Решение по дело №2082/2015 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 април 2017 г. (в сила от 27 ноември 2018 г.)
Съдия: Адриан Динков Янев
Дело: 20151720102082
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 6 април 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 241

гр. П., 07.04.2017 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пернишкият районен съд, гражданска колегия, II - ри граждански състав, в открито съдебно заседание на десети март две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                                                                                             Районен съдия: Адриан Янев

                                                                                                                                                                           

като разгледа докладваното от съдията Янев гр. д. № 02082 по описа за 2015 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по предявен с молба рег. № *** г. положителен установителен иск от Р.М.П. срещу Г.К.С. (в последното съдебно заседание искът срещу втория ответник е оттеглен), с който се иска да бъде признато за установено спрямо ответника, че Р.М.П. е собственик на недвижим имот, представляващ ливада с площ 1,002 дка, * категория, находящ се в землището на село К., местност «****», община П. с *** ***, съставляващ имот № *** по картата на землището, при граници -  имот № *** - вътрешна река на ***, имот № *** – ливада на наследници на З.Г.З., имот № *** – ливада на Кметство на село К., имот № *** – местен път на Кметство на село К. и имот № *** - ливада на наследници на Д.П.Л., въз основа на договор за покупко – продажба, обективиран в Нотариален акт № ***, рег. № ***, нотариално дело № *** г. по описа на нотариус Р.М., с район на действие ПРС.

В случай, че се отхвърли главния иск, ищцата Р.М.П. предявява евентуален положителен установителен иск срещу Г.К.С., с който се иска да бъде признато за установено спрямо ответника, че Р.М.П. е собственик на горепосочения недвижим имот, въз основа на давностно владение, осъществено от месец *** г., което продължава до настоящия момент.      

В исковата молба се посочва, че Р.М.П. е придобила правото на собственост върху гореописания имот въз основа на сключен с И.Б.Д. договор за покупко – продажба, обективиран в Нотариален акт № ***, рег. № ***, нотариално дело № *** г. по описа на нотариус Р.М., с район на действие ПРС. Посочва, че от датата на сключване на договора ищцата владее необезпкоявано имота, поради което счита, че ако отхвърли главния иск, то същата е придобила правото на собственост въз основа на давностно владение, осъществено от месец *** г., което продължава до настоящия момент.      .    

Ответникът Г.К.С. е подал отговор на исковата молба, с който оспорва основателността на исковите претенции. Заявява, че е собственик на имота, тъй като с решение № *** от *** г. на ОСЗ – гр. П. с приложена скица на имота към него, е възстановено на наследодателя на ответника правото на собственост в реални граници на процесния имот.

 Пернишкият районен съд, след като прецени доводите и възраженията на страните и събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

 От приложеното по делото удостоверение за наследници с изх. № *** г. се установява, че ответникът Г.К.С. е един от наследниците на К.С.М..

На *** г. ищцата Р.М.П. сключила договор за покупко – продажба на недвижим имот с продавачите И.Б.Д. и Д.Б.К., което се установява от приложения по делото Нотариален акт № * от *** г., том , рег. № ***, нотариално дело № *** г. по описа на нотариус Р.М., с район на действие ПРС.

Установява се още, че между Г.К.С. и И.Б.Д. е съществувал съдебен спор, който е разрешен с влязло в сила Решение № *** г. по в. гр. д. № *** г. на Пернишки окръжен съд (с определение № *** г. по гр. д. № *** г. на ВКС не е допуснато касационно обжалване). С цитирания съдебен акт е признато за установено по предявения иск от  Г.К.С. против И.Б.Д., че към датата на образуване на ТКЗС в с. К., общ. П. – *** година собственик на процесния имот е бил наследодателя на ищеца, а именно - К.С.М..

Съдът намира, че ответникът Г.К.С. е образувал административна процедура в хипотезите на чл. 14, ал. 7 и 7а ЗСПЗЗ, която е завършила с издаването на решение № *** от *** г. на Общинска служба по земеделие  – гр. П., с което е възстановено правото на собственост на наследниците на К.С.М. в съществуващи (възстановими) стари реални граници на процесния имот.

За изясняване на спорните фактите свъзрани с осъщественото владение върху процесния имот са събрани гласни доказателствени средства, чрез разпита на свидетелите Х.Е.Т., К.С.Т., Ц.С.Ц. и К.К.Г., които показания могат да се обособяват в две групи. В първата група са показанията на свидетелите Х.Е.Т. (***) и Ц.С.Ц., а във втората група попадат показанията на свидетелите К.С.Т. и К.К.Г.. Свидетелите от първата група твърдят, че от ***. ответницата е предоставила за ползване имота на свидетеля Ц. и никой друг не е ползвал имота до настоящия момент. Свидетелите от втората група твърдят обратното – ответникът предоставил за ползване имота на свид. Г., като никой друг не е ползвал процената ливада. Съдът дава вяра на показанията на първата група свидетели. Съображенията са следните:

Съдът намира, че показанията на К.С.Т. и К.К.Г. си противоречат, а и също така са вътрешно противоречиви. В тази връзка свидетелят Т. заявява, че преминава покрай имота 2-3 пъти седмично и е категоричен, че имотът се ползва само и единственно за коситба, която се осъществява от свид. Г., докато последният заявява, че извършва дейности по косене на имота, а така също води животни (овце) на паша. Освен това, ако се приеме за вярно казаното от свид. Г., то няма как свид. Т. да не забележи животните в имота, при положение, че преминава често покрай него.

Съществуват противоречия в показанията на двамата свидетели относно момента, от който свид. Г. ползва имота. В тази връзка свид. Т. посочва, че до ***. е косил имота заедно с племенника на ответника, като след ***. единствено свид. Г. (в протокола е записано презимето К.) коси имота, докато свид. Г. заявава, че само той ползва имота от ***. 

Показанията на свидетеля Г. са вътрешно противоречиви и непоследователни. Посочените констатации се изразяват в това, че в началото на разпита свидетелят обяснява, че посещава имота само, когато го коси, тъй като такава била уговорката с ответника, а впоследствие заявява, че използва имота за коситба и за паша на животни. Също така заявява, че чужди стада  не могат да се водят на паша в имота, тъй като не могат да преминат през намиращия се наблизо комплекс ***. В същото време обяснява, че през лятото неговите животни се намират в село Д., но заявява, че пасе животни в имота, което според съда не съответства на твърдението му за невъзможността чужди стада да се водят на паша в имота.

Подобни противоречия има в показанията на свид. Т., според който животни не могат да влизат в имота, заради намиращия се наблизо комплекс ***, но заявява, че това място винаги е било спорно, тъй като животни от съседни села влизат в землището на селото. Наред с това заявява, че хората от село К. водят животните на паша в този имот, както и около този имот.

Предвид изложеното съдът намира, че показанията на Г. и Т. са логически непоследователни, вътрешно и помежду си противоречиви, поради което съдът не им дава вяра.

Свидетелите Ц. и Т. заявяват категорично, че през ***. ищцата е предоставила за ползване имота на свидетеля Ц., който до момента извършвал коситба в имота и отглеждал животни, за което поставял пастир. След извършен съвкупен анализ техните показания, настоящият състав намира, че същите са последователни и непротиворечиви, поради което ги кредитира. Действително има противоречия (свид. Т. заявява, че в имота се отглеждат крави, както и в частта отнасяща за това колко често посещава имота), но същите са несъществени, с оглед останалото съдържание от показанията им, което е непротиворечиво и логически последователно. Съдът отчитайки разпоредбата на чл. 172 ГПК при анализа на показанията на свидетеля Т. намира, че същите намират опора в представените писмени доказателства, а именно договорите за наем.

Предвид изложеното съдът приема, че от показанията на свидетелите Ц. и Т. се установява, че през ***. ищцата е предоставила за ползване имота на свидетеля Ц., който извършвал коситба в имота и отглеждал животни в ливадата, което продължава и до настоящия момент.

Несъстоятелни са възраженията на ответника за заинтересованост на свид. Ц., тъй като е страна по договора за наем. Съдът намира, че показанията му съобразени с останалия доказателствен материал (най – вече показанията на свид. Т.) не водят до извод за заинтересованост от изхода на делото. Нещо повече – обстоятелството, че е страна по договора подкрепя твърдението на ищцата за наличието на облигационна връзка помежду им, по силата на която се е ползвал процесния имот.

Въз основа на така установената фактическа обстановка, настоящият съдебен състав прави следните правни изводи:

Предявени са положителни установителни искове с правна квалификация чл. 124, ал. 1 ГПК. Доколкото ищцата заявява, че е придобила правото на собственост върху  имота въз основа на правна сделка (договора за покупко - продажба от ***.) и давностно владение, осъществено от ***., което продължава до момента, то съдът намира, че са въведени две придобивни правни основания касаещи правото на собственост, което води до извод за наличието на предявен един главен и един евентуален установителен иск. Отхвърлянето на главния иск е условие за разглеждане на евентуалния иск, с който е въведено давностното владение, като придобивно основание.    

В настоящия случай по главния иск ищцата претендира, че е собственик на имота по силата на договор за покупко – продажба от *** г., сключен между Р.М.П., в качеството си на купувач, от една страна и от друга страна И.Б.Д. и Д.Б.К., в качеството им на продавачи.

Съдът намира, че между Г.К.С. и И.Б.Д. е постановено влязло в сила Решение № *** г. по в. гр. д. № *** г. на Пернишки окръжен съд (с определение № *** г. по гр. д. № *** г. на ВКС не е допуснато касационно обжалване). С този съдебен акт е признато за установено по предявения иск по чл. 14, ал. 4 ЗСПЗЗ от Г.К.С. срещу И.Б.Д., че към датата на образуване на ТКЗС в с. К., общ. П. собственик на имота е наследодателя на Г.К.С., а именно - К.С.М..

Горното означава, че със сила на пресъдено нещо е признато правото на собственост на Г.К.С. спрямо И.Б.Д., която е праводател на ищцата Р.М.П.. Щом праводателят на ищцата не е притежавал правото на собственост върху имота, то същият не може да прехвърли това право, тъй като не го притежава. А щом не може да прехвърля правото на собственост, то и частният правоприемник, какъвто се явявя ищцата не може да го придобие с последваща сделка, поради което не е възможно ищцата да претендира спрямо ответника Г.К.С., че е придобила правото на собственост, въз основа на сключения с И. Б. договор за покупко – продажба от ***., обективиран в представения по делото нотариален акт  № * от *** г., том I, рег. № ***, нотариално дело № *** г. по описа на нотариус Р.М., с район на действие ПРС.

Предвид изложеното съдът намира за неоснователен предявения главен иск, с който се иска признаване на правото на собственост върху имота, придобито въз основа на договор за покупко – продажба от ***., обективиран в представения по делото нотариален акт  № * от *** г., том I, рег. № ***, нотариално дело № *** г. по описа на нотариус Р.М., с район на действие ПРС.

В този смисъл главният иск следва да се отхвърли и да се премине към разглеждане на евентуалния установителен иск, с който се пртендира правото на собственост въз основа на придобивна давност, тъй като ищцата е владела имота от ***., което продължава до настоящия момент.

Ответникът противопоставя възражения, че е собственик, за което представя по делото решение № *** от *** г. на Общинска служба по земеделие  – гр. П., с което е възстановено правото на собственост на наследниците на К.С.М.  (***) в съществуващи (възстановими) стари реални граници на процесния имот, заедно с приложена скица на имота към решението на административния орган.

Съгласно чл. 14, ал. 1, т. 1 ЗСПЗЗ, решението на Общинска служба по земеделие, придружено със скица, има сила на констативен нотариален акт за собственост. Това означава, че представеното по делото решение № *** от *** г. на ОСЗ – гр. П., придружено със скица, легитимира Г.К.С., като носител на правото на собственост върху процесния имот, доколкото ответникът е наследник на К.С.М.. Следва да се отбележи, че решението на Общинската служба по земеделие представлява индивидуален административен, който има конститутивно действие и има действие за в бъдеще, т. е. правото на собственост се възстановява от момента на влизане в сила на обсъждания административен акт.  

Съгласно чл. 5, ал. 2 ЗВСОНИ изтеклата придобивна давност за имоти, собствеността върху които се възстановява по ЗСПЗЗ, не се зачита и започва да тече от деня на влизането на тази разпоредба в сила (*** Владение осъществено след *** г. би могло да доведе до придобиване на собствеността върху земеделския имот по давност, само ако към датата на установяване на това владение имотът вече е бил възстановен на бившите му собственици, т. е. само ако е приключила предвидената в ЗСПЗЗ административна процедура по възстановяване на собствеността. С чл.10, ал. 13 ЗСПЗЗ се отнема вещнопрехвърлителния ефект на сделките на разпореждане със земеделски земи в полза на трети лица, извършени от селскостопански организации с изключение на случаите по чл. 10, ал. 7 ЗСПЗЗ, в които правата на приобретателите се запазват, ако е построена сграда при спазване на всички нормативни изисквания или законно разрешеният строеж въз основа на отстъпено право на строеж е започнал към 01.03.1991 г. В чл. 10, ал. 13, изр. “второ” ЗСПЗЗ е предвидено, че приобретателите на такива имоти не могат да се позовават на изтекла в тяхна полза придобивна давност. Отделно от това, съгласно чл. 5, ал. 2 ЗВСОНИ, изтеклата придобивна давност за имоти, собствеността върху които се възстановява по този закон или по ЗСПЗЗ, не се зачита и започва да тече от деня на влизането на тази разпоредба в сила (*** г.), и то само при положение, че реституционното производство, образувано по заявление за възстановяване на собствеността е приключило окончателно. Този извод (важащ и за случаите, когато приобретателите са получили имота не от селскостопански организации, а от други лица) произтича от намерилият конкретно проявление в множество разпоредби на закона (чл. 115 от ЗЗД, чл. 10, ал. 13 от ЗСПЗЗ, чл. 5, ал. 2 от ЗВСВОНИ, чл. 19 от ЗСПЗЗ и др.) общ принцип, че срещу този, който не може да води иск, давност не тече. В този смисъл е и приетото в решение № *** г. по конституционно дело № *** г. на Конституционния съд на Република България, че разпоредбата на чл. 5, ал. 2 от ЗВСВОНИ не е противоконституционна, тъй като тя е проявление на горепосочения принцип и тъй като целта на тази разпоредба е да се препятства възможността трети лица да придобият по давност собствеността върху земеделски земи, преди те да са възстановени на техните собственици с решение на поземлена комисия (сега Общинска служба „Земеделие”) и преди бившите собственици да могат да защитят правата си чрез предявяване на иск за собственост. (В този смисъл решение № *** г. по гр. д. № *** г. на ВКС, I г.о., решение № *** г. по гр. д. № *** г. на ВКС, II г.о. и решение № *** г. по гр.д.№ *** г. на ВКС, І г.о., постановени по реда на чл. 290 ГПК).

Aдминистративната процедура по възстановяването на собствеността върху процесния имот е приключила на *** г., когато е издадено решение № *** от *** г. на ОСЗ – гр. П.. В този смисъл от тази дата започва да тече срокът на давностното владение, но исковата молба е подадена през ***, което означава, че не е изтекъл необходимият петгодишен респ. десетгодишен давностен срок по чл. 79, ал. 1 или ал. 2 ЗС.

Предвид изложеното евентуалният установителен иск е неоснователен и като такъв следва да се отхвърли.

По разноските:

С оглед изхода на делото ищцата следва да заплати претендираните от ответника разноски, които са в размер на 500 лева по представен списък по чл. 80 ГПК. По отношение на претенцията на ответника за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение по негаторния иск, произовдството по който е прекратено, съдът намира за неоснователна, тъй като липсват доказателства, че тази сума е заплатена. 

Мотивиран от гореизложеното, Пернишкият районен съд, Гражданска колегия,

 

Р Е Ш И :

 

            ОТХВЪРЛЯ предявения установителен иск от Р.М.П., ЕГН **********, с адрес *** срещу Г.К.С., ЕГН **********, с адрес ***, с който се иска да бъде признато за установено спрямо ответника, че Р.М.П. е собственик на недвижим имот, представляващ ливада с площ 1,002 дка, * категория, находящ се в землището на село К., местност «****», община П. с *** ***, съставляващ имот № *** по картата на землището, при граници -  имот № *** - вътрешна река на ***, имот № *** – ливада на наследници на З.Г.З., имот № *** – ливада на Кметство на село К., имот № *** – местен път на Кметство на село К. и имот № *** - ливада на наследници на Д.П.Л., въз основа на договор за покупко – продажба на недвижим имот от *** г., сключен между че Р.М.П., като купувач и И.Б.Д. и Д.Б.К., като продавачи, обективиран в Нотариален акт № ***, рег. № ***, нотариално дело № *** г. по описа на нотариус Р.М., с район на действие ПРС.

ОТХВЪРЛЯ предявения евентуален установителен иск от Р.М.П., ЕГН **********, с адрес *** срещу Г.К.С., ЕГН **********, с адрес ***, с който се иска да бъде признато за установено спрямо ответника, че Р.М.П. е собственик на недвижим имот, представляващ ливада с площ 1,002 дка, * категория, находящ се в землището на село К., местност «****», община П. с *** ***, съставляващ имот № *** по картата на землището, при граници -  имот № *** - вътрешна река на ***, имот № *** – ливада на наследници на З.Г.З., имот № *** – ливада на Кметство на село К., имот № *** – местен път на Кметство на село К. и имот № *** - ливада на наследници на Д.П.Л., въз основа на давностно владение.

ОСЪЖДА Р.М.П., ЕГН **********, с адрес *** да заплати на Г.К.С., ЕГН **********, с адрес *** сумата в размер на 500 лева, представляваща направени разноски в производството.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Пернишкия окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

 

Районен съдия:

 

 

Дата на обявяване

на решението: 07.04.2017г.

 

Съд. деловодител: