Решение по дело №163/2020 на Административен съд - Видин

Номер на акта: 182
Дата: 5 ноември 2020 г. (в сила от 5 ноември 2020 г.)
Съдия: Биляна Спасова Панталеева Кайзерова
Дело: 20207070700163
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВИДИН

РЕШЕНИЕ № 182

гр.Видин,05.11.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Видин,

I административнонаказателен състав

в публично заседание на

деветнадесети октомври

през две хиляди и двадесета година в състав:

Председател:

Антония Генадиева

Членове:

Биляна Панталеева

Росица Славчева

при секретаря

Мария Иванова

и в присъствието

на прокурора

К.К.

като разгледа докладваното

от съдия

Биляна Панталеева

 

Касационно АНД №

163

по описа за

2020

година

 

Делото е образувано по жалба с правно основание чл.63,ал.1, изречение второ от ЗАНН във вр. с гл.ХІІ от АПК, подадена от Сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Видин против решение № 202/17.08.2020г., постановено по АНД № 606/2020г. по описа на ВРС, с което е отменено Наказателно постановление №20-0953-000365/13.03.2020г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Видин, с което за нарушение на чл.103 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1,т.4 от ЗДвП на ответника по касация Д.В.Л. *** са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 лв и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

 В жалбата се развиват съображения, че решението на ВРС е незаконосъобразно. Сочи се от касатора, че изводите на съда не съответстват на установената фактическа обстановка.  Иска се да бъде отменено решението на ВРС и да се потвърди наказателното постановление.

Ответникът по делото не е взел становище .

Представителят на Окръжна прокуратура Видин дава заключение, че жалбата е основателна, поради което следва да бъде уважена.

Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства в рамките на посочените от касатора касационни основания и при служебна проверка за валидността , допустимостта и съответствието на решението с материалния закон , намира следното :

Жалбата  е допустима , като подадена в срок от надлежна страна.

Разгледана по същество , същата е основателна.  

 Установено е в административното производство, че на 12.08.2020г. около 12,25ч. при километър 15+300 по път Е 79 в посока гр.Видин – гр.Монтана служител на Национално ТОЛ управление подал сигнал със стоп-палка на водача на лек автомобил Пежо 405 с рег.№ М6818АХ, като водачът на автомобила не спрял на така подадения сигнал . За случая от служителя била съставена докладна записка , изпратена на сектор „Пътна полиция“. От собственика на автомобила Л. е представена декларация от 26.02.2020г. по чл.188 от ЗДвП , в която същият е декларирал , че на 12.08.2019г. около 12,25 ч. същият лично е управлявал автомобила. Въз основа на декларацията от началник група при сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР-Видин е съставен АУАН спрямо собственика на автомобила като водач на същия за нарушение на чл.103 от ЗДвП. Актът е съставен в присъствието на двама свидетели , подписали акта. Актът е предявен на нарушителя. На 04.03.2020г. от собственика на автомобила Л. отново е депозирана декларация , че на 12.08.2019г. автомобилът е бил управляван от него. Въз основа на акта и депозираните от водача декларации е издадено и обжалваното наказателно постановление , с което на ответника по касация за нарушение на чл.103 от ЗДвП на основание чл.175,ал.1,т.4 от ЗДвП са му наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 лв и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца.

Пред ВРС са събрани гласни доказателства, които не променят установената фактическа обстановка. Свидетелите на наказаното лице установяват , че Л. е дал автомобила си за ремонт през месец април тази година /2020г/, като са категорични в това отношение.

С обжалваното решение РС-Видин е отменил наказателното постановление, като е приел, че жалбоподателят е осъществил състава на нарушението , но е приел , че са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН , тъй като водачът е съдействал при извършване на проверката , има дълъг стаж като водач , пенсионер е и няма други налагани наказания по чл.103 от ЗДвП.

Правните изводи на Районен съд Видин са неправилни и не се възприемат от настоящата инстанция . От събраните в административно-наказателното  и съдебното производство доказателства , се установява, че ответникът по касация Л. е извършил нарушение на чл.103 от ЗДвП, тъй като не е спрял на подадения сигнал със стоп палка от служител на националното ТОЛ управление. Съобразно чл. 167а, ал. 1 от ЗДвП служителят на Национално ТОЛ управление е осъществявал функции по контрол по ЗДвП върху заплащането на съответната винетна такса по чл. 10, ал. 1 от ЗП, за изпълнението на които е разполагал с предвидената в чл. 167а, ал. 2, т. 1 от ЗДвП възможност да спира движещи се МПС чрез сигнали, подавани от стоп-палка. Възраженията на ответника по касация , че не той е управлявал автомобила , не се подкрепят от събраните в административно-наказателното и съдебното производство доказателства. Налице са две собственоръчно подписани декларации от Л. по чл.188, ал.1 от ЗДвП , че имено той е управлявал автомобила си на 12.08.2019г. , а доводите му , че автомобилът е бил на ремонт и не е управляван от него на посочената дата не могат да бъдат възприети , тъй като свидетелите установяват различен времеви период.

От наказаното лице е извършено вмененото му нарушение, което е приел и районният съд. Изводите му, обаче, за приложение на чл.28 от ЗАНН не се възприемат от настоящата инстанция. Нарушението е формално и е осъществено със самото му извършване, като е типично по вида си. Липсват данни, от които да се направи извод за явна незначителност на нарушението , изключваща противоправния му характер. Изложените от районния съд обстоятелства-възраст на наказаното лице , съдействие на органите и др. , са от съществено значение за индивидуализацията на наказанието, но не изключват противоправния му характер. Освен това видно от справката по делото е и че лицето има и други наказания по ЗДвП.

Предвид горното от ответника по касация е осъществено от обективна и субективна страна нарушение на чл.103 от ЗДвП , за което следва да бъде ангажирана административно-наказателната му отговорност на основание чл.175,ал.1,т.4 от ЗДвП .  

Решението на ВРС , с което е отменено изцяло наказателното постановление, като неправилно следва да бъде отменено . Вместо него следва да бъде постановено ново по съществото на спора между страните на основание чл.222,ал.1 от АПК.

Наказателното постановление  е законосъобразно като постановено съобразно изискването за форма по чл.57,ал.1 от ЗАНН и при спазване на административно-производствените правила. Допусната е нередовност в акта , издаден на 04.03.2020г. , в който е посочена като дата на нарушението 12.08.2020г. , но съгласно чл.53,ал.2 от ЗАНН наказателното постановление се издава и при допусната нередовност в акта, ако е установено извършването на нарушението , нарушителя и вината му . В случая тази нередовност не е пренесена в наказателното постановление, безспорна е датата на нарушението-12.08.2019г. , за която дата са и депозираните декларации от ответника по касация като собственик на автомобила , поради което безспорно се касае за допусната техническа грешка при изписването на датата на нарушението в акта, а не за неяснота относно дата на извършване на нарушението. Предвид горното и разпоредбата на чл.53,ал.2 от ЗАНН допусната нередовност не се отразява на законосъобразността на наказателното постановление относно това извършено ли е нарушението , нарушителя и неговата вина.

Наказателното постановление е незаконосъобразно единствено в частта относно размера на наложените наказания на наказаното лице, тъй като неправилно е приложен чл.27 от ЗАНН. Съгласно чл.175,ал.1,т.4 от ЗДвП наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който откаже да изпълни нареждане на органите за контрол. Видно от наказателното постановление , наложените наказания са в максималния , предвиден в санкционната норма, размер относно глобата и в средния такъв относно предвиденото наказание „лишаване от право да управлява МПС“. 

Настоящият касационен състав намира, че наложените с обжалваното НП наказания „глоба“ в размер на 200 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от три месеца, са несъразмерно тежки, съобразно изискванията на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН и несъответстващи на целите на чл. 12 от ЗАНН. Съобразно чл.27 от ЗАНН административното наказание се определя съобразно разпоредбите на този закон в границите на наказанието, предвидено за извършеното нарушение, като при определяне на наказанието се вземат предвид тежестта на нарушението, подбудите за неговото извършване и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и имотното състояние на нарушителя. Смекчаващите обстоятелства обуславят налагането на по-леко наказание, а отегчаващите - на по-тежко наказание. В случая административно-наказващият орган е наложил максимален размер на наказанието „глоба“ и среден размер на наказанието „лишаване от право да управлява МПС“ без да са налице каквито и да е изложени отегчаващи обстоятелства и съответно събрани доказателства , обуславащи налагане на по-тежко по размер наказание.

Изложените от районния съд съображения за приложение на чл.28 от ЗАНН – възрастта на нарушителя , обстоятелството , че е пенсионер , липсата на други доходи , не обуславят изключване на административно-наказателната отговорност , но обуславят прилагане на минималните размери на кумулативно предвидените в санкционната норма наказания.

Предвид горното  наказателното постановление следва да бъде изменено, като бъде намален размерът на наложените наказания до  законово определения минимум- „глоба“ в размер на 50 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от един месец.

На основание гореизложеното следва обжалваното решение да бъде отменено и бъде постановено друго по същество на спора, с което оспореното наказателно постановление бъде изменено, като бъде намален размерът на наложените административни наказания.

Воден от горното и на основание чл.63,ал.1,изр.второ от ЗАНН във вр.с чл.208 АПК Административен съд-Видин

 

                                        Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 202/17.08.2020г., постановено по АНД № 606/2020г. по описа на Районен съд Видин, с което е отменено Наказателно постановление №20-0953-000365/13.03.2020г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Видин, с което за нарушение на чл.103 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1,т.4 от ЗДвП на Д.В.Л. *** са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 лв и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца., вместо което ПОСТАНОВЯВА:

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление №20-0953-000365/13.03.2020г. на Началник Сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР-Видин, с което за нарушение на чл.103 от ЗДвП на основание чл.175, ал.1,т.4 от ЗДвП на Д.В.Л. *** са наложени административни наказания „глоба“ в размер на 200 лв и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 3 месеца, КАТО НАМАЛЯВА размера на наложеното административно наказание "глоба" от 200 лв. на 50 /ПЕТДЕСЕТ/ лв. и срока на наложеното административно наказание "лишаване от право да управлява МПС" от три месеца на ЕДИН месец.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                                                                                       2.