Решение по дело №977/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3166
Дата: 2 май 2019 г. (в сила от 2 май 2019 г.)
Съдия: Таня Калоянова Орешарова
Дело: 20191100500977
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. София,  02.05.2019 год.

 

В   ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, IV-Г състав, в публично заседание на втори април две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:    ТАНЯ ОРЕШАРОВА

 ЧЛЕНОВЕ:              СИЛВАНА ГЪЛЪБОВА

 МЛ. СЪДИЯ            СВЕТЛАНА АТАНАСОВА

 

при секретаря ПАВЛИНКА СЛАВОВА, като разгледа докладваното от съдия ОРЕШАРОВА гражданско дело № 977 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 258 – 273 ГПК.

С Решение № 551456 от 03.12.2018 г., постановено по гр. д. № 40832/2018год., Софийският районен съд, 128-ми състав, ответникът „Г. Ф.“, представляван от Изпълнителните директори Б.М.и С.С., с адрес: гр. София, ул. „*******, е осъден на основание чл. 557, ал. 1, т. 2, б. „а“ КЗ да заплати на Ц.Б.Г., ЕГН **********, сумата от 2 103.00 лв., представляваща стойността на имуществената щета по собствения му лек автомобил „Фолксваген Голф“ с рег. № *******, претърпяна от ПТП на 24.05.2017г., ведно със законната лихва от подаване на исковата молба – 21.06.2018 г. до окончателното плащане на дължимото, като отхвърля иска за разликата до пълния му претендиран размер от 3 000лв. Осъжда „Г.Ф.“ да заплати на Ц.Г. сумата от 178,17лв., представляваща обезщетение за забава за периода от 21.08.2017г. до 21.06.2018г., отхвърляйки иска за разликата до пълния му претендиран размер от  254.48лв. С решението „Г.Ф.“ е осъден да заплати на Ц.Г. и сумата от 108,64 лв., представляващи направени от ищеца деловодни разноски, съобразно уважената част от исковете, сумата от 390лв., представляваща възнаграждение на основание чл. 38, ал. 1, т. 2 от ЗА – за процесуално представителство, както и на основание чл. 78, ал. 6 ГПК държавна такса върху уважените размери на предявените искове в размер на 119.10 лв., както и 5.00 лв. за служебно издаване на изпълнителен лист. С решението ищецът от своя страна е осъден да заплати на ответника сумата от 134,60 лв., представляваща направени от последния разноски по делото, съобразно отхвърлената част от исковете.

Срещу така постановеното първоинстанционно решение, в отхвърлителните части е подадена въззивна жалба от страна на ищеца – Ц.Б.Г., в която са развити съображения за неправилност, незаконосъобразност и необоснованост на постановения съдебен акт. Жалбоподателят поддържа, че уваженият от иска размер не съответства на реално претърпените от него имуществени вреди. Твърди се, че дължимото обезщетение следва да бъде определено в размер на  действително претърпените вреди към датата на настъпване на застрахователното събитие. Излагат се доводи за противоречие на първоинстанционното решение с трайната съдебна практика по сходни казуси. Смята, че присъденото обезщетение е неправилно определено от първоинстанционния съд и че то следва да бъде определено по средна пазарна стойност, което според заключението на вещото лице по назначената и приета по делото САТЕ в конкретния случай е 3 162.00 лв. Моли съдът да отмени първоинстанционното решение в обжалваните отхвърлителни части и да постанови друго такова, с което да уважи предявените искове за причинените имуществени вреди до пълния предявен размер от 3 000. 00 лв., както и иска за обезщетението за забава до пълния предявен размер от 254. 48 лв. ведно със законната лихва от датата на завеждане на иска. Претендира разноски по делото. В съдебно заседание пред въззивния съд процесуалният представител на ищеца адв. М. моли съдът да се постанови решение, с което да се уважи предявеният иск в пълен размер и претендира разноски.

В срока по чл. 263, ал. 1 ГПК въззиваемата страна „Г.Ф.“ е подала отговор на въззивната жалба, в който са развити съображения за законосъобразност и обоснованост на първоинстанционния съдебен акт,  постановен при спазване на материалния и процесуалния закон. Твърди, че съдът правилно е кредитирал заключението на вещото лице, според което размерът на обезщетението следва да се определи по метода, описан в Приложение № 2 към чл. 15, ал. 4 от Наредба № 24 от 08.03.2006г. Моли съдът да остави въззивната жалба без уважение и да потвърди първоинстанционното решение. Претендира юрисконсултско възнаграждение. В съдебно заседание  пред въззивния съд процесуалният представител на ответника юрк. Янев моли съдът да потвърди първоинстанционното съдебно решение. Претендира разноски.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и доказателствени средства поотделно и в тяхната съвкупност, по свое убеждение и съобразно чл. 12 от ГПК във връзка с наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт и съображения на въззиваемата страна, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

            За да постанови  решението си първоинстанционният съд е приел, че страните не спорят и от събраните по делото доказателства се установява, че на 24.05.2017г. в гр. София, бул. „Ген. Данаил Николаев“ е реализирано ПТП с участието на лек автомобил „Фолксваген Голф“, с рег. № ******* и лек автомобил „Фолксваген Пасат“, с рег. № *******, като последният няма валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност“. ПТП е било предизвикано от водача на лек автомобил „Фолксваген Пасат“. За ПТП е съставен АУАН за нарушение по чл. 20, ал. от ЗДвП на виновния водач, въз основа на което е издадено и Наказателно постановление, което е връчено и е влязло в сила. Във връзка с настъпилите щети по лек автомобил „Фолксваген Голф“, ищецът е подал пред ответното дружество Уведомление за имуществени вреди № 24-00-321/25.05.2017г., по което е образувана щета № 110418/25.05.2017г. Налице е отказ за изплащане на щетата от страна на „Г.Ф.“, поради непредставяне на влязло в сила НП по отношение на виновния водач. На 27.06.2016г. ответното дружество е поканило ищеца да предяви нова претенция за изплащане на щета, поради обстоятелството, че при него са постъпили необходимите документи, установяващи вината за процесното ПТП. Назначената САТЕ установява механизма, вредите и причинно-следствената връзка между тях във връзка с процесното ПТП. Вещото лице в своето заключение е определило действителната стойност на претърпените имуществени вреди от ищеца по два различни метода, а именно този на остатъчната стойност – в размер на 2 103.00 лв. и според метода на пазарните аналози – в размер на 3 162.00 лв.  Според САТЕ размерът на щетите на увредения автомобил, определен, съобразно Наредба № 24 от 08.03.2006г. и Методиката към нея е в размер на 4 109.54 лв. В случая размерът на щетите надвишава 80% от изчислената стойност на автомобила, поради което щетата се определя като „тотална“ по смисъла на 390 КЗ. Първоинстанционният съд е приел, че стойността за дължимото обезщетения за нанесените вреди към датата на ПТП по Метода на остатъчната стойност, предвиден в Приложение № 2 към чл. 15, ал. 4 на Наредба № 24 от 08.03.2006г., съгласно експертното заключение по САТЕ е 2 103.00 лв.  С оглед на това, първоинстанционният съд е счел за частично основателна претенцията на ищеца, като я уважава до гореспоменатия размер от 2 103.00 лв. и я отхвърля за горницата до 3 000.00 лв.

Първоинстанционното решение в уважените части не е обжалвано и е влязло в сила.

Съгласно чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Първоинстанционното решение е валидно и допустимо в обжалваната част. Същото обаче по същество е частично неправилно.

Страните в настоящото производство не спорят, а и от събраните по делото писмени доказателства се установява настъпването на ПТП на 24.05.2017г. с участието на двата леки автомобила, че виновен за процесното ПТП е водачът на „Фолксваген Пасат“, който не е имал валидно сключена отговорност „Гражданска отговорност“ към момента на ПТП. За установяване на механизма на ПТП са събрани доказателства чрез допуснатата САТЕ, в която се установяват и вредите, както и причинно-следствената връзка между тях. Спорният въпрос по същество във въззивното производство е свързано единствено с размера на дължимото обезщетение.

Съгласно чл. 386, ал. 1 КЗ застрахователят е длъжен да плати застрахователно обезщетените, което не може да надхвърля застрахователната сума. А съгласно чл. 558, ал. 1 от КЗ размерът на обезщетението, изплащано от Г.Ф., не може да надхвърля размера на минималната застрахователна сума по задължителните застраховки, определени за годината, в която е настъпило ПТП. Лихвите за забава на Гаранционния фонд се определят по реда на чл. 497 КЗ. По отношение на застрахователното обезщетение по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, чл. 558, ал. 2 от КЗ препраща и към чл. 499, ал. 2 КЗ, според който при вреди на имущество обезщетението не може да надхвърля действителната стойност на причинената вреда. Разпоредбата от своя страна препраща към чл. 504 КЗ, с наредба към която е приета Методика към Наредба № 49 от 16.10.2014г. Последната отменя Наредба № 24 от 08.03.2006г. с изключение на чл. 15, ал. 4 и Приложения 1-6 към нея. В този смисъл Методиката за уреждане на претенции за обезщетение за вреди, приета от КФН представлява Приложение № 1 към чл. 15, ал. 4 на Наредба № 24 от 08.03.2006г. В чл. 4 от Методиката е предвидено, че същата следва да се прилага само като минимална долна граница в случаите, когато не са представени надлежни доказателства /фактури/ за извършен ремонт в сервиз и за случаите, когато обезщетението се определя от експертна оценка. Т.е. в останалите случаи остойностяването на вредата не е задължително.

При съдебно предявена претенция за заплащане на застрахователно обезщетение съдът следва да определи застрахователното обезщетение по действителната стойност на вредата към момента на настъпване на застрахователното събитие – чл. 386, ал.2 от КЗ, т.е. стойността, срещу която вместо застрахованото имущество може да се купи друго със същото качество, съответно стойността, необходима за възстановяване на имуществото в същия вид, в това число всички присъщи разходи за доставка, строителство, монтаж и други.

 По оплакването на въззивника във въззивната жалба, според което при изчисляване стойността на щетите приложение не следва да намери методиката за изчисление, посочена в Наредба № 24/08.03.2006 г., тъй като последната представлява единствено указание за изчисляване на размера на щетите на МПС в случаите, когато обезщетението се определя от застрахователя, на когото не са представи фактури за извършен ремонт в сервиз, същото се явява основателно. В настоящия случай  обезщетението при съдебно предявена претенция следва да бъде определено по действителната стойност на вредата към момента на настъпване на застрахователното събитие, като в случая няма спор и че е налице тотална щета, и като се съобрази и действащата съдебна практика в аналогични случаи и се вземе в предвид стойността на процесното МПС „Фолксваген Голф“ по средната пазарна цена към датата на настъпване на  ПТП,  доколкото по такива цени ще може да се купи вещ от същия вид и качество като увредената/ от 3162лв. съгласно САТЕ/, но без да се прилага коефициент за овехтяване на увредените части и по метода на остатъчната стойност, както е приел неправилно първоинстанционният съд и съгласно цитираната методика и по втория вариант от заключението на САТЕ/2103лв./,  но след като се приспадне стойността на запазените части от 25 %, определени съгласно чл.162 ГПК и обезщетението възлиза на сумата от 2371,50лв. До този размер предявения главен иск е основателен и следва да се уважи, а в останалата част претенцията до пълния претендиран размер по исковата молба от 3000лв. като неоснователна следва да се отхвърли.

При този размер на обезщетението, което се дължи от общо 2371,50лв. и при основателност на претенцията за заплащане на обезщетение за забава върху главницата за периода 21.08.2017год. до 21.06.2018год. след като от 21.08.2017год. е постановен отказ от ГФ за заплащане на обезщетението и до завеждане на исковата молба, с оглед на чл.558, ал.1 вр. с чл.497 КЗ се дължи лихва за забава и която е в размер на 200,87лв. и от която е уважен за 178,17лв. основателна е претенцията за разликата от 22,70лв., а в останалата част до пълния претендиран размер по исковата молба претенцията е неоснователна.

    При този изход на делото при направена претенция за присъждане на разноски и от двете страни, на ищеца се дължат разноски от направените от 155лв. за експертиза и удостоверение  с оглед на уважената част от исковете  разноски за сума от 122,53лв. или още 13,89лв., както и се дължи адвокатско възнаграждение по чл.38, ал.2 ГПК в посочения в първоинстанционното решение размер от 390лв. С оглед на отхвърлителната част от исковете на ответника при направени разноски за експертиза от 150лв. и 100лв. за юрисконсултско възнаграждение, определено с оглед на чл.78, ал.8 ГПК, вр. с чл.25, ал.1 от НЗПП се дължат разноски от 52,37лв.  и следва да заплати  допълнително държавна такса с оглед на чл.78, ал.6 ГПК и след като ищецът е бил  освободен от внасяне на държавна такса по делото от общо149,86лв./ и за издаване изпълнителен лист/ или още 25,76лв. по сметка на СРС.

    По разноските за въззивна инстанция се дължат разноски на въззиваемата страна от направените разноски от 25лв.-за държавна такса и за адвокатско възнаграждение по чл.38, ал.2 ЗА от 100лв., определено от съда, разноски от 7,50лв. и 30лв. адвокатско възнаграждение с оглед на уважената част от исковете/ за 291,20лв./ и материалния интерес с оглед на подадената въззивна жалба/ за 973,31лв./, както и на ответника се дължат разноски от 100лв.-за юрисконсултско възнаграждение с оглед на отхвърлената част и в размер на 70лв.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение №551456 от 03.12.2018г., постановено по гр.д.№ 40832/2018год. на  Софийския районен съд, 128-ми състав, в частта, с която  са отхвърлени  исковете предявени от Ц.Б.Г. срещу Г.Ф.  за разликата над сумата от 2103лв до сумата от 2371,50лв. представляваща стойността на имуществената щета по лек автомобил „Фолксваген Голф“ с рег. № *******, претърпяна от ПТП на 24.05.2017г, както и за разликата над сумата от 178,17лв. до 200,87лв., представляваща обезщетение за забава за периода от 21.08.2017г. до 21.06.2018г., както и в частта, в която е осъден Ц.Б.Г. да заплати разноски за първоинстанционното производство  над 52,37лв., и вместо него постановява:

ОСЪЖДА Г.Ф., с ЕИК *******, с адрес: *** да заплати на Ц.Б.Г., с ЕГН **********   сумата от още 268,50лв., представляваща разликата над 2103лв. до 2371,50лв., представляваща стойността на имуществената щета по лек автомобил „Фолксваген Голф“ с рег. № *******, претърпяна от ПТП на 24.05.2017г., ведно със законната лихва върху тази сума от подаване на исковата молба – 21.06.2018 г. до окончателното плащане, както и сумата от още  22,70лв., представляваща разликата над 178,17лв. до 200,87лв.- представляваща обезщетение за забава за периода 21.08.2017год. до 21.06.2018год.

ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата обжалвана отхвърлителна част.

Решението в осъдителните части не е обжалвано и е влязло в сила.

ОСЪЖДА Г.Ф., с ЕИК ******* да заплати по сметка на СРС на основание чл.78, ал.6 ГПК сумата от още 25,76лв-държавна такса или общо държавна такса от 149,86лв.

ОСЪЖДА Г.Ф., ЕИК ******* да заплати на Ц.Б.Г., с ЕГН **********, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК сумата от 7,50лв.-разноски за държавна такса за въззивното производство, както и сумата от още  13,89лв,-разноски за първоинстанционното производство, както и да заплати на адвокат   М. Б. М.,  с  ЕГН ********** сумата от 30лв.-адвокатско възнаграждение за въззивна инстанция, съгласно чл. 38, ал. 2 ЗА.

ОСЪЖДА Ц.Б.Г., с ЕГН **********   да заплати на Г.Ф. с ЕИК ******* сумата от 70лв.-разноски за въззивна инстанция.

Настоящото решението е окончателно.

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                         2.