Решение по дело №3525/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 751
Дата: 9 април 2020 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20197180703525
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

                                       РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

751

 

 

гр. Пловдив,  09 април 2020 г.

 

 

В       ИМЕТО     НА      НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ГР. ПЛОВДИВ, Двадесет и първи касационен състав в публично съдебно заседание на деветнадесети февруари през две хиляди и двадесетата година, в състав :

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ :   ЯВОР КОЛЕВ

                          ЧЛЕНОВЕ :     ЯНКО АНГЕЛОВ

           В ЕЛИЧКА  ГЕОРГИЕВА

 

при участието на секретаря П.Ц.и прокурора ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ, като разгледа докладваното от съдия В. ГЕОРГИЕВА к.а.н.д. № 3525 от 2019 г. по описа на Административен съд – гр. Пловдив, за да се произнесе, взе предвид следното:

Касационно производство по реда на по чл. 63 ал. 1 пр. 2 ЗАНН, във връзка с чл.208 и сл. от АПК.

С Решение № 1799 от 04.10.2019г., постановено по а.н.д. № 3022/ 2019г. по описа на Пловдивски районен съд, е изменено наказателно постановление № 19-0273-000096 от 22.02.2019 г., издадено от началника на РУ Хисар към ОД на МВР – Пловдив, в частта, с която на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) месеца за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП на касатора е наложено административно наказание „глоба“, което е намалено от 350 /триста и петдесет/ лева на 200/ двеста/ лева и административно наказание лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

Недоволен от решението е останал касационният жалбоподател Г.С.Д., който чрез своя представител адв. Р. и адв. Т. оспорва решението на районния съд. Жалбоподателят твърди, че автомобилът действително е бил с немска регистрация, но не е доказано от страна на административния орган, че към датата на проверката тази регистрация е била изтекла. Никъде в АУАН или НП не се посочено кога е изтекъл срокът на немската регистрация на автомобила. Иска се отмяна на постановеното решение, както и да бъде отменено издаденото наказателно постановление.

Ответникът по касацията – ОД на МВР – РПУ Хисаря  не взема становище по жалбата.

Окръжна прокуратура – Пловдив намира жалбата за неоснователна, като моли решението на районния съд да бъде оставено в сила.

Касационната инстанция, след като провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, въз основа на доказателствата по делото, намери жалбата за допустима, а по същество за основателна.

От фактическа страна е установено, че на 23.01.2019 г. около 13:30 часа в с. Бегово, на ул. „Първа“ № 22 касаторът Д.управлявал лек автомобил „Мерцедес А170“ с рег. № ***. Този лек автомобил не бил представен за регистриране от собственика си и не бил регистриран. Установено било, че лекият автомобил бил с поставени немски регистрационни табели, които били с изтекъл срок на валидност.

Съдът е приел в решението си, че обстоятелствата, при които е осъществен състава на изследваното нарушение, са безспорно установени от събрания доказателствен материал, преценяван самостоятелно и в съвкупност, както и относно относно авторството на деянието от сочено за нарушител лице и неговата вина.

Настоящият съдебен състав намира изводите на районния съд за неправилни.

В случая по делото от събраните доказателства и описанието на нарушението става ясно, че са допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на АУАН и НП.

Настоящата съдебна инстанция намира, че по делото не се установиха факти във връзка с това дали водачът е управлявал МПС с регистрационни табели с изтекъл срок на валидност, каквото изискване от закона няма, а има такова за регистрация на МПС. В този смисъл в НП не са описани факти, подлежащи на доказване, а изводи. Посочването, че автомобилът е с изтекла регистрация съставлява извод, който не е подкрепен с описание на конкретни обстоятелства и доказателства. При това положение е следвало да се опише от фактическа страна въз основа на кои данни е прието от актосъставителя, че автомобилът се движи с изтекъл срок на регистрация на МПС, тъй като самият автомобил е разполагал такава, в т.ч. и с поставени регистрационни табели, съответно към кой момент е изтекла регистрацията му, за да може да се приеме, че е налице нарушение и да се очертае предметът на доказване в съдебната фаза. С други думи следвало е да се посочи от къде се черпи изводът, че регистрацията на МПС-то е с изтекъл срок на валидност, след като в НП фигурира регистрационен номер. Съдът не може да събира доказателства общо, без очертаване на съответните им факти. Липсата на фактическо описание на нарушението, освен че препятства съда при събиране на относими доказателства, нарушава и правото на защита на жалбоподателя да разбере какво нарушение му е вменено и срещу какви факти да се защитава. Обстоятелството, че актосъставителят посочва при разпита си някаква година  - „Мисля, че срокът на валидност беше изтекъл през 2017г.“, в която евентуално била изтекла регистрацията на МПС, не може да санира този съществен елемент за обосноваването на отговорността нито в АУАН, нито в НП. Датата, от която регистрацията на автомобила се счита за изтекла, е важен за установяване на момента, от който лицето вече е било в нарушение, а оттам и за спазването на давностния срок по чл. 34, ал.1 от ЗАНН, за който съдът следи служебно.

Ето защо липсата на подробно описание на нарушението по чл.140, ал.1 от ЗДвП и обстоятелствата по извършването му съставлява съществено процесуално нарушение на чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, водещо до отмяна на НП в обжалваната част.

Поради това изложеното в постановеното първоинстанционно решение е неправилно, поради което ще следва да бъде отменено, както и да се отмени като незаконосъобразно издаденото  наказателно постановление в тази му част.

Ето защо и на основание чл.221, ал. 1 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХІ състав

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 1799 от 04.10.2019г., постановено по а.н.д. № 3022/ 2019г. по описа на Пловдивски районен съд, като вместо него ПОСТАНОВИ:

ОТМЕНЯ  наказателно постановление № 19-0273-000096 от 22.02.2019 г., издадено от началника на РУ Хисар към ОД на МВР – Пловдив, в частта, с която на основание чл. 175, ал. 3, пр. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) месеца за нарушение по чл. 140, ал. 1 от ЗДвП на Г.С.Д. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 350 /триста и петдесет/ лева и административно наказание лишаване от право да управлява МПС за 6 месеца.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

 

 ЧЛЕНОВЕ :