Решение по дело №294/2023 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 17 май 2023 г. (в сила от 17 май 2023 г.)
Съдия: Огнян Методиев Евгениев
Дело: 20237140700294
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 6 април 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

339

                                  гр.Монтана, 17.05.2023 г.

 

Административен съд - Монтана, в открито заседание на четвърти май през две хиляди и двадесет и трета година в състав

 

Председател: Соня Камарашка

                                                                              Членове: Огнян Евгениев

                                                                                          Рени Цветанова

 

при секретар   Александрина Александрова                                и с участието

на прокурора  Анна Иванова                                     разгледа докладваното

от съдията      ОГНЯН ЕВГЕНИЕВ

КАНД №294/2023г. по описа на

Административен съд Монтана

 

Производството е по реда на чл.285, ал.1 от Закон за изпълнение на наказанието и задържането под стража (ЗИНЗС)

С Решение №58/08.02.2023г., постановено по адм.дело №467/2022г. на Административен съд Монтана е отхвърлил предявения иск от Г.В.В., ,изтърпяващ наказание „лишаване  от свобода“ в  Затвора –Ловеч, срещу Главна дирекция“Изпълнение на наказанията“ към Министерство на Правосъдието ,с правно основание на иска чл.284 и сл. във вр. с чл.3 от ЗИНЗС , за обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени  вреди от действия на органите по изпълнение на наказанията в Затвора -Плевен ,изразяващи се в блокиране на личната му партида в касата на Затвора, за периода:15.07.2019г.-26.06.2020г. ,когато не е можел да ползва сумите за задоволяване на личните си нужди и да ползва лавката в Затвора за услугите ,които предлага  ,в размер на 50 000лв.,ведно със законна лихва върху сумата ,считано от увреждането до окончателно изплащане на сумата. Недоволен от така постановеното решение, касатора в лично качество и чрез назначения му процесуален представител адвокат П. го обжалва и моли да бъде отменено. В съдебно заседание, касатора и назначения му процесуален представител адвокат П. поддържат жалбата си и молят да бъде отменено обжалваното решение, като поддържат, че неправилно първостепенният съд е приел, че не са налице основания да се уважи исковата претенция.

Ответната страна, в постъпил писмен отговор оспорва касационната жалба, а по същество на  спора не взима становища по делото.

Прокурора дава мотивирано заключение за неоснователност на жалбата и излага доводи, че обжалваното решение е правилно.

Настоящият състав на Административен съд - Монтана, след като обсъди събраните по делото доказателства и доводите в жалбата, намира за установено следното:

Жалба е процесуално допустима – подадена е в срок от надлежна страна, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА по следните съображения:

Настоящият съдебен състав намира, че обжалваното решение е правилно като краен резултат. Това е така, тъй като в хода на съдебното производство са събрани относимите за спора доказателства, които са обсъдени в мотивите на обжалваното решение, като първостепенният съд не е допуснал съществени нарушения на съдопроизводствените правила. Обратно на твърдението изложено в касационната жалба, първостепенният съд изрично е посочил в мотивите си, че не кредитира свидетелските показания на свидетеля С*** досежно конкретни факти и обстоятелства, които са посочени в обжалваното решение.

Решението е съответно на материалния закон. Съгласно разпоредбата на чл.3, ал.1 от ЗИНЗС, осъдените и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение, а съгласно ал.2  за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност. Първостепенният съд, обосновано е приел, че касатора не е подлаган на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение за периода в който в исковата претенция се претендира да е търпял такива. В мотивите си, след събиране на относимите за делото доказателства, първостепенният съд е отбелязал, че касатора е имал възможност и е направил разходи за лекарства (л.152,153 по делото), разходи за стоки от първа необходимост (л.104 по делото). От събраните по делото доказателства е установено, че касатора е бил в добро общо здравословно състояние през периода на исковата претенция. При обсъждането на събраните по делото доказателства, първостепенният съд стига до обоснован извод, че исковата претенция е неоснователна и недоказана.

Пълнотата изисква да се отбележи, че в случая в мотивите на първостепенният съд е направено смесване на производствата развиващи се по реда на ЗИНЗС и Закон за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) и са изведени изводи за липсата на основания на исковата претенция при разглеждането и по реда ЗОДОВ. Както правилно отбелязва, касатора в ОСЗ на 04.05.2023г., в случая производството пред първостепенният съд не се развива по реда на ЗОДОВ, а по специалният ред описан в ЗИНЗС, тоест изложените мотиви за приложението на основанията по ЗОДОВ са неотносими към разглежданото дело. Действително, както правилно отбелязва касатора, разпоредбата на чл.284, ал.5 от ЗИНЗС предвижда, че в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното, тоест в тежест на доказване на ответника е в хода на съдебното производство е да обори твърденията за вреди с неимуществен характер претърпени от лишения за свобода. С представените по делото доказателства, ответника е оборил твърдението на касатора, че през релевантния за исковата претенция период е претърпял неимуществени вреди, като това обстоятелство е посочено в мотивите на обжалваното решение. Действително с излагането на мотиви за приложението на ЗИНЗС и ЗОДОВ по отношение на воденото производство и произнасянето по исковата претенция, първостепенният съд излага вътрешно противоречиви мотиви, тъй като в двете съдебни производство тежестта на доказване е върху различни страни в процеса – върху ответника по реда на ЗИНЗС, върху ищеца по реда на ЗОДОВ. Както бе посочено по-горе, това обстоятелство се отчита от настоящата съдебна инстанция, но с отбелязване, че като краен резултат извода на първостепенният съд, че исковата претенция е неоснователна и недоказана. Действително от страна на ответника са налице неправомерни действия, но събраните по делото доказателства не установяват претендираните от касатора вреди, който да се присъдят по специалният ред предвиден в ЗИНЗС, тъй като липсват предпоставките да се приеме нарушението като такова по чл.3, ал.2 от ЗИНЗС. В тази връзка следва да се посочи, че представените от касатора писмени доказателства не установяват касационни основания,тъй като те са индиция само за това, че той е считал, че има действия на затворническата администрация, които е оспорвал в други призводства.

 Водим от горното и на основание чл.285, ал.1 от ЗИНЗС, настоящият състав на Административен съд Монтана

 

    Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №58/08.02.2023г., постановено по адм.дело №467/2022г. на Административен съд Монтана.

Решението е окончателно.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: