Решение по дело №119/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 389
Дата: 27 февруари 2019 г. (в сила от 21 март 2019 г.)
Съдия: Катя Рудева Боева
Дело: 20195330200119
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

389

гр. Пловдив, 27.02.2019 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, V състав, в публично съдебно заседание на първи февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТЯ БОЕВА

при секретаря: ТАНЯ СТОИЛОВА

като разгледа АНД № 119/2019 г. по описа на Районен съд Пловдив, V наказателен състав и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Образувано е по депозирана жалба от „Бюти 2007“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Хан Аспарух“ № 107, срещу наказателно постановление № К-0047780 от 16.10.2018 г., издадено от Директора на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора при Комисия за защита на потребителите /КЗП/, с което на основание чл. 200 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/ му е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 300 лева, за нарушение на чл. 27 ал.3 ЗЗП.

В жалбата се излагат съображения, че вмененото на жалбоподателя нарушение се дължи на обективна невъзможност в ценоразписа да се опишат всички услуги с оглед изискванията и спецификите на потребителите. Изтъква се обстоятелството, че при извършената проверка не са отчетени други нарушения, както и че видовете услуги не са в голям диапазон. Посочва се, че в най-кратък срок е представен нов ценоразпис, отговарящ на изискванията на закона. Поради изложеното от съда се иска процесният случай да бъде приет за маловажен и НП да бъде отменено.

В проведеното открито съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, представлява се от управителя П.У., и от адв. К., с пълномощно по делото. По същество се излагат идентични съображения с тези, изложени в депозираната жалба, за маловажност на нарушението.

Въззиваемата страна – КЗП Пловдив, редовно призована, представлява се от адв. К., с пълномощно по делото. Същата излага доводи, че нарушението не е маловажно, защото е налице голяма вариация в цената, включително не само на фризурата, но и на други услуги. По този начин се твърди да е нарушено правото на информация на потребителя. Поради изложеното моли обжалваното НП да бъде потвърдено.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното: 

Жалбата се явява процесуално допустима, доколкото е подадена в предвидения в чл. 59 ал.2 ЗАНН срок, от легитимирана страна, срещу акт, подлежащ на обжалване.

Разгледана по същество се явява ОСНОВАТЕЛНА, поради следните съображения:

От фактическа страна съдът установи следното:

На 16.08.2018 г. в 13:20 часа свидетелката П.Х., заемаща длъжността „*****“ при КЗП РД – Пловдив, извършила проверка на фризьорски салон Hair and beauty studio, находящ се в гр. Пловдив, бул. „България“ № 7, стопанисван от „Бюти 2007“ ЕООД, във връзка със спазване на разпоредбите на ЗЗП. Проверката била извършена в присъствието на управителката на дружеството – П.У.. В хода на извършената проверка се установило, че в ценоразписа за предоставяните услуги са посочени две цени: от – до. Свидетелката констатирала, че посочването на две цени за една и съща услуга е нарушение, поради което поканила представителя на дружеството за съставяне на АУАН. Проверката била обективирана в Констативен протокол № К-2654605/16.08.2018 г.

На 11.09.2018 г. в КЗП РД – Пловдив, свидетелката П.Х. съставила на Бюти 2007“ ЕООД АУАН № К-0047780, с което му вменила нарушение по чл. 27 ал.3 ЗЗП. След съставянето на акта, на същия ден, представителят на дружеството представил нов ценоразпис за предлаганите услуги.

Така описаната и възприета от съда фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на разпитания в хода на съдебното следствие свидетел П.Х., която описва извършената проверка и сторените при същата констатации. Съдът кредитира същите показания като логични, непротиворечиви и съответстващи на събраната по делото доказателствена съвкупност. Описаната и възприета фактическа обстановка се установява и от писмените доказателства по делото – Констативен протокол № К-2654605/16.08.2018 г., възражение № Ш-09-1383/11.09.2018 г. и АУАН № К-0047780/11.09.2018 г.

Относно приложението на процесуалните правила:

С оглед изложеното,  съдът  след запознаване с приложените по дело АУАН и НП намира, че съставеният АУАН и обжалваното НП отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, като материалната компетентност на административнонаказващия орган и актосъставителя следват от така представените Заповед № 289/ 22.04.2015 г. и Заповед № 564 ЛС/01.07.2016 г. на Председателя на Комисията за защита на потребителите. При съставянето на АУАН и при издаването на НП не са налице съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство по налагане на наказание санкция на жалбоподателя. АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл.42 и чл.43 от ЗАНН и не създава неяснота относно нарушението, която да ограничава право на защита на жалбоподателя и да ограничава правото му по чл.44 от ЗАНН в тридневен срок от съставяне на акта да направи и писмени възражения по него. Атакуваното НП съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН и в него не съществуват съществени пороци, водещи до накърняване правото на защита на жалбоподателя. Спазени са и сроковете по чл. 34  от ЗАНН.

От правна страна съдът намира следното:

На жалбоподателя е вменено нарушение по чл. 27 ал.3 ЗЗП, съгласно който означаването на различни цени за една и съща услуга в търговския обект е забранено.

В настоящия случай безспорно се установи, че във фризьорския салон, находящ се в гр. Пловдив, бул. „България“ № 7, жалбоподателят е предлагал услуги с вариращи цени, като е посочен минималният размер на дължимото възнаграждение за предоставяната услуга и неговият максимален размер. Доколкото се касае за две цени на една и съща услуга, то формално от обективна страна е осъществен съставът на нарушението по чл. 27 ал.3 ЗЗП.

По приложението на чл. 28, б. „а“ ЗАНН.

Съобразно разясненията, дадени с Тълкувателно решение № 1/ 2007г. на ОСНК на ВКС, съдът трябва в пълнота да изследва релевантните за изхода на спора факти, като това включва и преценка за наличието, респективно отсъствието на такива обстоятелства, дефиниращи случая като маловажен. Преценката на административнонаказващият орган за „маловажност“ се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол.

Съгласно чл. 93, т. 9 от НК "маловажен случай" е този, при който извършеното престъпление /в конкретния случай административно нарушение /, с оглед на липсата или незначителността на вредните последици, или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпление от съответния вид. Тази разпоредба е приложима и в процеса, развиващ се по реда на ЗАНН, съобразно изричната препращаща норма на чл. 11 ЗАНН.

В настоящия случай се касае за формално нарушение, от което не са произлезли каквото и да е било вредни последици. Констатираното нарушение е първо по ред за дружеството – жалбоподател и е отстранено в деня на съставяне на АУАН. В допълнение следва да се посочи, че самият вид предлага услуга се явява специфичен, доколкото може да се отнася до различен вид и дължина на косата, вид на прическа, вид маникюр и т.н. Решаващо в случая е това, че с деянието си, търговецът очевидно не е целял да заблуди потребителя, а тъкмо напротив - предприел е такъв подход в обявяване на цените, който освен до по - голяма конкурентоспособност, е целял да доведе като последица и възможността за съобразяване с индивидуалните потребности на клиента. Процесният случай разкрива по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с другите такива нарушения, и очевидно е маловажен случай на нарушение по чл. 27, ал. 3 от ЗЗП. Като не го е квалифицирал като такова, административнонаказващият орган е приложил неправилно материалния закон, тъй като са били налице всички предпоставки за прилагането на чл. 28 от ЗАНН /в този смисъл Решение № 1116 от 17.05.2018 г. по к. адм. н. д. № 3712 / 2017 г. на XXI състав на Административен съд – Пловдив; Решение № 811 от 17.05.2017 г. по н. д. № 631 / 2017 г. на XXVI състав на Административен съд – Пловдив; Решение № 322 от 07.02.2014 г. по н. д. № 3572 / 2013 г. на XIX състав на Административен съд – Пловдив/.

От всичко изложено следва, че несъмнено бе установено жалбоподателят да е извършил вмененото му административно нарушение, но доколкото същото се явява с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение на други нарушения от съответния вид, то е следвало от административнонаказващият орган да бъде приложена разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. Това обуславя порок на обжалваното НП и същото следва да бъде отменено като незаконосъобразно. Така мотивиран, Районният съд Пловдив

 

Р Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № К-0047780 от 16.10.2018 г. издадено от Директора на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора при Комисия за защита на потребителите /КЗП/, с което на Бюти 2007“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, ул. „Хан Аспарух“ № 107, на основание чл. 200 от Закона за защита на потребителите /ЗЗП/ му е наложено административно наказание – имуществена санкция в размер на 300 лева, за нарушение на чл. 27 ал.3 ЗЗП.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението от страните, че същото е изготвено и обявено, пред Административен съд Пловдив, на основанията, предвидени в НПК, и по реда на глава дванадесета от АПК.

                                              

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ:

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

ТС