Решение по дело №27/2020 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 107
Дата: 11 февруари 2020 г. (в сила от 29 юни 2020 г.)
Съдия: Димитър Кръстев
Дело: 20204110200027
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

                                                        

11.02.2020г., гр. В.Търново

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                   Великотърновският районен съд, петнадесети състав, в публично заседание на 06.02.2020г., в състав :                                 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДИМИТЪР КРЪСТЕВ,

при  секретаря – Ст.Илиева, като разгледа докладваното от съдията НАХД №27/2020г. по описа  на  съда, за да се произнесе взема предвид:

          Производство по чл.59 и сл. от ЗАНН

          Жалбоподателят В.И.П., ЕГН:**********,***, атакува НП №19-1275-002382/25.11.2019год. на Началник Сектор "ПП" към ОДМВР В.Търново. Счита същото за незаконосъобразно. Твърди, че са допуснати съществени проц.нарушения при съставяне и връчване на АУАН.  Отделно от това отрича да е извършил адм.нарушение. Моли за пълна отмяна на НП.

              В съдебно заседание жалбоподателят, редовно пР.н, не се явява. Представлява се от проц.представител адв.Ив.Иванов, който поддържа жалбата.   

             Въззиваемата страна не се представлява.

             Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено следното : Наказателно постановление №19-1275-002382/25.11.2019год. на Началник Сектор "ПП" към ОДМВР В.Търново е издадено срещу жалбоподателя В.И.П., ЕГН:**********,***, за това, че на 17.11.2019год. около 12.30 часа в гр.В.Търново на кръстовището на ул."Христо Ботев" и ул."Седми юли"  в посока наказателен паркинг на ул."Христо Ботев" управлява лек автомобил "Ауди Ку 2" бял на цвят с рег.№СВ6768ММ, собственост на "Порше мобилити Бг" ЕООД, като не използва обезопасителен  колан по време на движение, с който е оборудван автомобила. Предвид на това за административно нарушение - "водач на МПС от категории М1, М2, М3 и N1, N2, N3, когато е в движение, не използва обезопасителен колан, с който МПС е оборудвано", с което виновно е нарушил  чл.137А ал.1 от ЗДвП и на основание чл.183ал.4т.7пр.1 е наложено административно наказание - глоба от 50 лева.

           На основание Наредба  Iз-2539 на МВР са отнети общо 6 точки.

          Наказателното постановление е издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение №2258/17.11.2019год., съставен от пол.К.Р. - мл.автоконтрольор Сектор "ПП" ОД МВР В.Търново в присъствие на св.Л.М.. Описаното нарушение е квалифицирано по чл.137а ал.1 от ЗДвП. От съдържанието на същия стана ясно, че е връчен на жалбоподателя лично, като не е направил възражения. Впоследствие в тридневния срок са постъпили писмени възражения, който не са взети предвид. В тях се твърди наличие на лични отношения със свидетеля по АУАН - св.М..

         От процесуална гледна точка, АУАН и издаденото въз основа на него Наказателно постановление са законосъобразни – съставени в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити – чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. АУАН е съставен при установяване на нарушителя. Същият се явява годна основа за издаването на НП.          АУАН и НП са издадени от материално компетентни органи, което е видно от заповед №8121з-515/14.05.2018год. на министър МВР.

            Спазени са сроковете по чл.34 от ЗАНН за издаване на АУАН и НП. АУАН е издаден непосредствено след констатиране на нарушението, а НП в шестмесечния срок от тази дата. Без значение е обстоятелствата кога е връчено НП, като дисциплиниращ ефект за наказващия орган има давността за налагане на наказание.

           В хода на съдебното производство са разпитани актосъставителя св.Р. и св.М., които са полицейски служители в Сектор ПП към ОДМВР. На посочената в АУАН дата и час същите придвижвайки се със служебен автомобил по ул."Христо Ботев" в посока Южен пътен възел са забелязали движещ се пред тях лек автомобил "Ауди", като водача бил без поставен обезопасителен колан. В районна на кръстовището на ул."Христо Ботев" и ул."Седми юли"  водачът на полицейския автомобил св.М. се изравнил с движещия се пред него лек автомобил "Ауди", като св.Р., която се возела на предната дясна седалка възприела визуално, че водачът на л.а. "Ауди"  управлявал без поставен обезопасителен колан. Подаден бил звуков и светлинен сигнал, като било указано на водача да завие в посока пред наказателния паркинг, където да спре за извършване на проверка. При това бил установен автомобила "Ауди Ку 2" бял на цвят с рег.№СВ6768ММ с водач жалб.В.П.. Касаело се за светлата част от денонощието, поради което имало отлична видимост. Показанията на свидетелите Р. и М. са логични и непротиворечиви.  Няма данни по делото свидетелите да са в особени отношения с жалбоподателя, което да ги мотивира да бъдат пристрастни. Твърдението на жалбоподателя, че е бивш колега със св.М., който му бил подчинен  не разколебава този извод на съда. При това св.М. не отрича, че е работил в едно дружество с жалбоподателя преди около 10 години, но не са имали преки служебни отношения, били са на различни длъжности и в отделни звена без отношения на подчиненост, като го познава бегло. На място бил АУАН, като водачът го подписал без възражения.

             По същество жалбоподателят не отрича извършеното адм.нарушение. Твърдението на защитника, че нарушението е установено само визуално не изключва установената фактическа обстановка. При това проверката е извършена след преустановяване на движението на автомобила от жалбоподателя, като преди това нарушението е установено по време на движение.  Обективно няма как проверката да бъде извършена в този момент. Показанията на актосъставителя и свидетеля по акта съвпадат с писмените обяснения на лицата П.Р. и К.Ч.,  като същите като служители на "ОДПГ" ЕООД от наказателния паркинг са възприели движението на управлявания от жалбоподателя автомобил и неговото спиране от служители на полицията, които са били със служебен автомобил.  

              С оглед на установеното се налагат следните правни изводи :

              С деянието  си жалбоподателят, виновно не е изпълнил задължението, въведено с чл.137 а ал.1 от ЗДвП, като е управлявал лекия автомобил без поставен обезопасителен колан, което е осъществил състава на чл.183ал.4т.7пр.1 от ЗДвП.

             Деянието е извършено виновно при форма на вина евентуален умисъл, тъй като нарушителят е съзнавал общественоопасния характер на деянието и предвиждал настъпването на обществено опасните последици, като е допускал настъпването на тези последици.

            Правилно е приложена санкционната разпоредба. Наложено е предвиденото в закона наказание в твърд размер по ЗДвП към момента на извършване на нарушението и издаване на НП, което не подлежи на индивидуализация.

           Към датата на нарушението е в сила НАРЕДБА № Iз-2539 от 17.12.2012 г.за определяне максималния размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение. Чл.6ал.1т.10пр.1 от същата предвижда отнемането на 6 контролни точки за нарушения на Закона за движението по пътищата, а именно за неизпълнение на задължението за използване на предпазен колан. Отнемането на контролни точки не е административно наказание, поради което липсата на изчерпателна юридическа квалификация на основанието за отнемане на контролните точки – конкретната разпоредба от акта, не се отразява върху действителността на наказателното постановление. След извършената проверка, съдът установи, че за извършеното нарушение, правилно е определен размера контролните точки които следва да се отнемат, след влизане в сила на НП. Отнемането на съответния брой контролни точки настъпва по силата на закона, а отбелязването на това обстоятелство в НП има характер на констативен административен акт.

            Съдът счита, че извършеното нарушение не представлява маловажен случай по смисъла на разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. Маловажен е този случай, при който извършеното нарушение, с оглед на смекчаващите обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност с оглед на обикновените случаи на нарушения от съответния вид. Съгласно константната съдебна практика при преценката дали случаят е маловажен или не значение имат способа и начина, по който е осъществено деянието, личността на дееца, мотивите и подбудите, от които се е ръководел при извършването му и др., т.е. следва да бъдат преценени всички обстоятелства, които характеризират деянието и дееца във всеки един конкретен случай. В настоящият случай, съдът намира, че нарушението не  разкрива признаците на по-малка обществена опасност в сравнение с други от същия вид. Нарушението е формално, като не е необходимо да са настъпили някакви конкретни вредни последици. Налице са данни за множество наложени наказания във връзка с нарушения на ЗДвП, което е видно от справката за водач. Добросъвестното процесуално поведение може да бъде отчетено единствено като смекчаващо отговорността обстоятелства, но не и да обусловя маловажност на нарушението.

             С оглед гореизложеното и поради липсата на пречки за реализиране на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя обжалваното наказателно постановление следва да бъде потвърдено.

              Воден от горното и на осн. чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И :

 

            ПОТВРЪЖДАВА Наказателно постановление №19-1275-002382/25.11.2019год. на Началник Сектор "ПП" към ОДМВР В.Търново, с което на В.И.П., ЕГН:**********,***, за административно нарушение на чл.137А ал.1 от ЗДвП и на основание чл.183ал.4т.7пр.1 е наложено административно наказание - глоба от 50 /петдесет/ лева, като на основание Наредба  Iз-2539 на МВР са отнети общо 6 контролни точки.

            Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението на страните, пред Административен съд Велико Търново.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :