Решение по дело №426/2018 на Районен съд - Троян

Номер на акта: 33
Дата: 22 февруари 2019 г.
Съдия: Антоанета Маринова Симеонова
Дело: 20184340200426
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 октомври 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

  Р Е Ш Е Н И Е

 

                        

 

                                                гр. Троян, 22.02.2019 год.

 

                                                  В ИМЕТО НА НАРОДА

          Троянски районен съд, първи състав, в открито съдебно заседание на двадесет и втори януари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНТОАНЕТА СИМЕОНОВА

 

при секретаря Ценка Банчева, като разгледа докладваното от съдията Симеонова АНД № 426 по описа  на Троянски районен съд за 2018 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

                                                           Производство по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

 

             С наказателно постановление № 18-0359-001150 от 10.09.2018 г., издадено от Р.Л.П.–  Началник на РУП към ОДМВР гр.Ловеч, РУ гр.Троян, на Н.Н.М., ЕГН **********, с адрес: ***, са наложени следните административни наказания:  „Глоба” в размер на  200.00 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6 месеца  за нарушение по чл.140, ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/.

              Наказателното постановление е обжалвано в законоустановения срок от Н.Н.М., като с жалбата се иска от съда да постанови решение, с което да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно и необосновано. Ангажирани са доказателства.

            Жалбоподателят  Н.Н.М. се явява лично в съдебно заседание и с пълномощника си адвокат Ц.А. ***, който по същество на делото поддържа заявеното в жалбата и доразвива аргументи в подкрепа на твърденията за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Основният довод на адв.А. касае нарушаване на принципа “Non bis in idem”, предвид водено и приключило наказателно производство срещу М. с влязло в сила постановление на РП-Троян.

              За въззиваемото РУ гр.Троян, редовно призовани, не се явява представител в с.з. и не се представлява от процесуален представител. В съпроводителното писмо, с което е изпратена административнонаказателната преписка, е направено искане жалбата да бъде оставена без последстве, като НП бъде потвърдено. Ангажирани са доказателства.

 От приложените към делото и приети писмени доказателства,  както и  от показанията на разпитаните по делото свидетели  Л.Е.З., С.З.И., С.М.Н. и М.А.М.преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

 На  17.01.2018 година свидетелите С.З.И.-инспектор в „Пътна полиция“ при ГДНП-София и С.М.Н.-държавен инспектор в Дирекция „Инспекторат“ в МВР, пътували със служебен автомобил в гр.Троян, връщайки се от гр.Ловеч. Те били командировани във връзка с проверка по  жалба на  гражданин от гр. Троян, назначена със заповед на Министъра на вътрешните работи. В 15.48 часа  на една от улиците в града те забелязали пред тях да се движи моторист без предпазна каска, управляващ кросов мотор без поставена регистрационна табела. Служителите на МВР  последвали моториста и  около 2 минути го следвали, който в последствие спрял на знак „стоп“ . Тогава свид.И. спрял със служебния автомобил до него,  взел служебната синя лампа и я поставил  на таблото, като укузал на моториста със знак  да спре в дясно. Мотористът- жалб.М., не спрял, а продължил своето движение,  като малко след това завил надясно, спрял,  слязъл от мотора и го избутал на тротоара. Свидетелите И. и Н. спрели служебния автомобил до него.  Свид.И., който бил с униформено облекло, излязъл и се представил на водача на мотоциклета, като му поискал  документите. Той не представил документи, като заявил, че не носи такива, тъй като взел мотора от ремонт и се прибирал в дома си. На място бил изпратен  екип  на „Пътна полиция” от РУ-Троян,  като свид.Л.З. съставил на жалб.М.  акт за установяване на административно нарушение за нарушения по чл.140, ал.1 от ЗДвП, чл.100, ал.1, т.1 и чл.137е от ЗДвП.

           АУАН е съставен в присъствие на  Н.Н.М., в качеството му на нарушител, който подписал акта и удостоверил,  че е получил препис от същия на датата, на която е съставен. Същият не е посочил обяснения и възражения.

          Същият ден - 17.01.2018г., в РУ-Троян е образувано бързо производство № ***** срещу Н.Н.М. за престъпление по чл.345, ал.2 във вр. ал.1 от НК. 

Във връзка с образуваното наказателно производство Началникът на РУ-Троян е прекратил с резолюция от 23.01.2018г. на основание чл.33, ал.2 от ЗАНН административнонаказателното производство по отношение нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП.

          На 17.04.2018 г. М. е привлечен  в качеството на обвиняем за престъпление по чл.345, ал.2 от НК за това, че на 17.01.2018 г. в гр.Троян, ******, е управлявал МПС-мотоциклет марка „******“, модел „**** , което не е регистрирано по надлежния ред, предвиден в чл.140, ал.1 от ЗДвП.

 На 11.06.2018 г. с постановление на наблюдаващия прокурор е прекратено наказателното производство по ДП № ****. по описа на РУ-Троян на основание чл.243, ал.1 във вр. чл.24, ал.1, т.1 НПК - поради липса на извършено престъпление. Същевременно държавният обвинител е посочил, че са налице данни за извършено административно нарушение по ЗДвП и е изпратил материалите на Началника на РУ-Троян за налагане на административно наказание на Н.М..

             На 10.09.2018 г. Началник РУ гр.Троян Р.П.е издала атакуваното наказателно постановление № ***********

           При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

  По допустимостта на жалбата: Жалбата е с правно основание чл.59, ал.1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал.2 от този текст, от легитимиран субект при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд  / по местоизвършване на твърдяното нарушение /, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

              Разгледана по същество, същата се явява ОСНОВАТЕЛНА.

           Същественото при производството от административно - наказателен характер е да се установи спазена ли е процедурата по съставяне на акта за установяване на извършеното административно нарушение; съставеният акт съдържа ли императивно определените в закона реквизити, актът предявен ли е на нарушителя и правилно и законосъобразно ли е оформено предявяването; компетентността на актосъставителя; има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН,  дали това деяние е извършено от лицето, посочено в акта като нарушител, и дали е извършено виновно; наказателното постановление издадено ли е от компетентен орган и при спазване на императивните разпоредби за съдържание, реквизити и срокове.

 По приложението на процесуалния закон:

 Обжалваното НП е издадено от  упълномощен за това орган, с оглед Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018 г. на МВР,  поради което издалото НП лице е компетентно. С оглед длъжностното качество на актосъставителя и във връзка със същата заповед, съдът намира че АУАН е съставен от компетентен орган, при изпълнение на неговите служебни задължения.

НП  18-0359-001150 е съставено след като е прекратено административнонаказателното производствдо в частта за нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП, съгласно изискването на чл.33, ал.2 от ЗАННкогато се установи, че деянието, за което е образувано АНП съставлява престъпление, производството се прекратява, а материалите се изпращат на съответния прокурор.

 В случая е налице разпореждане за прекратяване на производството, от обстоятелствената част на което е видно, че описаното нарушение от обективна страна е идентично с това, за което е ангажирана отговорността на жалбоподателя. Същевременно след прекратяване на наказателното производство с влязло в сила постановление на Районна прокуратура гр.Троян, издаденото НП 18-0359-001150 от 20.09.2017г. е с основание постановление за прекратяване на НП изх. № ***** на РП-Троян и ДП № *****. по описа на РУ-Троян. По този начин е допуснато съществено и неотстранимо нарушение на процесуалните правила, като е нарушен принципът “Non bis in idem”  .

Съгласно разпоредбата на чл.24, ал.1, т.6 от НПК, субсидиарно приложима предвид препращащата норма на чл.84 от ЗАНН, не се допуска образуване на административнонаказателно производство, ако спрямо същото лице и за същото деяние има прекратяване на наказателно по характер производство. При проведеното досъдебното производство е било предявено обвинение на Н.М. за престъпление по чл. 345, ал.2 вр. ал.1 от НК  и в този случай по отношение на него е налице реализирано наказателно преследване, прекратяването на което с постановление на прокурора се оказва пречка за последващото  наказателно преследване по административен ред.  Правилото ne bis in idem се активира при идентичност на субекта в двата наказателни процеса, като, както първото окончателно приключило производство, така и последващото са проведени срещу едно и също наказателно или административнонаказателно отговорно лице -   жалбоподателят М..

В теорията и съдебната практика еднозначно се приема, че правилото “Non bis in idem” се прилага с оглед фактите, предмет на приключилото или висящо наказателно производство, а не с оглед правната им квалификация. В случая безспорно фактите, предмет на производството по ДП № *****. по описа на РУ-Троян, пр.пр. № *****. по описа на Районна прокуратура гр.Троян, което е прекратено с влязъл в сила прокурорски акт, са идентични с тези, въз основа на които е издадено атакуваното наказателно постановление.

Съгласно задължителните разяснения, дадени с ТР № 3/22.12.2015г. на ВКС по тълк.д. №  3/2015г., ОСНК,  забраната за повторно съдене и наказване за същото деяние е класически принцип, чиято цел е да не се допусне потворението на наказателни процедури, които са приключили с влязъл в сила акт. Установеното в чл.4, §1 от Протокол № 7 към ЕКПЧ правило е съществен елемент на правото на справедлив процес по чл.6, §1 от ЕКПЧ. Дублирането на наказателни процедури / bis/ е недопустимо, когато някоя от тях започва или продължава развоя си, след като другата е приключила с влязъл в сила акт, като е без значение видът на акта /постановление на прокурор, съдебно решение, наказателно постановление и др. / и характерът на акта /осъдителен, оправдателен, прекратителен/.

 Съдът приема, че с издаване на НП за същото деяние, за което има влязло в сила постановление за прекратяване на наказателно производство, е допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила, налагащо отмяна на обжалваното НП, без то да бъде разглеждано по същество.

            При тези съображения  жалбата се явява  основателна, поради което   обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно,

        и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,

 

 

                              Р Е Ш И :

 

 

           ОТМЕНЯ наказателно постановление № 18-0359-001150 от 10.09.2018 г., издадено от Р.Л.П.–  Началник на РУП към ОДМВР гр.Ловеч, РУ гр.Троян, с което на Н.Н.М., ЕГН **********, с адрес: ***, са наложени следните административни наказания:  „Глоба” в размер на  200.00 лева и „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 6месеца  за нарушение по чл.140, ал.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/,  като неправилно и незаконосъобразно.    

           Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Ловеч по реда на глава ХІІ от АПК в 14-дневен срок от съобщението на страните, че е изготвено с мотивите.

 

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: