Решение по дело №947/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262899
Дата: 10 май 2021 г. (в сила от 27 април 2023 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20191100100947
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 22 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

10.05.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 08.04.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 947/19г. и констатира следното:

Предявен е иск от И. Г. против Ч. П. с правно основание чл. 124 от ГПК във връзка с чл. 79 от ЗС – за установяване, че ищецът е собственик на: офис №2, находящ се в град София, ул. ******, с площ от 72, 4 кв. м., заедно със съответните идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Събраният по делото доказателствен материал удостоверява, че:

На 08.10.04г. ищецът /купувач/ и И. Р.и Ц. Р./продавачи/ са сключили предварителен договор за покупко – продажба на процесния имот. Сделката не е била финализирана /доброволно – чрез сключване на окончателен договор или - по съдебен ред при условията на чл. 362 от ГПК до чл. 364 от ГПК във връзка с чл. 19, ал. 3 от ЗЗД въпреки проведен процес в тази връзка/. След сключване на предварителния договор – собственикът /И. Р./ е ипотекирал имота в полза на „Райфайзенбанк /България“ ЕАД. Вследствие на изпълнително производство /образувано и проведено във връзка с горната ипотека/ имотът е бил осребрен и възложен в полза на – ответника.

Искът се явява процесуално допустим /по съображенията – изложени в определението от 05.08.20г./.

Искът е неоснователен:

От една страна:

Обстоятелството, че формалният собственик на имота /И. Р./ е извършвал /нееднократно/ правни действия с имота /ипотекирал е последния в полза на „Райфайзенбанк /България“ ЕАД/ е ирелевантно досежно предпоставката на /възможността да настъпят правните последици по/ чл. 79 от ЗС /за състава на придобивната давност са релевантни фактическото състояние - фактическата власт, а не разпоредителните – правни действия/. Възраженията на ответника /и на третото лице – помагач/ в тази насока са - неоснователни.

От друга страна:

Събраният по делото доказателствен  материал /писмен, гласен и експертен – преценен в съвкупност и в контекста на твърденията – възраженията на страните/ не удостоверява предпоставката на чл. 79 от ЗС:

Тезата на ищеца /изрично застъпена и защитена с конкретни аргументи в исковата молба, съответно – подкрепена с писмено доказателство: протокол от 24.11.04г.; с която теза се обосновава извода, че И. Г. е установил фактическа власт върху имота считано от посочената дата - момент/ се явява директно /пряко, категорично, еднозначно/ опровергана от друг протокол /с дата 14.05.08г.; който също е подписан от ищеца/. Съдържанието на този /втори/ документ /чиято истинност – автентичност не бе оспорена в процеса/ опровергава и показанията на разпитания свидетел на И. Г. /И. Р., който също е страна по последния протокол/. С оглед изложеното: в случая не може да се установи категорично /еднозначно/ точно от кой момент ищецът придобил фактическа власт върху имота. Това обстоятелство обаче: дали началната дата – момент на владението е 04г. или 08г. /съобразно противоречивото съдържание на двата протокола, посочени по-горе/ в случая се явява – ирелевантно:

Събраният по делото доказателствен материал /писмен и гласен – показанията на свидетелката на ответника; преценен в съвкупност/ удостоверява категорично /еднозначно/, че: след 10г. /и до 15г. – когато е влязло в сила постановлението за възлагане на имота в полза на ответника/ по отношение на процесния имот са били предприети принудително – изпълнителни действия /налагане на възбрана, опис, публична продан/. Същите са прекъснали /още към 10г./ придобивната давност /по смисъла на чл. 116, б. „в“ от ЗЗД във връзка с  чл. 84 от ЗС/. С оглед това: за периода от 04г., съответно и от 08г. /съгласно двата процесни протокола/ до 10г. визираният в чл. 79 от ЗС 10-годишен давностен срок не се явява изтекъл в полза на ищеца /този срок не се явява изтекъл и към настоящия момент при условията на чл. 117, ал. 1 от ЗЗД във връзка с чл. 84 от ЗС с оглед – продължаващата и към момента висящност на изпълнителното производство; временно спряно в хипотезата на чл. 432, ал. 1, т. 1 от ГПК във връзка с чл. 390 от ГПК и чл. 397, ал. 1, т. 3, предл. – последно от ГПК на етап – производство по чл. 498 от ГПК/.

С оглед изхода на спора – в полза на ответника следва /на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК/ да бъдат присъдени съдебни разноски.

На третото лице /помагач/ не се следват съдебни разноски /предвид правилото на чл. 78, ал. 10 от ГПК/.

Възражения по чл. 78, ал. 5 от ГПК – не са заявени.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска /с правно основание чл. 124 от ГПК във връзка с чл. 79 от ЗС/ на И.Д.Г. ЕГН ********** против Ч.В.П. ЕГН ********** /за установяване, че ищецът е собственик на: офис №2, находящ се в град София, ул. ******, с площ от 72, 4 кв. м., заедно със съответните идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху мястото/.

ОСЪЖДА И.Д.Г. да плати на Ч.В.П. 2 440 лева – съдебни разноски /на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК/.

Решението е постановено при участие на „Райфайзенбанк /България“/ ЕАД /трето лице – помагач на ответника/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: