Решение по дело №665/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 729
Дата: 12 октомври 2021 г.
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20217150700665
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 729/12.10.2021г.

 

                                            Гр.Пазарджик, 12.10.2021 г.

 

                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПАЗАРДЖИК, XІІ –ти административен състав, в публично заседание на двадесет и девети септември, през  две хиляди двадесет и първа  година, в състав:                                            

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:  МАРИАНА ШОТЕВА

                              ЧЛЕНОВЕ:  ХРИСТИНА ЮРУКОВА  

                                                   НИКОЛИНА ПОПОВА

                                                

Секретар: Т. Стойнова

Прокурор: А. Кузманова

като разгледа докладваното от съдия Н.Попова   касационно административно дело № 665 по описа за  2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното: 

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/, във вр. с чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.

Образувано е по касационна жалба на адв. М.К., като процесуален представител на Ю.П.Д. ЕГН ********** с адрес ***, офис 107 чрез адв. К. , против решение № 260065/29.04.2021 г., постановено по НАХД № 2202 по описа за 2019 г. на Районен съд – Пазарджик, в частта в която е потвърдено наказателно постановление /НП/ № 19-1006-003557/17.09.2019 г. на Началник Сектор към ОД МВР – гр.Пазарджик , с което на Ю.П.Д. ЕГН ********** с адрес ***  за нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2, вр.ал.1, т.5 ЗДвП му е наложено административно наказание ”глоба” в размер на 200,00 лв.

В жалбата се излагат възражения, че съдебното решение в обжалваната част е неправилно, като според касатора, фактите, изложени в АУАН и НП не са доказани, а от друга страна те са и неправилно изложени  и не покриват  правната квалификация на констатираното нарушение , поради което и НП следва да бъде отменено изцяло.

Касаторът, редовно призован в съдебно заседание, не се явява, но чрез своят процесуален  представител , поддържа жалбата  и моли същата да бъде уважена.

Ответникът –  ОДМВР, редовно призован, не изпраща представител и не взема становище по съществото на спора.

Представителят на Окръжна прокуратура - Пазарджик дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Моли съда да остави в сила решението на Районен съд Пазарджик.

Касационната жалба, подадена в срока по чл. 211, ал.1 АПК, от надлежна страна по смисъла на чл. 210, ал.1 АПК, е процесуално допустима. Разгледана по същество, в  пределите на касационната проверка, Административен съд- Пазарджик, намира същата за неоснователна по следните съображения:

Районен съд – Пазарджик с Решение №  260065/29.04.2021 г., постановено по НАХД № 2202 по описа за 2019 г.  е потвърдил наказателно постановление /НП/ № 19-1006-003557/17.09.2019 г. на Началник Сектор към ОД МВР – гр.Пазарджик , в частта в която на Ю.П.Д. ЕГН ********** с адрес ***  за нарушение на чл.25, ал.1 от ЗДвП на основание чл.179, ал.2, вр.ал.1, т.5 ЗДвП му е наложено административно наказание ”глоба” в размер на 200,00 лв.В останалата  част , съдебното решение не е обжалвано и е влязло в законна сила.

За да постанови този резултат, съдът е приел, че НП е законосъобразно издадено в обжалваната му в настоящото производство част, при спазване на всички процесуални правила в ЗАНН и ЗДвП и е отхвърлил възражението на жалбоподателя за допуснати при издаването на АУАН и НП нарушение на процесуално- правни  норми, като съдът е изложил доводи за законустановеност на нарушението, както и  за виновното му извършване. Констатирал, че правилно е бил приложен материалният закон и приел НП за законосъобразно.

Настоящата инстанция напълно споделя фактическите и правни констатации на районния съд. В случая, видно от представените по делото доказателства, е спазена процедурата по съставяне на АУАН и издаване на НП. Същите отговарят на формалните изисквания на чл.42 и чл.57 от ЗАНН и изхождат от компетентни органи.

Неоснователни са възраженията на касационния жалбоподател за неправилна правна квалификация на допуснатото нарушение. Районният съд е изложил мотиви  в тази насока, които  са подробни, логични и непротиворечиви, и се възприемат изцяло от настоящата инстанция, като не е необходимо преповтарянето им. Съгласно посочената в НП като нарушена разпоредба на чл. 25 ал.1  (Доп. – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) от ЗДвП, водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.

              Анализът на събраните в производството гласни, писмени и веществени доказателства / видеофайл пренесен на СД диск/, както и заключение на допусната съдебно- техническа експертиза , сочат безпротиворечиво на възприетия от АНО и потвърден от съда фактически състав за нарушение по чл. 25 ал.1 ЗДВП, а именно , че жалбоподателят П. е предизвикал ПТП с л.а. „Ситроен Берлинго“ с ДК № **** , като при извършването на маневрата не се е убедил, че няма да създаде опасност за участника в движението  и не се е съобразил с неговото положение. При така установената фактическа обстановка не е приложима правна квалификация за нарушение по чл. 44 ал.1 ЗДвП / При разминаване водачите на насрещно движещите се пътни превозни средства са длъжни да осигуряват достатъчно странично разстояние между пътните превозни средства/, тъй като безспорно се установява от доказателствата по делото, а е и видно от видеофайла, за който ВЛ с техническа компетентност е установил липсата на манипулации – че жалбоподателят не е извършвал маневра на разминаване с насрещен автомобил, а е следвало да заобиколи паркирано в неговата лента МПС, при което водачът не е изпълнил задължението си да се убеди, че с предприемането й няма да създаде опасност за другия автомобил с оглед на неговото положение и е причинил ПТП.  Доколкото съгласно разпоредбата на  чл.25 ал.1 от ЗДвП всеки водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, преди да я започне, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, съдът намира, че в случая е налице нарушение на тези изисквания, тъй като и паркирания автомобил е участник в движението и водачите следва да се съобразяват с положението и на такъв автомобил.

               Нарушението със съставомерния правен резултат правилно е отнесено към санкционната норма на чл. 179, ал.2 във вр. с ал.1, т.5 от ЗДвП и правилно по тази разпоредба е  ангажирана и административнонаказателната му отговорност. Настоящата инстанция счита, че посочената разпоредба освен санкционнна, е и материално правна, защото в себе си съдържа и описание на нарушението, за което се предвиждат посочените в нея санкции, а именно - нарушение на задълженията, които има всеки участник в движението по пътищата. А основните задължения на всеки участник в движението по пътищата са, че  с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди. И след като по делото  е установено , че водачът П. не е изпълнил именно тези основни задължения и е извършил маневрата заобикаляне на паркиран автомобил така, че е причинил ПТП, то същият правилно е бил санкциониран на основание чл.179, ал.2 вр. с ал.1 т.5 от ЗДвП. Именно тази квалификация на действията на жалбоподател  е приел за правилна и районният съд в обжалваната част на съдебното решение.

Предвид изложеното по-горе, касационният състав счита, че като е потвърдил   оспореното НП в тази му част, съдът е постановил правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила в обжалваната му част. При касационната проверка съдът намира, че районният съд правилно е приложил закона, не е допуснал нарушение на правилата за разпределяне доказателствената тежест в процеса и е постановил законосъобразно решение. Касационните оплаквания не намират опора в доказателствата по делото и са неоснователни.

Водим от изложеното съдът, на основание чл.221, ал.2 от АПК, вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН :

 

Р  Е  Ш  И  :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260065/29.04.2021 г.,  постановено по НАХД № 2202 по описа на Районен съд - Пазарджик за 2019 година.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протестиране. 

 

 

 

 

Председател:          /П/                                               Членове: 1.   /П/

 

 

                                                                                  

                                                                                                  2.   /П/