Решение по дело №1258/2020 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 260085
Дата: 3 ноември 2020 г. (в сила от 7 май 2021 г.)
Съдия: Мирослав Руменов Саневски
Дело: 20201510101258
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Номер                                        03.11.2020г., град Дупница

        ГО, V-ти

 
Районен съд – Дупница                                                                                                        състав

22.10.

 

2020

 
 


на                                                                                                           Година

Мирослав Саневски

 
В открито  заседание в следния състав:

Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

Ива Георгиева

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

Сложи за разглеждане докладваното от

гражданско

 

1258

 

2020

 
 


                                      дело №                                    по описа за                                  г., и за да се произнесе взе предвид следното:

ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП“ АД е предявило срещу ОБЩИНА БОБОВ ДОЛ иск с правно основание чл. 410, ал. 1, т. 2 от КЗ, вр с чл. 45 и чл. 49 от ЗЗД. 

             Ищецът твърди, че на 30.08.2019г. в с. Големо село, общ. Бобов дол, на излизане от ТЕЦ „Бобов дол“, водачът Д.Х.П., управлявайки автомобил (влекач) марка „Скания“, с peг. № СВ8828НР, след натоварване на автомобила, излиза от ТЕЦ „Бобов дол“ и се включва по пътя, попада в необезопасена и несигнализирана дупка с дясната гума, вследствие на което на МПС-то са нанесени материални щети.

Влекачът, собственост на „Скания Файнанс България“ ЕАД, бил застрахован при ищеца на основание застрахователна полица по застраховка 4704190300003167 със срок на покритие от 29.05.2019г. до 29.05.2024г. Нанесените в резултат на ПТП щети на застрахования влекач са описани в декларация за настъпило застрахователно събитие и уведомление за настъпване на застрахователно събитие по полица „Каско стандарт“, попълнени oт водача, както и в опис на претенция по щета № 470419191947202. Увредени са следните части: лайсна дясна степенка, основа дясна степенка, ъгъл предна дясна броня. Ремонтът е възложен и извършен от доверен сервиз на ищеца. Щетите са определени на база цени и методика, прилагани от застрахователя, като въз основа на калкулация по щета и подадена претенция за обезщетение е определена сума в размер на 288.86 лв. Въз основа на Доклад по щета от 26.11.2019 г., ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп” АД е одобрило да се изплати на собственика на увредения автомобил сумата от 288.86 лв., която е изплатена с преводно нареждане за кредитен превод на 29.11.2019г.

С изплащането на застрахователното обезщетение се породило правото на застрахователя за регресен иск срещу ответника до размера на платеното, тъй като ПТП е възникнало вследствие на необозначена, непокрита и необезопасена дупка на пътното платно, т.е. поради неполагане на дължимата грижа по ремонта и поддържането на пътя от страна на общ. Бобов дол. До ответника била изпратена регресна покана с изх. № 00538/17.01.2020 г. за възстановяване на заплатеното обезщетение в размер на 288.86 лв., но до настоящия момент Община Бобов дол не е предприела необходимите действия за заплащане на задължението.

Предвид изложеното, ищецът моли съда да постанови решение, с което да  осъди ответника да му заплати сума в размер на 288.86 лв., представляваща изплатено застрахователно обезщетение по застраховка „Каско стандарт” във връзка с щета № 470419191947202, ведно със законната лихва върху главницата от датата на предявяване на иска, до окончателното изплащане на сумата, както и сторените по делото разноски.

В срока по чл. 131 от ГПК е депозиран отговор от ответника, който оспорва изцяло предявения иск, по съображения, че на пътното платно на излизане от ТЕЦ „Бобов дол“ няма нито шахта, нито дупка, която да може да стане причина за настъпилите увреждания. Няма никаква причинна връзка между поведението на Община Бобов дол и настъпилите вреди. Сочи, също така, че не са били налице всички необходими условия за изплащане на обезщетение от застрахователя: за настъпилото ПТП не е изпълнено изискването за уведомяване на органите на КАТ, не е посочено точно къде е станало увреждането; изпратеният на ответника препис от декларация от свидетел не е подписана, не са попълнени всички реквизити; ищецът не се е възползвал от предоставената му възможност сам да извърши проверка на място, преди да изплати обезщетението.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства по свое убеждение и по реда на чл. 235, ал. 2, вр. с чл. 12 ГПК, обсъди възраженията, доводите и исканията на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Предявен е иск с правно основание чл. 410, ал. 1, т. 2 от КЗ, вр с чл. 45 и чл. 49 от ЗЗД. За основателността му, в тежест на ищеца е да докаже в кумулативност следните факти: сключен договор за имуществено застраховане, в срока на застрахователното покритие на който и вследствие виновно и противоправно поведение на лице, за което отговаря ответникът, да е настъпило събитие, за което застрахователят носи риска, като в изпълнение на договорното си задължение, застрахователят да е изплатил на застрахования обезщетение, както и посочения механизъм на ПТП, в причинна връзка с който да са нанесени твърдените вреди на автомобила и размера на обезщетението.

           Не е спорно между страните, а се установява и от събраните по делото писмени доказателства: Заявление за изплащане на застрахователно обезщетение по застраховки „КАСКО“ и „ГРАЖДАНСКА ОТГОВОРНОСТ“ на автомобилистите при имуществени вреди и Декларация за настъпване на застрахователно събитие по полица „КАСКО“, подадени от Д.Х.П. до ищеца; Застрахователна полица „Булстрад Каско Стандарт“ № 4704190300003167, сключена на 28.05.2019г. и валидна до 29.05.2023г.; опис на претенция по щета; калкулация на претенция; опис-заключение по претенция; възлагателно писмо от ищеца до автосервиз „Скания България“ ЕООД; приемо-предавателен протокол; фактура № **********; доклад по щета; преводно нареждане за кредитен превод; регресна покана по щета № 470419191947202 до общ. Бобов дол, ведно с известие за доставяне; свидетелство за управление на МПС; контролен талон; свидетелство за регистрация; удостоверение за техническа изправност; Общи условия по застраховка „Булстрад Каско Стандарт“, че е налице валидно възникнало застрахователно правоотношение по договор за застраховка „АВТОКАСКО“, по което застраховател е ищеца, относно автомобил (влекач) марка „Скания“, с peг. № СВ8828НР, на който са причинени описаните в исковата молба вреди.

Установява се и описаното в исковата молба ПТП, случило се на 30.08.2019г. в с. Големо село, общ. Бобов дол, когато водачът Д.Х.П., управлявайки автомобил (влекач) марка „Скания“, с peг. № СВ8828НР, след натоварване на автомобила, излиза от ТЕЦ „Бобов дол“ и се включва по пътя, попаднал в необезопасена и несигнализирана дупка с дясната гума.

Нанесените в резултат на ПТП щети на застрахования влекач са описани в декларация за настъпило застрахователно събитие и уведомление за настъпване на застрахователно събитие по полица „Каско стандарт“, попълнени oт водача, както и в опис на претенция по щета № 470419191947202. Увредени са следните части по влекача: лайсна дясна степенка, основа дясна степенка, ъгъл предна дясна броня.

Ремонтът е възложен и извършен от доверен сервиз на ищеца. Щетите са определени на база цени и методика, прилагани от застрахователя, като въз основа на калкулация по щета № 470419191947202 и подадена претенция за обезщетение е определена сума в размер на 288.86 лв. Въз основа на Доклад по щета от 26.11.2019 г., ЗАД „Булстрад Виена Иншурънс Груп” АД е одобрило да се изплати на собственика на увредения автомобил сумата от 288.86 лв., която е изплатена с преводно нареждане за кредитен превод на 29.11.2019г. 

Изготвената по делото съдебно-автотехническа експертиза дава заключение, че механизмът на настъпване на ПТП е следният: при излизане по вътрешния път на ТЕЦ „Бобов дол“, за да се включи по републикански път № 673, предната дясната гума на теглещият натоварен полуприцеп влекач марка „Скания“, модел „Г 410“ с рег. № СВ 8828 НР, пропада в залята с вода дупка. В резултат на това най-ниските детайли в предната дясна част на влекача контактували с пътната настилка и се получили следните повреди: обелва се десният ъгъл на предната броня (матиран е), чупи се лайсната на дясната степенка и същата се деформира в лека степен. Разходите по средни пазарни цени за възстановяване на автомобила възлизат на общо 288.86 лв.

Съдът не кредитира показанията на доведения от ответника свидетел Емил Димитров Емилов, че на пътното платно на изхода от ТЕЦ „Бобов дол“ няма никакви дупки или шахти, тъй като тези показания не кореспондират със събраните писмени доказателства и заключението на вещото лице. Освен това е житейски неправдоподобно свидетелят да познава в детайли целият път в района.

С оглед изложеното, съдът намира за установено, че твърдяното ПТП действително е било реализирано, като механизмът му е именно този, описан в исковата молба. Наистина не е съставен протокол за ПТП в конкретния случай, което е обяснимо, доколкото няма загинали или ранени лица и автомобилът е можел да продължи да се движи на собствен ход. Липсата на такъв протокол не значи автоматично, че произшествието и вредите не се доказват по делото. Напротив, същите се доказват както от подписаното от водача на автомобила уведомление за щета, така и от неоспорената съдебно-техническа експертиза, според която механизмът на ПТП представлява именно пропадане на дясното колело в пътна неравност, изпълнена с вода. Отново според експертизата, всички описани от застрахователя щети следва да се поставят в пряка причина връзка с механизма на ПТП.

Съгласно чл. 410, ал.1, т.2 КЗ, с плащането на застрахователното обезщетение застрахователят встъпва в правата на застрахования до размера на платеното обезщетение и обичайните разноски, направени за неговото определяне, срещу възложителя за възложената от него на трето лице работа, при или по повод на която са възникнали вреди по чл. 49 от ЗЗД. В случая хипотезата на чл.410, ал.1, т.2 КЗ е изпълнена. Налице е сключен застрахователен договор, в периода на действие на който е реализирано описаното ПТП, в резултат на което са нанесени щети по застрахования автомобил. Размерът на щетите е приет от вещото лице за правдоподобен. Установено е още, че застрахователят е заплатил сумата от 288.86 лева за репарация на повредите. Сумата е платена на сервиза, извършил ремонта, с преводно нареждане от 29.11.2019г.

Според горните факти са налице вреди, за които трябва да отговаря общината, доколкото съгласно § 7, т.4 от ПЗР на ЗМСМА собственост на общините са общинските пътища, улиците, булевардите, площадите, обществените паркинги в селищата и зелените площи за обществено ползване, а съгласно чл. 31 от Закона за пътищата изграждането, ремонтът и поддържането на общинските пътища се осъществяват от общините. Пътят, на който е реализираното произшествието, е общински по смисъла на чл. 3, ал. 3 от Закона за пътищата, поради което и на основание чл. 19, ал. 1, т. 2 и чл. 31 от ЗП ответникът е задължен да осъществява дейностите по поддържането му, включително да означи съответната неравност с необходимите пътни знаци с оглед предупреждаване на участниците в движението съобразно чл. 13 и чл. 167, ал. 1, изр. първо от ЗДвП. Общината, като юридическо лице, осъществява дейностите по чл. 31 от ЗП и чл. 13 ЗДвП чрез своите служители или други лица, на които е възложила изпълнението. В конкретния случай именно бездействието на последните във връзка с обозначаване на дупката до ремонтирането й е довело и до неизпълнение на тези задължения, поради което и на основание чл. от 49 ЗЗД ответникът носи отговорност за причинените при процесното ПТП вреди.

Ето защо съдът намира, че следва да се ангажира гаранционно – обезпечителна отговорност на ответника към застрахователя и да бъде осъдена Община Бобов дол по реда на регреса да заплати обезщетение от 288.86 лева, ведно със законната лихва от подаване на исковата молба до изплащането.

Следва да бъдат присъдени на ищеца и сторените съдебно-деловодни разноски в размер на общо 610.00 лв., от които: 360.00 лв.-адв. възнаграждение, 200.00 лв.-внесен депозит за СТЕ и 50.00 лв.-държавна такса.

Така мотивиран, съдът

РЕШИ:

 

ОСЪЖДА ОБЩИНА БОБОВ ДОЛ, с адрес: гр. Бобов дол, ул. „27-ми октомври“ № 2, представлявана от Кмета Е.В., да заплати на ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град София, пл. „Позитано” № 5, представлявано от Недялко Чандъров и Иво Груев-изпълнителни директори, сумата от 288.86 лв. (двеста осемдесет и осем лева и осемдесет и шест стотинки), представляваща изплатено обезщетение по Застрахователна полица „Булстрад Каско Стандарт“ № 4704190300003167/28.05.2019г., за претърпени щети по товарен автомобил (влекач) марка „Скания“, с peг. № СВ8828НР, причинени от попадане в необезопасена и несигнализирана дупка на 30.08.2019г. в с. Големо село, общ. Бобов дол, на излизане от ТЕЦ „Бобов дол“, ведно със законната лихва от предявяване на иска – 27.02.2020г. до окончателното изплащане.

ОСЪЖДА ОБЩИНА БОБОВ ДОЛ, с адрес: гр. Бобов дол, ул. „27-ми октомври“ № 2, представлявана от Кмета Е.В., да заплати на ЗАД „БУЛСТРАД ВИЕНА ИНШУРЪНС ГРУП“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град София, пл. „Позитано” № 5, представлявано от Недялко Чандъров и Иво Груев-изпълнителни директори, сумата от 610.00 (шестстотин и десет) лева съдебно-деловодни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред ОС-Кюстендил с въззивна жалба в двуседмичен срок от получаване на съобщението, че е изготвено, ведно с препис от съдебния акт.

                                                          

РАЙОНЕН  СЪДИЯ: