Разпореждане по дело №1232/2020 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 260296
Дата: 11 ноември 2020 г.
Съдия: Деян Господинов Илиев
Дело: 20205510201232
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РАЙОНЕН СЪД КАЗАНЛЪК

гр. Казанлък 6100 ул. “Паисий Хилендарски” 16, наказателно деловодство

тел.: 0431/6 72 47, факс: 0431/6 72 32, регистратура тел.: 0431/ 6 72 33

http://www.kz-court.org, e-mail:krs@kz-court.org


 

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е

за прекратяване на наказателното производство

по АНД № 1232/20 г.

 

№……

 

 

            Днес 11.11.20 г., съдията-докладчик Деян Илиев в закрито заседание констатира следното:

            Административнонаказателното производство е било образувано по реда на чл. 36, ал. 2 вр. ал. 1 от ЗАНН по внесено постановление на РП Казанлък за отказ да се образува ДП като в обстоятелствената част на постановлението прокурорът е констатирал, че деянието на Б.С.С. според него представлява дребно хулиганство и съобразявайки се с оперативната самостоятелност на Началника на РУМВР да прецени дали срещу лицето да бъде съставен акт за дребно хулиганство по УБДХ, постановлението за отказ е било изпратено на РУМВР Казанлък.

            По случая обаче не е бил съставен акт по УБДХ и с резолюция от 29.07.20 г. Началникът на РУМВР Казанлък е изпратил преписката на РС Казанлък и по случая е било образувано АНД № 809/2020 г., разгледано от др. състав на съда.

            В с.з. от 30.07.20 г. съдът е констатирал, че няма данни, че постановлението е било връчено на лицата, посочени в него и е прекратил производството по него като е посочил като основание разпоредбите на чл. 9, ал. 2 от УБДХ, чл. 84 от ЗАНН и чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК. Според състава на съда невръчването на постановлението е възпрепятствало влизането му в законна сила и възможността да се обжалва пред ОП Стара Загора отказа да се образува ДП.

            Определението на съда за прекратяване на производството е влязло в законна сила след изтичане на указания срок в него и няма данни към настоящия момент, то да е било обжалвано и протестирано от страните участвали в производството.

            С писмо вх. № 262886 от 06.11.2020 г. РП Казанлък е изпратила до съда постановлението за отказ (същото), придружено от разписки за връчване на посочените в него лица и искане да се реализира административнонаказателна отговорност на Б.С.С. по УБДХ.

            Съдията-докладчик инцидентно отбелязва, че според него постановлението за отказ да се образува ДП срещу лицата не е сред актовете, ползващи се със сила на пресъдено нещо. С абсолютно такава безспорно се ползват съдебните актове и относителна постановленията за прекратяване на наказателните производства до отмяната им от по-горестоящата прокуратура по реда на чл. 243, ал. 9 от НПК.За обжалване на отказа не е предвиден срок от законодателя и този вид постановления могат да бъдат обжалвани безсрочно в рамките на давността за съответното престъпление, независимо кога са били връчени. От гл. точка на правния интерес лицето, застрашено от наказателно преследване няма интерес да го обжалва.

            На второ място с постъпване постановлението в съда, съдът с образуването на АНД № 809/20 г. е започнал административнонаказателно производство предвид разпоредбата на чл. 36, ал. 2 вр. ал. 1 от ЗАНН срещу Б.С.С., което последствие е прекратил на осн. чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК. Разпоредбата касае правилото на ne (non) bis in idem. Доколкото УБДХ е специален закон спрямо ЗАНН считам, че е необходимо съставяне на акт по УБДХ и в случая правилото на чл. 36, ал. 2 от ЗАНН не е приложимо, разпоредбата подлежи на стеснително тълкуване, тъй като по ЗАНН постановлението на прокурора замества АУАН преди издаване на НП по чл. 57 по ЗАНН от АНО, а в процедурата по УБДХ съдът е наказващия орган, а не АНО и не се издава НП. От тази гл. точка липсата на акт по УБДХ по делото е друго условие за недопустимост на настоящото производство ако се приеме, че със съставянето на акта за дребно хулиганство се започва наказателно производство – арг. от чл. 9, ал. 2 вр. чл. 36, ал. 1 от ЗАНН. Това обаче от др. страна не е предмет на настоящото разпореждане ако приемем, че постановлението на прокурора е породило правни последици и с образуването на АНД № 809/20 г. е било започнато административнонаказателно производство срещу С., последствие прекратено. В случая съществено е, че вече веднъж срещу лицето е било прекратено наказателното производство по смисъла на мотивите на съда, а съгласно ТР 3-15 г., т. 1, абзац III производството по УБДХ е наказателна процедура, реализирането на която е пречка за повторното разглеждане на случая (пак там т. 1.1, абзаци II-VI).

            Следователно налице са условията на чл. 9, ал. 2 вр. чл. 43, б. „в“ от ЗАНН[1] вр. чл. 24, ал. 1, т. 6 от НПК настоящото административнонаказателно производство да бъде прекратено, тъй като вече с определение, което е влязло в законна сила съдът го е прекратил.

            По тези съображения

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  М  :

 

            ПРЕКРАТЯВАМ административнонаказателното производство по АНД № 1232/20 г. на РС Казанлък, образувано срещу Б.С.С. ЕГН ********** за проява на дребно хулиганство.

            Разпореждането подлежи на протестиране от РП Казанлък в 24 часа от съобщаването му.

            Копие от разпореждането да се изпрати на РП Казанлък (пр. № 903/20 г.) и на Б.С. за сведение.

 

 

 

                                                                                  Съдия-докладчик,



[1] чл. 84 от ЗАНН е неприложим, защото касае въззивните производства.