Присъда по дело №745/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 60
Дата: 27 юли 2017 г. (в сила от 12 август 2017 г.)
Съдия: Красимир Георгиев Гайдаров
Дело: 20173100200745
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 26 юни 2017 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

 

 Номер    60/27.7.2017г.                  гр.Варна

 

В  И М Е Т О   Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,                            Наказателно отделение

На двадесет и седми юли                   две хиляди и седемнадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:  К. ГАЙДАРОВ

            СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: И.Д.

        В.И.

Секретар Д. ВЪЛЧЕВА

Прокурор Стоян Загоров

като разгледа докладваното от съдия Гайдаров

НОХД № 745 по описа за 2017   г.

 

П Р И С Ъ Д И :

ПРИЗНАВА подсъдимия В.Г.Г. - роден на ***г***, български гражданин, с основно образование, неженен, работи, неосъждан, ЕГН **********

ЗА ВИНОВЕН  В ТОВА, ЧЕ:

На 24.06.2015г. в гр. Варна, на кръстовището на бул. „Трети март" и бул. „Януш Хунияди", в посока ж.к. „Владислав Варненчик" при управление на МПС - лек автомобил марка „Ситроен" модел „Ксара" с per. № В 89 73 ВА, нарушил правилата за движение по пътищата - чл. 20, ал.2 от ЗДвП, като по непредпазливост е причинил смъртта на движещия се пред него от дясно на ляво пешеходец - Лазар В. Йорданов на 77 години, поради което и на основание чл. 343, ал.1, б. „в", вр. чл. 342, ал.1 от НК и чл.54 вр. чл.58а, ал.1 от НК му определя наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА, което на основание чл.66, ал.1 от НК  ОТЛАГА  с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

 

На основание чл.343 Г от НК вр.чл.37, ал.1, т.7 от НК НАЛАГА на подсъдимия наказание ЛИШАВАНЕ ОТ ПРАВО ДА УПРАВЛЯВА МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА.

 

На осн. чл.189, ал.3 от НПК ОСЪЖДА подс. Г. да заплати направените по делото разноски  в размер на 846.76 лева в полза на държавния бюджет по сметка на ОД-МВР-Варна.

 

Присъдата може да се обжалва или протестира пред Апелативен съд гр. Варна в 15-дневен срок от днес.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ:   

Съдържание на мотивите

 

             МОТИВИ КЪМ ПРИСЪДА №60  ПО НОХД №745, ПО ОПИСА НА ВАРНЕНСКИЯ ОКРЪЖЕН СЪД – НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ ПОСТАНОВЕНА НА  27.07.2017 ГОДИНА.

 

  На 23.06.2017г. Варненския окръжен прокурор е внесъл във ВОС обвинителен акт срещу:

  В.Г.Г. - ЕГН **********

за престъпление по чл. 343, ал.1, б. „в", вр. чл. 342, ал.1 от НК.

              По време на съдебното производство, по искане на подсъдимия и неговият защитник, съда е одобрил искането им за провеждане на съкратено съдебно следствие при условията на чл.371 т.2 от НПК, след изразеното съгласие от страна на прокурора и  частния обвинител  и е определил, че при постановяване на присъдата няма да се събират други доказателства.

              В съдебно заседание прокурора поддържа предявеното обвинение. Счита престъплението за безспорно доказано от обективна и субективна страна. Предлага наказание около средният размер условно с три годишен изпитателен срок и лишаване от право да управлява МПС за срок около една година.

              Повереника на частния обвинител адв. Д. ***, поддържа обвинението и се присъединява към искането на държавното обвинение.

              Защитата на подсъдимия пледира за налагане на наказание към минимума предвиден в закона което да бъде редуцирано съобразно разпоредбата на чл.58 а от НК.

               В последната си дума подсъдимия изразява съжаление за стореното и е готов да носи последствията от деянието си.

               Спор по фактическата обстановка, няма тъй като делото е разгледано при условието на съкратено съдебно следствие на основание чл.371 т.2 от НК и е такава каквато е описана в обвинителния акт, а именно:

   Подсъдимия В.Г. притежавал в съсобственост с жената с която живеел на съпружески начала -  св. В.В., лек автомобил. Ситроен „Ксара" с per. ****.

   На 24.06.2015г. около 10.00 часа двамата решили да отидат в жк. „Вл. Варненчик" гр. Варна по работа. Потеглили с посочения по - горе автомобил от домът им в кв. „Възраждане" към жк. „Вл. Варненчик", гр. Варна. Подсъдимия Г. управлява автомобила, а св. В.сeдяла на предната дясна седалка. Малко след потеглянето те се включили в движението по бул. „Трети март" в посока жк. „Вл. Варненчик".

   След няколко минути приближили кръстовището на бул. „Трети март" и бул. „Януш Хунияди". В района на кръстовището пътната настилка била от едрозърнест асфалт без неравности и суха. Пътното платно за движение в двете посоки било разделено от мантинела. В посоката в която се е движил  Г. имало обособени три ленти за движение и тротоар. Крайната дясна и средната лента били за движение направо, а крайната лява лента за завой в ляво. Движението в самото кръстовище било регулирано със светофар, като имало пътни знаци и пешеходни пътеки.

    Г. се движел в средната лента, тъй като крайната дясна лента била затворена за ремонт, където са били поставени ограничителни табели С4. В същата посока в лентата затворена за движение в близост до пешеходната пътека имало спрян неустановен по делото автомобил.

Приближавайки кръстовището  Г. управлявал автомобила си със скорост от около 33.48 км/ч. В този момент светофарната уредба на кръстовището била със зелен сигнал, който му позволявал  да премине и червен сигнал за пресичащите бул. „Трети март".

Когато автомобила приближил кръстовището, пострадалия Л.Й. предприел пресичане на бул. „Трети март", въпреки че за него светел червен светофар, който забранявал пресичането на пътя от пешеходци. Г. имал възможност да възприеме появата на Й.върху пътното платно, когато последния е бил на около 2,05 м. навътре в платното за движение. В момента в който пострадалия представлявал опасност за движенето автомобила на подсъдимия Г. се е намирал на около 32,53м. от мястото на удара.

Въпреки възникналата опасност за движение,   автомобила  и пострадалия Л.Й. продължили движението си. Няколко метра преди пешеходната пътека, по която се движел Й.,  Г. предприел маневра за спиране, но въпреки това с предната си част на автомобила ударил отляво пострадалия Й.. В следствие на удара Й.първоначално се прехвърлил върху предния капак на автомобила, ударил главата си в долни ляв ръб на предното стъкло на автомобила, след което паднал на земята.

Подсъдимия веднага спрял автомобила си. Слязъл от него и отишъл до пострадалия, като започнал да отбива движението за да не бъде ударен и от друг автомобил. След като разбрал, че вече има подаден сигнал на тел. 112 обв. Г. останал до пострадалия. Няколко минути по - късно пристигнал автомобил на спешна помощ и с помощта на подсъдимия Г., пострадалия Й.бил качен в линейката и откаран в МБАЛ „Св. Анна" гр. Варна за лечение.Въпреки оказаната квалифицирана медицинска помощ Й.починал на 25.08.2015г.

От заключението на съдебно медицинската експертиза - аутопсия №187/2015г. е видно, че в следствие на ПТП, Л.Й. е получил тежка черепно -мозъчна травма - тежка контузия на мозъка в областта на десните голямо и малкомозъчни полукълба, дясно мозъчно краче, субарахноидални кръвоизливи, счупване на кръстеца, счупване на лявата тазобедрена ямка.

Причина за смъртта на Л.В. Й.е двустранната абцедираща гнойна бронхопневмония, развила се в причинно - следствена връзка с продължителното залежаване в резултат на черепномозъчната травма, травма в областта на таза.

Описаните травматични увреждания са резултат от удар с или върху твърди, тъпи предмети реализирани в посока от ляво надясно,  с последващо прехвърляне през капака на лекия автомобил, падане и удар с подлежащата настилка.

Между травматичните увреждания и настъпилия смъртен изход е налице пряка причинно - следствена връзка.

Проведеното лечение в МБАЛ „Св. Анна" АД гр. Варна е било правилно.

От заключението на химическите експертизи за определяне на концентрацията на алкохол или други упойващи вещества № 912/25.06.2015г. и № 909/ 25.06.2015г. е видно, че няма наличие на алкохол в кръвта на пострадалия Л.Й. и подсъдимия В.Г..

От заключението на авто - техническите експертизи е видно, че непосредствено преди ПТП-е автомобила управляван от  В.Г. се е движел със скорост около 33.48 км/ч. В момента на навлизане на пострадалия Й.в дясната пътна лента автомобила управляван от подсъдимия е бил на разстояние около 53,92 м. При наличие на паркиран в дясната лента автомобил в момента на откриване на видимост на  В.Г. към пешеходеца Л.Й. отстоянието на автомобила от мястото на удара е било около 32,53м., а пешеходеца се е намирал на около 2,05 м. от десния край на пътното платно. Мястото на удара по ширината на пътното платно е на 5,16м. от десния край на пътното платно, като пострадалия Й.е предприел пресичане на пътното платно на пешеходна пътека, но при червен сигнал на светофара. Ударът на пешеходеца е станал преди началото на ефективното спиране на автомобила /появата на спирачни следи/.

Налице е независимо съпричиняване от страна на пострадалия Л.Й., тъй като същия е предприел пресичане на пътното платно при забранителен сигнал на светофара.

Дължината на опасната зона за спиране на автомобила при определената му скорост 33,48 км/ч е 20,49 м. При установеното отстояние на автомобила от около 32.53 м. в момента на възприемане на пострадалия Л.Й., същият не се е намирал в опасната зона за спиране на автомобила управляван от подсъдимия В.Г. и той е имал техническа възможност да избегне удара чрез спиране.

Подсъдимия В.Г. е бил длъжен да намали скоростта и при необходимост да спре, когато възникне опасност за движението. В случая появата на пострадалия Л.Й. на пешеходната пътека се явява опасност за движението въпреки, че самото пресичане е било също в нарушение на правилата за движение.

С така описаното  деяние В.Г.Г. е  осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 343, ал.1, б. „в", вр. чл. 342, ал.1 от НК, затова, че на 24.06.2015г. в гр. Варна, на бул. „Трети март" непосредствено преди кръстовището с бул. „Януш Хунияди", в посока ж.к. „Владислав Варненчик" при управление на МПС - лек автомобил марка „Ситроен" модел „Ксара" с per. № ****, нарушил правилата за движение по пътищата - чл. 20, ал.2 от ЗДвП,- „водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението", като по непредпазливост причинил смъртта на движещия се пред него от дясно на ляво пешеходец - Л.В. Й.на 77 години.

В.Г.Г. е роден на *** ***, български гражданин, с основно образование,  работи във ФРГ, неосъждан, ЕГН **********.

Деянието е извършено с действие, при форма на вина -непредпазливост.

При определяне на вида и размера на наложеното наказание съда отчете като: Смекчаващи отговорността обстоятелства - чисто съдебно минало поведението на подсъдими след ПТП по оказване помощ на пострадалия Л.Й., допуснатите от пострадалия нарушения на правилата за движение допринесли за настъпване на вредоносния резултат.

Като отегчаващи обстоятелства съда отчете допуснатите от подсъдимия нарушения на правилата за движение за което е наказван осем пъти по административен ред.

Съда прие описаната фактическа от събраните по делото доказателства: свидетелски показания, авто-технически експертизи, свидетелство за съдимост, съдебно медицинска експертиза и др.

При превес на смекчаващите отговорността обстоятелства съда наложи на подсъдимия В.Г.Г. - роден на ***г***, български гражданин, с основно образование, неженен, работи, неосъждан, ЕГН **********,на основание чл.343 ал.1, б. „в", вр. чл. 342, ал.1 вр. чл 54 от НК наказание лишаване от свобода за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА. Предвид процедурата по която се разви съдебното производство съда на основание чл.58а от НК редуцира така определеното наказание, като наложи окончателно наказание в размер на ЕДНА ГОДИНА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

Предвид чистото съдебно минало,отношението към извършеното, добрите характеристични данни- упражняването на труд и грижата за непълнолетните деца, с оглед общественото опасност на деянието и дееца и изпълнение целите на наказанието предвидени в чл.36 от НК, съда прие, че следва да отложи изтърпяването на  наложеното наказание, на основание чл.66 от НК  с три годишен изпитателен срок.

С оглед тежестта на допуснатото нарушение на правилата за движение съобразявайки се с наличните смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства, съобразно справедливостта на основание чл.343Г вр. чл.37 ал.1т 7 от НК, съда лиши подсъдимия Г. от право да управлява МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА.

На осн. чл.189 ал.3 от НПК съдът възложи съдебните и деловодни разноски в тежест на подсъдимия.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :