Решение по дело №10192/2023 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 26 юли 2023 г.
Съдия: Дианка Денева Дабкова
Дело: 20237060710192
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 юли 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 173

гр. Велико Търново, 26.07.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВЕЛИКО ТЪРНОВО, трети касационен състав, в открито съдебно заседание на четиринадесети юли две хиляди двадесет и трета година в състав:                

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:       ИВЕЛИНА ЯНЕВА

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:        ГЕОРГИ ЧЕМШИРОВ

                                                                                        ДИАНКА ДАБКОВА

                                                                                                                                            

при секретаря М.Н.и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛА КЪРЧЕВА

като разгледа докладваното от съдия Дабкова касационно АН дело № 10 192/2023г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производство по реда на Глава ХІІ от Административнопроцесуалния кодекс/АПК/, във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания/ЗАНН/.

На касационна проверка е подложено Решение № 252/16.05.2023г., постановено по АНД № 20224110200994/2022г., с което състав на Районен съд – Велико Търново е потвърдил като законосъобразно  НП № РД-05-17/07.07.2022 г., издадено от директор на Регионална здравна инспекция - Велико Търново, с което на „ДИНАР – 2020“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в град Елена, ул. „Стара планина“ №31А, представлявано от управителя С.П.С., за нарушение на чл.56, ал.1 от Закона за здравето (ЗЗдр.) на основание чл.218, ал.2, предл. трето от същия закон му е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева.

Така постановеното Решение е обжалвано в законния срок с касационна жалба от „ДИНАР – 2020“ ЕООД, представлявано от управителя С.П.С., чрез пълномощника *** Н. от ВТАК. В същата се навеждат доводи за неправилност на решението на РС поради нарушения на материалния закон и процесуалните правила, както и необоснованост. Според касатора неправилно районният съд е приел, че не е допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила при съставяне на АУАН и издаване на НП. Счита за нарушена разпоредбата на чл. 40, ал.2 и ал.3 от ЗАНН. Изложени са и оплаквания, че съдът неправилно е преценил доказателствата по делото и не е обсъдил доводите на защитата. Твърди, че обжалваният съдебен акт е постановен при неизяснена фактическа обстановка. Излага доводи за липса на извършено нарушение. По тези съображения касаторът моли съда да отмени Решението на РС и да отмени НП. Алтернативно, моли за отмяна на НП поради маловажност на нарушението.  В съдебно заседание чрез упълномощения адвокат поддържа касационната жалба по изложените в същата съображения. Претендира разноски.

Ответникът по касационната жалба – директорът на РЗИ – Велико Търново, чрез упълномощения адвокат заема становище за неоснователност на касационната жалба. Излага доводи за правилност на Решението на ВТРС и моли съда да го остави в сила. Претендира разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура – Велико Търново дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението на РС следва да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Оплакванията в жалбата ВТАС квалифицира като такива за неправилно приложение на закона и съществено нарушение на процесуални правила. Предвид това, АСВТ извърши проверка за наличие на касационни основания по чл.348, ал.1,т.1 и т.2 от НПК, във връзка с чл.348, ал.2 и ал.3 от НПК. Следва да се посочи, че от касатора е наведено оплакване за необоснованост на обжалваното решение на Великотърновския районен съд, но необосноваността не е конкретно касационно основание по смисъла на чл. 348, ал. 1 от НПК, за наличието на което по силата на чл. 63в от ЗАНН, настоящата инстанция да дължи произнасяне - единствено законоустановените такива са противоречие с материалния закон, съществено нарушение на процесуалните норми, наложеното наказание е явно несправедливо. Следователно, в настоящото производство не могат да бъдат правени нови фактически установявания, съгласно чл. 220 от АПК, респ. решението на въззивния съд да бъде отменено поради необоснованост. 

Съдът в качеството на касационна инстанция, на основание чл.218,ал.2 от АПК, служебно провери валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон. Като прецени оплакванията в жалбата във връзка с доказателствата по делото, съобрази доводите на страните, съдържанието и реквизитите на  контролирания съдебен акт, съдът приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок от надлежна страна, участвала в производството пред РС, за която решението е неблагоприятно, против съдебен акт, подлежащ на касация, пред местно компетентния съд, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА поради следното:

По фактите РС установил, че на 21.03.2022 г., по повод постъпил сигнал с вх. № 96-00-21/01.03.2022 г. в РЗИ - Велико Търново, е извършена проверка от инспектори при РЗИ - Велико Търново и служители от РУ – Велико Търново с начален час 17:53 ч. в Снек-бар „Колата“, находящ се в гр. Велико Търново, ул. „Христо Донев“ №1, стопанисван от „ДИНАР - 2020" ЕООД, ЕИК *********, при която било установено, че заведението е с капацитет 80 места, разпределени в две зали, като в залата за консумация, представляваща закрито обществено място по смисъла на § 1а, буква г) от ДР на ЗЗдр. на две от общо деветте маси имало поставени пепелници. Към момента на проверката проверяващите констатирали, че на една от масите в закритата част на обекта лицето С.Г.А. пушило тютюнева цигара марка „Rothmans“ 80mm, тъмно син. На 18.04.2022 г. срещу „ДИНАР – 2020“ ЕООД е съставен е АУАН №АН-01-26/18.04.2022г. в присъствието на свидетелите Е.Л.Г. и Д.М.Д.. АУАН е връчен на представляващ дружеството на дата 18.04.2022г.  В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН не били постъпили възражения срещу АУАН. Въз основа на този АУАН, от директора на РЗИ - Велико Търново е съставено НП № РД-05-17/07.07.2022 г., с което на „ДИНАР – 2020“ ЕООД за  нарушение на чл. 56, ал. 1 от ЗЗдр. и на основание чл. 218, ал. 2, предл. трето от ЗЗдр. е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева. НП е връчено на 14.07.2022г. и е обжалвано пред РС в законоустановения срок.

 За да потвърди НП въззивният съд е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и отговарят на изискванията на чл.42 и чл. 57 от ЗАНН. ВТРС е намерил, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да са ограничили правото на защита на касатора и да са самостоятелно основание за отмяна на НП. Прието е, че при съставяне на АУАН са спазени разпоредбите на ЗАНН. Изложени са мотиви за правилно приложена процедура по чл. 40, ал. 3 от ЗАНН. Съдът е приел, че от събраните писмен и гласни доказателства безспорно се установява визираното в НП нарушение по ЗЗдр. Посочил е, че деянието правилно е квалифицирано като административно нарушение по чл.56, ал. 1 от ЗЗдр. и за което е наложено предвидената в чл.218, ал.2, предл трето от с.з санкция в минимален размер. С тези мотиви ВТРС е потвърдил обжалваното пред него НП.    

Касационната инстанция след проверка на акта и проведено съвещание прие, че изтъкнатите от РС фактически констатации са верни, а правните му изводи следва да бъдат подкрепени. Поради това, на основание чл.221, ал.2 от АПК препраща към мотивите на съдебното решение на ВТРС.

Решаващият състав на РС е формирал изводите си въз основа на изцяло изяснената от него фактическа обстановка, след като е обсъдил всички обстоятелства по делото, установяващи се от събраните писмени и гласни доказателствени средства, както и след обсъждане на наведените от страните доводи и възражения. Районният съд не е нарушил процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства и е попълнил делото с такива, установяващи наведените като спорни в производството пред него факти. Констатациите на РС съответстват на доказателствата по делото – писмени и гласни, събрани по предвидения процесуален ред. РС е интерпретирал правилно показанията на свидетелите, които са непротиворечиви, кореспондират с писмените доказателства по делото и на които не са противопоставени други доказателствени средства. При постановяване на обжалваното решение правилно е приложен материалният закон.

Касационната инстанция намира АУАН и НП за издадени от компетентен орган, в изискуемата от закона форма и отговарят на изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. И в двата документа са посочени дата и място на нарушението, подробно са описани самото нарушение, обстоятелствата, при които е извършено и доказателствата, които го потвърждават. Неоснователни са наведените в касационната жалба оплаквания за допуснати съществени нарушения в административнонаказателното производство, които да водят до незаконосъобразност на НП. Налице е редовна процедура по съставяне и връчване на АУАН в хипотезата на чл. 40, ал. 3 от ЗАНН, както правилно е приел въззивният съд. Разпоредбата на чл.40, ал.1 от ЗАНН съдържа правила, уреждащи съставянето на актовете за установяване на административните нарушения, като основен принцип е актът да се издава в присъствието на нарушителя. За да се преодолее евентуалната необективност при установяването на обективните признаци от състава на съответното нарушение, актът следва да бъде подписан и от свидетели, присъствали при извършването на нарушението или на такива, които са присъствали в момента на установяването му, с което се гарантира истинността на фактическите констатации, посочени в обстоятелствената част на АУАН. Законодателят изрично е допуснал изключение от тези правила, като дава възможност актът да бъде съставен в отсъствието на нарушителя в два случая - когато той е известен, но не може да се намери или когато е поканен за съставянето на акта и не се яви. А според чл. 40, ал. 3 от ЗАНН при липса на свидетели, присъствали при извършването или установяването на нарушението, или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него. В процесния случай, АУАН е съставен на 18.04.2022г., в присъствието на лице с надлежна представителна власт по отношение на юридическото лице, съгласно пълномощно от 14.04.2022г. и след отправена покана изх. № 96-00-21-4 от 28.03.2022г. за съставяне на акта. Актосъставителят е лице, присъствало при установяване на нарушението, а посочените в АУАН две лица в качеството на свидетели, макар да не са такива, при извършването или установяването на нарушението, са тези други двама свидетели, за които  е допустимо да бъдат такива при съставяне на АУАН в хипотезата на чл. 40, ал. 3 от ЗАНН. АУАН е предявен и връчен на 18.04.2022г. срещу подпис на пълномощника на „ДИНАР – 2020“ ЕООД, съгласно изрично отбелязване в акта. Следователно не е налице твърдяното от касатора процесуално нарушение във връзка със съставяне и връчване на АУАН. Поради това, съдът намира, че не са нарушени правата на санкционираното дружество в хода на провеждане на производството, още по-малко е била препятствана възможността да реализира правото си на защита в пълен обем.

Събраните по делото писмени доказателства и изслушаните пред РС свидетелски показания безспорно установяват осъществен състав на вмененото административно нарушение по действащата нормативна уредба. В обжалваното решение е направен цялостен анализ на събраните гласни и писмени доказателства и съдът е изложил мотиви в достатъчен обем, от които е видно, че фактическата обстановка, описана в АУАН и НП, е достоверна. Отговорността на дружеството - касатор е ангажирана за нарушение на разпоредбата на чл. 56, ал.1 от ЗЗдр., забраняваща тютюнопушенето в закритите обществени места. Според легалната дефиниция в § 1а, буква „г“ от ДР на ЗЗдр. „обществено място“ са всички места, които са обществено достъпни и/или предназначени за обществено ползване, без оглед на собствеността или правото на достъп, включително и места за настаняване, заведения за хранене и развлечения, заведения за хранене, прилежащи към туристически хижи по смисъла на чл. 3, ал. 2, т. 1, 2 и 3 от Закона за туризма. От безпротиворечивите показания на изслушаните пред районния съд множество свидетели, измежду които и св.Ц.- Е., св. Н.и св. П., присъствали при установяване на нарушението и преки очевидци, се установява, че на 21.03.2023 г. в процесното заведение, клиент - св. С.А., е пушил тютюневи изделия в търговската му зала/залата за консумация на място, представляващо закрито обществено място, в разрез с чл. 56, ал.1 от ЗЗдр, което обстоятелство се потвърждава и при разпита на самото лице. Свидетелските показания съответстват на приобщените по делото писмени доказателства. Описаното в НП изпълнително деяние е съставомерно и съответства както на посочената като нарушена разпоредба, така и на приложената санкционна норма.Наложената имуществена санкция е в минимален размер и не са налице основания за изменението й, а нарушението е типично за вида си и не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

Ето защо, след като не са налице заявените с жалбата касационни основания за отмяна на решението на районния съд, настоящия състав намира, че същото следва да бъде оставено в сила.   

При този изход на делото и на основание  чл. 63д, ал. 2 от ЗАНН вр. чл. 143, ал. 1 от АПК искането на ответника по касация за присъждане на разноски по делото се явява основателно и следва да се уважи. Съдът намира, че следва да осъди касатора да заплати на РЗИ – Велико Търново направените по делото разноски в размера, в който са поискани и представляващи заплатено адвокатско възнаграждение, което съгласно  представения по делото договор за правна защита и съдействие от 07.07.2023г. са в размер на 600 лева. Не е направено възражение за прекомерност на претендираното адвокатско възнаграждение.  

Мотивиран така, на основание чл. 221, ал. 2, предложение първо от АПК, във вр. с чл. 63в от ЗАНН, настоящият касационен състав на съда

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 252/16.05.2023г., постановено по АНД № 20224110200994/2022г. по описа на Районен съд – Велико Търново.

ОСЪЖДА „ДИНАР – 2020“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление в град Елена, ул. „Стара планина“ №31А, представлявано от управителя С.П.С., да заплати на РЗИ – Велико Търново, разноски по делото в размер на 600,00 (шестстотин) лева.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                                                                                                           

 

 

                                                                                 ЧЛЕНОВЕ: