Решение по дело №1627/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1419
Дата: 12 юли 2019 г. (в сила от 14 август 2019 г.)
Съдия: Ерна Жак Якова-Павлова
Дело: 20193110201627
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н  И Е

 

1419 / 12.7.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

РАЙОНЕН СЪД – гр. ВАРНА – трети наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесети юни през две хиляди и деветнадесета година  в състав:

   

     СЪДИЯ: Ерна Якова-Павлова

 

при секретаря П.Великова, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 1627 по описа на съда за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба от Н.И.Н. ***.2019 г., издадено от Началник група към ОДМВР-Варна, сектор ПП- Варна, с което му е наложено административно наказание: ГЛОБА в размер на 400 лева на основание чл. 638 ал. 3 от Кодекс за застраховането.

         С жалбата се прави искане за отмяна на обжалвания акт, като бланкетно се навеждат доводи за  процесуална и материална незаконосъобразност.

         В съдебно заседание процесуалният представител на жалбоподателя поддържа жалбата и искането до съда.

Представител на административнонаказващия орган не се явява.

Правото на обжалване е упражнено в законоустановения срок от легитимирано лице, поради което жалбата е процесуално допустима за разглеждане.

След преценка на доказателствата по делото, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

На 14.11.2018 г. срещу жалбоподателя Н.И.Н. бил съставен АУАН № 876587 за това, че  същия ден около 14:48 ч. в с.Китка на улица в близост до пясъчната кариера, управлявал л.а. “Мицубиши паджеро» с рег. № В 6095 РХ, собственост на «Лонгоз 04» ООД, във връзка с  чието притежаване и използване няма сключен действащ договор за  задължителна застраховка " Гражданска отговорност" на автомобилистите . В акта като нарушена е посочена разпоредбата на чл.638 ал.3 във вр. чл.481 ал.3 от Кодекс за застраховането.

Административно наказващият орган, като взел предвид съставения АУАН, издал срещу Н. процесното НП № 18-0819-007034 за това, че като лице което не е собственик и управлява МПС  във връзка с чието притежаване и използване  няма склюйчен и действащ договор за   застраховка «ГО» на автомобилистите му наложил глоба в размер на 400 лева на осн. чл. 638 ал. 3 от КЗ.

Видно от справката в инф. система на «Гаранционен фонд» към 01.04.2019 г. за  МПС с рег. №  В 6095 РХ, последно сключена застраховка «Гражданска отговорност»,  е от 16.11.2018 г. с крайна дата на покритие 15.11.2019 г., но е прекратена на 03.03.2019 г. Предходната такава е  била  прекратена на 31.05.2015 г.

От справката  по история и  за регистрацията на превозното средство с рег. №  В 6095 РХ  е видно, че регистрацията му е била прекратена  на 23.03.2017 г.  на осн. чл.143 ал.10 от ЗДвП, след получено уведомление от Гаранционния фонд липса на задължителна застраховка „ГО“.

 Гореизложената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на гласните и писмени доказателства по делото. Свидетелят  Ст.Г. изложи последователно фактите,  въз основа на които  е констатирано нарушението, като посочи, че автомобилът е бил с регистрационни табели, проверката за наличие на застраховка «ГО» е извършена през сайта на «Гаранционен фонд», а чрез дежурната част на сектор «ПП» при ОД МВР  установил, че автомобила е със служебно прекратена регистрация.

При така установената фактология съдът формулира правно убеждение в следния смисъл:

По приложението на процесуалния закон:

Процесното наказателно постановление е издадено от  компетентен орган в кръга на предоставените му правомощия, съгл. Заповед № 365з-271/21.01.2016 г. на Директора на ОД на МВР гр. Варна.

Не са допуснати съществени процесуални нарушения във фазата на производството пред административно наказващия орган. АУАН и НП са формално редовни актове, съдържат всички изискуеми реквизити по ЗАНН, преписи и от двата са връчени на нарушителя, като му е дадена възможност да организира адекватна защита. Жалбоподателят не е депозирал писмено възражение срещу АУАН в срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН, което  обяснява липсата на произнасяне на  АНО по реда на чл.52 ал.4 от ЗАНН.

Съдът намира за неоснователно твърдението, че посочената като нарушена разпоредба - чл.638 ал. 3 от КЗ не съответства на фактологията изложена в АУАН и НП.  Доколкото посоченият текст сочи, лицето, което се санкционира- несобственик, но управляващ моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите,  а Н. е установен именно докато управлява такъв автомобил, за който  е нямало сключена застраховка ГО, дадената  от АНО правна  квалификация на това фактическо положение по никъв начин не осуетява правото на нарушителя да разбере за какво нарушение е санкциониран.

 Освен това  законът в чл. 53, ал. 2 от ЗАНН дава възможност административно наказващият орган да издаде наказателно постановление и когато в акта за установяване на административно нарушение е допусната нередовност, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина. За това  в случая съдът прие, че са спазени всички изисквания на нормите на ЗАНН

По приложението на материалния закон:

В настоящия случай на 14.11.2018 г. около 14:48 ч. при проверка на пътя от служители на  ПП при ОД на МВР-Варна е установено , че въззивникът е управлявал МПС с “Мицубиши паджеро» с рег. № В 6095 РХ, собственост на юридическо лице. Видно от справката по история и за регистрациите на това МПС на 23.03.2017 г. е отразено прекратяване на регистрацията му  на  осн.чл. 143, ал. 10 от ЗДвП. Т. е. към момента на извършване на проверката и съставяне на АУАН, както и  при издаване на НП, управляваният от  Н.Н.  автомобил не е бил регистриран.

Съгласно чл. 481, ал. 1 от КЗ, за целите на задължителното застраховане по тази глава моторно превозно средство е всяко превозно средство за движение по суша, задвижвано със собствен двигател, както и трамваите, тролейбусите и самоходната техника по Закона за регистрация и контрол на земеделската и горската техника, включително къмпинг-автомобилите. За моторни превозни средства се смятат и ремаркетата и полуремаркетата по Закона за движението по пътищата, включително къмпинг-ремаркетата. Съгласно ал. 3 на същата разпоредба, не се допуска движение на моторно превозно средство по пътищата, отворени за обществено ползване по смисъла на чл. 2, ал. 1 от Закона за движението по пътищата, без водачът да е застрахован по реда на този кодекс.

Съгласно чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република Б. и не е спряно от движение.

Съгласно чл. 638, ал. 3 от КЗ, лице, което не е собственик и управлява моторно превозно средство, във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се наказва с глоба от 400 лв.

В конкретният случай след като управляваното от Н. МПС не е било регистрирано за собственика му не е съществувало задължението по чл. 481, ал. 1, т. 1 от КЗ и съответно управлението на такова МПС от обективна страна няма как да изпълни състава на нарушение по чл. 638, ал. 3 от КЗ.

Управлението на нерегистрирано МПС е административно нарушение, което се санкционира по чл. 175, ал. 3 от ЗДвП, за каквото на въззивника не е повдигнато обвинение.

За това това съдът прие, че в настоящия случай незаконосъобразно е ангажирана административно наказателната отговорност на жалбоподателя  Н. по чл.638 ал.3 от КЗастраховането, поради което процесното НП следва да бъде отменено.

         По изложените съображения и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление18-0819-007034/04.01.2019 г. издадено от Началник група към ОДМВР-Варна, сектор ПП- Варна, с което на Н.И.Н. *** е наложено административно наказание: ГЛОБА в размер на 400 лева на основание чл. 638 ал. 3 от Кодекс за застраховането.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр.Варна в 14 дневен срок от уведомяване на страните.

                                              

                                                 

 СЪДИЯ: