Решение по дело №608/2004 на Окръжен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 септември 2018 г. (в сила от 13 септември 2018 г.)
Съдия: Галина Косева Косева
Дело: 20044200100608
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 ноември 2004 г.

Съдържание на акта

                                           Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

 

                                      Гр. Габрово, 05.09.2018 г.

                                                        

                                     В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         Габровският окръжен съд в закрито заседание на пети септември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Г. КОСЕВА

 

като сложи на разглеждане т.д.н. 608 по описа за 2004 г. и за да се произесе  взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 632 ТЗ.

         Постъпила е молба от НАП - София за възобновяване производството по несъстоятелност срещу "Земя - ВТ" АД - в несъстоятелност, спряно с Решение № 24/11.01.2017 г. по т.д. 608/2004 г. по описа на ОС - Габрово.

            С решение № 21/12.01.2018 г. по т.д.н. № 608/2004 г. ГОС е оставил без уважение молбата на възобновяване производството по несъстоятелност срещу "Земя - ВТ" АД - в несъстоятелност, спряно с Решение № 24/11.01.2017 г. по т.д. № 608/2004 г. по описа на ОС - Габрово, като неоснователна; прекратил е на основание чл. 632, ал.5 ТЗ производството по несъстоятелност на "Земя - ВТ" АД в несъстоятелност, с ЕИК № 104073445, със седалище и адрес на управление гр. Габрово, ул.**; постановил е заличаването  на "Земя - ВТ" АД в несъстоятелност, с ЕИК № 104073445,  със седалище и адрес на управление гр. Габрово, ул.**; прекратил е  на основание чл. 738 ТЗ действието на общата възбрана.

С решение № 143/05.07.2018г. по В.т.д. 40/2018 г. ВТАС е отменил решение № 21/12.01.2018 г. по т.д.н. № 608/2004 г. на ГОС и е върнал делото за изпълнение процедурата на чл. 629б ТЗ по молба вх. № 115/11.01.2018 г. за възобновяване на производството по несъстоятелност на "Земя - ВТ" АД, подадена от НАП - София. Посочил е, че:

Разпоредбата на чл. 632, ал. 2 от ТЗ препраща към изпълнение на процедурата по чл. 629б от ТЗ - съдът трябва отново да определи сумата, която следва да бъде предплатена и срокът, в който това трябва да стане. Едва ако кредиторът, направил искане за възобновяване на производството, не внесе посочената от съда сума за разноски и не съществува имущество, от което те да бъдат покрити, ще са налице основанията по чл. 632, ал. 4 от ТЗ за прекратяване на производството по несъстоятелност и заличаване на търговеца в регистъра. Съгласно чл. 632, ал. 2 от ТЗ процедурата по чл. 629б от с. з. трябва да бъде изпълнена при всяка молба за възобновяване на производството по несъстоятелност, с която е изразена готовност за предплащане на разноските. Дадените указания за внасяне на разноски при предходно спиране на производството по несъстоятелност са неотносими при произнасянето по конкретно, последващо искане по чл. 632, ал. 2 от ТЗ за възобновяване на производството по несъстоятелност.

При изпълнение на указанията, дадени с посоченото отменително решение на ВТАС, Габровски окръжен съд, с разпореждане от 06.08.2018 г. е определил отново сума, която кредиторът НАП - София следва да внесе, с оглед направеното от него искане за възобновяване производството по несъстоятелност, за покриване на разноските по несъстоятелността.

         В указания срок, който е изтекъл на 31.08.2018 г., НАП - София отново не е внесъл сумата, определена по реда на чл. 629б ТЗ с разпореждането на съда от 06.08.2018 г. От страна на този и който и да било друг кредитор не са предприети никакви последващи действия.

             При тези данни е безспорно, че са налице предпоставките на чл. 632, ал.5 от ТЗ - спряно производство по несъстоятелност, от страна на кредиторите не е установено, че длъжникът има достатъчно имущество, не е депозирана необходимата сума за разноските в производството по несъстоятелност, съгласно разпореждане на съда от 06.08.2018 г., при което не може да бъде допуснато възобновяването му. На основание чл. 632, ал.5 във връзка с ал.4 от ТЗ, следва да бъде постановено решение за прекратяване на производството по несъстоятелност и заличаване на длъжника "Земя ВТ" АД. Търговския закон не визира хипотеза, при която производството по несъстоятелност да бъде висящо, без да е установено достатъчно имущество /в тази насока кредиторите не са ангажирали доказателства/ или да са предплатили разноските дължими за минало време, както и въпреки твърдяната от тях готовност, че ще предплатят необходимите разноски за продължаване на производството, не са направили това.

         Съгласно разпоредбата на чл. 632, ал. 2 от ТЗ, спряното производство по несъстоятелност може да бъде възобновено в срок една година от вписването на решението по ал. 1 по молба на длъжника или на кредитор. Възобновяване се допуска, ако молителят удостовери, че е налице достатъчно имущество или ако депозира необходимата сума за предплащане на началните разноски по чл. 629б от ТЗ.

         НАП е поискал възобновяване при наличието на двете хипотези, но без да посочи имущество /установено след спиране на делото/, което може да бъде продадено за покриване на натрупаните и бъдещи разноски в производството и без да депозира определената с разпореждане на ГОС  от 06.08.2018 г. сума за разноски в производството. Следва да се отбележи, че кредиторите многократно са били канени да внесат сумата за разноски в производството и същото е било спирано на осн. чл.632 ал.5 ТЗ не веднъж: със съдебни актове № 135 от 09.02.2015 г. и № 24/11.01.2017 г. Въпреки, че е било възобновено, дори и без наличието на необходимата сума за разноски, само поради дори предполагаем интерес към единствения неосребрен имот от масата на несъстоятелността, това не е станало. Производството по делото е започнало през 2004г. и е останал непродаден един актив на "Земя - ВТ" АД: Поземлен имот с идентификатор № 10447.502.155 /бивш УПИ IV в кв. 16 по плана на район „Малкия триъгълник", гр. Велико Търново/, съобразно скица № 7405/09.12.2010 г. на СГКК - гр. Велико Търново, с площ от 6 742 /по кадастрална карта/, а по документ за собственост от 6 400 кв.м., в гр. Велико Търново, ул. „Магистрална" № 30. Продажба на описания имот се е извършвала многократно още от 2008 г. - продажба чрез търг с явно наддаване, а след това през същата година е започнала и по реда на чл. 718 ал. 1 от ТЗ чрез пряко договаряне. Пазарна цена на имота е била намалявана многократно, направена е и нова оценка през 2015 г. Синдикът е сезирал неколкократно съда и кредиторите по делото с доклади и с фактите относно липсата на какъвто и да интерес от покупката на коментирания имот, въпреки многократното намаляне на неговата цена, както и за причините за липсата на инвестиционен интерес, една от които е, че върху продавания имот има изградена постройка собственост на трето лице - Министерство на земеделието. Посочено е, че наличието на постройка върху имота, собственост на трето лице, очевидно го прави непълноценен и  води до опасения при кандидат купувачите относно възможността да упражняват бъдещите си права на собственост в техния пълен обем. Съдът е сезиран и неколкократно с доклади от синдика, че поради липса на каквито и да било средства, производството по несъстоятелност, както и администрирането на длъжника, на практика се финансират от синдика и счетоводителя. Синдикът и счетоводителката не са получавали възнаграждения от края на 2010г., но въпреки това до момента изпълняват задълженията си и дори са извършвали за своя сметка всички дейности по администриране на самия длъжник.

         В последният си отчет от 14.11.2016 г., след който производството по същото е спряно с решение №24/11.01.2017 г., синдикът отново  е посочил, че за период от 2011 г. до настоящия момент не са изплащани разходи за възнаграждението на синдика, счетоводителя, както и това, че към момента синдика не е извършил продажба по реда на чл.718 ТЗ - пряко договаряне, за единствения останал имот от масата на несъстоятелността, поради липса на потенциални купувачи за имота, в резултат на което не могат да се осигурят никакви средства за покриване разноските в производството по несъстоятелност. Синдикът е посочил, че до момента, през всички тези години, въпреки намаляването на цената, няма заявени намерения и конкретен интерес от купувач по отношение на имота, а обезпезпечаване продължаването на производството може да се осъществи само ако кредиторите с приети вземания, предплатят  поне част от разноските  по производството. Всичко това сочи, че твърдението на НАП в молбата за въобновяване, че този непродаваем и непродаден от 9 години имот бил "имущество за покриване на текущите разноски в производството", е неоснователно и само предтекст неизвестно по каква причина да продължава да е налице висящо производство /вече в продължение на 14 години/. Следва да се отбележи, че при постановяване на решението за спиране на производството е съобразена и вече извършена от съда преценка /в решението по чл. 632, ал. 1 ТЗ и в постановеното определение по чл. 629б ТЗ/ за липса на средства за покриване на текущи разноски по несъстоятелността и то на база на същите обстоятелства за единствения непродаден по делото в продължение на 9 години имот, посочен като  "достатъчно имущество за това" в  молбата по чл. 632, ал. 2 ТЗ. Именно въз основа на тази преценка, в определенията по чл. 629б ТЗ съдът по несъстоятелността е отправил надлежни покани до кредиторите на дружеството, вкл. и до НАП, за предплащане на определените разноски по несъстоятелността, което не било сторено.

            Видно от изложеното, не са налице предпоставките на  чл. 632, ал. 2 от ТЗ: не е внесена необходимата сума за предплащане на разноските, съгласно чл. 629б от ТЗ, както и  не е налице имущество на длъжника, което може  бързо да се реализира, съответно да се превърне в парични средства, за да послужи за покриване на необходимите разноски в производството по несъстоятелност. И понеже производството по несъстоятелност не е прекратено на някое от основанията посочени в чл. 735, ал.1 ТЗ, публичната продан на посочения актив следва да продължи, по реда на чл. 717 ТЗ. А според този ред,  проданта на актива следва да се извърши от синдика. Продължаването на публичната продан е свързана с разходи /освен натрупаните до момента от 2010 г./ - за синдика, както и евентуално за вещо лице / имота е оценяван последно през 2015 г./, поради което и сумите за разходите следва да бъдат предплатени. А през всички тези години на продължителност на делото разноски само се трупат, без същите да се заплащат.

         На основание гореизложеното съдът

 

         Р       Е       Ш       И      :

 

            ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 632, ал.5 ТЗ производството по несъстоятелност на "Земя - ВТ" АД в несъстоятелност, с ЕИК № *********,  със седалище и адрес на управление гр. Габрово, ул. **.

         ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 736, ал.1 от ТЗ правомощията на синдика З.Б.Ж., който ако държи търговски книги в себе си, на основание чл. 736, ал.2 от ТЗ следва да ги предаде на съответните органи.

            ПОСТАНОВЯВА ЗАЛИЧАВАНЕТО на "Земя - ВТ" АД в несъстоятелност, с ЕИК № 104073445,  със седалище и адрес на управление гр. Габрово, ул. **.

            ПРЕКРАТЯВА на основание чл. 738 ТЗ действието на общата възбрана.

         Решението подлежи на вписване и обявяване в търговския регистър чл. 622 ТЗ, за което се изпрати незабавно препис от настоящето решение на Агенцията по вписванията.

            Решението подлежи на вписване в книгата по чл. 634в от ТЗ.

         Решението може да се обжалва пред ВТАС в 7-дневен срок от вписването му в търговския регистър, чл. 633, ал.1 ТЗ.

 

                                               СЪДИЯ: