Решение по дело №19/2019 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 49
Дата: 13 ноември 2019 г. (в сила от 21 ноември 2019 г.)
Съдия: Калин Кирилов Баталски
Дело: 20191700200019
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 49

гр. Перник, 13.11.2019 г.

В      И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

Пернишкият окръжен съд, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на тринадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАЛИН БАТАЛСКИ

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: ВИКТОР ГЕОРГИЕВ

                                                                                     БИСЕР ПЕТРОВ 

 

при участието на секретаря Ива Цветкова, в присъствието на прокурора Бисер Михайлов, като разгледа докладваното от съдия Баталски ЧНД №19 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 465, ал. 4, във вр. с ал. 2, във вр. с ал.1 от НПК.

В Окръжен съд – Перник е постъпило чрез Министерството на правосъдието на РБ искане от Република Турция - Главна републиканска прокуратура - гр. Анкара за признаване и изпълнение на присъда на 24-и основен наказателен съд - гр. Анкара, постановена по дело 2013/154 Основен, с подсъдимо лице българския гражданин И.К.И., съпроводено с комплект документи преведени на български език.

В искането се сочи, че българския гражданин И.К.И. с родители с малки имена Ц. – К., роден на *** ***, с последен известен адрес: *** е осъден на девет години, четири месеца и 15 дни лишаване от свобода и 240.00 турски лири съдебна парична глоба за престъпление "извличане на изгода чрез използване на фалшиви банкомат или кледитна карта – неправомерно придобиване или разпространяване на лични данни“.

В съдебно заседание пред настоящата инстанция, представителят на ОП-Перник поддържа становище, че производството по делото следва да се прекрати, тъй като турските власти не са изпратили допълнително поисканите от съда документи и не са изяснили неяснотите, констатирани в съдебно заседание и не става ясно от представените документи дали става дума за едно деяние или за две деяния.

Защитникът на осъденото лице – адвокат Г.М. от ПАК развива доводи, че регламентираните условия за признаване и изпълнение на присъдата на чуждестранен съд в случая не са налице. Счита, че поради обстоятелството, че турската страна не е изпратила допълнително поисканите документи за изясняване на обстоятелствата, то не би могло да се прецени в случая дали става въпрос за една присъда или за две отделни присъди, поради което искането се явява неясно и следва да бъде отхвърлено.

Осъденото лице моли да бъде отхвърлено искането.

Окръжен съд – Перник, след като съобрази доводите на страните и прецени събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

С присъда на 24-ти първоинстанционен основен наказателен съд - гр. Анкара, постановена на 19.09.2013 г. по дело 2013/155, българският гражданин И.И. е осъден, като му е наложено наказание лишаване от свобода за срок от 9 години, 3 месеца и 15 дни, както и 240.00 турски лири съдебна парична глоба за престъплението "осигуряване на изгода чрез използване на фалшиви банкови карти и кредитни карти и противоправно придолбиване и разпространяване на персонални данни“. Отделно от това, по делото са налице данни относно обстоятелството, че по делото са наложени две отделни наказания на осъденото лице, а именно – с решение на съда №2013/155 от 19.09.2013 г. по дело №2013/971 е наложено наказание 6 години и 3 месеца лишаване от свобода, а със същото решение е наложено наказание лишаване от свобода за срок от 3 години, 1 месец и 15 дни, като така посочените наказания на лицето са събрани в резултат на което наложеното на осъденото лице наказание е пресметнато като 9 години, 4 месеца и 15 дни. След развил се инстанционен контрол, с решение 215/1395 от 21.01.2015 г. по дело №2014/30107 на 8-мо Отделение на Върховния касационен съд /Яргътай/, касационната жалба е утхвърлена и решението е потвърдено. Първоинстанционната присъда, с която на осъденото лице е наложено наказание общо 9 години, 4 месеца и 15 дни лишаване от свобода, е била обявена в отсъствие на осъденото лице. Налице са противоречия в дадените сведения за процеса, тъй като на една място е отразено, че осъденото лице само е извършвало защитата си, а на друго място – че присъдата е постановена в отсъствие на осъденото лице. Следва да се посочи, че делото е отлагано неколкократно като е изисквано от турската страна да отстрани неяснотите, описани в приложените към искането документи и констатирани при разглеждането на делото, но отговор от турска страна така и не е постъпил по делото.

При така установената по същество фактическа обстановка, настоящият съдебен състав намери, че следва да постанови решение с което да остави без уважение искането на Република Турция - Главна републиканска прокуратура - гр. Анкара, за признаване и изпълнение на присъда на 24-ти основен първоинстанционен наказателен съд - гр. Анкара, постановена по дело 2013/155, с подсъдимо лице българския гражданин И.И.. Това е така защото, от материалите по делото се установява, че осъденото лице съгласно приложеното решение на турските власти е с имена И.К.И., докато призованото лице в съдебно заседание е И. М. И.. На следващо място, от материалите придружаващи искането, изпратени от турската страна се установява, че на 19.09.2013 г. първоинстанционната присъда на 24-ти основен наказателен съд гр. Анкара, чието признаване се иска, е прочетена в отсъствието на осъдения български гражданин, което представлява нарушение на основен принцип на българското наказателно-процесуално право, регламентиран в чл. 15, ал. 3, във вр. с ал. 1 от българския НПК, а именно нарушено е правото му на защита. В допълнение следва да се посочи, че по делото не са налице каквито и да е било данни за изпълнение на аналогична спрямо разпоредбата на чл. 247б, ал.1, във вр. с чл.269 от нашия НПК процедура, т.е. подсъдимият /осъденият/ да е бил уведомен, че делото може да се гледа в негово отсъствие. Извън изложеното, следва да се отбележи, че съгласно разпоредбите на чл. 269, ал. 1 и чл. 329, ал. 2 от българския НПК по дела с обвинение за извършване на тежко престъпление присъствието на подсъдимия в съдебно заседание е задължително. На последно място, наистина от представените документи по делото не става ясно дали осъденото лице е осъдено за едно или за повече деяния, породи което и няма как да се се прецени дали наказанието би могло да бъде приспособено в съответствие с българския наказателен закон.

Ето защо, настоящият състав на съда намира, че искането на Република Турция – Главна Републиканска прокуратура гр. Анкара за признаване и изпълнение на присъдата на 24-и основен наказателен състав гр. Анкара по дело №2013/154, постановена срещу българския гражданин И.И. следва да бъде оставено без уважение.

Водим от изложеното и на основание чл. 465, ал. 4 от НПК, Пернишкият окръжен съд

Р Е Ш И:

 

Оставя без уважение искането на Република Турция – Главна Републиканска прокуратура гр. Анкара за признаване и изпълнение на присъда на 24-и основен наказателен състав гр. Анкара по дело №2013/154, постановена срещу българския гражданин И.И..

Решението подлежи на обжалване и протест пред Софийския апелативен съд в 7- дневен срок от днес.

След влизане в сила на решението заверен препис да се изпрати на Министерство на правосъдието на Република България за препращане на компетентните органи на Република Турция - Главна републиканска прокуратура - гр. Анкара.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     ЧЛЕНОВЕ:1.                                        2.