Решение по дело №110/2019 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 октомври 2019 г. (в сила от 7 октомври 2019 г.)
Съдия: Марин Димитров Маринов
Дело: 20197190700110
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер: 72                                  07.10.2019 г.                               Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в публичното заседание на първи октомври две хиляди и деветнадесета   година, в  състав:

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

    ЧЛЕНОВЕ:   ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

  МАРИН МАРИНОВ

 

 

при секретаря Пламена Мутафова, с участието на прокурора Тихомир Тодоров разгледа докладваното от съдията Марин Маринов  КАН дело № 110 по описа за 2019 год. и, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от Административно процесуалния кодекс (АПК) във вр.с чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ .

Образувано е по жалба на ТД на НАП Варна чрез юрисконсулт С. Н., срещу Решение № 272 от 28.06.2019 год., постановено по АНД № 356/2019 год. по описа на Районен съд Разград. С него съдът е отменил НП № 429494-F474690 от 17.04.2019 год. на директора на Офис Разград при ТД на НАП – Варна, с което на   „АНДРЕЙ – 2018” ЕООД е наложена имуществена санкция  от 500 лв.  на основание чл. 179, ал. 1  от  Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ за нарушение на чл. 125, ал. 5  от същия закон. В жалбата се твърди, че решението е постановено в нарушение на материалния закон. Излагат се доводи, че не е налице  маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. От съда се иска да постанови решение, с което да отмени обжалваното решение.

Ответникът по касационната жалба – „АНДРЕЙ – 2018” ЕООД, чрез процесуалния си представител – адв. Й. К., оспорва жалбата. Излага доводи за наличие на хипотезата на чл. 28, б. „а”,  от ЗАНН, поради което иска от съда да остави в сила решението на районния съд.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Разград дава становище, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да потвърди съдебното решение.

Административен съд Разград, като обсъди посочените в жалбата касационни основания, доводите и становищата на страните и доказателствата по делото,  и след като извърши служебна проверка, съгласно чл. 218 ал. 2 от АПК,  прие за установено следното:

Касационната жалба, като  подадена от активно легитимирано лице, в законоустановения 14-дневен срок  и  насочена срещу акт, подлежащ на касационен съдебен контрол, е процесуално допустима.

За да постанови решението си районният съд e приел от фактическа страна следното: При проверка на 15.02.2019 г. в информационната система на ТД на НАП – Варна, служител на дирекцията установил,  че  Андрей – 2018»  ЕООД – с. Веселина с ЕИК ********, като данъчно задължено лице по чл.3 от ЗДДС не е подало в ТД на НАП, офис Разград  справка – декларация по ЗДДС за данъчния период от 01.01.2019 г. до 31.01.2019 г. в законоустановения срок - до 14.02.2019 г.  На дружеството е била изпратена покана  да подаде справка декларация по ЗДДС и да се яви за съставяне на АУАН. На 26.02.2019 г., данъчнозадълженото лице  подало Справка декларация за ДДС. На 28.02.2019 г. срещу дружеството е съставен АУАН № F474690 за описаното деяние, което е квалифицирано като нарушение на чл. 125, ал.5 от ЗДДС.   Въз основа на съставения акт е издадено и обжалваното НП, в което нарушението е описано по идентичен с АУАН начин, също е квалифицирано по чл.125, ал.5 от ЗДДС.

При така приетата фактическа обстановка районният съд приел от правна страна, че извършването на нарушението е безспорно доказано. Няма спор, че наказаното дружество не е подало в предвидения в чл. 125, ал. 5 от ЗДДС срок справката декларация по чл. 125, ал. 1 от ЗДДС за данъчния период м. януари 2019 год. и е закъсняло с 12 дни.   Районният съд обаче е приел, че в случая е налице маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл. 28, от ЗАНН, тъй като нарушението е изключително по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с други сходни и типични хипотези. Районният съд е приел, че Справката декларация по ЗДДС, е подадена неуспешно в законоустановения срок до данъчния орган,  поради срив в компютърната система на счетоводителя, обслужващ задълженото лице и не е достигнала адресата. На следващо място е посочил, че липсват вредни последици, тъй като дължимият данък е внесен в срок, няма данни наказаното лице да е извършвало други нарушения на данъчното законодателство.

Разградският административен съд счита решението на районният съд за правилно.

Районният съд правилно е приел, че ответника по касационната жалба е извършил описаното в НП нарушение. Доказателствата в тази насока са безспорни

Правилно е приел и  че с оглед на всички обстоятелства, при които нарушението е извършено, то е налице маловажен случай на административно нарушение по смисъла на чл. 28, б. „а” от ЗАНН.

Възраженията  на касационния жалбоподател, че не е налице маловажен случай на административно нарушение, тъй като   закъснението е 12 дни , а липсата на вредоносен резултат не следва да се има предвид, тъй като нарушението е формално, са неоснователни.   В случая изводът на районния съд за приложението на чл. 28, б. „А” от ЗАНН не се основава само на срока на закъснението, а се основава на множество други обстоятелства, при които е извършено нарушението: липса на конкретни вредни последици;  липсата на предходни нарушения на данъчното законодателство от наказаното лице.  Наред с това следва да се има предвид, че поканата е връчена на ДЗЛ на 25.02.2019 год., а декларацията е подадена на 26.02.2019 год. Закъснението от 12 дни очевидно не би се получило, ако поканата е била изпратена по електронен път или пък пощенският оператор, на който писмото е предадено на 18.02.2019 год. беше връчил същото на адресата по-бързо, а не на седмия ден от получаване на пратката.

Вярно е, че процесното нарушение е формално и настъпването на вреди  не е негов съставомерен признак, както сочи касационният жалбоподател, но  не може да не се отчете обстоятелството, че в случая за фиска не  е настъпила никаква вреда, нито пък би могла да възникне такава от конкретното деяние. Своевременното внасяне на данъка  подкрепя твърдението на ДЗЛ, че декларацията  е подадена в срок, но не е постъпила в ТД на НАП, поради проблем в компютъра на обслужващия дружеството счетоводител. Административно-наказващият орган не е представил доказателства в противната насока.

Ето защо твърдението на касатора, че като е приложил разпоредбата на чл. 28, б. „а” от ЗАНН районният съд е нарушил материалния закон, е неоснователно и недоказано.

Предвид изложеното, настоящият състав   счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо и е в съответствие с материалния закон. Не са налице посочените в жалбата касационни основания, предполагащи отмяна на решението и то следва да бъде оставено в сила като правилно.

Водим от горното, Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 272 от 28.06.2019 год., постановено по АНД № 356/2019 год. по описа на Районен съд Разград.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

         ЧЛЕНОВЕ: 1./п/                                                                                                           2./п/