаването на жалбата и започването на процеса, той трябва да е налице и през целия процес, и при решаването на делото. Ако по време на съдебното производство правният интерес отпадне, то като последица се явява прекратяване на процеса. Съществуването на оспорения административен акт е част от фактическия състав на правото на оспорване, поради което е налице и самостоятелно основание по чл.159, т.4 от АПК за прекратяване на делото.

При така установеното съдът намира, че е сезиран с валидно извършено процесуално действие по оттегляне на оспорения акт в неговата цялост, по реда на чл.156, ал.1 от АПК. Същото е направено от единствения ответник по оспорването (издател на акта), оспорващият вече няма правен интерес да поддържа жалбата срещу оттегления административен акт, който не може да породи правни последици. Оттеглянето на оспорения акт е абсолютна процесуална пречка за съществуването на субективното право на оспорване, за която съдът следи служебно. Изявлението на ответника е процесуално допустимо и валидно извършено, поради което десезира съда от разглеждане на спора и на основание чл.159, т.3 и т.4 във вр. с чл.156, ал.1 от АПК производството по делото следва да бъде прекратено.

Водим от горното, съдът

 

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

Оставя без разглеждане жалбата на д-р Минко Добринов Хаджийски – Амбулатория за индивидуална практика за първична медицинска помощ по дентална медицина с ЕИК *********, представлявана от  М. Д. Х. подадена срещу Заповед № РД-01-72/29.04.2020г. на Директора на РЗОК гр. Ловеч.

Прекратява производството по адм. дело № 334/2020г. по описа на Административен съд Ловеч.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба чрез АС Ловеч пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването му.

Препис от определението да се изпрати на страните.

 

 

                                                                   Административен съдия: