Решение по дело №621/2020 на Районен съд - Оряхово

Номер на акта: 260054
Дата: 28 април 2021 г. (в сила от 27 май 2021 г.)
Съдия: Николинка Лазарова Крумова
Дело: 20201460100621
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 260054

гр.Оряхово, 28.04.2021г. 

В ИМЕТО НА НАРОДА

         РС – Оряхово, в публично съдебно заседание, проведено на 02.04.2021г. в състав:

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:Н.Крумова

при секретаря В.Иванова, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№621/2020г. по описа на РС – Оряхово, за да се произнесе взе предвид следното:  

Производството е по реда на чл.542 и сл. от ГПК, вр.чл.38, ал.4 от ЗГР.

 Образувано е по предявен иск с правно основание чл.38, ал.4 от ЗГР от С.П.Л., ЕГН:**********, с постоянен адрес *** чрез пълномощника си адв.Ц.К. *** за признаване за установено по отношение на община Мизия факта на смъртта на лицето П.П.Ч., починал на 01.12.1916г. в с.Бекет, Република Румъния.

В исковата молба се сочи, че дядото на ищеца П.П.Ч. е загинал на 01.12.1916г. в с.Бекет, Република Румъния по времето на Първата световна война в състава на 36 – та допълваща дружина – 36 – опълченска дружина, втора рота /.Горното твърдение било видно от приложеното удостоверение от Държавен военен архив, гр.Велико Търново.Отразено е, че П.П.Ч. е бил погребан в района, където е загинал, както и, че не му е издаден акт за смърт.

Сочи се, че смъртта му по спомени пресъздадени от родителите на ищцата била настъпила вследствие на попадение от наряд, като тялото му е било раздробено и разчленено на части, а тленните му останки били погребани на мястото на смъртта.Тъй като били военни години и фамилията била изключително бедна, близките на П.П.Ч. не са имали финансовата възможност да пренесат и погребат тленните му останки в родното му село.

Твърди се, че били правени помени и панахиди, като за упокоение на душата му били палени свещи и бил упоменаван с добро, а на официални празници в селото също почитали паметта му и бил споменаван като герой от Първата световна война.

Сочи се, че били пропуснати законоустановените срокове за издаване на акт за смърт, както и, че в община Мизия имали информация за смъртта му, но не бил съставен акт за смърт.

В подкрепа на иска са представени копия от следните писмени доказателства:удостоверение за липса на съставен акт за гражданско състояние изх.№АО/У602/08.12.2020г. на община Мизия и удостоверение от Държавен военноисторически архив.

Като заинтересовани страни в процеса следва да бъдат конституирани РП – Враца, ТО - Оряхово и Община Мизия.

В съдебно заседание процесуалният представител на ищеца поддържа предявената искова молба, като излага доводи в подкрепа на искането.

Представителят на РП – Враца, ТО – Оряхово не оспорва исковата молба, като счита, че съдът следва да укаже издаването на акт за смърт от община Мизия на лицето П.Ч.от с.Сараево.

По делото в качеството на свидетел е разпитана Емилия Ангелова Иванова – кметски наместник на с.Сараево, обл.Враца.

Съдът, като анализира и прецени доказателствата по делото поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

От представеното по делото удостоверение за съпруг/а и родствени връзки №АО/У-141/16.03.2021г. на община Мизия се установява, че ищцата С.П.Л. е внучка на П.П.Ч..

Също така от писмо на община Мизия вх.№260929/22.03.2021г. се установява, че община Мизия не може да издаде други документи – актове за гражданско състояние, други налични документи за П.П.Ч., удостоверение за наследници на П.П.Ч. и препис от личния му регистрационен картон, тъй като не разполага с такава информация.

От представеното удостоверение за липса на съставен акт за гражданско състояние №АО/У-602/08.12.2020г. на община Мизия, се установява, че лицето П.П.Ч.няма съставен акт за смърт в регистрите на актовете за гражданско състояние, които се съхраняват в община Мизия.

От приложеното по делото копие от издаденото от Държавния военноисторически архив удостоверение се установява, че редник П.П.Ч.от с.Букьовци е участвал в Първата световна война в състава на 36-та допълваща дружина/36-та опълченска дружина, 2-ра рота и е загинал на 01.12.1916г. в с.Бекет.

От показанията на разпитаната по делото свидетелка - кметски наместник на с.Сараево от 12 години, се установява, че П.Ч.е бил жител на с.Сараево и е живял в селото, както и, че от по – възрастни хора в селото е научила, че П.Ч.е участвал във войната в Румъния, че там е бил убит и не е връщан в селото.Свидетелката уточнява, че ищцата Л. е внучка на П.Ч.– нейният баща е негов син.

На основание така установеното от фактическа страна, съдът прави следните правни изводи:

Настоящето производство е охранително по своя характер.

Молбата изхожда от активно материално - правно легитимирано лице, насочена е срещу страна, имаща качеството на заинтересовано лице по смисъла на удовлетворява формалните и съдържателни изисквания за редовност на същата, поради което допустимо ангажира правораздавателната власт на местно и родово компетентния съд и следва да бъде разгледана по същество.

Съгласно чл.34, ал.2 от ЗГР, актовете за гражданско състояние, съставени по установен в този закон ред имат доказателствена сила за отразените в тях данни до доказване на тяхната неистинност.Материалната доказателствена сила на актовете се отнася само до това, което се е осъществило пред длъжностното лице по гражданско състояние и то го е възприело лично.Данните в актовете за гражданско състояние се попълват въз основа на документи за самоличност на лицата.

В чл.542 от ГПК е предвидено, че когато законът предвижда, че известен факт с правно значение трябва да бъде удостоверен с документ съставен по надлежен ред като например акт за гражданско състояние и такъв документ не е бил съставен и не може да бъде съставен, или съставеният е бил унищожен или изгубен, без да има възможност да бъде възстановен, лицето, което черпи права от този факт, може да иска с молба до районния съд да установи факта и когато това е необходимо да разпореди да се състави съответния документ.

В чл.38, ал.4 от ЗГР също е предвидено, че при унищожени регистри на актове за гражданско състояние, липса на съставен акт за раждане или смърт, и установяване на вписани неверни данни, заинтересованите лица установяват правата си по съдебен ред.

В случая се иска да се признае за установено по отношение на община Оряхово, че факта на смъртта на лицето П.П.Ч., починал на 01.12.1916г. в с.Бекет, Република Румъния.

Съдът намира, че в настоящето производство по безспорен начин от събраните доказателства се установи, че П.П.Ч. е починал на 01.12.1916г. в с.Бекет, Република Румъния.На първо място датата и мястото на смъртта на П.П.Ч. се установява от издаденото удостоверение от Държавния военноисторически музей.В същото изрично е посочено, че П.П.Ч. е от с.Букьовци, което пък е старото име на гр.Мизия, в чиято община се намира с.Сараево.

От показанията на разпитаната по делото свидетелка и от издаденото от община Мизия удостоверение за родствена връзка се установява, че ищцата е внучка на П.П.Ч..

Също така свидетелските показания установяват и обстоятелството, че П.П.Ч. е бил жител на с.Сараево и е живял в селото, както и, че същият е загинал в с.Бекет, Република Румъния по време на войната, като след смъртта му тялото му не е връщано в Република България.

Съдът намира, че показанията на свидетелката са обективни и достоверни, тъй като същите съответстват на приложените по делото писмени доказателства – издаденото от община Мизия удостоверение за родствена връзка и удостоверението издадено от Държавния военноисторически музей, поради което съобразява същите при решаващия си извод, а именно, че П.П.Ч. е бил жител на с.Сараево, че ищцата е негова внучка, че същият е загинал в с.Бекет, Република Румъния по време на войната, както и че след смъртта му, тялото му не е връщано в страната.

Относно точната дата на смъртта на П.П.Ч. съдът съобразява отразената такава в приложения по делото официален документ - удостоверението издадено от Държавния военноисторически музей, а именно – 01.12.1916г..

При тези данни съдът приема, че са налице предпоставките на чл.542 и сл.от ГПК, а именно установи се по категоричен начин факта на смъртта на П.П.Ч., починал на 01.12.1916г. в с.Бекет, Република Румъния по време на Първата световна война, както и обстоятелството, че след смъртта на П.П.Ч., тялото му не е върнато в Република България, поради което за същия не е бил съставен акт за смърт и такъв не може да бъде съставен, а надлежното му установяване налага издаването на документ от съответното длъжностно лице по гражданското състояние.

Молителката е внучка на починалия П.П.Ч., поради което заинтересована от установяване факта на смъртта му.

С оглед на гореизложеното, молбата с правно основание чл.542 и сл. от ГПК, вр.чл.38, ал.4 от ЗГР е основателна и следва да бъде уважена.

Мотивиран от горното, Съдът

РЕШИ:

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на община Мизия факта на смъртта на лицето П.П.Ч., починал на 01.12.1916г. в с.Бекет, Република Румъния, за което обстоятелство няма издаден акт за смърт.

РАЗПОРЕЖДА на основание чл.546 от ГПК, вр.чл.38, ал.4 от ЗГР и чл.56 от ЗГР ДА СЕ ИЗДАДЕ акт за смърт на П.П.Ч., починал на 01.12.1916г. в с.Бекет, Република Румъния.

РЕШЕНИЕТО е постановено при участието на Районна прокуратура – Враца, ТО - Оряхово  и заинтересовани лица - община Мизия.

Решението подлежи на обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните пред Окръжен съд Враца.

Заверен препис от решението да се изпрати на кметския наместник на с.Сараево, общ.Мизия, обл.Враца и на длъжностното лице по гражданското състояние в община Мизия за съставяне на акт за смърт на П.П.Ч. и за отбелязване в регистрите по гражданско състояние.

 

Препис от Решението да се изпрати на Бюро „ Съдимост „ при РС – Оряхово.

 

                                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: