Решение по дело №59/2022 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 май 2022 г.
Съдия: Росица Димитрова Басарболиева
Дело: 20227200700059
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 март 2022 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                                                                                 № 104

 

гр. Русе, 05.05.2022 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на 27 април през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

 

ИВАЙЛО ЙОСИФОВ

 

 

 

 

 

 

При секретаря    НАТАЛИЯ ГЕОРГИЕВА              и       с   участието   на   прокурора              ЕМИЛИЯН ГРЪНЧАРОВ       като разгледа докладваното от съдия БАСАРБОЛИЕВА КАН дело 59 по описа за 2022 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от „Кумас транс“ ООД, със седалище: гр.Търговище, против Решение № 13 от 12.01.2022 г., постановено по АНД № 1595/2021 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 38-0001938 от 07.07.2021 г. на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация” – Русе към Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”, с което на касатора за нарушение на чл. 33, § 2, изр. 3 от Регламент (ЕС) № 165/2014 и на основание чл. 104, ал. 7 от ЗАвПр е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 (две хиляди) лева. В жалбата се навеждат оплаквания за неправилност на съдебния акт, излагат се касационните основания за неправилност поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Претенцията е да се отмени решението на РС - Русе и вместо него да се постанови друго, с което да се отмени в цялост издаденото наказателно постановление.

Ответната страна в производството не взема становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Съдът, като взе предвид изложените в жалбата оплаквания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, след касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима – подадена е в срок, от надлежна страна, срещу невлязъл в сила съдебен акт, поради което подлежи на разглеждане.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Касационната инстанция напълно споделя изложените от районния съд съображения по тълкуването и приложението на закона, към които тя препраща на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН. Събраните доказателства са обсъдени и проверени в тяхната съвкупност, както изисква чл. 107, ал. 3 и ал. 5 от НПК, като въз основа на тях районният съд е достигнал до обосновани фактически изводи.

Напълно обосновано и в съответствие със закона първата съдебна инстанция е счела, че в производството пред АНО не са допуснати съществени процесуални нарушения.

Неоснователни са възраженията на касационния жалбоподател, че в НП не е посочено място на извършване на нарушението. В НП ясно е посочено, че нарушението е извършено в гр. Русе, тъй като пред контролните органи в гр.Русе касационният жалбоподател е бил длъжен да представи изисканите от него документи във връзка с проверката, включително и информацията от паметта на дигиталните тахографи, монтирани в описаните в НП превозни средства и именно в гр. Русе той не е изпълнил това свое задължение. В случая отговорността е ангажирана за непредставянето на дадената информация и това действие се дължи там, където се извършва проверката. Т.е. предвид факта, че се касае за нарушение, изразяващо се в бездействие, мястото на нарушението се явява мястото на зданието на съответния орган, пред който е дължимо действието. Затова и в НП е посочено седалището и адресът на административния орган. Налице е коментираният реквизит.

Ясно е посочена също така и датата на извършване на нарушението – 21.05.2021 г. Действително в АУАН и НП има позоваване на съставен констативен протокол от дата 11.05.2021 г., когато проверката от органите на РД АА - Русе е започнала, като на тази дата между представените документи от дружеството липсвала информация от дигиталните тахографи. Органите на РД АА - Русе обаче са предоставили нов срок за представянето й, предвид отсъствието на управителя на дружеството, но и в него исканата информация не била предоставена.  Така допуснатото несъответствие се явява само привидно и е изцяло преодоляно от подробните свидетелски показания на актосъставителя, който изрично изяснява горепосочените факти и обстоятелства, а именно, че извършваната на дружеството комплексна проверка е започнала на 11.05.2021 г., но поради отсъствие на управителя на дружеството, живеещ в чужбина и явяването му на дата 21.05.2021 г., проверката продължила именно на тази последна дата, когато е и завършила, респ. и когато е било констатирано бездействието.

В заключение, както в акта, така и в НП са посочени ясно датата и мястото на извършване на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, доказателствата, които го потвърждават, както и нарушените законови разпоредби. Процесното нарушение е индивидуализирано по начин, даващ възможност на жалбоподателя да разбере в извършването на точно какво нарушение е обвинен и по този начин адекватно да организира защитата си. В АУАН и НП ясно е посочено извършеното от дружеството нарушение.

Действително административнонаказателната разпоредба на чл. 104, ал.7 от ЗАвПр съдържа две изпълнителни деяниянесъхраняване на тахографските листа, разпечатките и извлечените данни от дигиталния тахограф или картата на водача за период 365 дни или отказ да бъдат предоставени за проверка от контролните органи. Макар и в случая да не е посочено цифрово конкретното предложение, не е налице съществено процесуално нарушение, тъй като нарушението е описано словесно напълно ясно, а именно непредставяне на информация от дигиталните тахографи, като са индивидуализирани и МПС-тата чрез посочване на регистрационните им номера. Отказът да се предостави информация може да бъде изричен като бъде заявен на контролните органи, но може да бъде и мълчалив като исканата информация не се предоставя, без за това да се сочат причини. Настоящият случай е именно такъв и към него правилно е приложена разпоредбата на чл. 104, ал. 7 от ЗАвПр.

При извършената проверка на обжалваното решение, от настоящата инстанция не се установяват пороци във връзка с неговата валидност, допустимост и правилност. По изложените съображения следва да се приеме, че районният съд е постановил правилно решение, което следва да бъде оставено в сила.

Така мотивиран и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 13 от 12.01.2022 г., постановено по АНД № 1595/2021 г. по описа на Районен съд - Русе, с което е потвърдено Наказателно постановление № 38-0001938 от 07.07.2021 г. на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация” – Русе към Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”.

Решението е окончателно.

                  

                                                                        

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:      

 

                                                                         

 

                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                   2.