Решение по дело №478/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 1091
Дата: 22 юли 2019 г. (в сила от 19 ноември 2019 г.)
Съдия: Таня Илкова Илиева
Дело: 20195530100478
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                 22.07.2019г.            Гр. Стара Загора

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД            VI ГРАЖДАНСКИ състав

На 10 юни                              2019 г.

В публично заседание в следния състав:

 

                                     Председател: ТАНЯ ИЛКОВА                                                       

 

Секретар: ЕВДОКИЯ ДОСЕВА

Прокурор: 

като разгледа докладваното от съдия ТАНЯ ИЛКОВА

гр. дело № 478 по описа за 2019 година.

 

Предявен е иск с правно основание чл.55 ал.1 пр.1 ЗЗД, кумулативно съединен с иск с правно осн. чл. 86, ал.1 от ЗЗД.

Ищецът Н.Т. Ненков, твърди в исковата си молба, че е потребител на електроенергия на адрес гр.Стара Загора, ул.”Георги Кюмюрев” 56. Ползваната ел. енергия на този адрес заплащал по счетоводна партида с клиентски номер № **********, записана на негово име.

През 2017 г. посоченият  имот не бил обитаем, като през годината били получавани сметки за консумирана ел.енергия на стойност между 12 и 15 лв. за всеки отчетен период, които били заплащани от ищеца редовно и коректно. През nocледната седмица на м. август ищецът посетил пощенски клон, за да плати текущата си сметка, където му било съобщено, че ел.захранването в имота му е преустановено, поради незаплатена сметка от над 372,83 лв. с натрупаните лихви. По повод на това, ищецът подал до ЕВН сигнал, след което ел. захранването в имота му било преустановено. От служители на ответника бил информиран, че не е възможно за около 4-5 дни да се натрупат/отчетат над 1817 киловатчаса и че дължимата сума от 372,83 лв. ще бъде стронирана и/или прихваната от следващите сметки.

Ищецът  изчакал няколко месеца и след като установил, че платената от него сума от 372,83 лв. няма да бъде нито прихваната, нито стронирана,  подал Жалба до ЕВН, до Комисия за водно и енергийно регулиране и до Омбутсман на Р.България, в която описал случая и помолил за помощ. От страна на ответника изпратили писмо, в което му съобщили, че на 28.08.2017 г. техен екип е посетил обекта и не са установили нерегламентирано свързване от друг потребител, както и че средството за търговско измерване отчело завишена консумация на обекта в периода от 20.06.2017 г. до 26.06.2017 г., като в последващо писмо са отказали да изготвят справка за консумираната ел.енергия по дни за отчетния период.

Ищецът счита, че платената от него сума по фактура № **********/31.07.2017 г. е без основание, тъй като не е потребил посоченото количество ел.енергия по издадената фактура, защото апартаментът му е бил необитаван. Още повече, че служители на ЕВН му съобщили, че не са открили нерегламентирани свързвания към електромера и не може технически за периода от 20.06.2017 г. до 26.06.2017 г. да се изразходва толкова много ел.енергия.

Моли съда да  постанови решение, с което да осъди ответника да му върне заплатената от него сума от 372,83 лв., представляваща главница по фактура № **********/31.07.2017 г. и сумата от 17,19 лв. представляваща начислена лихва за забава, като платени без основание, ведно със законната лихва от подаване на исковата молба до окончателното им плащане. Претендира и за направените по делото разноски.

В открито съдебно заседание ищецът заявява, че процесният имот, за който е начислена исковата сума е преустроен на две жилища, за които ищецът твърди, че е подал надлежно необходимите документи в ответното дружество, касаещи промяна статута на имота.

Ответникът „ЕВН България Електроснабдяване” ЕАД гр.Пловдив в  депозирания писмен отговор, чрез представителя си, навежда доводи за неоснователност на предявения иск, както по основание така и по размер. Твърди, че сумата по претенцията  е дължима за изразходвана електроенергия в общ размер на 1817 kwh, от които 1184 kwh по дневна, и 633 kwh по нощна тарифа за отчетен период 16.06.2017г. до 15.07.2017г. Тази сума била дължима за редовно използваната електрическа енергия и мрежови услуги в обекта на клиента, която бива измервана от средство за търговско измерване и ежемесечно и редовно отчитана. Видно от издадената Фактура № **********/31.07.2017г., отчетният период, за които е била остойностена и фактурирана доставената електрическа енергия и мрежови услуги е от 16.06.2017г. до 15.07.2017г., което е отразено във фактурата на стр. 2 от същата. Във фактурата били посочени както номера на електромерите, така и периодите на отчет и техните показания. Посочен бил информативно и периодът през който ЕВН ЕР следва да осигури следващ отчет. Фактурата съдържала всичките реквизити на данъчно-счетоводен документ, съгласно ЗСч и ЗДДС.

 Процесната фактура била съставена на база на отчетените показания на електромера към 15.07.2017 г. (датата, на която е извършен регулярният отчет) и количествата ел. енергия били остойностени правилно и законосъобразно по утвърдените от КЕВР и действащи цени на ел. енергията. Като за съответния отчетен период клиентът е бил отчетен от СТИ №*********.

„ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД, в качеството си на краен снабдител, съгласно разпоредбата на чл. 98а от Закона за енергетиката, продава електрическа енергия на клиентите си при публично известни общи условия. Действащите общи условия през процесния период са Общите условия на договорите за продажба на електрическа енергия на ЕВН България Електроснабдяване ЕАД, одобрени с решение на ДКЕВР № ОУ- 13/10.05.2008г. и влезли в сила на 27.06.2008г. По силата на чл. 7, т. 1 от ОУ на ЕВН ЕС, ответното дружеството е поело задължение да снабдява с електрическа енергия следния обект на ищеца: обект с ИТН: 2087734, находящ се в гр. Стара Загора, ул. „Георги Кюмюрев” №1, с клиентски номер **********.

Ищецът, от своя страна, съгласно чл. 11, т. 1 от ОУ на ЕВН ЕС, имал задължение към ЕВН ЕС да заплаща всички свои задължения, свързани със снабдяването с електрическа енергия, в сроковете и по начините, определени в същите (арг.от чл. 18, ал. 1 и ал. 2).Общите условия на двете дружества - ЕВН България Електроразпределение ЕАД и ЕВН България Електроснабдяване ЕАД били публични и са достъпни свободно в Интернет на посочените в отговора адреси.Същите общи условия на двете дружества, с оглед спазването на процедурата по влизането им в сила, съгласно изискванията на Закона за енергетиката и Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката били публикувани в пресата в един национален всекидневник - в. „Дневник" - бр. от вторник 27.05.2008г.; в един местен всекидневник за обл. Пловдив - в. „Марица - Пловдив", бр. 123 (5576) от понеделник- 26.05.2008г.; в един местен всекидневник за обл.Стара Загора - в. „Старозагорски новини”, бр. 101 (3271) от вторник 27.05.2008г.; в един местен всекидневник за обл. Бургас - в. „Черноморски фар”, бр. 100 (5160) от вторник 27.05.2008г.; в един местен всекидневник за обл. Хасково - в. „Хасковска Марица”, бр. 117 (1503) от вторник 27.05.2008Г.

Предвид това, ответникът счита, че Общите условия на договорите за продажба на електрическа енергия на „ЕВН България Електроснабдяване” АД, одобрени с Решение № ОУ-13 от 10.05.2008 г. на ДКЕВР (ОУ ЕВН ЕС) и Общите условия на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на „ЕВН България Електроразпределение” АД, одобрени с Решение № ОУ-14 от 10.05.2008 г. (ОУ на ЕВН ЕР) са общоизвестен факт, както на страните, така и на съда, който е публикуван в пресата, поради което не било необходимо представянето им на хартиен носител.

Твърди още, че ЕВН България Електроразпределение ЕАД (ЕВН ЕР) извършва дейността разпределение на електрическа енергия и предоставя на своите клиенти съпътстващите тази дейност мрежови услуги като достъп до електроразпределителната мрежа и пренос на електрическа енергия през същата. Съгласно чл.4 ал. 2 от ОУ на ЕВН ЕР тези услуги се предоставят при условията на всеобщо предоставяна услуга при публично известни общи условия и при съблюдаване на принципите на равнопоставеност и прозрачност. Съгласно чл. 42 от ОУ на ЕВН ЕР Клиентът заплаща изчислената сума за пренос по електроразпределителната мрежа и мрежови услуги, предоставени от ЕВН ЕР на „ЕВН България Електроснабдяване" АД. В чл. 43, ал. 1 от ОУ на ЕВН ЕР е посочено изрично, че клиентът заплаща на „ЕВН България Електроснабдяване" АД стойността на услугата пренос през електроразпределителната мрежа, извършена от ЕВН ЕР, в определените срокове в Общите условия на „ЕВН България Електроснабдяване" АД, като заплащането на услугата пренос е регламентирано на нормативно равнище в чл. 28, ал.2 от ПТЕЕ.

Съгласно чл. 27, ал.З от ПИКЕЕ, собствениците на измервателните системи отчитат на място или от разстояние данните от статичните електромери най-малко веднъж в месеца. Разпоредбата визира отчитане, което следвало да се извършва най-малко веднъж през един календарен месец. т.е. ежемесечно. Електромерът както на ищеца, така и на всеки друг абонат се отчитал редовно веднъж през всеки един календарен месец. Информация за предстоящия отчет се съдържала в процесната фактура и той не е фиксиран точно по ден и час, а като период. В тези дни ЕВН ЕР, съгласно чл.32, ал.1 от Общите си условия е длъжно да осигури отчитане на средството за търговско измерване.

Съгласно чл. 27, ал. 1 от ОУ на ЕВН ЕС, при неплащане в срок на дължими суми клиентът дължи обезщетение за забава в размер на законната лихва за всеки просрочен ден.

Съгласно чл.120, ал.1 от ЗЕ, електрическата енергия, доставена на крайни клиенти, се измерва със средства за търговско измерване - собственост на оператора на електроразпределителна мрежа, разположени до или на границата на имота на клиента. В изпълнение на своето задължение на краен снабдител, произтичащо от чл.98а от ЗЕ във вр. с чл.7,т.1 от Общите условия на ЕВН ЕС, Дружеството ответник е доставило в обекта на ищеца за периода 16.06.2017 г. - 15.07.2017 г. количество електрическа енергия в размер на 1817 kWh, възлизащ на обща стойност 386,92 лв. с ДДС. За доставената електрическа енергия в обекта на потребление, собственост на ищеца, била издадена фактура №********** от 31.07.2017 г. Сумата от 386,92 лв. с ДДС била формирана в съответствие с действащите за съответния период решения на КЕВР.

От друга страна, електромерът, измерващ доставената в обекта на клиента ел. енергия, е бил разположен така, че ищецът да има визуален достъп до показанията му, съгласно чл. 30, ал.1 от ОУ на ЕВН ЕР. Предвид това, той можел непрекъснато визуално да следи показанията си и да регулира своето енергийно потребление. Нито ЕВН ЕС, нито ЕВН ЕР имали задължението да следят или контролират какви уреди биват включвани в дома на ищеца, нито тяхната енергийна консумация. Сочи, че това е фактически въпрос, който е изцяло в сферата на преценка на клиента.

Съгласно чл.11 ал.1 от ОУ на ЕВН ЕР операторът на електроразпределителната мрежа се задължавал до границата на собственост на електрическите съоръжения да извършва пренос на електрическа енергия и да предоставя мрежови услуги при условията на равноставеност на потребителите на крайния снабдител. Предвид на факта, че крайният снабдител ЕВН ЕС доставя ел. енергия в обекта на клиента чрез преноса й (транспортирането й) по електроразпределителната мрежа, той също нямал вменена отговорност да следи състоянието на електрическата уредба на имота на клиента и включените в нея консуматори.

След границата на собственост нито ЕВН ЕР, нито ЕВН ЕС, имали задължения спрямо състоянието на енергийната уредба на клиента, консуматорите, включени в нея и пр. - чл. 51, ал.7 от ОУ на ЕВН ЕР.

С оглед на горното, ответникът счита за неоснователни твърденията на ищеца относно обичайното му потребление при едни и същи уреди. Обичайното потребление на клиента на ел. енергия не е константно и е такова, каквото е според показанията на монтираното средство за търговско измерване. Още повече, че била направена техническа проверка на СТИ от служители на Електроразпределение Юг ЕАД, обективирана в Констативен протокол с № 377980/28.08.2017 г., като ищецът е присъствал на проверката и е подписал протокола и при нея не са установени манипулации или нередности, които да водят до неправилно отчитане на потребяваната енергия от СТИ.

Твърди, че процесното средство за търговско измерване е поддържано съгласно нормите (Закон за измерванията, Наредба за средствата за измерване, подлежащи на метрологичен контрол и т.н.) за експлоатация от електроразпределителното дружество и по-конкретно: процесният електромер с фабричен №********* е от одобрен тип за Република България или ЕС (Съгласно MID директива); поддръжката му отговаря и на изискванията за периодична проверка, чиито срокове са регламентирани в Заповед на председателя на ДАМТН-София. Счита, че претендираната сума е основателно начислена и дължима на „ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД.

Ответникът моли, съдът да постанови решение, с което да отхвърли изцяло иска, предявен от ищеца като неоснователен, като му присъди сторените деловодни разноски.

В съдебно заседание ищецът, лично и с пълномощника си, поддържа предявения иск. Ответникът се представлява от процесуалния си представител, който пледира за отхвърляне на иска. Всяка от страните претендира за разноски.

  

Съдът като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и като взе предвид становищата и доводите на страните, приема за установена следната фактическа обстановка:

 

По делото не се спори, че ищецът е потребител на електрическа енергия за обект, находящ се в находящ се в гр. Стара Загора, ул.Георги Кюмюрев № 56, ап.8, ИТН 2087734.

На 15.12.2017г. ищецът е депозирал жалба до ЕВН по повод дължима сума от 370 лв. за потребена ел. енергия за процесния обект с ИТН 2087734. В жалбата се твърди, че абонатът – ищецът Н. Ненков, е отсъствал от страната за периода на начисляване на дължимите суми - от м. май до м. август 2017г., вследствие на което не било възможно начисляване на консумирана ел. енергия. С писмо от 10.01.2018г., препращащо към писмо от от 03.11.2017г., ответното дружество е отговорило на ищеца, че при извършена проверка на процесния обект, не е констатирана нерегламентирана намеса към електромера. По повод проверката е съставен, в присъствието на ищеца, констативен протокол № 377980/28.08.2017г., представен по делото, в който се посочва, че електромерът е изключен, поради неплащане на дължима сума, като не е констатирана кражба.

За начисленото количество ел. енергия ответникът е издал фактура № **********/31.07.2017г. за отчетен период м. юли 2017г. , за сумата от 386.92 лв., в която е включена неплатена цена за ел. енергия от 372.83 лв. и просрочени стари задължения от 14.09 лв. Електрифицираният обект представлява компютърна зала. Ищецът е платил сумата от 372.83 лв. – главница, и сумата 17.19 лв. – лихва за забава, за което представя фискални бонове от 23.01.2018г.

Видно от заключението на съдебно техническата експертиза, възприето от съда като компетентно и добросъвестно изпълнено, процесният електромер, еднофазен, двутарифен, статичен, попада в групата на СТИ /средствата за търговско измерване/, които подлежат на задължителна последваща/периодична/ проверка. Същият електромер съответства на техническите и метрологичните изисквания и е годно средство за търговско измерване на ел. енергия. Измерените и отчетени количества ел. енергия, запаметени и предадени от електромера в база данни на системата за дистанционен отчет на ЕВН ЕР Юг съответстват на фактурираните количества ел. енергия в процесната фактура.Според отговорите на експрета, дадени в съдебно заседание, технически и практически е възможно натрупването за процесния период на отчетеното колечство ел. енергия.

По делото е назначена и съдебно икономическа експретиза, чието заключение съдът изцяло възприема. Вещото лице посочва, че отчетените дневна и нощна тарифа електрическа енергия, предоставените мрежови услуги и добавки, за обект с ИТН 2087734, са правилно остойностени в процесната фактура, съобразно цените, определени с Решение № Ц – 7/07.04.2017г. и Решение № Ц – 19/01.07.2017г. на Комисията за енергийно и водно регулиране.

По делото безспорно се установява, че начисленото количество ел. енергия е за обект, представляващ компютърна зала. Ищецът оспорва вземането по начислената сума, като твърди, че от 2015г. процесният обект е преустрорен на два апартамента, поради което се явява битов потребител. Представя удостоверение изх. № 19 – 16 – 175/09.10.2015г. за въвеждане в експлоатация на строеж от четвърта категория „два апартамента” , с административен адрес гр. Стара Загора, ул. Георги Кюмюрев № 56. Посочено е, че строежът е изпълнен съобразно одобрените проекти и разрешения и изискванията, като е присъединен към мрежите на техническата инфраструктура съгласно удостоверение № **********/11.02.2015г., издадено от ЕВН България Електроразпределение.  Приложено е разрешението за строеж с № 19 – 288 от 17.06.2015г. Ищецът представя и два броя удостоверения от 17.07.2015г. до Дирекция „Гражданско състояние” Община Стара Загора  относно заявяване на  обособяването на два апартамента, с номера 20 и 21, на адрес: гр. Стара Загора, ул. Георги Кюмюрев № 56.

 

По делото е изслушана в качеството на свидетел Боряна Николова Генова/чиито показания съдът кредитира с доверие/, която твъди, че живее на адреса, на който е апартамента на ищеца. Свидетелката притежава ключ за жилището, като при необходимост го отваря – например при снемане показания на водомер. Твърди, че през периода м. януари – м. ноември 2017г. никой не е обитавал жилището.

 

Като взе предвид изложената фактическа обстановка, съдът стига до следните правни изводи:

 

 Съгласно чл. 55 ал. 1, пр. 1 от ЗЗД, който е получил нещо без основание, е длъжен да го върне. В тези случаи в тежест на ищеца е да докаже само факта на плащането, а задължение на ответника е да установи, че е налице основание за получаването на сумата, респ. за задържането й. В настоящото производство е установен фактът на плащане на исковата сума от страна на ищеца по делото.

Съгласно разпоредбите на чл. 91, ал.1 вр. с чл. 92, т.1 и т.4 от ЗЕ, сделки с електрическата енергия могат да се сключват по регулирани от комисията цени, по свободно договорени цени между страни и на борсов пазар, както и на балансиращ пазар на електрическа енергия, като страни по тях са крайният снабдител на електрическа енергия и крайният клиент /битов или небитов/. В чл. 97 и чл. 98а от ЗЕ се сочи, че доставката на електрическа енергия от обществения доставчик на потребители на електроенергия за битови или небитови нужди за обекти, присъединени към електроразпределителна мрежа на ниво ниско напрежение, когато тези клиенти не са избрали друг доставчик, се осъществява при публично известни общи условия, предложени от доставчика и одобрени от ДКЕВР и по регулирани от комисията цени. Ищецът "ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД като краен снабдител по смисъла на чл. 98а от ЗЕ продава електрическа енергия на клиентите си при публично известни Общи условия, одобрени с решение на ДКЕВР № ОУ-13/10.05.2008 г., влезли в сила на 27.06.2008 г. Съгласно чл. 35, ал.1 от ОУ, общите условия влизат в сила 30 дни след първото им публикуване, без да е необходимо изричното им писмено приемане от потребителите.

Съгласно §1, т.41б на ДР на ЗЕ "потребител на енергийни услуги" е краен клиент, който купува енергия или природен газ. Съгласно чл. 1, т.4 от Общите условия на договорите за продажба на електрическа енергия на "ЕВН България Електроснабдяване" ЕАД, одобрени с Решение на ДКЕВР№ ОУ-14 от 10.05.2008 г., "клиент" е потребител на електрическа енергия за битови нужди е физическо лице, собственик или ползвател на имот, присъединен към електроразпределителната мрежа на "ЕВН България Електроразпределение" АД съгласно действащото законодателство, което ползва електрическа енергия за домакинството си. От разпоредбата на чл. 6, ал.2 от ОУ следва, че по начало клиентът следва да бъде собственик на имота или титуляр на вещното право на ползване, като правата и задълженията на клиент могат да се упражняват и от друго лице, но само ако посочените по-горе лица са заявили своето изрично писмено съгласие пред ЕВН ЕС или пред нотариус с нотариална заверка на подписа, това лице да бъде потребител на електрическа енергия в техния имот за определен срок. В т. 2а, § 1 от ПЗР на Закона за енергетиката е предвидено, че "битов клиент" е клиент, който купува електрическа или топлинна енергия с топлоносител гореща вода или пара за отопление, климатизация и горещо водоснабдяване, или природен газ за собствени битови нужди, а в т. ЗЗа, § 1 от ПЗР на Закона за енергетиката се сочи, че "Небитов клиент" е клиент, който купува електрическа или топлинна енергия с топлоносител гореща вода или пара за отопление, климатизация, горещо водоснабдяване и технологични нужди или природен газ за небитови нужди."

В случая, начислената ел. енергия за процесния период е за стопански/небитов обект – компютърна зала. Установява се, че обектът на потребление впоследствие е преустроен на два самостоятелни апартамента.  

 

 

 

 

 

 

 

В чл. 11, ал.3 от ОУ е вменено задължението на клиента "да уведоми писмено ЕВН ЕС в 30 (тридесет) дневен срок за всяка промяна, свързана с подадените от него: лични данни, адресната регистрация, данни на фирмата, промени в собствеността, промени по начина на ползване на обекта, наложени временни ограничения върху ползването на обекта". Това задължение на клиента е вменено и в чл. 8, ал.9 на Общите условия на договорите за пренос на електрическа енергия през електроразпределителната мрежа на "ЕВН България Електроразпределение" АД /одобрени с Решение на ДКЕВР№ ОУ-14 от 10.05.2008 г./, където е регламентирано, че следва да уведоми писмено ЕВН ЕР в 30 (тридесет) дневен срок за всяка настъпила промяна на подадените от него данни и обстоятелства отнасящи се, но неизчерпващи се с име, адрес, собственост на обекта, промяна предназначението на обекта (стопански/битов), наложени временни ограничения върху ползването на обекта, договори за отдаване под наем или учредени вещни права на ползване.

Липсват данни по делото ищецът надлежно да е уведомил ответника за промяна в предназначението на обекта – компютърна зала в два обособени апартамента, респ. за промяна в тарифния план за достъп и пренос на ел.енергия. Представените в тази насока удостоверения до Д”ГС” Община Стара Загора не установяват, че посочените/изброени в удостоверенията копия до КЕЦ – Стара Загора при ЕВН, до ВиК ЕООД – Стара Загора и др. са депозирани пред съответните дружества. Т.е., ищецът, чиято е доказателствената тежест, не установява, че е предприел нужните действия по заявяване до ответното дружество за промяна в тарифния план за предоставяне на ел. енергия като за битов клиент. Ето защо, ответникът законосъобразно и обосновано е фактурирал доставяната до процесния обект електрическа енергия по цени за небитови абонати.

Видно от заключението на съдебно техническата и икономическата експертизи, процесният електромер, като годно средство за търговско измерване на ел. енергия,  е измервал количеството потребена ел.енергия на обекта на ищеца през процесния период в съответствие с техническите и метрологични изисквания. Електромерът е технически изправен, като не е регламентирана външна намеса. Измерените и отчетени количества ел.енергия съответстват на фактурираните такива в процесната фактура. Във фактурата правилно са остойностени отчетената дневна и нощна тарифа ел.енергия, предоставените мрежови услуги и добавки.   

Като взе предвид гореизложеното, съдът счита, че платената от ищеца сума за потребена ел.енергия в размер на 372.83 лв. е с основание – стойността на потребеното количество ел. енергия за процесния обект за отчетен период м. юли 2017г., поради което ответникът не дължи връщането й. Предявеният с правно осн. чл. 55, ал.1 от ЗЗД иск за същата сума се явява неоснователен и подлежи на отхвърляне, както и искането за присъждане на законната лихва върху главницата, считано от датата на подаване на исковата молба в съда до окончателното й изплащане.

Поради отхвърляне на главния иск,  следва да се отхвърли и акцесорния иск с правно основание чл.86, ал.1 от ЗЗД за сумата 17.19 лв., представляваща начислена лихва за забава.

С оглед изхода на спора, и на осн. чл. 78, ал.3 от ГПК, ищецът дължи на ответника направените разноски по делото, в размер на 670лв., съобразно приложения списък на разноски.

 Водим от горното, съдът 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявения от Н.Т. НЕНКОВ, ЕГН **********,*** Сава Раковски 90, ап.16, против ”ЕВН БЪЛГАРИЯ ЕЛЕКТРОСНАБДЯВАНЕ” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.Христо Г.Данов №37, иск с правно осн. чл. 55, ал.1 от ЗЗД за сумата от 372.83 лв., представляваща платена главница по фактура № **********/31.07.2017г., ведно с искането за законна лихва считано от 23.01.2019г. до окончателното й изплащане, както и искът с правно осн. чл. 86, ал.1 от ЗЗД за сумата от 17.19 лв., представляваща начислена лихва за забава, като НЕОСНОВАТЕЛНИ  и НЕДОКАЗАНИ.

ОСЪЖДА Н.Т. НЕНКОВ, ЕГН **********,*** Сава Раковски 90, ап.16, да заплати на ”ЕВН БЪЛГАРИЯ ЕЛЕКТРОСНАБДЯВАНЕ” ЕАД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Пловдив, ул.Христо Г.Данов №37, сумата от 670 лв., представляваща направени по делото разноски.

Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от връчването му на страните, пред Старозагорски Окръжен съд.

 

 

                                                            

                     РАЙОНЕН  СЪДИЯ :