Решение по дело №701/2018 на Районен съд - Бяла

Номер на акта: 185
Дата: 24 септември 2019 г. (в сила от 22 октомври 2019 г.)
Съдия: Пламен Тодоров Дочев
Дело: 20184510100701
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 юли 2018 г.

Съдържание на акта

                                        Р Е Ш Е Н И Е

                                                       № 185

                                          Гр.Бяла, 24.09.2019г.

 

                                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            БЕЛЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, първи граждански състав, в публично съдебно заседание на седемнадесети септември две хиляди и деветнадесета година,

                                                                                 Председател:   Пламен Дочев

 

           при участието на секретаря Мариета Йорданова, сложи за разглеждане гр. дело №701 по описа за 2018г. и като разгледа докладваното от съдията, за да се произнесе съобрази следното:

 

            Предявен е иск с правно чл.422 ГПК

 Исковата молба е подадена от “Агенция за контрол на просрочени задължения“ ООД, против Т.Л.Т. с предявени искове по чл.415, ал.1 от ГПК за установяване на дължимост на следните суми: главница по договор за гаранция  600,00 лева; договорна лихва 138,00 лева за периода 25.02.2016г. до 20.01.2017г. дата на последната вноска, 100,00лв. административна такса за събиране на вземането; такса за гаранция 462,00 лева; мораторна лихва върху непогасената главница18,20 лева за периода 21.01.2017 г. до 22.03.2018 г. датата на подаване на заявлението, както и законна лихва върху главницата от 28.03.2018 г. до изплащане на вземането. Ищецът твърди, че е подал заявление за издаване на заповед за изпълнение по чл. 410 от ГПК по което е образувано ч.гр.д. № 342/2018г. на РС - Бяла, по което съдът е издал заповед за изпълнение срещу ответника. Твърди, че в срока по чл. 414 от ГПК длъжникът не е открит и РС -Бяла е указал на заявителя, че може да подаде иска по чл. 415 от ГПК. Твърди, че на 26.01.2016г. между Фератум България ЕООД и ответника е сключен договор за кредит № 340093, при спазване на разпоредбите на ЗПФУР, ЗПУПС, ЗЗД, ЗЕДЕП и ЗЕТ, при който на ответницата е отпуснат кредит в размер на 600лв., който е следвало да бъде върнат заедно с лихва от 138.00лв. Твърди, че гарант по договора е бил Фератум Банк ЕООД, за което бил сключен договор за гаранция № 340093 от 26.01.2016г.  Твърди неизпълнение на задълженията на ответника и заплащане на дължимите суми от гаранта. Твърди встъпване на гаранта в правата на кредитор за исковите суми и впоследствие посочва, че на 01.12.2017г. е сключил с Фератум Банк ЕООД, договор за цесия, по който вземането на Фератум Банк ЕООД спрямо ответника Т.Л.Т., му е прехвърлено и го претендира.

С протоколно определение от 21.05.2019г. съдът е заменил ищцовата страна “Агенция за контрол на просрочени задължения“ ООД с „Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, като производството по делото е продължило с участието на новия ищец.

Ответникът, чрез назначения си особен представител заявява, че исковата молба е неоснователна. Твърди, че ответника не дължи претендираните суми, оспорва сключването на договора и въобще наличието на такъв. Твърди, че от представените доказателства не е ясно как са прехвърлени задълженията на ответника, какъв е сключения договор, дали сумата по кредита е предоставена на кредитополучателя, дали договорът е обявен за предсрочно изискуем на длъжника, дали е бил уведомен за цесията. Твърди, че липсват доказателства гаранта да е заплатил сумата на кредитора по първоначалния договор. Заявява, че ако се приеме, че ответникът е усвоил кредита, то договорът за кредит е недействителен.Претендира за неравноправна клауза по чл.143 и чл.146 /ЗЗП по отношение на  гаранцията в размер на 462,00лв.

Съдът, като прецени събраните по делото писмени доказателства и съобрази доводите на страните, намира за установено следното:

Исковата претенцията на ищеца намира своето правно основание в разпоредбата на чл. 415 от ГПК. Налице е връчване на заповедта на длъжника по реда на чл. 47 ал. 5 от ГПК, поради което дължимостта на вземането по издадена в полза на ищеца заповед за изпълнение по ч.гр.д.№ 342/2018г. на РС-Бяла следва да се установи по исков ред. Предявеният иск е допустим, тъй като във всички случаи, когато заповедта за изпълнение е връчена по реда на чл. 47 ал. 5 от ГПК, заявителят разполага с възможността да реализира правата си, предявявайки претенцията по чл. 415 от ГПК. Вземането на ищеца произтича от представения договор за потребителски кредит № 340093/26.01.2016г., за предоставяне на сума в размер на 600лв., по който заемодател е Фератум България ЕООД, а заемополучател е ответника Т.Л.Т.. Представена по делото е заявката за сключването с личните данни на ответника, което сочи, че същия е изразила желание за сключването на  договор. От назначената СИЕ/ неоспорена от страните/ , се установява, че на 26.01.2016г.ответника е получила сумата от 600.00лв. – наредена от  Фератум България ЕООД на негово име по договора за кредит. Представен по делото е договор за придобиване – покупко-продажба на отписвания на необслужвани потребителски кредити от 01.12.2017г., съгласно който Фератум Банк ЕООД е продал на ищеца АЗКНПЗ. ООД, всички дългове в портфейла, подробно изброен, вкл. и този на ответника/под № С 56251/ и го е упълномощил да уведоми длъжниците от негово име. По делото е представено такова уведомление, с липса на доказателства за датата на неговото издаване, с липса на доказателства за връчването му, и със съдържание, което е неясно, доколкото в началото му се твърди, че е цедирано вземане на Фератум банк ЕООД, а в целия последващ текст се сочи пълномощно и цесионер друго лице – Банка ДСК ЕАД, и уведомяването реално е на прехвърляне на нейно вземане. По делото е изготвена и СИЕ, чието заключение е работило върху документацията на ищеца, и е посочило само начислявания, направени въз основа на договорните клаузи, уговорени между Фератум България ЕООД и ответника. Посочено е ,че липсват плащания от страна на ответника и ,че задължението е в общ размер от 1300лв. Документи, сочещи плащане на гарантираното вземане от Фератум Банк ЕООД на Фератум България ЕООД не са предоставени на вещото лице, в експертизата не е посочено, да е представено потвърждение от Фератум България ЕООД, че такова плащане е настъпило и не са представени платежни нареждания .

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

В производството се установи, че е сключен договор за предоставяне на потребителски кредит между ответника, в качеството на заемател, и Фератум България ЕООД, в качеството на заемодател, с № 340093 от 26.01.2016г. Установи се получаването на сумата от заемополучателя.

 По делото обаче не се установи праводателят на ищеца - Фератум Банк ЕООД - да се е намирал в облигационна връзка с някоя от страните по договора за потребителски кредит. От изготвената СИЕ е видно,че в.л. ,не установило да е налице дори и един документ, сочещ на някакво основание за заплатени суми от гаранта на кредитора, липсва и съставен документ по делото, сочещ действително такова плащане.  Нещо повече, ищецът дори и не е изложил твърдения кога е приел, че по договора има неизпълнение и на кои дати е поискал и получил изпълнение от Фератум Банк ЕООД. Неизяснено остана по делото и в какво качество Фератум Банк ЕООД е придобило вземането, за да се твърди, че той е встъпил в правата на кредитора. В случая, представените ОУ предполагат наличие на договор за гаранция /поръчителство/ между ответника и Фератум Банк ЕООД, какъвто е налице, но и следва да се отбележи, че, не е ясно дали това е договор за банкова гаранция или договор за поръчителство. Ако се приеме, че намерението на Фератум Банк ЕООД е било поръчителство, то липсва най-важният елемент на такова обезпечение уреден в чл. 138 и сл. от ЗЗД - договор между Фератум България ЕООД и Фератум Банк ЕООД, т.к. според ЗЗД договорът за поръчителство е договор между кредитора и поръчителя, а не между длъжника и поръчителя. Единствено при такъв договор, а и при доказателства за плащане от страна на поръчителя, той би имал обратен иск за платеното по чл. 143 от ЗЗД и би встъпил в правата на кредитора по чл. 146 от ЗЗД. При липсата на представен договор за поръчителство/между кредитор и поръчител/, не може да се приеме, че Фератум Банк ЕООД, който се сочи за праводател на ищеца - “АЗКНПЗ“ ООД, е имал правото да претендира вземания от ответника.  Дори и да би могло да се приеме, че евентуално съществуващия, но непредставен по делото договор за гаранция /поръчителство/, съгласно ОУ представлява банкова гаранция, то за гаранта липсва правна уредба, позволяваща му да придобие вземането, която да е аналогична на разпоредбите на чл. 143 и чл. 146 от ЗЗД. Още повече, че Фератум Банк ЕООД не е регистрирана банкова институция в Република България, поради което не би могла да издава уредената в чл. 442 от ТЗ банкова гаранция.

Съдът следва да посочи и още един важно писмено доказателство за вероятността за едно евентуално придобиване спрямо ответника на вземане ,което е спорно и недоказано от страна на ищеца.

 Последното  е относимо  в частта за главницата, или за уведомяването за наличието на цесия за евентуално съществуващо за Фератум банк ЕООД вземане – такова надлежно доказателство липсва, т.к. такова е представено само за цесия от друго ю.лице – Банка ДСК ЕАД което се явява страна вън от спора.

 При така обсъдените писмени доказателства , и липсата на събрани доказателства по делото, че Фератум Банк ЕООД е бил в „облигационна връзка“ с ответника, че е придобил на правно основание вземане спрямо него при липсата на доказателства за плащане от страна на гаранта към кредитора, че е уведомил, че е цедирал своето вземане на ищеца, съдът не може да направи извод, че ищецът е придобил действително съществуващо вземане и е активно легитимиран да предяви исковете в настоящето производство. Поради изложеното, исковете се явяват недоказани, и като такива следва да бъдат отхвърлени изцяло.

При този изход на делото, съдът не следва да присъжда разноски на ответника, доколкото всички разноски по делото са направени от ищеца и остават за негова сметка.

 По изложените съображения, Районен съд-Бяла

 

                                   Р      Е      Ш      И:

 

              ОТХВЪРЛЯ, като недоказани, предявените от “ Агенция за събиране на вземания“ ЕАД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.София, бул.“Д-р Петър Дертлиев“ № 25, офис сграда Лабиринт, ет.2, оф.4, представлявано поотелно от изп.директори Н.Т.С. и М.Д. Д. против Т.Л.Т. с ЕГН **********,***, искове с правно основание чл.415 от ГПК вр.чл.124 от ГПК, вр.чл.79, ал.1 от ЗЗД, чл.143 от ЗЗД и вр.чл.86 от ЗЗД, за установяване на дължимост на следните суми: сумата от главница по договор за гаранция  600,00 /Шестстотин лева/; договорна лихва 138,00 /Сто тридесет и осем лева/ за периода 25.02.2016г. до 20.01.2017г. дата на последната вноска, 100,00лв. /Сто лева/ административна такса за събиране на вземането; такса за гаранция 462,00 /Четиристотин шестдесет и два лева/; мораторна лихва върху непогасената главница 18,20 /Осемнадесет лева и двадесет ст./ за периода 21.01.2017г. до 22.03.2018г. датата на подаване на заявлението, както и законна лихва върху главницата от 28.03.2018г. до изплащане на вземането, за които суми е издадена Заповед за изпълнение № 126/28.03.2018г. по ч.гр.д. 342/2018г. на БРС, като недоказан.

              Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд-Русе в двуседмичен срок от връчването му на страните.

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:    /п/