Решение по дело №347/2014 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1176
Дата: 20 юли 2015 г.
Съдия: Жаклин Димитрова Комитова
Дело: 20141100900347
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 28 януари 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

Гр.С., 20.07.2015г

С.ИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ,

VI-9 състав,

в закрито заседание на двадесети юли

през две хиляди и петнадесета година, в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       ЖАКЛИН

КОМИТОВА

като разгледа докладваното от съдия КОМИТОВА т.д. №347 по описа на съда за 2014г. И ЗА ДА СЕ ПРОИЗНЕСЕ ВЗЕ ПРЕДВИД:

Съдът като се запозна с доклада на синдика, направеното искане, данните и доказдателствата по делото, К.нстатира следното:

С Решение на С.ийски градски съд от 14.04.2015 година по търг.д.№ 347/2014 г. на Т.О., VI-9 състав, е открито производство по несъстоятелност на “С.К.” АД, определена е начаблната дата на неплатежоспособността - 31.12.201 Зг., определен е синдик - с правата по чл.635, ал.1 от ТЗ.

На 20.07.2015 г., синдикът на дружеството е сезирал съда с доклад, съдържащ искане по чл. 630 ал. 2 ТЗ за обявяване на длъжника в несъстоятелност и за прекратяване на дейността му, тъй като продължаването й би увредило масата на несъстоятелността.

Към втората фаза на производството по несъстоятелност се преминава, К.гато е невъзможно оздравителното производство като алтернатива на осребряването. Но освен в тази първа хипотеза на чл. 710 от ТЗ, заК.нът дава възможност преди изтичане на срока за оздравителен план съдът да обяви несъстоятелността по искане на длъжника, синдика или кредитор, след като прецени че продължаването на дейността би увредило масата на несъстоятелността.

В К.нкретния случай, искането по чл. 630, ал.2 от ТЗ е постъпило преди изтичане на срока по чл. 698 ал. 1 ТЗ, в К.йто може да се предложи оздравителен план. Направено е от легитимирано лице, като по същество - същото е основателно.

Въз основа молба на синдика, поради липсата на налични парични средства за обслужване на текущите разноски в производството по несъстоятелност, е постановено Определение по реда на чл. 632, ал. 5 от ТЗ. Същевременно, видно от данните и доказателствата по делотото, след вписване в търговския регистър на РОПН, иК.номичесК.то състояние на длъжника е продължило да се влошава. Текущите му задължения са се увеличили, като с оглед продължаващата дейност са възникнали нови такива, а именно: въпреки намаления обем на работа, несъобразно е продължило текущо начисление на работни заплати и премии по общо тринадесет трудови договори; натрупани са и задължения за комунални услуги, свързани с месечни доставики на ел. енергия, вода,


мобилни оператори и охрана в обектити/помещения, предназначени за осъществяве на търговската дейност. Приходи от дейността - не са отчени, като считано от 01.07.2015г., длъжникат реално е лишен от възможността да осъществява търговска дейност, предвид наличието на субективни фактори, свързани с едновременното едностранно пректаряване на провотношенията с длъжника от страна на ръковния и длъжностен персонал на дружеството. Налице е и опастност от унищожаване и разпиляване на имуществото, включено в масата на несътоятелността, създадено с оглед заявеното поведение на длъжника, изразяващо се в липсата на интерес от опазването и стопанисване на активите, чрез едностранното волеизявление от страна на изп. директор, предвид субективната му преценка относно законосъобразността на изготвеното и депозирано от същия Уведомление за прекратяване на правоотношението му с дружеството по реда на чл. 327, ал.1, т.2 от КТ, считано от 01.07.2015г. Същевременно, неоказването на законоустановеното и необходимо съдействие за представяне на изисканата от синдика в рамките на правомощията му информация и документация, също не е в интерес на производството, тъй като препятства възможността да се установи действителното имуществено състояние на длъжника, да се предприемат действия за събиране на вземания на длъжника, като не може да се прецени и възможността за завеждане на отменителни искове в полза на масата на несътоятелността.

В съответствие с направеното изложение, съдът като намира, че в случая длъжникът е в тежко финансово състояние, при което е в обективна невъзможност да погасява, както текущите си, така и дългосрочните задължения, спрял е плащанията към кредиторите, не осъществява търговска дейност, като с действията си, създава опасност за уврежадена масата на несъсотятелността, приема, че са налице материалните предпоставки на чл. 630, ал. 2 от ТЗ.

Водим от горното, СЪДЪТ

РЕШИ:

ОБЯВЯВА В НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ „С.КО“ АД, с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от изпълнителния директор Д.Х.Д. на осн. чл. 630, ал.2 от ТЗ вр. чл.711 ал.1 т.1 от ТЗ.

ПОСТАНОВЯВА ПРЕКРАТЯВАНЕ на дейността на предприятието на „С.КО“ АД, с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от изпълнителния директор Д.Х.Д., на осн. чл.711 ал.1 т.1 предл. второ от ТЗ.

ПОСТАНОВЯВА ОБЩА ВЪЗБРАНА И ЗАПОР ВЪРХУ ИМУЩЕСТВОТО на „С.КО“ АД, с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от изпълнителния директор Д.Х.Д., на осн. чл.711 ал.1 т.2 от ТЗ.

ПОСТАНОВЯВА на осн. чл.715 от ТЗ, че от деня на обнародване на решението се смятат възбранени недвижимите имоти, съответно запорирани движимите вещи и вземанията „С.КО“ АД, с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от изпълнителния директор Д.Х.Д., по отношение на трети добросъвестни лица.


ПЕКРАТЯВА правомощията на органите на „С.КО“ АД, с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от изпълнителния директор Д.Х.Д., на осн. чл.711 ал.1 т.З от ТЗ.

ЛИШАВА „С.КО“ АД, с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от изпълнителния директор Д.Х.Д., от правото да управлява и се разпорежда с имуществото, включено в масата по несъстоятелността на осн. чл.711 ал.1 т.4 от ТЗ като предоставя това право на синдика.

ПОСТАНОВЯВА ЗАПОЧВАНЕ НА ОСРЕБРЯВАНЕ НА ИМУЩЕСТВОТО, ВКЛЮЧЕНО В МАСАТА ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТТА на „С.КО“ АД, с ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, представлявано от изпълнителния директор Д.Х.Д., и РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ОСРЕБРЕНОТО ИМУЩЕСТВО на осн. чл.711 ал.1 т.5 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред С.ийски апелативен съд в 7-мо дневен срок от вписването в Търговския регистър на основание чл.713, ал.1 от ТЗ.

РЕШЕНИЕТО подлежи на НЕЗАБАВНО вписване в Търговския регистър, за което да се предприемат необходимите мерки от деловодителя, съгласно чл. 712,ал.2 от ТЗ, както и на незабавно изпълнение на основание чл. 714 от ТЗ.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: